KiM primljeni u CEFTA ! (nezavisno?)

ХЕРЦ

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
322
CEFTA kreće bez Srbije i Bosne!

U Bruxellesu je konačno dogovoreno proširenje balkanske zone slobodne trgovine (CEFTA-e), no iz toga su izuzete Srbija i BiH zbog primjedaba na bescarinski režim za neke proizvode. Srbija je svoje zahtjeve vezala za cigarete za koje traži povišene carine, a BiH u razmjeni sa Srbijom i Hrvatskom želi zadržati koncesije za nekoliko poljoprivrednih proizvoda koje smatra ključnima za domaću ekonomiju. Odlučeno je da će se nesuglasice rješavati u hodu, a sve dok ne pristanu prići CEFTA-i u razmjeni između njih i ostalih država vrijedit će postojeći bilateralni sporazumi. U CEFTA-u tako ulaze Hrvatska, Bugarska, Albanija, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Rumunjska i UNMIK/Kosovo.
 
_Milanche_:
mislim da je mnogo veci problem to sto Srbija nije parafirala taj sporazum...nadam se da ce se naci resenje za problem carina duvanskih proizvoda...

CEFTA ne moze pomoci nasoj ekonomiji posto se domaci proizvodjaci ne mogu takmiciti sa stranim firmama. Iako je u principu slobodno i deregulisano trziste dobro za ekonomiju, kada ti industriju uniste u ratu, nije. CEFTA ce pomoci Slovencima i Hrvatima posto su njihovi proizvodi obicno bolji i jeftiniji od nasih...Ionako imamo veliki trgovinski deficit koji povecava nas spoljni dug i u svakom slucaju povecavati ga nije dobro.
 
UofC:
CEFTA ne moze pomoci nasoj ekonomiji posto se domaci proizvodjaci ne mogu takmiciti sa stranim firmama. Iako je u principu slobodno i deregulisano trziste dobro za ekonomiju, kada ti industriju uniste u ratu, nije. CEFTA ce pomoci Slovencima i Hrvatima posto su njihovi proizvodi obicno bolji i jeftiniji od nasih...Ionako imamo veliki trgovinski deficit koji povecava nas spoljni dug i u svakom slucaju povecavati ga nije dobro.
Tu je Hrvatska najjača. Ali mislim da smo odmah iza njih. Ako nemamo proizvode konkurentne za albansko, crnogorsko, bosansko, moldavsko... tržište, onda smo u dubokim
k015.gif

Kosovo ide jednim putem koji ćemo teško moći preprečiti.
 
UofC:
CEFTA ne moze pomoci nasoj ekonomiji posto se domaci proizvodjaci ne mogu takmiciti sa stranim firmama. Iako je u principu slobodno i deregulisano trziste dobro za ekonomiju, kada ti industriju uniste u ratu, nije. CEFTA ce pomoci Slovencima i Hrvatima posto su njihovi proizvodi obicno bolji i jeftiniji od nasih...Ionako imamo veliki trgovinski deficit koji povecava nas spoljni dug i u svakom slucaju povecavati ga nije dobro.
Sloveija nije u CEFTA.
Jedina sansa ovih zemalja je da se malo razviju i da privuku investicije u znacajnijoj meri je postojanje veceg trzista.Ako samo Srbija ostane na trzistu od 7 milona ljudi a zemlje iz regiona budu imale pristup trzistu od 50 miliona ljudi boljim se da cemo objektivno ostati na sadanjem nivou a drugi ce napredovati.
 
filatelista:
Tu je Hrvatska najjača. Ali mislim da smo odmah iza njih. Ako nemamo proizvode konkurentne za albansko, crnogorsko, bosansko, moldavsko... tržište, onda smo u dubokim
k015.gif

Kosovo ide jednim putem koji ćemo teško moći preprečiti.


Trzista na koja imamo sansu za plasman proizvoda smo vec uzeli medjutim iluzorno je ocekivati da se proizvodi iz Srbije plasiraju u Federaciju ili Albaniju. Ionako to su mizerna i mala trzista a ako zelimo da unapredimo ekonomiju treba se okrenuti vecim trizstima. Na primjer prehrambene proizvode mozemo pokusati izvoziti u Rusiju koja ionako uvozi dosta hrane. Na primjer godisnje uvezu 2 milijarde dolara piletine iz Amerike...Siguran sam da bi i mi mogli da plasiramo koji stotinjak miliona dolara na to trziste.
 
_Milanche_:
Sloveija nije u CEFTA.
Jedina sansa ovih zemalja je da se malo razviju i da privuku investicije u znacajnijoj meri je postojanje veceg trzista.Ako samo Srbija ostane na trzistu od 7 milona ljudi a zemlje iz regiona budu imale pristup trzistu od 50 miliona ljudi boljim se da cemo objektivno ostati na sadanjem nivou a drugi ce napredovati.

Mi ne mozemo da preuzmemo ta trzista sa ili bez CEFTE. Jednostavno nasa industrija je ili unistena ili zastarjela u poredjenju na Madjare ili Hrvate...Sve sto cemo postici ulaskom u CEFTA je povecanje spoljnotrgovinskog deficita kojeg prije ili poslje moramo platiti. Da mozda na kraci period cjene padnu i svi budu sretni jer mogu vise kupiti za svoje pare medjutim vremenom ce GNP poceti da pada, ionako malo posla ce da bude i manje a dugovi ce da se gomilaju. Kako se uvoz bude povecavao drzava ce gubiti kontrolu nad valutom, kamatnim stopama i ekonomskom politikom generalno...Slobodno trziste za zemlje koje nemaju industriju samo stvara privremeni osjecaj ekonomskog prosperiteta. Vremenom, dugovi i trgovinski deficit anuliraju sve mjere koje drzava implementira da stabilizuje ekonomiju, dok stvarna kupovna moc ljudi pada a sve to, prije ili poslje mora dovesti do recesije. To je pogotovo tacno za zemlje kao sto je Srbija koje ne samo da nemaju industriju vec nemaju nista!
 
da ne bi dalje nagađali:
http://en.wikipedia.org/wiki/Central_European_Free_Trade_Agreement

..a meni sve sve nekako čini da uz veštački paritet eura i dinara ovima na vlasti više odgovara uvoz a ne izvoz a kamoli nekakva zona slobodne trgovine gde nema carinskih akciza i pre će biti da iz tih razloga CEFTA agreement je odbijen po sistemu bolje danas 2 dinara nego sutra 10, a i tih 10 će me sačekati kad prođu izbori, e to je onda 12...
Ne treba da napomenem da je članstvo u CEFTA bez kojeg nema prijema u EU isto važno kao i da je Mladić od juče u Hagu.
U normalnim državama, postoji jedan izraz za ovo što se kod nas radi... sabotaža.
 

Back
Top