Koliko zaradjuju velemajstori?

Pretpostavljam da tek pocinjes da se bavis shahom pa te zanima sta bi mogao da imas ako bi postigao takav uspeh kao sto je titula velemajstora. Zato cu ti kazati par stvari vezanih za bavljenje sahom uopste:

1. Nema nikakvog smisla baviti se sahom nakon 10 godina, a pozeljno je poceti od 6, ako zelis nesto krupno u zivotu da postignes. Posto ti znas da pises i koristis racunar, verujem da imas vise od 6, a najverovatnije vise i od 10. Dakle, ako pitas za sebe, moj predlog je da ne pocinjes.

2. Takmicenja velemajstorima (i svim uspesnijim sahistima, dakle, i mladim ljudima sa nizim titulama, ako su perspektivni) finansiraju ili organizatori tih takmicenja (to rade na svim vecim takmicenjima, i na taj nacin obezbedjuju veci kvalitet samog turnira, ili im smestaj i put placa klub za koji su ugovorom vezani. Najbolje prolaze oni koji su zaista izuzetni (dakle, nije dovoljno biti samo velemajstor... sada vec postoje neke nove podele pa se vise i ne gleda ko je VM, nego rejting), pa im takmicenja placaju organizatori a klubovi im daju redovne mesecne plate. Mislim da u Srbiji ima najvise 10ak takvih.

3. Na manjim takmicenjima (dok sam ja igrao, dakle pre 5 godina) su premije nikakve (ako mislis na turnire u Srbiji)... prva nagrada je obicno onoliko koliko iznosi prosecna plata u Srbiji. U Bugarskoj i Rumuniji je bilo slicno u to vreme.

4. Pitas: "Da li je moguce ucestvovati samostalno na turnirima koji se rejtinguju?" - Ja nisam jos cuo za neki turnir (gde ucestvuju pojedinci a ne ekipe - klubovi ili reprezentacije zemalja) gde bi zabranili da ucestvuje neko ko nije clan nijednog kluba. Ne razumem bas sta si time pitao.

I inace, obrati paznju na to da titula vise nije vazna, sada je vazno ko ima koliki rejting. VM (velemajstori) ispod 2450 ili 2500 nisu nesto na ceni. Kvalitetno u svetu mogu od shaha da zive 50 najboljih na svetu (rejting iznad 2650).
 
Pogodio si jednim dijelom, samo sto se nisam raspitivao zbog sebe, za mene je odavno kasno, ako je vjerovati tvojim savjetima! :-)
Zasto kazes da nema smisla pocinjati poslije 10 godina? MIslio sam da je u sahu drugacije!
Ono sto mi je interesantno su cifre koje se vrte u samom vrhu...i uopste, kako funkcionise sistem? (NIsam ni mislio da se kod nas ili u Bugarskoj moze zivjeti od saha, kao sto ne moze ni od bilo kog sporta.)
 
Ja sam poceo da vezbam sah kad sam imao 15-16 godina( znao sam i pre da igram ali bez ikakvih teorijskih osnova). Bez trenera, bez kompjutera, drugar i ja smo resili da uvezbamo sah iz inata, jer je jedan nas drug iz razreda bio majstorski kandidat i bili smo ubedjeni da mozemo i mi tako. Na svom drugom turniru sam ga uspeo pobediti, i jos neke igrace priblizne snage. Odigrao sam ne vise od 5-6 turnira u 'karijeri', plus par lokalnih cugera, stigao do prve kategorije, i onda sam prestao da vezbam. Tad sam imao 17-18 godina i moje drustvo se sve manje bavilo sahom, pa je i meni bilo bezveze da igram sa matorcima. Da sam u tim godinama imao FM, ili barem MK, verovatno bih krenuo da ozbiljnije radim(naravno bez ideje da zivim od saha), ovako je fakultet bio prioritet, a sah sam zabatalio. Tako da se slazem da se mora krenuti rano, da bi se prosle sve pionirske i juniorske kategorije, a i stekla titula do srednje skole. Mada, ko je bas uporan, mislim da moze da krene i sa 10 godina.
 
Ne mogu da se slozim sa komentarom uvazenog sagovornika da se sa sahom mora poceti do 6 godine. Naravno da je za vrhunske rezultate bitno krenuti veoma rano. U novom talasu mladih sahista postoje oni koji su postali velemajstori( i to jaki sa rejtingom +2700) sa nepunih 15 godina, pa i mladji, kao sto su Magnus Karlsen, Teimur Radjabov, Sergej Karjakin i dr. Medjutim, sa druge strane, istrazivanja pokazuju da je sah jedan od retkih sportova za koje nikad nije kasno, pre svega zbog mogucnosti da se sah igra i u poznim godinama. Veliki broj vrhunskih sahista, pogotovu onih starijih, je sa sahom pocelo veoma kasno. Neki cak i posle 20. Jedan od primera je i prvak sveta u sahu, Mihail Talj za koga znam da je dosta kasno krenuo sa sahom( ali nisam siguran u koliko godina).
 

Back
Top