Kako podici sistem s SCSI diska

Lookeed

Zainteresovan član
Poruka
181
Pozdrav,
posedujem dva scsi diska koji su imali razlicite operatine sisteme (Xp i 98 se). Po startovanju racunara pojavljivao se multiboot koji je pitao koji sistem zelim da dignem i sve je to normalno radilo dok nije doslo do zamene scsi kontroera (stari mi je zbog nemara dugih unisten) Elem nabavio sam uz dosta muke adaptekov 29160 ultra kontroler i sav srecan mislio da sam resio proble medjutim .......
Po prikljucenju konrolera i uredjaja koji su zakaceni na njega ( Cd i dva HDD ) i starta racunara bios iscita kontroler i uredjaje koji su na njega zakaceni i kaze boot faulre.Pokusao sam da zamenim mesta diskovima nista se nemenja. u biosu stoji da prvo butuje scsi pa c pa a - menjao sam sve al nista. u biosu sam ulazio u podesavanje scsi-ja
menjao bot sekvencu 0 u 1 al nista nisam postigao. Na kraju u napadu besa sam izformatirao oba diska iz biosa tj iz podesavanja opcija scsi kontrolera (scsi radi low level format) pa posle iz partisn medzika napravio particije FAT32 na jednom i NTFS na drugom
i ubacio sys fajlove. Pokusao sam da instaliram 98 i nisam uspeo dok nisam zakacio neki disk u ide grajnu 1- napominjem da toga nije bilo pre - u ide granama nikad nije bilo nista - samo scsi diskovi u kontroleru koji se zabado u PCI port.instalirao sam 98 uz poruku da necu moci da s nje pokrecem aplikacije posto instaliram sistem na disk G a sver aplikacije su na C - to je disk WD 160 Gb koji je podeljn na cetri particije i zakacen po ide grani 1-po meni je to normalna poruka. Instalacija je uradjena bez ikakvih problema
i kad sm mislio da suproblemi reseni oni nastaju.......Po restartovanju racunara dize se sistem s SCSI diska - 98 ali ne uvek nego samo kad je zakacen disk u IDE grani - bez njega bios procita uredjaje zakacene preko kontrolera i napise verfy data.... pa nesto ceka i to traje. Na kraju sam s zivcima pa XP nisam ni pokusavao da instaliram bojeci se jos goreg rezultata. neznam sta je u pitanu. ovo sam pokusavao da uradim na tri vrste racunara pentim IV- 2.8ghz intel full asus P5PL2; 2 x 512 mb geill DDR 667 mhz pcieX1300;P IV asus A7VXE+ Amd 2.2 Ghz; 2 x 512 DDR ncp 400 Atiradeon 9800PRO i na orginalu gde je sistem i bio DELL P III 900Mhz ful Intel 512 L2; 3 x 512 SD ram Kingston pc133 s grafikom nVidija 6600 XE - Agp 8x (slot na ploci je AGP 4x) i necu da slazem ako kazem da je s onim diskovima kad su radili sio gornje konfiguracije u svim pogledima.
Ja bi da to vratim u funkciju i to na ovaj dell al mi nesto neide pa bih molio nekog ko ima znanja oko scsi diskova i njihovog okruzenja za pomoc. Ako neko nesato zna nek posalje instrukcije kako da zavrsim stvar. napominjem da sam doticni Dell dobio za rodjendan pre cetri godine i da je u to vreme bio zmaj a bogami i ostao bi to jos dosta vremena da mi se nedesi onaj maler s orginal kntrolerom......
Unapred zahvalan !!!
 
Podešavanje u BIOS-u računara i podešavanja u BIOS-u SCSI kontrolera. Kod računara u BIOS-u treba da je butabilni disk (u ovom slučaju uređaj) SCSI, a potom u SCSI kontroleru oraš da navedeš koji od povezanih diksova je boot.

Pročitaj uputstva za oba i ne bi trebalo da imaš problema da namestiš.

 

Back
Top