Problem sa desnima

lonelyeagle2005

Početnik
Poruka
5
Zdravo svima


hm..odakle da pocnem...

Ispricacu vam ukratko moju istoriju sa zubima.
Kao mali imao sam veliki strah od zubara,tako da sam retko isao kod zubara,uglavnom na silu i to su me vodili roditelji,pretili mi ako ne odem...uzas.
Tako je bilo do nekih 10god a onda nekih 8 godina nisam isao kod zubara(uopste). znam,znam sta sad mislite ali strah je to bio veliki.
normalno, za to vreme stvorilo se brdo problema.(da dodamo i losu higijenu...)

Sada imam 18god,i pre par meseci sam resio da se suprostavim svome strahu.kako?zasto?pogledao sam svoje zube u ogledalu(bili su uzas,naslage,upale....kuku majci) i pretpostavio da to moze da mi bude problem za nalazenje partnera.zanimljivo zar ne? (da dodamo i da su poceli da me bole neki zubi)

I onda jednog dana odlucim ja da krenem kod zubara,jednog privatnika koji nije mnogo skup a cuo sam da je dobar.pripremim se ja psihicki i odem.za popravku ukupno 7-8 zuba od kojih je jedan morao da se leci.
prvih par puta sam imao strah ali sada je vec sve ok,nije mnogo bolelo a svidjaju mi se rezultati.sad su mi ostala jos dva zuba za popravku koji nisu mnogo pokvareni ali nemam vise para,puko sam nekih 5000din do sad.

Nego da predjem na problem,otkrije on meni da imam neku upalu desni i da ce mozda morati operacija.preporuci mi skidanje naslaga kod njega i neko njegovo lecenje.bio sam jedno 10 puta i skino mi je te naslage(bilo je dosta krvi i bola dok je to skinuo ali sta da se radi.
I desni(to je ono meso iznad zuba valjda)su sad dobile roze boju.nisu vise crvene.

Ali kaze taj stomatolog da moram da idem na operaciju u dom zdravlja jer on to ne radi a moram da idem zato sto imam neke "dzepove".
Ja sam primetio u odnosu na desni mojih prijatelja da imam kako da kazem kao vise mesa.nije meso ravno,ima ga vise nego sto treba da bude.jedno vreme sam stavljao propolis po preporuci stomatologa i valjda od toga je prosla upala.


Dakle zanima me sta je to,da li mora operacija?pravo da vam kazem,ne planiram nikavu operaciju jer sam se jedva i za ovo psihicki naterao a i nemam vise para.da li ima neko drugo resenje?koje su posledice ako ne odem na operaciju?i sve drugo sto mislite da je vazno.


Sad mogu da kazem da mi zubi lice na nesto,nemaju naslage,perem ih svaki dan i perem ih pastom Colgate propolis.jedino taj problem sto je ostao sa desnima.
Treba da me je sramota sto me je pobedio sopstveni strah i sto sam dozvolio ovako nesto.ja sam krivac za to i sad moram da placam skupo za svoje greske.Ali sam odlucio i poceo da ispravljam tu gresku po svaku cenu.


Unapred zahvalan na odgovorima


Pozdrav svima
 
Ajde da predpostavim da je tvoj zubar u pravu, da je pogledao snimke i sve, ako je sve tako, onda imas paradontozu i mora da se radi rezanj operacija pa Widmanu, da bi se paradontoza barem usporila. U sustini radi se u lokalnoj anesteziji i radi se o tome da se podignu desni, i da se ocisti svo bolesno tkivo ispod a onda se desni zasiju. Pokusava se da se kolko tolko posle toga smanje dzepovi to je cilj, i uspori se paradontoza. Traje oko pola sata. Radi se iz jednog ili vise puta zavisi na koliko zuba treba.

Kada bi bacio snimak mogo bi da dam da neko pogleda.
 
lonelyeagle2005:
Nemam nikakve snimke,(nisam se ni snimao)a i pretpostavljam da ne mogu da dodjem kod tog doktora jer ne zivim u beogradu.koje su posledice ako ne odem na operaciju i gde mogu da nadjem vise informacija o toj paradentozi?

Vidi ti se zajebavas? Kako je neko mogao bez ortopan snimka da dijagnostikuje potrebu za rezanj operacijom to mi kao prvo i prvo nije jasno, to je prosto nemoguce. Ne znam odakle si? To bi prvo tebalo da mi kazes. Dakle treba da naj pre odes i uradis negde ortopan snimak to je snimak svih zuba, digitalni najbolje ako ima negde kod tebe. Onda to treba da pogleda neko ko se u to razume, a da izvines to ne bi trebao da bude zubar koji te bez snimka salje na operaciju, pa onda kad se pogleda snimak da se kaze da li ti treba operacija ili ne.

Ako treba operacija a ne odes, posledice su gubitak zuba, mislim da ti je ovo sasvim dovoljno, da ne ulazim u datalje.

Paradontoza je povlacenje kosti i gubitak zuba usred razlicite etiologije.
 
Zivim u Negotinu,malom gradicu u istocnoj srbiji.
ok,treba uskoro da odem u dom zdravlja,pa da vidim sta ce oni da mi kazu.
Znaci da im ne dam nikakve operacije bez tog "ortopan" snimka?
Da li mogu posle da okacim ovde taj snimak pa da pogleda neko to malo bolje?
I sta je tacno uloga ulja od zalfije i da li moze da pomogne?ili mozda nesto drugo samo ne operacija?
Da li boli ta operacija,koliko traje,pojasnite mi to malo bolje ako vam nije tesko.
 
lonelyeagle2005:
Zivim u Negotinu,malom gradicu u istocnoj srbiji.
ok,treba uskoro da odem u dom zdravlja,pa da vidim sta ce oni da mi kazu.
Znaci da im ne dam nikakve operacije bez tog "ortopan" snimka?
Da li mogu posle da okacim ovde taj snimak pa da pogleda neko to malo bolje?
I sta je tacno uloga ulja od zalfije i da li moze da pomogne?ili mozda nesto drugo samo ne operacija?
Da li boli ta operacija,koliko traje,pojasnite mi to malo bolje ako vam nije tesko.

Da napravi ortopan snimak , i okaci ga ovde. I nema operacije dok neko ne pogleda ortopan snimak.

Rezanj operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji, zavisno od toga koliko je onaj ko daje anesteziju pazljiv i dobar u tome samo davanje anestezije moze da ne boli a moze i da boli, da te ne lazem. Operacija je bezbolna. Post operativni period zavisi od organizma i ne moze se sa sigurnoscu reci, neki ljudi budu oteceni 5 dana a neko ne otekne ni malo. Sto se tice bola posle operacije uz pravilan tretman analgeticima (1 nimulid neposredno pre intervencije) a dalje po potrebi njega ili nema ili je sveden na minimum. Sama operacija se sastoji u rasecanju da kazemo mesa iznad zuba (ne svih nego samo onih zuba iznad kojih se radi) i izlaganju kosti posle cega se pristupa ciscenju bolesnog mekog i tvrdog tkiva dakle bolesno tkivo se otklanja. Zatim se meso usiva nazad. Cilj cele price je da se uspori paradontoza, smanje dzepovi, i postigne stabilnost zuba u vilici. Sama operacija je bezbolna. Dakle neces osecati nikakav bol dok ti rade. Traje oko 30 min u proseku. I rutinska je intervencija u oralnoj hirurgiji.
 
Ne, ne i ne - ne mozes ovd eokaciti snimak. Aca je student i nije kompetentan da tumaci ortopan snimke (Aco, a taman sam te pohvalila!) a ni ovaj forum nije niti ordiancija niti pano - na sta bi to licilo da svi krenu da kace svoje snimke ovde pobogu? aco, molim te ne nagadjaj o kakvoj se intervenciji radi jer ni ti a ni mi ne znamo da li joj je zapravo preporucen i indikovan rezanj: neophodno je da se javi ORALNOM HIRURGU, naravno sa snimkom (ortopan) koji moze da uradi u Domu Zdravlja ako poseduju aparat a ako ne ond au nekoj privatnoj operaciji. I uostalom, niko je ne bi ni uzeo na operaciju bez d auradi snimak ma ko da je poslao i s ama kojom idejom, tako da nema mesta bezrazloznoj panici i prejudiciranju dijagnoze.
 
WithdrawnWater:
Ne, ne i ne - ne mozes ovd eokaciti snimak. Aca je student i nije kompetentan da tumaci ortopan snimke (Aco, a taman sam te pohvalila!) a ni ovaj forum nije niti ordiancija niti pano - na sta bi to licilo da svi krenu da kace svoje snimke ovde pobogu? aco, molim te ne nagadjaj o kakvoj se intervenciji radi jer ni ti a ni mi ne znamo da li joj je zapravo preporucen i indikovan rezanj: neophodno je da se javi ORALNOM HIRURGU, naravno sa snimkom (ortopan) koji moze da uradi u Domu Zdravlja ako poseduju aparat a ako ne ond au nekoj privatnoj operaciji. I uostalom, niko je ne bi ni uzeo na operaciju bez d auradi snimak ma ko da je poslao i s ama kojom idejom, tako da nema mesta bezrazloznoj panici i prejudiciranju dijagnoze.

Pogleda ce snimak moj cale ili neko od doktora koji rade kod nas.
 
Svakako, uvek postoji varijanta da postavljac teme posalje tebi Aco na licni mail svoj snimak pa brate gledaj i ti i ko god hoce, a na postavljacu teme je da odluci da li ima i koliko ima poverenja u virtuelno citanje snimka. Za ovakve stvari postoji PP i kontakt putem licnih adresa.
 
I da ovo nisam smeo da zaboravim SRAMOTE.

Krenuces sa GINGIVALOM C, dakle uvece pred spavanje operes zube LEPO!!!!!! Namazes DESNI gingivalom ce, kao da ih dakle masiras, urtljas ga dakle. I NE ISPIRAS. Treba minimum da stoji pola sata, dakle pola sata nema jela. Jos bolje ako ne ustajes uvece da jedes i pijes stajace duze.

I jos nesto, ako ovako nastavis kako se do sada ponasas, ti si na idealnom putu da izgubis zube, ako je tvoj zubar u pravu to si na definitivno pravom putu ako se ne uozbiljis da do 21 22 godine padnes na nedaj boze totalnu protezu. A ja se ne zajebavam ni malo. A znam neke ljude tvojih godina koji su pali na protetiku pa i na proteze (mostovi i krunice nisu tako strasni). Pocev od toga da ces da se gadis samom sebi, do toga da ce da te se gade devojke kad vide da imas protezu a ne svoje zube.
 
Situacija nije toliko alarmantna.Najvishe mrzim kad doktori (ili studenti) pocnu da panice.Verujem da mislis da ces mu na taj nachin pomoci,ali zamisli samo kako se on oseca... Imam slican problem,koji,da dodam,nije posledica ne pranja zuba ili sl,vec naprotiv,pranja zuba,dodushe malo pogreshnog. Predlagana mi je ista operacija,mada je moj doktor neshto oprezniji i rekao je da je u redu da sachekamo josh jer, nisam u nekim godinama(priblizhnog smo uzrasta). Taj GINGIVAL-C je u redu kod upale desnih...ali ja mislim da taj preparat,inace na biljnoj bazi,nije ni priblizhno jak koliko treba da bude u ovakvom sluchaju. Ja sam uradila ortopan,koji cu odneti prilikom sledeceg odlaska zubaru,ali mi nije jasno kako se onde bilo shta mozhe videti :?
A ti decko nemoj da brinesh toliko.Nemoj da mislish da si jedina osoba koja ima toliko godina i taj problem, imam ga i ja i ko zna josh koliko ljudi.Mushko si brate.I da boli,boli pa prestane.Ajde ako budesh uradio tu operaciju(koja je vishe hirushki zahvat) javi mi da chujem kako je bilo.Poz svima i izvinite ako sam bila malo gruba,imam prilicno losha iskustva sa doktorima(ne samo sa zubarima) :wink:
 
nevena```:
Situacija nije toliko alarmantna.Najvishe mrzim kad doktori (ili studenti) pocnu da panice.Verujem da mislis da ces mu na taj nachin pomoci,ali zamisli samo kako se on oseca... Imam slican problem,koji,da dodam,nije posledica ne pranja zuba ili sl,vec naprotiv,pranja zuba,dodushe malo pogreshnog. Predlagana mi je ista operacija,mada je moj doktor neshto oprezniji i rekao je da je u redu da sachekamo josh jer, nisam u nekim godinama(priblizhnog smo uzrasta). Taj GINGIVAL-C je u redu kod upale desnih...ali ja mislim da taj preparat,inace na biljnoj bazi,nije ni priblizhno jak koliko treba da bude u ovakvom sluchaju. Ja sam uradila ortopan,koji cu odneti prilikom sledeceg odlaska zubaru,ali mi nije jasno kako se onde bilo shta mozhe videti :?
A ti decko nemoj da brinesh toliko.Nemoj da mislish da si jedina osoba koja ima toliko godina i taj problem, imam ga i ja i ko zna josh koliko ljudi.Mushko si brate.I da boli,boli pa prestane.Ajde ako budesh uradio tu operaciju(koja je vishe hirushki zahvat) javi mi da chujem kako je bilo.Poz svima i izvinite ako sam bila malo gruba,imam prilicno losha iskustva sa doktorima(ne samo sa zubarima) :wink:

Nevena ti mislis a ja znam. Ako je njegov zubar u pravu da mu treba rezanj. A on ima 18 godina. Onda on ima problem. Problem sa zubima I PROBLEM NEODGOVORNOSTI PREMA SAMOM SEBI. I trebalo bi da se zabrine duboko.
 
nevena```:
Situacija nije toliko alarmantna.Najvishe mrzim kad doktori (ili studenti) pocnu da panice.Verujem da mislis da ces mu na taj nachin pomoci,ali zamisli samo kako se on oseca... Imam slican problem,koji,da dodam,nije posledica ne pranja zuba ili sl,vec naprotiv,pranja zuba,dodushe malo pogreshnog. Predlagana mi je ista operacija,mada je moj doktor neshto oprezniji i rekao je da je u redu da sachekamo josh jer, nisam u nekim godinama(priblizhnog smo uzrasta). Taj GINGIVAL-C je u redu kod upale desnih...ali ja mislim da taj preparat,inace na biljnoj bazi,nije ni priblizhno jak koliko treba da bude u ovakvom sluchaju. Ja sam uradila ortopan,koji cu odneti prilikom sledeceg odlaska zubaru,ali mi nije jasno kako se onde bilo shta mozhe videti :?
A ti decko nemoj da brinesh toliko.Nemoj da mislish da si jedina osoba koja ima toliko godina i taj problem, imam ga i ja i ko zna josh koliko ljudi.Mushko si brate.I da boli,boli pa prestane.Ajde ako budesh uradio tu operaciju(koja je vishe hirushki zahvat) javi mi da chujem kako je bilo.Poz svima i izvinite ako sam bila malo gruba,imam prilicno losha iskustva sa doktorima(ne samo sa zubarima) :wink:

Pa da ti jeste jasno - to bi znacilo da si zavrsila stomatoloski fakultet ili bar medicinski u najmanju ruku! Mozda da pustis ljudima kojima jeste jasno i koji znaju o cemu se radi da donesu sud o tome da li je strasno ili nije; uostalom, verovatno i doktori (ne samo zubari) imaju prilicno lose iskustvo sa tobom: zasto mislis da su oni tobom odusevljeni, pogotovo sa takvim lakonskim stavom prema svom zdravlju "Ma nije to nista, sitnicica, ako ti ispadnu zubi narasce ti novi!" Mozda ces ti biti naucni prvenac kod koga se to dogodilo, a sto se tice decka koji je temu postavio - bolje bi mu bilo da problem - kao sto rece Aca - shvati veoma ozbiljno. I da bude zabrinut; VEOMA ZABRINUT.
 
WithdrawnWater:
Pa da ti jeste jasno - to bi znacilo da si zavrsila stomatoloski fakultet ili bar medicinski u najmanju ruku! Mozda da pustis ljudima kojima jeste jasno i koji znaju o cemu se radi da donesu sud o tome da li je strasno ili nije; uostalom, verovatno i doktori (ne samo zubari) imaju prilicno lose iskustvo sa tobom: zasto mislis da su oni tobom odusevljeni, pogotovo sa takvim lakonskim stavom prema svom zdravlju "Ma nije to nista, sitnicica, ako ti ispadnu zubi narasce ti novi!" Mozda ces ti biti naucni prvenac kod koga se to dogodilo, a sto se tice decka koji je temu postavio - bolje bi mu bilo da problem - kao sto rece Aca - shvati veoma ozbiljno. I da bude zabrinut; VEOMA ZABRINUT.

Ovo se ne desava ja i W.W se slazemo u necemu :)
 

Back
Top