Srbija i krstashki pokret...

looditza

Obećava
Poruka
57
e jel zna neko da mi napishe nestho o tome... i to mislim na 13. vek...za 12. mi je jasno... i da mi ako ikako mozete dovedete u vezu Jelenu Anzujsku koja je gradila gomilu crkvi u primorju sa krstashima i takooo....znam ja neshto o tome ali ne mogu bash neshto najbolje da povezem... (: hvala svima unapred (:
 
looditza:
e jel zna neko da mi napishe nestho o tome... i to mislim na 13. vek...za 12. mi je jasno... i da mi ako ikako mozete dovedete u vezu Jelenu Anzujsku koja je gradila gomilu crkvi u primorju sa krstashima i takooo....znam ja neshto o tome ali ne mogu bash neshto najbolje da povezem... (: hvala svima unapred (:

znam za onu prichu kad su nemanja i barbarosa se dogovarali u nishu kako da oskate vizantiju :D
iiiiiiiiiiii... nishta :(
fridrih glumio neshto... a chim zamako pocheo da pljachka Izvor :( govedo! ako je pao s konja na pogreshnu stranu! ;)
 
Četvrti krstaški rat 1202.-1204. vodili su francuski feudalci pod vođstvom Mletačke republike. U ovom pohodu krstaši su zauzeli Carigrad, stvoreno je Latinsko Krstaško carstvo i još neke manje države....ako na to mislis?imas ti i peti i sesti i sedmi i osmi i deveti sve u 13 veku...
 
maa ljudi hvala vam... ali sve ja to znam...i znam da su prolazili kroz nashe zemlje i izvore koji su o tome pisali...ali ne znam kako da povezem Jelenu Anzujsku i njeno gradjenje crkvi s tim ... kao shto rekoh... tnx u svakom sluchaju (: evo mozemo da pretvorimo onda ovu temu u prichu o krstashkim ratovim uopshteno...poshto ovako izgleda ne ide (:
pooz svima (:
 
looditza:
maa ljudi hvala vam... ali sve ja to znam...i znam da su prolazili kroz nashe zemlje i izvore koji su o tome pisali...ali ne znam kako da povezem Jelenu Anzujsku i njeno gradjenje crkvi s tim ... kao shto rekoh... tnx u svakom sluchaju (: evo mozemo da pretvorimo onda ovu temu u prichu o krstashkim ratovim uopshteno...poshto ovako izgleda ne ide (:
pooz svima (:

pa...
kolko sam ja primetio...
shto prljavija savest, vishe crkvi ;)
mada nisam bash prouchavao lik i delo dotichne gospoje 8)
 
looditza:
maa ljudi hvala vam... ali sve ja to znam...i znam da su prolazili kroz nashe zemlje i izvore koji su o tome pisali...ali ne znam kako da povezem Jelenu Anzujsku i njeno gradjenje crkvi s tim ... kao shto rekoh... tnx u svakom sluchaju (: evo mozemo da pretvorimo onda ovu temu u prichu o krstashkim ratovim uopshteno...poshto ovako izgleda ne ide (:
pooz svima (:

To ovde najbolje zna Vujadin. On se bakće s njom..
Kakve bi veze imala Jelena Anžujska sa krstaškim ratovima?
 
tommy gun:
Četvrti krstaški rat 1202.-1204. vodili su francuski feudalci pod vođstvom Mletačke republike. U ovom pohodu krstaši su zauzeli Carigrad, stvoreno je Latinsko Krstaško carstvo i još neke manje države....ako na to mislis?imas ti i peti i sesti i sedmi i osmi i deveti sve u 13 veku...

Sicilijo, ti me podseti sad na neko pljačkanje po Svetoj gori kad je tamo bio Danilo II iguman. Sigurno znaš nešto više o tome?
 
looditza:
e jel zna neko da mi napishe nestho o tome... i to mislim na 13. vek...za 12. mi je jasno... i da mi ako ikako mozete dovedete u vezu Jelenu Anzujsku koja je gradila gomilu crkvi u primorju sa krstashima i takooo....znam ja neshto o tome ali ne mogu bash neshto najbolje da povezem... (: hvala svima unapred (:

preko interneta niko bas toliko dobro ne moze to da ti objasni.....nadji neku literaturu... 8-)
meni bi trebalo jedno 3 posta da ti sve ispricam.....
 
Хвала на комлименту, Јелена је дошла касно да би имала неке везе са пљачками, јер је у њезино време све већ било опљачкано, што је било од неке вредности, ипак Хиландар су опљачкали неки одметници из немачких и шпанских крсташа, чак је и краљ Милутин имао проблем са њима, зато је и подигао пирг, кулу, на мору крај Хиландара за одбрану од тих пљачкаша. Мислим да Јелена није имала никакве улоге у крсташким ратовима ни у тој пљачки.

Вујадин
 
crow:
znam za onu prichu kad su nemanja i barbarosa se dogovarali u nishu kako da oskate vizantiju :D
iiiiiiiiiiii... nishta :(
fridrih glumio neshto... a chim zamako pocheo da pljachka Izvor :( govedo! ako je pao s konja na pogreshnu stranu! ;)

A da li znate mozda kad su doruckovali plemici na germanskim dvorovima a kad na srpskim?
Mislim na vreme...
negde sam cuo da su oni na germanskom doruckovali veoma kasno, oko 9:30 pa su posle imali problema sa stomakom,
dok ovi na srpskim oko 8:00 i to posle ustajanja na desnoj nozi.
:) :) :) :)
 
SerbiaUnited:
A da li znate mozda kad su doruckovali plemici na germanskim dvorovima a kad na srpskim?
Mislim na vreme...
negde sam cuo da su oni na germanskom doruckovali veoma kasno, oko 9:30 pa su posle imali problema sa stomakom,
dok ovi na srpskim oko 8:00 i to posle ustajanja na desnoj nozi.
:) :) :) :)

:D :D :D
gde li nalazish takve nebitnosti....
 
Bi2:
Koliko znam, govori se kako su prva tri zaista bila krstaška rata. Al, kad pogledaš da je Papa pozvao na krstaški rat posle kuge, i užasne gladi koja je zavladala Evropom u to vreme, počneš da sumnjaš i u ta prva tri.. ;)

nisam mislio samo na krstashke ratove
mislio sam na onaj kult spaljivanja zivih po evropi
pa sechenja ushiju
pa ubijanja indijanaca iz dokonosti...

kad pogledash... najvishe ljudskih zrtava je prineto Isusu...
a ovamo mi kao neshto glume ;)
 
"Kralj Uroš I nije bio oženjen ni grčkom ni bugarskom princezom, kao njegova braća. Sin Venecijanke, za suprugu je i sam tražio ženu sa Zapada. Negde oko 1250.g. oženio se (po zapisima hroničara, prvi, ili možda ddrugi, pa čak i treći put) Francuskinjom Jelenom. Nije moguće tačno definisati njeno stvarno poreklo. Ona i njena sestra Marija, u poveljama kasnijih anžujskih vladara Karla I i Karla II (1285-1309) nazivaju se uvek "dragim rodjakama", otkud i ustaljen naziv Jelena Anžujska. Prema svedočenjima arhiepiskopa Danila II (1324-1337) koji je kraljicu lično poznavao, doživela je duboku starost. Umrla je tek 1314.g.Bila je poštovana i omiljena podjednako i od katolika i od pravoslavnih, od pravoslavne i katoličke crkve, kojoj je ostala verna, što svedoči njena prepiska sa papama. rodila je Urošu dva sina: Dragutina i Milutina. Preko Danila II saznajemo da se posebno brinula za sigurnost i obezbedjenje pristojnog života radnika na svojim zadužbinama i da je u dvorcu na Brnjacima na Ibru osnovala neku vrstu škole internatskog tipa za siromašne devojke. Njima je prilikom udaje davala miraz. Jedna od tih učenica i družbenica sahranjena je preko puta njene grobnice, u ladji crkve Jelenine pravoslavne zadužbine, manastiru Gradcu, na levoj obali Ibra, nizvodno od Raške. Pored te pravoslavne zadužbine, kraljica je obnavljala gradove po dukljanskoj oblasti koji su stradali u vreme mongolske provale. Podigla je i katoličke crkve i manastiru u Kotoru, Baru, Ulcinju i Skadru. Ovakvo razmahnuto graditeljstvo na svoj način svedoči o ekonomskom usponu Srbije imajući u vidu i podizanje poznatog manastira, Uroševe zadužbine, na izvorima reke Raške, manastira Sv. Trojice u Sopoćanima. Kraljica Jelena je svojim životom i nama neshvatljivim radom ( u sledovanju vekova i svetovno ime joj se izgubilo )uspevala da pomiri dve oštre krajnosti: papstvo i Srbiju, što nije polazilo za rukom papama, patrijarsima,carevima i kraljevima. Bila je poštovana od papa, kao verna kćer katolicizma koji je nesebično pomagala ali sigurno, jedino i iskreno okrenuta srpskom narodu, koji prihvata kao svoj. Zahvaljujući zaslugama za pravoslavnu crkvu, državu i kulturu Srbije Srpska pravoslavna crkva je uvrstila medju svetitelje. Njen savremenik arhiepiskop Danilo II je ovoj vrloj katolikinji i srpskoj pravoslavnoj svetiteljki napisao poznato poetsko žitije."
 

Back
Top