Američka viza

Interesuje me, ako se prekoraci ostanak u USA, mislim vise od odobravanja u pasosu, koliko posle se ne moze dobiti viza.(neko kaze 5, a neko 10 god) pa me interesuje sta je tacno

U zavisnosti od toga koliko dugo je bio 'out of status' na kojoj je taj neko vizi bio dok kada je prekoracio vizu itd.
Moras dati vise konkretnih podataka da bi ti odgovorio.

Uglavnom pravila su ovakva

Overstay over 180 days = 3 year ban.
Over 360 days = 10 year ban.
 
U zavisnosti od toga koliko dugo je bio 'out of status' na kojoj je taj neko vizi bio dok kada je prekoracio vizu itd.
Moras dati vise konkretnih podataka da bi ti odgovorio.

Uglavnom pravila su ovakva

Overstay over 180 days = 3 year ban.
Over 360 days = 10 year ban.

Vidim da se dobro razumes oko Americkih viza, sad zanima me, student sam, i da li mogu da dobijem vizu za Ameriku recimo za oko 6 meseci ili godinu dana, ali da ne studiram tamo, vec da radim ili tako nesto?
 
Vidim da se dobro razumes oko Americkih viza, sad zanima me, student sam, i da li mogu da dobijem vizu za Ameriku recimo za oko 6 meseci ili godinu dana, ali da ne studiram tamo, vec da radim ili tako nesto?

Najednostavniji nacin ako zelis da odes u USA (a da nisi izvucen za zelenu kartu) jeste da odes preko nekog work & travel programa. Kosta te da platis toj agenciji za usluge ali svima koji su otisli do sada (a da ih ja poznajem licno) se to isplatilo.
Evo ti jedan primer nase agencije koja vodi
http://www.karavantravel.org/rp1.html

Dobra stvar za ovakav nacin odlaska je sto ces dobiti SSN a koji ti omogucava kasnije sve i na svakom koraku ti je potreban. Rade se neki low level poslovi tipa spasilac na bazenu, ili na plazi, hoteli itd..itd..Naravno ti tamo mozes bez problema da se prebacis i na neki drugi posao u zavisnosti od situacije. Sigurno ces biti u plusu na kraju svega toga nemoj da previse da brines o tome da li su domace agencije koje vode neka prevara i slicno. Mnogo ljudi je otislo bas na ovakav nacin ali mnogo njih se nikada nije ni vratilo vec je ostalo na "crno" (sto ja svakako ne savetujem).

Sve druge opcije su dosta komplikovanije (a veruj mi i skuplje) za odlazak.

ps: svima ostalima sto jos jednom kazem sto bolje postavite pitanje to ce i odgovor biti bolji :) ali to ne znaci da treba da pisete referat jer ako bude imalo preko 20 recenica preskocicu :)).
 
Ne moze i strogo je zabranjeno.
U prekrsaju su i poslodavac (zatvorska kazna) i onaj ko je dobio b1/b2 vizu a zaposlio se na crno. Ukoliko Vas uhvate sledi zabrana ulaska u US + Vam pisu to u njihov dosije koji ce Vas posle celog zivota pratiti i dobicete deportaciju iz US. Kada budete sledeci put aplicirali za neki vizu (naravno ne US) nego npr Australiju moracete da prijavite deportaciju i Australija ce Vas takodje verovatno odbiti. Zato ne savetujem nikome da ode na b1/b2 vizu i da radi na crno jer postoje mnogo laksi nacini za regularan posao.

Na b1/b2 vizu se moze otici da se pronadje posao i sasvim regularno u ambasadi cak moze da se kaze da idete na razgovor sa poslodavcem ali onda morate da se vratite i aplicirate za neku radnu vizu.
 
sta raditi onda. drug mi je u njujorku instruktor tenisa. vjerovatno bi u tom centru bilo mjesta i za mene. bar mi tako kaze.ja treba da diplomiram na dif-u. ostao mi je jedan ispit i diplomski. kakvu vizu da trazim? da ne diplomiram jos, nego da probam kao student? da idem preko neke agencije. moje usmerenje je rekreacija. daj neki savet?
hvala ti puno.
 
Najbolje bi bilo da od njega trazis da te sponzorise za privremenu radnu H-1B vizu. Viza se izdaje na 3 godine a moze da se produzi na jos 3 godine. Broj H-1B viza koji se izdaje godisnje je 65.000. Poslodavac mora da obavesti o tome lokalne vlasti za "Labor Condition Application" kao i to da tvoja plata mora da bude minimum prosecna plata na trzistu kao i to da objasni zasto bas ti a ne neki amerikanac.

Poslodvca ce kostati izmedju 2000-5000$ to sto ce morati da aplicira tebi za vizu.

Inace H-1B viza je odlicna jer imas pravo na social security i sve ostale beneficije. Bez obzira sto postoje velike peripetije svakako je bolja opcija nego da radis na crno jer kad te uhvate mozes dobiti dozivotnu zabranu za US a onda ces imati problema i sa ostalim zemljama (Canada, Novi Zeland, Australia itd..).
 
Dakle ovako,
imam par pitanja pa ako neko može da mi odgovori biću mu zahvalan...

1.Da li se na turističku vizu dobija Social Security Number?

2. Da li neko hoće da te zaposli ako si na turističku vizu tamo?

3. Koliko se teško dobija ova viza?

Student sam IV godine fakulteta koji ima V, a cura koja bi trebala ići sa mnom ima još 2 ispita do kraja... Koje su nam šanse i imate li neki savet?
 
Dakle ovako,
imam par pitanja pa ako neko može da mi odgovori biću mu zahvalan...

1.Da li se na turističku vizu dobija Social Security Number?

Ne dobija se SSN. SSN ti ne treba da bi otvorio racun u banci, polagao za vozacku dozvolu, kupio kola i slicno. Drugo na turistickoj vizi maksimalno moze da se ostane 6 meseci u toku jedne godine.

2. Da li neko hoće da te zaposli ako si na turističku vizu tamo?

Turisticka viza nema nista sa time da li neko hoce ili nece da te zaposli. Ako neko zeli da te zaposli on ce te zaposliti zbog tvojih kvaliteta. Naravno dok si na turistickoj B1/B2 vizi ne mozes da radis. Moras podneti zahtev za radnu vizu a sa radnom vizom se dobija i SSN.

3. Koliko se teško dobija ova viza?

Viza se dobija prilicno lako. Naravno u nasoj ambasadi imas jednu zenu koja radi i jednog coveka. Ko zapadne kod coveka najebao je :)
Uglavnom ako dokazes da ces se 1000% vratiti, dokazes da imas znacajna sredstva, obuces se veoma skupo (nema veze da li je seljacki ili moderan fazon oblacenja bitno je samo da je 'skupo') za razgovor u ambasadi, ako imas znacajne veze sa Srbijom sto ukazuje na to da ces se vratiti sigurno ces dobiti vizu na 10 godina. To ne znaci da mozes da ostanes 10 godina vec se to daje da mozes privremeno turisticki da posetis US i da se vratis.

Student sam IV godine fakulteta koji ima V, a cura koja bi trebala ići sa mnom ima još 2 ispita do kraja... Koje su nam šanse i imate li neki savet|?

Sansa Vam je ista kao i svima ostalima nema nikakve razlike.
Savet je da ne lazes u ambasadi. Sve sto progovoris belezi se u njihov sistem za kasnije.
 
Poslednja izmena:
Ne dobija se SSN. SSN ti ne treba da bi otvorio racun u banci, polagao za vozacku dozvolu, kupio kola i slicno. Drugo na turistickoj vizi maksimalno moze da se ostane 6 meseci u toku jedne godine.



Turisticka viza nema nista sa time da li neko hoce ili nece da te zaposli. Ako neko zeli da te zaposli on ce te zaposliti zbog tvojih kvaliteta. Naravno dok si na turistickoj B1/B2 vizi ne mozes da radis. Moras podneti zahtev za radnu vizu a sa radnom vizom se dobija i SSN.



Viza se dobija prilicno lako. Naravno u nasoj ambasadi imas jednu zenu koja radi i jednog coveka. Ko zapadne kod coveka najebao je :)
Uglavnom ako dokazes da ces se 1000% vratiti, dokazes da imas znacajna sredstva, obuces se veoma skupo (nema veze da li je seljacki ili moderan fazon oblacenja bitno je samo da je 'skupo') za razgovor u ambasadi, ako imas znacajne veze sa Srbijom sto ukazuje na to da ces se vratiti sigurno ces dobiti vizu na 10 godina. To ne znaci da mozes da ostanes 10 godina vec se to daje da mozes privremeno turisticki da posetis US i da se vratis.



Sansa Vam je ista kao i svima ostalima nema nikakve razlike.
Savet je da ne lazes u ambasadi. Sve sto progovoris belezi se u njihov sistem za kasnije.

E hvala ti na odgovoru ali nije mi bas sve jasno...
Evo postavicu ti konkretnije pitanje pa ako budes mogao da mi odgovris super.
Drugar koji je bio prosle godine na studentsku vizu radio je tamo selidbe "na crno" i rekao mi je da ne bi ponovo isao preko agencije.
Ako bi ja tamo radio na crno onda mi nije potrebno da imam taj SSN, ne?
 
@the_tourist

ako radis na crno , nemas i ne mozes dobiti i ne treba ti SSN
drugim recima, ti planiras da udjes na turisticku ili neku drugu vizu, radis na crno i kes...
to ti donosi druge probleme, ali to je vec sad druga tema

..ne treba da ti govorim da je to krsenje zakona, a ako bas to moras raditi bar ispostuj broj odobrenih dana u vizi.
jer ako i to prekrsis neces moci neko duze vreme da udjes ponovo u USA
 
Ovako.

Da bi otisao na neku F1 vizu moras upisati neku skolu. u Ambasadi ce ti traziti znacajna sredstva kao i dokaz da si uplatio SEVIS taksu, skolu i slicno.
(proverice sa skolom)
F1 vizu je nesto teze dobiti nego b1/b2-turisticku vizu jer ce mu biti cudno da placas npr skolu za engleski 7000$ (na godinu dana) a o nekim drugim skolama i da ne govorimo + zavisi od drzave u koju bi isao ali moras da imas i sredstva na racunu da zivis tamo. Nije to nista specijalno ti mozes pozajmiti od nekoga i staviti na racun pa mu sutradan vratiti ali trebace ti 15.000$ na racunu za godinu dana F1 vize.

Posle 11 septembra napravljen je SEVIS program i tri dana kada ne dodjes u skolu obavestice imigraciono da nisi dosao i bices stavljen u dosije kod njih.
SSN se ne dobija za F1 studente (nekada se dobijao ali posle 11 septembra je to ukinuto). Postoji mogucnost da ti kao F1 redovan student dobijes SSN ukoliko dobijes dozvolu od te skole da radis nesto za njih ili npr posle 9 meseci pohadjanja skole mozes da se zaposlis part time bilo gde i onda mozes ici u skolu i raditi pola radnog vremena sto je svakako bolja opcija nego ostati na 'crno'.

SSN ti je u americi prekopotreban. Svako ko se odluci da ode i da ostane bez obzira na vazenje vize je lud ako to uradi a da nema SSN dok je u US. SSN ti treba za gomilu stvari i na svakom koraku ce te sacekati za SSN. Na kraju krajeva neces nositi pasos non stop sa sobom vec ce ti trebati STATE ID koji se reltaivno lako dobija, vozacka dozvola, telefon itd. (sve to mozes i bez SSN-a ali moras imati barem vazecu vizu u svom pasosu). Kad dobijes SSN ti mozes da dobijes i kredit u banci relativno lako.

Moj savet ti je da odes na neki od work & travel programa tu radis neke totalno bezveze poslove tipa na bazenu itd ali dobijas SSN odmah i sve je cisto 100%. Kada jednom odes preko njih ti mozes da promenis posao tamo legalno.
 
cuo sam da su sada i za h2b kao i work&travel programe agencije povecale nadoknade.
tj koliko sam razumeo sada aplikant mora sve da plati, a ne vise firma koja te zaposljava...
to je iz razloga sto su ljudi odradili mesec, dva uzeli SSN i odlazili na bolje placene poslove, a te firme su morale poloziti neke takse ili troskove za njih
pa sada traze da buduci aplikanti to sami plate, ili da im se tokom rada taj iznos vraca

sve u svemu, po informacijama iz DC, za h2b vizu vam treba 2700 usd, karta recimo 700 usd, i za zivot do prve plate.
za studente, mislim da im se refundira deo tokom rada
 
Imao sam ranije zeleni karton koji sam dobio preko lutrije. Zbog posla, koji sam u medjuvremenu dobio nisam otisao za Ameriku.
S obzriom da mi je zeleni karton sad nevazeci tj. ponisten, da li ce to predstavljati problem kad budem aplicirao za turisticku vizu? I da li to moze da "zasmeta" kasnije njihovom Cariniku na ulazu u US?
 
Ako si dobio 'uslovni' green card ti si bio u obavezi da najmanje jedan dan godisnje budes u USA.

Meni sada nije jasno da li si ti otisao na prva dva razgovora kada si dobio green card ili nisi ?
Kako i kada ti je zeleni karton ponisten ?

U svakom slucaju to nema nikakve veze sa turistickom vizom i to ce se posmatrati potpuno nezavisno.
 
Da pojasnim...
Prosao sam sve razgovore i dobio zeleni karton. Cak sam i bio 2 puta u Americi. Prvi put kako bi aktivirao zeleni karton, a drugi put kako bi ga odrzao. Posle toga vise nisam bio u Americi, sto je bilo sad vec pre 3 godine, sto znaci da je ona automatski i ponistena nakon godinu dana, tj. 2009.
U martu planiram da idem opet, ali naravno ovaj put na turisticku vizu. E sad cuo sam mnoge price, kako to moze da predstavi problem, a cak i da zabrane dalji ulazak u US, jer navodno nisam "ispostovao" zeleni karton, tj. nisam ostao u US.
 
@stule

sto kaze vrhunski,post ti je krajnje nejasan...
jesi li samo obavesten da si izvucen na lutriji, ili si prosao ceo proces i zaista dobio gc?
isto mislim da to nema nikakve veze sa turistickom vizom
 
ok sada je jasnije. :)

Savetujem ti da uplatis 10$ ili uplati 2 x po 10$ za pin i pitaj ove lepo na srpskom u nasoj ambasadi.
Ti kao nekadasnji green card holder imas pravo da podneses zahtev za "SB-1 Returning Resident Visa"
Re-entry Permit (2 years) traje 2 godine nakon isteka perioda od kada ti je ponisten green card.

Kontaktiraj ambasadu i pitaj ih za SB-1 objasni lepo da si imao gc itd.
Samo sto pre jer 2 godine je maksimum do kada mozes da povratis svoj green card.

ps: i obavesti nas sta si uradio.
 
toj temi nije mi mesto ni vreme u ovom topicu. Otvori svoj topic ili pronadji vec postojeci gde se diskutovalo tako nesto.
Inace pre izvesnog vremena je objasnjeno po kom zakonu IRS naplacuje porez na dohodak gradjana.
 
Vec sam zvao ambasadu za povratak gc i objasnio celu pricu, ali su mi preporucili, da u mom slucaju bolje da ne pokusavam, jer nemam dovoljno dobar razlog zasto nisam boravio u US, da bi mi se vratila gc.

E sad posto zelim da odem tamo na par nedelja, jedini nacin je turisticka viza. Naravno nemam nikakav problem da apliciram za vizu, samo me brine da mi ne naprave problem u ambasadi ili kasnije na Carini zbog ponistenog gc.

Jos jedno pitanje, posto bi tamo isao kod prijatelja, da li mi treba pozivno pismo ili ne? Na sajtu ambasade koliko vidim nije potrebno...
 

Back
Top