Vantelesna oplodnja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cao svima, samo da se javim.... Sutra krecem sa pripremom, nadam se da cu ovog puta uspeti.Danas sam pocela samoinicijativno da pijem folnu kiselinu, vitamin B6 i C vitamin. Definitivno ne moze da skodi...pitala sam u apoteci kazu da ne moze nikako da skodi, a poucena Nadinim iskustvom resila sam da probam.Javljam vam se cim bude nesto novo, a vi mi drzite fige. Pozdrav svima i hvala Nado sto si svoje iskustvo podelila sa nama
 
iz licnog iskustva te savetujem da u sirokom luku izbegavas Micica i Tulica. Pet godina sam se kod njih vrtela u krug, tako da to sto ti nista nisu rekli nista nije iznenadjujuce. Uostalom pogledaj po netu komentare vezane za njih, sve ce ti se reci.Nadam se samo da sam te upozorila na vreme.
:)Mogu da vas obavijestim...da je na Cetinju otvorena klinika za vjestacku oplodnju, i da veoma uspesno radi dr.Tanje Motrenko, de vec sa pocetkom svoga rada ima 5 sugradjenki koje su u drugom stanju, sto mi je jako drago! Ordinacija je uvek puna, pacijentkinje i iz ostalih gradova Crne Gore svakodnevno pristizu. Receno mi je da cijena nije visoka i da iznosi oko 500e, neznam kako je za ove van Crne Gore. Veliki pozdrav!:bye: Odnosno da se placaju samo neke injekcije......i samo uput....to je koliko ja znam....
 
zdravo svima.ja sam nova ovde.imam 21 g.u braku sam vec 5 godina.nakon godinu dana aktivnog seksualnog zivota nije doslo do trudnoce i odlucili smo napraviti analize .moja analize s bilje bolje nego odlicne,medjutim moj muz je imao katastrofalan spermogram i to oligoazzospermija,

broj spermatozoida -0.2
pokretnost 100 posto nepokretnosti.

posto zivimo u luksemburgu i ja ovde radim kao medicinska sestra ,vrlo lako smo dosli do pravih strucnjaka.ovde sam uradila tri oplodnje i nijedna nije bila uspesna.nakon te trece oplodnje ovde su digli ruke .ali ja nisam odustala.:roll:

otisla sam pravo za beograd na unapred zakazan termin dr. SAVA MICIC.on je bio prilicno optimistican bez obzira na spermogram.dao je terapiju i da mu posaljem spermogram nakon ta tri meseca .

ALI spermogram je bio isti ,i kada sam ga nazvala i pri tom histericno plakala ,on mi je bezobrazno odgovorio sta sam trebala da ocekujem da se takav spermogram popravi za ta tri meseca,aali na kraju mi je rekao da mu je zao zna da sam se nadala aliiiiiiiiiiiiii:dash:

istovremeno sam bila na razgovoru na klinici JEVREMOVA ,i mislila sam da tu pocnem sa tretmanom ali posto sam cula da je otvorena specijala olnica u leskovcu na celu sa dr.MIODRAGOM STOJKOVICEM,brzinom munje sam se nasla na listi njegovih pacijenata.

bila sam na informativnom razgovoru sa dr.NEBOJSOM MARKOVICEM koji je direktor te bolnice i glavni ginekolog .moram reci da su jako svi prijatni ifini,a posebno dr.MARKOVIC.uglavnom bilo je dogovoreno da kada dr.stojkovic bude tu da pogleda spermogram i onda cemo videti sta dalje.on je odlucio da uradi punkciju testisa da bi nasao makar jedan spermatozoid dovoljno dobar za oplodnju.medjutim nije nista nasao .

tako biopsija nam je jedina sansa i imamo zakazan termin ovde u briselu:sad2:
 
Veliki pozdrav svima.
Trenutno sam u fazi odmaranja i iscekivanja. U sredu, tj prekosutra treba da radim betu, pa se iskreno nadam da cu imati lepe vesti. Obzirom na to kakvo iskustvo imam od proslog puta, ovaj put sam obazrivija, ali i opustenija - posto se stalno odmaram (lezim), glavni program na TV mi je Animal planet, a to doprinosi mom dobrom raspolozenju. Takodje, prosli put sam imala treci dan jake bolove a osmi prokrvarila, sto ovaj put nije slucaj pa zato vise verujem u uspeh.
Sto se tice tretmana koji sam imala u Segedinu mogu samo da ih hvalim do neba i da vama koji birate gde cete ici na VTO od srca preporucim da se njima obratite. Moje iskustvo je potpuno isto kao iskustvo svakog para koji je bio tamo, a naravno sve cu vam opisati. U kontakt sa dr sam stupila putem e-maila, koji sam nasla na forumu.Nisam cekala ni mesecdana da odemo na konsultacije, gde smo poneli sve papire koje imamo vezane za VTO. Ljubazna sestrica (a sve su ljubazne)je prvo porazgovarala sa nama i postavila nam mnostvo pitanja vezanihza zdravlje. Usledio je razgovor sa dr koji je posebno pristupacan i ima potpuno razumevanje za sve, kao i vremena koliko je vama potrebno da saznate sve, obavite UZ koji se nalaziu sobici pored,a nakon toga razgovor sa njim i njegove prognoze. Mene je pitao kad zelimo: u septembru, oktobru (sto je bilo zaista brzo). U medjuvremenu sestrica fotokopira sve nalaze, pravi dosije i vraca ti original. Svaka sledeca poseta je takva da se javis sestricama, sacekas u cekaonicida ti ona javi kad da ides u toalet, a onda ulazis na UZ. Posle kod dr na razgovor. Svaki put odstampa sliku, kaci u dosije i pise komentar. Jednom sam htela da ga podsetim na to kad sam uzela tabletu, a on me samo pogledao i rekao da zna sta radim - nikad ga nisam podsecala ni zasta jer je uvek znao u kojoj sam fazi i sta treba dalje, pa mi je govorio sta je bitno da radim samo do sledece posete, a onda dalje. Inekcije sam davala sama sebi, tako da nisam morala da se zamaram po domovima zdravlja. Devet dana sam primala stimulaciju. Tri puta sam bila na folikulometriji (svaki drugi dan pred kraj stimulacije), ataj dan pocinje tako sto ti prvo vade krv da provere estradiol, sacekas rezultate da odnesu doktoru, ides na UZ i razgovaras sa dr gde ti on napise dalju terapiju. Od pocetka stimulacije pila sam vit.C, folnu kis. i Gravida tbl., a kasnije je dosao i Utrogestan (koji i dalje koristim vaginalno), vitamin B6, i jos sto-sta. Dan aspiracije nije tako strasan, a nista ne treba ni nositi, samo keksic i mineralnu vodu. Muskarci daju uzorak tek nakon sto izvade j.celije. Ja sam ih imala 6. Lezis tri i po sata posle zahvata, tako da nisam imala jake bolove, samo nesto malo, a onda opet kod dr na razgovor. Sutradan sam ga zvala da pitam koliko ih se oplodilo (meni 4), a sledeci dan da ti kaze kog su kvaliteta (sva 4 su odlicna). Narednog dana smo otisli na ET koji dr radi tako da prvo UZ proverava, meri, odredjujekoordinate ili sta vec, a zatim ubaci na odr. mesto. Nakon toga sam dobila slicicu sa moje dve male tackice :heart::heart: Nisam odsetala do kreveta kao u Betaniji, vec me je dr odgurao na krevetu u sobu,gde sam lezala neko vreme (oko 2h). I pre i nakon aspiracije, kao i ET, bili smo na razgovoru sa dr.
Znaci, drage moje zene, od prvog e-maila pa do posle tansfera uvek sam bila u kontaktu sa svojim dr licno, nije bilo zamenika ili bilo kog drugog ko bi me preuzeo, sto mislim da je od jako velikog znacaja. Osecala sam se tako dobro i sigurno jer sam osetila da neko zaista brine o meni, sto mi neizmerno mnogo znaci, obzirom na sve stresove koje dozivljavamo na ovom putu. A dr je kao "lek na ranu".Ono sto sve nas zanima je cena. Ni manje ni vise nego 2.100 eura. Zvuci neverovatno, ali to je iznos koji smo potrosili i na lekove, inekcije, transfer, aspiraciju i zamrzavanje. (samo odrzavanje zamrznutih embriona godisnje kosta 80 eura, sto je sve sto se placa - nema onih gluposti "zamrzavanje toliko, odmrzavanje toliko novaca" kao kod nas.)
Iskreno se nadam da ce se neko od vas opredeliti za ovu opciju i da sam na ovaj nacin nekome od vas pomogla, kao sto je i menipomoc dosla sa foruma.
Veeeliki pozdrav svima!:bye::bye::bye:

nado77 lepo si nam sve opisala. al ja baksuz ipak imam pitanje: jesu tebi odmah krenuli sa stimulacijom bez kontraceptiva? sta si primala? i u kojoj dozi? jesi pre stimulacije primala suprefakt ili diferelin? kog dana ciklusa pocinjes? na osnovu cega su to odredili. pretpostavljam da si 77 godiste, znaci mlada!
jesu ti folnu, vitamin b i ostalo oni rekli da pijes ili si sama?
kako se zove dr? koji je njegov mail? tel?
jeste pricali engleski sa svima?
gde ste se smestili? koliko dugo ste tamo boravili i koliko puta?
koliko nakon et ste ostali pre povratka kuci?
kakav je spermogram tm? koju su vam metodu radili ivf ili icsi?

jesam preterala? :)
srecno ti bilo i uskoro beta da bude veeeeelikaaaa! :heart:
 
nado77 lepo si nam sve opisala. al ja baksuz ipak imam pitanje: jesu tebi odmah krenuli sa stimulacijom bez kontraceptiva? sta si primala? i u kojoj dozi? jesi pre stimulacije primala suprefakt ili diferelin? kog dana ciklusa pocinjes? na osnovu cega su to odredili. pretpostavljam da si 77 godiste, znaci mlada!
jesu ti folnu, vitamin b i ostalo oni rekli da pijes ili si sama?
kako se zove dr? koji je njegov mail? tel?
jeste pricali engleski sa svima?
gde ste se smestili? koliko dugo ste tamo boravili i koliko puta?
koliko nakon et ste ostali pre povratka kuci?
kakav je spermogram tm? koju su vam metodu radili ivf ili icsi?

jesam preterala? :)
srecno ti bilo i uskoro beta da bude veeeeelikaaaa! :heart:

Nisi preterala, a meni je drago da pomognem. Upravo zbog sto vise pitanja, vise moze da se sazna - tako i treba jer nasa situacija nije poseta supermarketu, vec vrlo, vrlo ozbiljna stvar!!
Odgovoricu ti redom kako si i pitala: da imam redovan ciklus dr bi mi po po njemu nastimao stimulaciju, ali ga nemam, takodje sam imala jednu cistu i zbog te dve stvari sam dobila da popijem 1 kutiju kontraceptiva (Lindynette, madjarski proizvodjac, 20 kom.). Nisam primala Suprefakt ni Dipherelin. Ono sto sam primala bili su: Decapeptyl, Fostimon i Merional, a ‚‚stop" injekcija bila je Ovitrelle . Pocinje se sa stimulacijom 2. dana ciklusa, a kolicinu i raspored stimulacije dr odredjuje tog 2.dana kad vidi hormonski status koji ti urade toga dana ranije. Pise ti sta i koliko da primas samo do sledece posete, jer ce ti onda proveravati estradiol, i na osnovu njega i UZ pregleda odrediti dalju dozu (opet samo do sledece posete, kad sve ponavljas). Znaci, nikako ne prave grupe, vec BAS samo za tebe pravi shemu. Stimulacija traje 9 dana. Kad mi je pravio shemu, rekao je sta da pijem, a pre toga nista. Onda sam pocela piti folnu, vit.C 200mg i Gravida (kompleks vit. za trudnice),a par dana nakon toga i Aspirin protect. Od dana aspiracije sam pila Doxiciklin, MagneB6, Metypred, folnu, vit C i Gravida, a takodje sam koristila Utrogestan, kao i preko 2,5 l vode. Naravno, i ovo je on dozirao prema mojim potrebama i odredio vreme i kolicinu uzimanja. Sve vodi pod kontrolom, nista ne zaboravlja. Jos uvek koristim Utrogestan, vit.C, MagneB6, folnu kiselinu, Gravidu i po3 l vode dnevno. Nista nisam uzimala na svoju ruku. Dr. Zádori János, Kaáli Intézet Szeged 6725 Szeged, Semmelweis u.1, 'kaaliszeged@tiszanet.hu', gde sam pisala na engleskom, a tel. je 003662423623. Dr govori engleski super, ali sestrice slabije. Za neke manje prevode tamo ima jedna sestrica koja govori srpski, tako da to nije problem. Posto smo iz Subotice nismo imali potrebe da ostajemo u Segedinu duze nego sto smo se zadrzali na klinici. Put nam do tamo traje manje od sat vremena. Oko 10-tak puta je dovoljan broj poseta. Nakon aspiracije se lezi 3,5 sata, zatim razgovaras sa dr i mozes ici kuci. Posle ET se lezi do 2 sata, razgovaras sa dr iides kuci. Spermogram je bio dobar, normozoospermia je u pitanju. Radili smo klasicnu IVF, jer je nas problem neprohodnost oba jajovoda, a ostalo je ok.
Bas sutra idem na jos jedan UZ, beta je bila lepa, a nosim jednu bebicu. Odlicno se osecam i nadam se da ce i ubuduce biti tako. Inace, stvarno bih svima preporucila da se bas ovom dr obrate za pomoc jer je moje iskustvo i vise nego lepo. Srecno!!
P.S. Naravno, na bilo koje pitanje cu rado odgovoriti i nikad nije previse pitanja. Vrlo dobro znam kako je imati pitanja a ne dobijati odgovore (sto se u Novom Sadu i dogodilo - nisam dobila odgovore bar na 80 % pitanja koje sam imala) tako da cu rado svima iuzaci u susret.
 
Poslednja izmena:
Cao,danas mi je 12 dan posle ET,uzeli su mi krv za proverke moguce trudnoce i potvrdila se.E sad beta(HCG) mi je visoka 1.026.Doktor kaze da je to mnogo za dvanaesti dan posle ET da bi trebalo da je manja.U ponedeljak znace tacno dali nosim trojku,ali ako je trojka kaze da mora da unisti treti embrion.Ne znam nista o tom postupku i koji su mozni rizici,jel neko zna nesto?
 
Nado,

Cestitam na uspehu! Ostalim forumasima mogu takodje da preporucim Kaali jer sam i ja imala odlicno iskustvo sa dr Zadorijem. Nazalost, meni nije uspelo ali planiram uskoro da pokusam ponovo. Da ne ponavljam, bas je sve onako kako je Nada opisala, dr je toliko smiren, sistematican i otvoren za sva pitanja.
Nado, reci mi za to lezanje sa strane, je li to preporuka Zadorija?
 
liljana cao.ja sam kiki78 pisi mi na pp pa cu ti sve objasniti ja sam to prosla sve.vrlo rado cu ti pomoci. ili idi unazad na nekoj stranici sam pisala o tome.na tebi je da odlucis.pozz.inace pozz za sve forumasice i trudnice.
 
Pozdrav svima!!
Tatjana, drago mi je da si se javila i potvrdila ono sto sam napisala, jer mislim da ce to mnogo uticati na one koji se tek odlucuju gde i od koga zatraziti pomoc. Zao mi je sto vam nije uspelo prosli put. Inace, i mm i ja smo rekli da ako nam ne uspe ni ovaj put - znamo da cemo ponovo otici u Kaali i kod dr Zadorija ali na srecu, uspelo je. Lezanje sa strane nije bila njegova preporuka, jednostavno sam osecala da ne treba da lezim na stomaku.
Bili smo tamo na UZ u utorak i sve je u redu, pa mi je rekao da mu se javljam jednom mesecno da zna kako trudnoca i beba napreduju. Takodje, trazio je da mu posaljem i UZ snimak koji cu raditi u 12. nedelji (to trazi od svake trudnice). Sta da vam kazem, prevazisao je sve nase lekare, a i samog sebe toliko se interesujuci za svoje pacijente .
I na kraju, sto je jako vazno, sve je proslo bez frustracija - zvuci neverovatno, ali verujte da je 100% tacno.
Svima mnogo srece zelim!!! :cao:
 
Poslednja izmena:
Nado77, čestitam!!! I hvala ti na svim ovim informacijama!

Ja sam se tek uključila u priču, a želela bih što više da znam o Kaaliju, jer nameravam da sledeći put radim tamo, a ako ništa drugo da čujem mišljenje doktora da li da uoppšte pokušavam (godine, miom, ciste) i šta da radim sa svim tim mojim problemima. Vidim ti si sve to potanko objasnila, jako sam srećna što najzad imam sve potrebne informacije o ovoj klinici i doktoru, pa ću biti slobodna da ti pošaljem i pp, ako mi za nešto zatreba.
Inače, još se lečim od tuge, od pre dva dana moj 4. transfer nije uspeo - beta negativna, a do sada imala sam dva transfera u Beogradu, ET i FET, i dva transfera u Pragu, ET i FET, sve neuspešno :(. Uglavnom, to kod mene ne ide, ali ja se još nisam predala, pa bih jako volela da se obratim dr Zadoriju, bar da me stručno posavetuje.

Draga Tatjana, kad ti nameravaš u Kaali?
 
cao...ako je neka od Vas trenutno na programu IVF ili ICSI imam preostali nekoriscen suprefact i par komada merionala ...dala bih dzabe, pa ako je neko zainteresovan slobodno nek pise poruku...pozzz i naravno puno srece!!
 
Drage moje,
dugo vremena se nisam javljala posto nisam mogla da sedim za kompjuterom ali to ne znaci da nisam mislila na sve vas.
Prvo bih zelela da svim buducim mamama cestitam na trudnocama i da im iste budu lake i nezaboravne. Sto se mene tice trudnoca napreduje super. Imamo jednu bebicu i to curicu koja je vrlo zivahna. Od embriotransfera smo imali svakojakih situacija ali je na kraju sve ispalo dobro. Ne gubite nadu jer dobro uvek dodje.
 
B.B., naravno da ti, kao i bilo ko drugi moze da mi pise na pp. Zao mi je sto kroz sve ovo moras prolaziti i po 5. put, ali mi je drago sto si toliko pozitivna i vec razmisljas o sledecem pokusaju- samo tako, drzi se i bice bebica - sigurno.
Medeni medoks, hvala na cestitkama i zeljama, a i ja zelim tebi da cestitam na uspesnoj trudnoci - naravno, laku i lepu trudnocu ti zelim.
Ja sutra ulazim u 10. nedelju, dobro se osecam, bebica je vec 3,5 cm velika.
Svima saljem veeeliki pozdrav!!!
 
Draga Nado,
pa tvoja bebica je vec velika cura ili deckic. Mi smo malo veci od vas i uveliko gazimo 16. nedelju.
Reci mi jesu li ti predlozili placentocentezu ili amniocentezu i hoces li je raditi. U novembru smo uradili placentocentezu ili ti kako je oni zovu biopsiju horionskih cupica, i mogu ti reci da se osecam mnogo mirnije i spokojnije od kada smo dobili rezultate.
 
Medeni medoks, pretpostavljam da, ako ce mi nesto predlagati, ce to biti posle 12. nedelje. Za sad predlazu samo odmor. Naravno da cu poslusati dr ukoliko mi bilo sta predlozi. Vidim da si ti veoma zadovoljna svojom trudnocom i jako mi je drago zbog toga :super:
Veliki pozdrav!!
 
Draga Nado,
ne samo da sam srecna vec ne mogu opisati koliko. U pocetku sam imala jako tesku i koplikovanu trudnocu. Od tri embriona koliko ih je bilo na prvom uz posle samo sedam dana ostao je jedan. Dok je jos bio majusan svega 4.5mm u materici sam imala i krvni ugrusak koji je bio pozicioniran tacno iznad embriona i bio je velicine 3 cm. Postajala je ogromna sansa da on svojom tezinom "izgura" bebu napolje. Niko od lekara nije verovao da ce ga organizam apsorbovati ali eto uspeli smo. Bila sam pod ogromnom terapijom (i jos uvek sam ali znatno manje) i konstantnim i apsolutnim mirovanjem. Odmaram jos uvek maksimalno (citaj ne mrdam iz dreveta). Prenatalna dijagnostika ako je u pitanju placentocenteza ili ti biopsija horionskih cupica se radi oko 12 nedelje. Amniocenteza se radi kasnije izmedju 16-18 nedelje. Po savetu lekara odlucila sam se za placentocentezu jer se mnogo vise sazna iz nje. Tako smo i saznali da nosim devojcicu, mada sam ja od prvog dana znala, imala osecaj da jeste curica. Moj savet jeste da obavezno odradis ako ti predloze a hoce sigurno. Tek kada saznas rezultate bices potpuno mirna i opustena. Govorim po sebi. Sve sto te interesuje u vezi zahvata i ne samo tebe, pitaj, odgovoricu ti na sva pitanja.
Do tada uzivaj u svojoj trudnoci.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top