Ustase i cetnici

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Proslo je vise od 60 godina od II svetskog rata i 15 godina od pada komunizma u bivsoj SFRJ.
Ako je Srbija ranije i pristajala na jednakost ustase = cetnici, zbog ideoloskih potreba komunistickog vrha, mislim da vise ne moramo da cutimo, vec jasno da kazemo ko je ko.

Ustase - fasisticka formacija marionetske, fasisticke drzave Hrvatske, koja je u svakom pogledu podrzavala politiku svoje fasisticke vlade. Da li treba da podsecam sta je ta vlada radila?

Cetnici - pokret otpora protiv ekstremistickih ideologija; prvo protiv fasizma, a onda i protiv komunizma. Pokret koji nije bio prihvacen od nemackih okupacionih vlasti, a ni od marionetske vlade Milana Nedica. Cetnici su (prema tradiciji iz ranijih ratova) bili "sumski" pokret otpora, koji je u BiH i Hrvatskoj odigrao veliku ulogu u zastiti srpskog zivlja upravo od gore pomenutih ustasa.
 
rdeki:
Ne znamo ni mi svi. Da znamo ne bi neki ovde izjednacavali cetnicke i ustaske pesme.
Ne samo da lepo cutis, ti lepo i zboris. :) Slazem se sa tobom, izjednacavanje ustasa i cetnika je kod Hrvata zabluda veka, mada mislim da time samo hoce svoju bruku da operu preko Srba. A i preko koga bi drugog?
 
Хрвати нису у заблуди.Њих католичка црква школује да нас мрзе!Они су много више под утицајем религијских главешина и држе их малтене као богове,што се тиче третмана.Тежња сваке религије је да се шири а католичко хришћанство то ради лицемерније од других религија.:mad:Значи,већина слепо и беспоговорно верује у оно што им кажу верски поглавари!
 
vanjusica:
mada mislim da time samo hoce svoju bruku da operu preko Srba
Znas kako... kada se nametalo bratstvo i jedinstvo, bilo bi malko cudno da je ispalo da su Srbi vecinom bili antifasisti, a Hrvati fasisti. Postojala je potreba da se nadje neko i u Srbiji ko bi se mogao proglasiti "domacim izdajnikom", a ljoticevci (verovatno zbog broja) nisu bas bili pogodni za to.
Na kraju krajeva, komunisti su se na taj nacin vesto obracunali sa najopasnijim protivnikom. Kako bi se reklo, dve muve jednim udarcem.
 
hrvati su jedan od naroda koji mi nikad nece biti jasan. tolika mrznja prema svemu sto je srpsko je patoloske prirode. nije mi jasno kako su srbi pristali da ulaze u istu drzavu sa ljudima koji i dan danas isticu ustaske simbole. znam da je bila diktatura, ali opet mi nije jasno.
 
Dobar post jednog forumasa koji vise ne dolazi ovde, a bio je u nekoj temi slicnoj ovoj


PAC-PAC:

С обзиром на све мислим да порекло није ни битно.
Да сам Хрват обесио бих се из цуга, мајке ми, а пре тога бих окачио око врата картон са следећом садржином да чита свет док висим:
"Бесим се јер не могу ни као човек а ни као Хрват српског порекла да поднесем то што никада до 1991 године нисмо имали државу а и то мало пиздарије од државе смо направили на основу некаквог "хрватског државотворног права" ма шта то значило, не могу да поднесем то што у хрватском језику, који је узгред буди речено српски књижевни а и то ме пече и боли, нема речи отаџбина већа само домовина што ти доће као пријава стана у туђој кући, значи увек подстанари никад газда, никад организам паразит вазда. Џони- Србин, Масимо- Србин, Арсен- Србин, више од пола било које хрватске репрезентације- Срби, ја- највероватније Србин, не видим шта друго. У сваком случају идем на боље место где имам веће шансе да постанем човек а ако ишта нећу бити највећи црв у региону"
 
urospo:
Dobar post jednog forumasa koji vise ne dolazi ovde, a bio je u nekoj temi slicnoj ovoj


PAC-PAC:

С обзиром на све мислим да порекло није ни битно.
Да сам Хрват обесио бих се из цуга, мајке ми, а пре тога бих окачио око врата картон са следећом садржином да чита свет док висим:
"Бесим се јер не могу ни као човек а ни као Хрват српског порекла да поднесем то што никада до 1991 године нисмо имали државу а и то мало пиздарије од државе смо направили на основу некаквог "хрватског државотворног права" ма шта то значило, не могу да поднесем то што у хрватском језику, који је узгред буди речено српски књижевни а и то ме пече и боли, нема речи отаџбина већа само домовина што ти доће као пријава стана у туђој кући, значи увек подстанари никад газда, никад организам паразит вазда. Џони- Србин, Масимо- Србин, Арсен- Србин, више од пола било које хрватске репрезентације- Срби, ја- највероватније Србин, не видим шта друго. У сваком случају идем на боље место где имам веће шансе да постанем човек а ако ишта нећу бити највећи црв у региону"


:shock: Nije se valjda stvarno obesio?? :confused: :confused: :confused: :shock:
 
rdeki:
Znas kako... kada se nametalo bratstvo i jedinstvo, bilo bi malko cudno da je ispalo da su Srbi vecinom bili antifasisti, a Hrvati fasisti. Postojala je potreba da se nadje neko i u Srbiji ko bi se mogao proglasiti "domacim izdajnikom", a ljoticevci (verovatno zbog broja) nisu bas bili pogodni za to.
Na kraju krajeva, komunisti su se na taj nacin vesto obracunali sa najopasnijim protivnikom. Kako bi se reklo, dve muve jednim udarcem.

Ali sta ako nas je tito zajebo sa tim federacijama ,umesto da je napravio jednu drzavu sa novom nacijom jugoslovenima ,sta bi danas bilo .... nema granica ,nema nacija :confused:
 
Cetnici nisu isto sto i ustase iako se to pokusavalo nametnuti za vreme crvenih ali takodje ne sme se zaboraviti dasu isti cetnici zaklali i hiljade Srba po entralnoj Srbiji o cemu svedoce stariji clanovi moje porodice koji nisu bili komunisti vec samo posmatraci neutralni
 
rdeki:
Proslo je vise od 60 godina od II svetskog rata i 15 godina od pada komunizma u bivsoj SFRJ.
Ako je Srbija ranije i pristajala na jednakost ustase = cetnici, zbog ideoloskih potreba komunistickog vrha, mislim da vise ne moramo da cutimo, vec jasno da kazemo ko je ko.

Ustase - fasisticka formacija marionetske, fasisticke drzave Hrvatske, koja je u svakom pogledu podrzavala politiku svoje fasisticke vlade. Da li treba da podsecam sta je ta vlada radila?

Cetnici - pokret otpora protiv ekstremistickih ideologija; prvo protiv fasizma, a onda i protiv komunizma. Pokret koji nije bio prihvacen od nemackih okupacionih vlasti, a ni od marionetske vlade Milana Nedica. Cetnici su (prema tradiciji iz ranijih ratova) bili "sumski" pokret otpora, koji je u BiH i Hrvatskoj odigrao veliku ulogu u zastiti srpskog zivlja upravo od gore pomenutih ustasa.
Jos jedan bedni pokusaj da se "Cetnicki pokret"izjednaci sa "Partizanskim" :lol: .Ta dva pokreta nikada nece biti na istom,bas zbog toga sto je svako, ali bukavalno ,svako mogao da nosi kokardu za vreme okupacije i slobodno seta Srbijom,ne plaseci se odmazde od strane okupatora.Partizani su ostali ZA VAS ono sto su i za vreme 2 svetskog rata bili, obicna"Crvena banda"koja je od vas koji ste se vekovima napljackali i izrabljivali radnike po Srbiji,samo vracala svoju imovinu i svoj ulozeni rad nacionalizacijom.Srbi imaju negativno misljenje o "Cetnickom pokretu"i to vama veoma smeta,sto vas vide kao BALKANSKE KASAPINE, a tako isto i "USTASKI POKRET" koji je kao toboze isto nacionalisticki u Hrvatskoj.Nema tu razlike!I JOS NESTO :NE MESAJTE NACIONALIZAM SA NACIZMOM,JER TE DVE STVARI NISU POVEZANE!
 
urospo:
Covek je pricao na osnovu cinjenica.
Nije baš. Ne želim da ulazim u diskusiju o hrvatskom poreklu, ali sigurno znam da su Hrvati imali državu pre nego što ih je Ugarska asimilirala.
A da dam i odgovor na temu, mene kao potomka kraljevog kapetana i četničkog komandira vređa svako poređenje četnika sa ustašama. Najjednostavnije rečeno- ta komparacije je nemoguća!!!
 
B.A.L.:
Jos jedan bedni pokusaj da se "Cetnicki pokret"izjednaci sa "Partizanskim" :lol: .Ta dva pokreta nikada nece biti na istom,bas zbog toga sto je svako, ali bukavalno ,svako mogao da nosi kokardu za vreme okupacije i slobodno seta Srbijom,ne plaseci se odmazde od strane okupatora.Partizani su ostali ZA VAS ono sto su i za vreme 2 svetskog rata bili, obicna"Crvena banda"koja je od vas koji ste se vekovima napljackali i izrabljivali radnike po Srbiji,samo vracala svoju imovinu i svoj ulozeni rad nacionalizacijom.Srbi imaju negativno misljenje o "Cetnickom pokretu"i to vama veoma smeta,sto vas vide kao BALKANSKE KASAPINE, a tako isto i "USTASKI POKRET" koji je kao toboze isto nacionalisticki u Hrvatskoj.Nema tu razlike!I JOS NESTO :NE MESAJTE NACIONALIZAM SA NACIZMOM,JER TE DVE STVARI NISU POVEZANE!
Nadam se da si mlađi od mene jer si dosta naivniji.
 
DeteSunca:
Nadam se da si mlađi od mene jer si dosta naivniji.
Ja vrlo dobro znam sta pricam kada kazem "Nacista".Cak i medju vama monarhisticki i procetnicki nastrojenima postoji neslaganje o tome ko je patriota,a ko kvisling...Neki kazu: Nismo mi Nedicevci fasisti,nego oni Ljoticevci.Mislim da bi bilo najbolje da se vi to dogovorite izmedju sebe.A sve to pokazuje daje medju vama i tekao bio fasista,pri tome ne mislim na tebe i tvoje pretke,bilo je tu i cestitih koji su se igrom slucaja nasli na pogresnoj strani.NADJI MI BILO KOJU STRUJU ILI FRAKCIJU MEDJU PARTIZANIMA KOJA JE SARADJIVALA SA NEMCIMA :confused:
 
B.A.L.:
Ja vrlo dobro znam sta pricam kada kazem "Nacista".Cak i medju vama monarhisticki i procetnicki nastrojenima postoji neslaganje o tome ko je patriota,a ko kvisling...Neki kazu: Nismo mi Nedicevci fasisti,nego oni Ljoticevci.Mislim da bi bilo najbolje da se vi to dogovorite izmedju sebe.A sve to pokazuje daje medju vama i tekao bio fasista,pri tome ne mislim na tebe i tvoje pretke,bilo je tu i cestitih koji su se igrom slucaja nasli na pogresnoj strani.NADJI MI BILO KOJU STRUJU ILI FRAKCIJU MEDJU PARTIZANIMA KOJA JE SARADJIVALA SA NEMCIMA :confused:
Prvo mi razjasni ko smo to 'mi' u tvom izlaganju, zar nismo isti narod?

Drugo, ni jedna frakcija koja je otvoreno sarađivala sa fašistima meni nije poznata. Avaj, poznato mi je to za koliko srpskih smrti su odgovorni partizani. Predka kojeg sam pominjao streljali su ti isti partizani na Božić 1945. Dosta Srba je stradalo u tom partizanskom deljenju pravde. Kome je trebala sloboda kad je tako skupo plaćena i davana na kašike, ako je ikako i davana?
 
B.A.L.:
Ja vrlo dobro znam sta pricam kada kazem "Nacista".Cak i medju vama monarhisticki i procetnicki nastrojenima postoji neslaganje o tome ko je patriota,a ko kvisling...Neki kazu: Nismo mi Nedicevci fasisti,nego oni Ljoticevci.Mislim da bi bilo najbolje da se vi to dogovorite izmedju sebe.A sve to pokazuje daje medju vama i tekao bio fasista,pri tome ne mislim na tebe i tvoje pretke,bilo je tu i cestitih koji su se igrom slucaja nasli na pogresnoj strani.NADJI MI BILO KOJU STRUJU ILI FRAKCIJU MEDJU PARTIZANIMA KOJA JE SARADJIVALA SA NEMCIMA :confused:

АПРИЛСКИ РАТ

Од кад је поднео ставку, па све до 30. марта 1941. године Недић проводи време у својој кући, не учествујући нити у политичким, нити у војничким догађајима. Ујутро 27. марта Недић је сазнао за пуч. Три дана после пуча, 30. марта, постављен је за комаданта ГА „Југ“.

Недић је касније причао да је по преузимању дужности затекао код војске хаос и неред. Свуда су се при примећивале саботаже, па чак и отворено издајство. Нарочито су били активни комунисти који су наговарали војнике да баце оружје и оду својим кућама: „Нека официри воде рат“, говорили су на све стране. Јединице које су биле мобилисане имле су у свом саставу преко 70% албанског и муслиманског живља. Ту је било и доста Хрвата са нескривеним симпатијама према усташком режиму.

Podebljano - otvoreno podrivanje odbrane i pomaganje Nemaca. Do napada na Svojetski Savez 22. juna 1941 godine, komunisti su podrzavali svoje nemacke saveznike. Tek nakon napada na SSSR dolazi do "ustanka" u kojem najpre stradavaju srpski zandari, svestenici, ucitelji i mnogi drugi ugledni ljudi (obezglavljivanje naroda srpskog), a tek posle pokoji Nemac.
 
DeteSunca:
Prvo mi razjasni ko smo to 'mi' u tvom izlaganju, zar nismo isti narod?

Drugo, ni jedna frakcija koja je otvoreno sarađivala sa fašistima meni nije poznata. Avaj, poznato mi je to za koliko srpskih smrti su odgovorni partizani. Predka kojeg sam pominjao streljali su ti isti partizani na Božić 1945. Dosta Srba je stradalo u tom partizanskom deljenju pravde. Kome je trebala sloboda kad je tako skupo plaćena i davana na kašike, ako je ikako i davana?

tebi nije, ali opste jeste...eto, da ponovimo Ljotica & Co, kao razne druge cetnike...
jednom sam neciju sliku postovao kako se lize sa nemcima, a svi skocili, pa to nisu pravi cetnici, to su cetnici Mude Mudonjica...
sem toga meni su poznate srpske smrti od strane cetnika, i to me navodi na samo jedan zakljucak - sve su to ista govna...
 
Obersturmfuehrer:
tebi nije, ali opste jeste...eto, da ponovimo Ljotica & Co, kao razne druge cetnike...
jednom sam neciju sliku postovao kako se lize sa nemcima, a svi skocili, pa to nisu pravi cetnici, to su cetnici Mude Mudonjica...
sem toga meni su poznate srpske smrti od strane cetnika, i to me navodi na samo jedan zakljucak - sve su to ista govna...

Dobro, bilo je i toga. Samo sto cetnici sve zajedno nisu ubili vide Srba nego samo jedan Sremski front ... A o ostalom da i ne govorimo ... prva zrtva komunista u Srbiji je bio Srbin koji nije imao nikakve veze sa okupatorom - a ne Nemac ....
 
DeteSunca:
Prvo mi razjasni ko smo to 'mi' u tvom izlaganju, zar nismo isti narod?

Drugo, ni jedna frakcija koja je otvoreno sarađivala sa fašistima meni nije poznata. Avaj, poznato mi je to za koliko srpskih smrti su odgovorni partizani. Predka kojeg sam pominjao streljali su ti isti partizani na Božić 1945. Dosta Srba je stradalo u tom partizanskom deljenju pravde. Kome je trebala sloboda kad je tako skupo plaćena i davana na kašike, ako je ikako i davana?
Ako tebi nije poznato politicko delovanje"Ljotica"onda nema sta da polemisemo.Ako on nije nacista ko je onda?!Covek koji je otvoreno pisao hvalospeve o Hitleru,a bogami i sa nekim svestenicima hteo da ukoreni klerofasizam u Srbiji.Npr.Nikolajem Velimirovicem.Druga stvar u pravu si JA I TI SMO ISTI NAROD.Ali nikako nemozemo da budemo na istim pozicijama ako monarhista meni kao Srpskom komunisti kaze :Ti nisi Srbin!Ti si komunista!A ja vrlo dobro znam svoje poreklo.Nijedan PRAVI KOMUNISTA nikada nece lose da se odnosi prema svojoj nacionalnoj istoriji i tradiciji,pa cak i veri.ALI SVE TO: ISTORIJA,TRADICIJA I VERA TREBA DA SE OSTAVE PO STRANI KADA JE DRZAVA U PITANJU.Svestenstvo ne sme da se mesa u drzavna pitanja.I treca stvar:Ne bezim ja od komunistickih zlocina,ali za to ne sme da se osudjuje ideologija vec pojedinci u okviru nje koji su prekrsili zakon!
 

Back
Top