Amerikanci napuštaju Irak?

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Sve češće i češće se to spominje... naročito sada posle izbora za kongres, senat i guvernere... To će na neki način predstaviti kao svoj uspeh, ali da li je to ZAISTA tako?
P.S.: Prokomentarišite i šta će biti sa njihovim saveznicima...
 
Sama okupacija je pokazala u samom pocetku da su neke stvari precenjene i da je sve to u stvari jako naivno ispalo. Bus i Bler su zeleli da budu ratnici i da za sobom ostave pobedu i sirenje " demokratije " u toj zemlji. Matori Bus je to mudrije radio: napad Iraka na Kuvajt je dovoljno jak argument za intervenciju koja nije isla daleko kao rusenje rezima i totalna okupacija. Debilnost ove druge intervencije lezi u potcenjivanju realnog stanja u Iraku kao i opsteg shvatanja medju muslimanima da je rat u stvari vodjena protiv samog islama posebno sada kada je sve jasnije da je mozda i Iran na tapetu. Da ne duzim: povlacenje je najgora moguca opcija koja ostavlja nedvosmislen utisak da Amerika nije sila kakvom se predstavlja i da saveznistvo nije toliko jako koliko izgleda. Ovo povlacenje je neminovno i povuci ce nesagledive posledice. Na kraju, Ameri nisu dobili nijedan rat u kome su bili okupatori posle 2. sv. rata.
 
Mislim da se nece povuci, bez obzira dodju li demokrate na vlast ili ostanu republikanci. Tacno je da bi Izrael bio izlozen opasnosti, ali polozaj u Iraku im dozvoljava da drze u sahu Iran. Ako pogledamo mapu bliskog istoka videcemo da su ih ameri prakticno opkolili sa svih strana. Naucnici kazu da ce nafte na svetu nestati za nekih 50-60 godina. Velike kompanije zele da i te zadnje izvore nafte samo one kontrolisu. Zato ... sve je u igri. Do 2010 ce se tacno videti strategija velikih sila na svim kriznim podrucjima na svetu, a cini mi se da je americka strategija vec procitana...
 
Sve je izvesnije da ce Irak biti podeljen na tri dela. Juzni koji ce pripasti Siitima, Severni Kurdima i istocni Sunima.
Tada bi severni(Kurdistan) bio potpuno pro-Americki sa sto postotnom podrskom, jer i sada 99 % Kurda zeli da se odvoji. Plus sever je bogat naftom, tako da bi to Amerima odgovaralo.

Suni, koji su bili na vlasti za vreme Sadama takodje zele da se odvoje, jer znaju da ako bi ostao jedinstven Irak, oni ne bi imali nikakvu vlast, vec bi sva pripala Siitima. Suni nikada nisu imale neke veze sa teroristima, niti al-Qaidom tako da ni to za Ameriku ne bi bio problem.

E sad problem nastaje sa Jugom i Siitima. Iako je sada USA na njihovoj strani, ako bi oni dobili nezavisnu drzavu to bi se promenilo. Jos i pre, a narocito za vreme Iransko-Irackog rata, Iran je uspostavio jako, jako dobre odnose sa Siitima. Plus organizacije koje su na Americkoj crnoj listi(al-Qaida itd.), dosta su saradjivali/saradjuju sa Siitima.
Da bi osigurali da Iran i drugi nemaju toliko uticaja na novu Siitsku drzavu, Amerika bi morala da razoruza Siitske militante grupe, sto bi dovelo do novog konflikta i sto bi od sadasnjih Americkih prijatelja napravilo neprijatelje.

Drugi problem je nafta. Suni na svojoj teritoriji nemaju nimalo nafte, dok je Siitska i Kurdska zemlja bogata naftom.
 
Ma ja sam tamo bio 6 meseci , ziveo sam u njujorku isada idem opet , veruj mi oni po ulicama skupljaju ljude za vojsku , dodju dvojica , rasklope veliki monitor i irak prikazuju kao ekskurziju , i licno mislim da njih bas bole sto ginu crnci iz istocnog bruklina ili bronksa , to su crnci , nemaju para , i njima je to super da ih sklone sa ulice , a to su im i naj napaljeniji vojnici , ma olos zivi... ali ni pod tackom razno se nece povuci iz iraka , ovde ljudi ne shvataju , nisu amerikanci ljuti sto je bus usao u irak , vec zato sto misle da se to moze i bolje rqaditi , i da manje l;judi pogine... zato tamo i svi hoce da naprave iracku pro americku vojsku da gine umesto njih...
 
licno mislim da njih bas bole sto ginu crnci iz istocnog bruklina ili bronksa , to su crnci , nemaju para , i njima je to super da ih sklone sa ulice , a to su im i naj napaljeniji vojnici , ma olos zivi...

Daj ne trabunjaj. Crnci ratuju isto ko i ti sto si tamo ratovao .. Svako ko se imali razume zna da su belci 80-90% u borbenim jedinicama i skoro 100% u specijalnim ... Inace, pogledaj statistike poginulih belci su preko 80 % (iako su samo 60 % oruzanih snaga, bas zbog toga sto su u borbenim jedinicama gde se najvise gine). I ti belci nisu olos ni sirotinja, vec americka srednja klasa ... Vojnici (a vojnika se pita dal ce da ide i kakve odluke ce da budu nimalo) ...
 
kakva je to srednja klasa koja ima 32 000 platu ? pa to nemoze da bude srednja klasa... oni su sirotinja... ne zanm statistike , ali znam sta ti kazu i cime sve privlace ljude da se prijave u vojsku.... to su sve prosto socijalni i ekonomski razlozi... i ne lupaj idiote nisam reko da sve znam , prosto sam tamo proveo 3 godine pa znam sta ljudi misle o tome... i ko god odlepi , ima previse problema , nemoz da upise koledz , udje u kredite... taj lepo ode u vojsku , a naj placeniji su oni koji govore arapski... a naj veca im je fora u zenidbi , NI JEDAN VOJNIK NIJE NE OZENJEN... pokledaj neznalico tu statistiku , a ja cu da ti kazem zasto.... zato sto cim se ozeni ima dodatak jer provodi vreme daleko od porodice,tj zene,ako hoces mogu prvi put kada se cujem sa prijateljima tamo i da pitam koliki je , ali znam da nije mali...!!!! i to jeste sirotinja , i olos , 2 vrste ljudi , napaljenici koji oce da ubijaju i oni koji tamo idu iz cisto materijalnih razloga... oni su ustvari jako lose placeni , ali imaju ogromne beneficije , oko izgradnje kreditne istorije , oko zdravstvenog osiguranja itd...
 
Pricas gluposti, covece ...

Srednja klasa u Americi zaradjuje minimalno ... od nekih 25 -50 000 godisnje ... Dakle, to nema veze sa zdravim mozgom (osim ako ti mislis da su svi u Americi milioneri :lol: ).

Ljudi u vojsku idu iz milion razloga ...

Jedni idu zbog toga sto su neradnici, budale itd. koji bi da zive na lak racun (vojska obezbedjuje smestaj, redovnu platu, nece da ti daju "otkaz" osim ako ne zabrljas gadno, dobro zdravstveno dok si u vojsci itd.).

Drugi idu da budu vojnici (vecinom oni koji idu u pesadiju, specijalne jed., ostale borbene itd.)

Treci idu zbog para za skolovanje, bonusa i sl.

Belci uglavnom sluze u borbenim jedinicama (80-90 % pesadije su belci, skoro 100 % u spec. jed. )
Crnci uglavnom u logistici, kuvariji itd. gde moze da se dzabalebari, a placen si isto ko i prva linija.
Hispano, njih ima svuda ...
Azijati, isto ko Hispano ...

Ozenjenih je mozda nekih 30 % ... dakle, to nema veze sa mozgom ... A to sto se dobija kao dodatak je mizerija, kad se uzme u obzir koliko treba odricanja.
 
i koji je tebi k... oko mene i mog ratovanja , ratovalo 100 000 ljudi a ti si mene nasao ... daj idi leci se... ti si kao neki poznavalac oruzja , jel imas ti uopste pistolj ? pusku , jesi puco ti nekad u opste , ti samo znas da kuckas , e a sada posto si mi se popeo na glavu sa tim mojim ratovanjem ,i gde sam ja ratovao dok si se ti krio ispod kreveta da te ne mobilisu, ja cu ti sad lepo slikati sta sam ja iz tog rata doneo , a ti mi samo reci jer ja to ne znam kako da uradim , kako da sliku pustim ovde ? i gde hoces da ti slikam licno oruzje tj pistolj takvog jednog americkog specijalca , koje smo mi malo jednom prilikom razoruzali dole... prvo pitanje ? koje oni pistolje nose ? tj koje su nosili u bosni i drugo pitanje kako da ti ostavim sliku i na cemu da slikam jednog takvog pistolja? jer na novinama od juce? oces blic , dnevnik , sta oces?
 
ja to ponavljam , ti me stalno za to prozivas... ja sam samo izneo moje iskustvo , ja ipak tamo zivim 3 godine , sada sam u srbiji , ali svake godine provedem bar 3 meseca tamo , moje zapazanje je da su oni svi da amerika drzi trupe u iraku , samo je pitanje kako , i svi se sada plase irana , to im je tema broj jedan , a njujork drze jevreji , i to tacno se zna koji drze koji resor, oni sa zulufima , oni sa sesirima i oni sa kapicama... i njima je sada iran problem br 1!!! ali niko tamo ni uludilu osim nekih manjinskih grupa ne kaze da se vojska treba povuci iz iraka...
 
za zorana... usa specijalci koriste razlicite pistolje... SIG-226, Colt .45 u raznim verzijama, raznih firmi... berete( m-9) ni ne koriste zbog loseg kvaliteta!, H&K usp... oni koriste sve!
P.S. mislim da si dosadio tvojim pricama o ratu u bosni, otvori novu tema u pricaj koliko hoces, ovde se prica o iraku a ne o tvom ratovanju u bosni!
 
Pa tesko da mogu da priznaju pobedu Iraka, jer je Irak kao organizovan drzavno-odbrambeni mehanizam kolabrirao u ratu, tj. potpuno se raspao. Pitanje se ne moze postaviti tako banalno da li su Ameri dobili ili izgubili rat u Iraku. Prave ratne operacije su davno zavrsene, naravno u Americku korist (niko realan nije valjda ocekivao nesto drugo). Pravo pitanje je sta je dugorocni americki interes u Iraku?
Na prvu loptu ce svi reci pristup zalihama nafte i mocno prisustvo u regionu, sto je verovatno blizu istine ako ne i potpuna. Pravo pitanje, po meni, na koji nacin oni misle da stignu do tog cilja. Ne verujem u americku svemoc, ali bas i ne verujem u njihovu naivnost. Mislim, imajuci u obzir takav mocan sistem, da su mogli da predvide do neke mere razvoj situacije u Iraku. Tako da nisam siguran da li ovo njihov poraz ili mozda scenario dugorocnog ostanka na bliskom istoku. Mozda se nisu bas sve kockice poklopile, ali nisam ubedjen da su potpuno iznenadjeni situacijom u Iraku i da nije bila bar u neku ruku ocekivana.
Razgovarajuci na ovu temu sa jednim drugom Egipcaninom (pravi Egipcanin ne jedan od ovih nasih 'Egipcana'), on mi rekao da je opste misljenje u Egiptu, a verovatno i u ostatku arapskog sveta da je sukob sita i sunita izreziran i vodjen od strane Amera ni malo slucajno i ni malo bez razloga.
To me je navelo da se zapitam.
Sta vi mislite o tome?
 

Back
Top