Кoksaki

Takođe sam zainteresovan da čujem ako neko zna potpuniji odgovor na ovo pitanje.

Čuo sam da samo Institut na Torlaku radi testiranje na ovaj virus. Žena koja je obolela i otišla u penziju zbog ovog virusa pričala je nešto o srcu čini mi se, osoba se zamara...
 
Coxsackie virus-postoji vise tipova,s tim da je B tip najcesci,se najcesce povezuje sa miokarditisom,zapaljenjem srcanog misica.Kod najveceg broja ljudi taj proces je prolazan i gotovo neprimetan,tako da ne ostavlja neke trajnije tragove na srcu.
Kod manjeg broja ljudi izaziva velike probleme.
Dve nedelje pre srcanih manifestacija javlja se respiratorna infekcija,a simptomi vezani za srce su otezano disanje,bol u grudima koji podseca na anginozni bol,povisena temperatura,groznica,tahikardija...Ljudi cesto nakon dosta vremena otkriju da je koksaki protrcao kroz organizam.To je obicno kad se pocnu da se zale da se umaraju,zaduvaju pri penjanju stepenicama...
Terapija je ono sto doktori zovu simptomatska,dakle mirovanje,izbegavanje stresa,uzimanje vitamina i nakon nekog vremena to prodje.Medjutim kod jednog broja ljudi taj virus moze jako oslabiti misic,dovesti do srcane slabosti koja zahteva komplikovaniju terapiju,daleko bilo.
Kod nas je Torlak mesto gde se virus otkriva ali i vma ,koliko sam primetila vecina privatnih laboratorija ga ima na spisku stvari kojima se bave.
U mojoj okolini ima dosta ljudi koji su ga preziveli,ukljucujuci i mene tako da je bitno da covek pozitivno razmislja po tom pitanju,dakle ne treba padati u depresiju zbog toga.Naravno potrebno je lecenje u slucaju da se jave po zivot opasne tahikardije,aritmije...
 
Koksaki virus spada u grupu entero virusa, smatra se da se prenosi putem prljavih ruku ali generalno posmatrano javlja se i kod osoba koje izuzetno vode racuna o licnoj higijeni tako nije karakteristican samo za podrucja niskog zivotnog standarda.
 
Molim Vas mozete li mi reci da li se koksaki prenosi i ako se prenosi kako - interesuje me ako boravimo sa obolelom osobom u istoj prostoriji da li ga mozemo dobiti ?
 
Pa na to vam ne mogu odgovoriti,iz razloga sto vi dnevno zivite,radite sa ne znam koliko osoba koje imaju koksaki a ne znaju da ga imaju ili ne.I da boravite sa osobom koja ga ima u istoj prostoriji imate velike sanse da ga ne dobijete.Sve zavisi kako ce vase telo odreagovati.Tu nema klasicne inkubacije kao kod drugih virusa...ono tipa danas ste bili u kontaktu sa osobom koja ima koksaki,pa cete dobiti simptome za 7 dana.Ne ,u ovom slucaju to ne vazi.Ko zna mozda je kod vas davno protrcao kroz telo,kao sto inace i protrci pa sad da uradite virusoloska ispitivanja pokazalo bi se da je kroz vas prosao i ostavio trag toga.
Hocu vam reci,da on kako i mnogi drugi virusi jednostavno prodju kroz nas bez ikakvih simptoma.Ne opterecujete se time.
 
Zanima me koliko se ceka na rezultate kada se radi na Torlaku, a koliko u privatnim laboratorijama. I da li je jedan od simptoma povisena temperatura i koliko povisena?
 
Povisena temperatura moze biti jedan od simptoma ,u principu to nisu visoke temperature.
Na koksaki virus se pomisli obicno kada sve ostale pretrage ne daju rezultate.
Nisam sigurna koliko se tacno ceka na rezultat,oko 15,20 dana mozda.Sto se tice privatnih laboratorija,kod njih to ide vrlo brzo za 2 dana ,samo vodite racuna da nisu sve laboratorije dobre.
 
trenutno se oporavljam od koksaki virusa; test na virus sam radila u privatnoj laboratoriji gde je rezultat bio
Coxackie virus IgM 73,95 u/ml /ref.vr.<50/
Coxackie virus IgG 54,38 u/ml /ref.vr.<100/.
sadasnji rezultat je normalan,
Coxackie virus IgM 26,60 u/ml /ref.vr.<50/
Coxackie virus IgG 162,9 u/ml /ref.vr.<100/.
medjutim, iako se posle 2 meseca bolovanja mnogo bolje osecam, i dalje imam povisenu temperaturu u rasponu od 37-37.3 /uvece se javlja blaga groznica/.
Umaranje je mnogo manje nego ranije i imala sam problema sa disanjem sto je sada potpuno normalizovano.

Svi rezultati su mi u redu /krvna slika, urin, urinokultura, ginekoloske analize i brisevi,rendgen pluca, stitna zlezda, ekg i ultrazvuk srca/.ekg i ultrazvuk srca kao i snimanje pluca su radjeni pre mesec dana. na infektivnoj klinici mi je radjen test na Mycoplasma pneumoniae i Paul Bunnell Davidson, i ti rezultati su takodje bili u redu.

MOJE PITANJE, da li je to "normalno" da temperatura jos uvek postoji iako laboratoriske analize na koksaki su u redu?! Da li mozda imate predlog sta bi jos od analiza moglo da se napravi?

Obracam se trenutno Vama na forumu jer je moja lekarka ove i naredne nedelje na bolovanju, a u vezi trajanja temperature mi je pre 10tak dana na kontorli rekla da se tek nakon 3 meseca rade i neke druge analize?

Inace, pridrzavam se saveta da dosta odmaram, vitamin C, uzimam Oligovit vitamine,voce, povrce i sve sto moze da mi pomogne da ojacam organizam.
 
Pa nije bas uobicajeno da se tako dugo odrzava temperatura ali sve je moguce.
Ja bih Vas samo posavetovala da osim mirovanja, vitamina...posetite stomatologa.
Nevezano za koksaki virus nekada takve temperature koje se ne mogu objasniti velikim spektrom ispitivanja se vrlo lako objasnjavaju a samim tim i resavaju postojanjem procesa na zubu.
I jos jedna stvar koju mi ispitamo kada se javljaju nerazjasnjena febrilna stanja je tuberkuloza(naravno ovo shvatite informativno, da se ne uplasite posto Vas ne poznajem...samo Vam govorim sta se sve uzima u obzir pored analiza koje ste pobrojali).
 
hvala dr za misljenje.


kod stomatologa sam bila negde u septembru prosle godine, ne osecam probleme po tom pitanju ali mozda odem ponovo na pregled.
u svakom slucaju, pod nadzorom sam lekara, a NADAM se da ce nekako sve da se stabilizuje u skorije vreme. :)

samo jos jedno pitanje, bolovanje mi istice za nekih 5 dana, verovatno cu poceti da radim. koliko je to dobro ili ne, zbog temperature /posao trenutno ne zahteva preveliko angazovanje i blizu mesta stanovanja/?
sacekala bih da moja doktorka pocne da radi,pa da vidi tada stanje i odredi dalje delovanje ako bude potrebno. ne znam da li da idem ipak kod zamene, dvoumim se s obzirom da nisu upoznati sa 'slucajem' /ok, ima podataka u karotnu, ali.../?
 
Nije mi jasno zasto se samo miokarditis vezuje za ovaj virus kada njega, koliko sam upoznata, "voli" samo B3. Koksaki napada i nervni sistem npr.
Ja se te posasti nisam oslobodila ni posle 8 godina i shvatila sam da je greska u neblagovremnoj dijagnozi i neadekvatnoj terapiji, tj mirovanje mi nije omoguceno. po recima mog kardiologo mene je virus napao difuzno, sto je sreca s obzirom na visinu titra.
Ali ne prolazi... temperatura vec vise od 8 god 37.5 tacna kao sat, preznojavnje, opadanje kose, tahikardije, iscrpljenost, bolovi u zglobovima i misicima. Ovaj virus ume da napravi haos u organizmu i da poremeti ostale nalaze. Lecila sam se od TBC bubrega pa do Borelioze a svi nalazi su bili lazno pozitivni.
Nekome ovaj virus protrci, neko se razboli pa se oporavlja par meseci a neko boluje godinama. Znam mnogo pacijenata koji su danas nesposobni za normalan zivot bas zato sto vecina lekara ne uzima za ozbiljno ovaj virus.
U Evropi i Americi vec je definisano stanje koje moze nastati posle jakog napada virusa i protokol po tom pitanju. Mi to ovde necemo docekati na zalost.
 
Molim vas shto vishe objasnjenja o ovom virusu, linkova ako je moguce
i o dijagnozi "Pericarditis exudativa"
U pitanju je osoba zenskog pola koja ima 55 godina i posle 2 godine lutanja i lechenja od visokog pritiska i sumnjanja na anginu pektoris konachno je dobila ovu dijagnozu sa zahtevom da na Torlaku uradi analizu na koksaki virus.
Simptomi koje je imala jesu peretarno brzo zamaranje, preveliko znojanje, nedostatak vazduha i gubitak snage.
Nije bitno za pominjanje koje lekove je do sada pila, s obzirom na to da je kontsatovano da je pogreshno lecena ali joj je sada prepisan lek koji se zove "Colcincine". Treba da ga pije 2x0.5 mg.
O istom leku nisam uspela da nadjem praktichno nishta na internetu pa bi mi i o tome svaka informacija dobro doshla.
S obzirom na to da se u medicinu vrlo slabo razumem, zamolila bih vas za vishe informacija i o samom virusu i dijagnozi.

Hvala unapred
 
Srcani misic - miokard - nalazi se u ovojnici (tipa kese) i izmedju ovojnice i srca postoji odredjeni prazni prostor koji je naravno minimalan, ako dodlazi do upale srcane ovojnice, u prostor moze doci do eksudacije (izlivanja) tecnosti usled upale, pa nastaje gore pomenuta dijagnoza eksudativni perikarditis. Koksaki je cest uzrocnik upala srcane kese i srcanog misica, najcesce napada prilikom pada imuniteta i manifestuje se svim gore navedenim simptomima: lupanjem srca, brzim zamorom, malaksaloscu, gubitkom snage, nedostatkom daha, preznojavanjem. Zbog toga sto u redovnim nalazima krvne slike i biohemije ne daje bitno povisene rezultate, retko se na njega sumnja pa ponekad ukoliko lekar nije zaista pazljiv, dijagnoza moze da promakne pa se pacijent cak podvede i pod psihijatrijskog pacijenta umesto da se prvo zavrse sva organska ispitivanja. Koksaki upale obicno prolaze same od sebe, medjutim nelecene forme ostavljaju posledice tipa trajnog ostecenja srcanog misica ili perikardne priraslice (izmedju ovojnice i srca stvaraju se fibromatozne trake koje prakticno drze srce prikovano za ovojnicu umesto da se ono slobodno u ovojnici krece). Leka za ovo stanje nema, sem hiruskog prekidanja priraslica u ekstremnim slucajevima. Kada se stanje na vreme primeti indikovano je dugotrajno bolovanja, lezanje ili bar strogomirovanje bez ikakvih fizickih naprezanja, mnogo vitamina, jaka ishrana i uglavnom sve ono sto se radi kod virusnih infekcija. Prognoze zavise od jacine upale, lokacije upale, godina i opsteg stanja pacijenta.
Ne znam o kakvom se leku radi niti sta su to prepisali ovoj gospodji, prvi put u zivotu cujem za ovaj gornji naziv. POzz.
Pozdrav.
 
Covek koji je lecen od koksasija pre dve godine radi u nasoj firmi u restoranu. nisam dovoljno informisana da li se nekako preko posudja, hrane s kojom je on u kontaktu moze preneti taj virus?
 

Back
Top