Konkurs za priču iz domena SF-a

raven

Primećen član
Poruka
552
Sajt posvećen unapređenju spisateljskog zanata i promociji fantastične književnosti Art-Anima, raspisuje konkurs za najbolju:


crticu – dužine do 10 reči,

minijaturu – do 2.500 slovnih mesta (računajući i beline),

i kratku priču – do 10.000 slovnih mesta (računajući i beline).


Pravo učestvovanja imaju svi koji to žele. Uslovi su da dela budu na srpskom jeziku i da budu iz domena fantastike.

Jedan autor može učestvovati u svim kategorijama, ali po svakoj kategoriji može biti zastupljen sa najviše po tri rada.

Na konkursu mogu učestvovati samo radovi koji ranije nigde nisu bili objavljeni u štampanom obliku.

Radove slati na adresu artanima_konkurs@yahoo.com, a u telu poruke OBAVEZNO navesti ime i prezime, adresu i broj telefona. Radovi moraju biti priloženi u attachment-u poruke i moraju biti otkucani u Wordu.

Krajnji rok za slanje radova je 31. januar 2007. godine. Rezultati glasanja žirija biće objavljeni tokom februara na sajtu Art-Anima.

Po dva prvoplasirana rada iz svake kategorije biće novčano nagrađena, a najkavlitetnija dela (bez obzira na plasman) sa konkursa će biti objavljena u više časopisa posvećenih književnosti i fantastici, kao i na sajtu Art-Anima. Takođe, odabrane priče će biti čitane na više radio stanica širom Srbije.

Prvoplasirani radovi na konkursu iz kategorija minijatura i kratkih priča biće prevedeni na španski jezik i objavljeni u argentinskom fanzinu Axxon.
 
Evo nekoliko najcuvenijih minijatura, za inspiraciju....

LJUBAVNA PRICA
Momak srece devojku,
Momak gubi devojku,
Momak pravi devojku.

Pisac ove minijature je Dzef Rener, a objavljena je u casopisu F&SF, 1964. godine.


NAJKRACA SF PRICA IKAD ISPRICANA
Vreme je stalo. Juce.

Prica Rodzera Dilija napisana je 1972. godine.


ATOMIGEDON 2419
Kraj

Autor price je Forest Akerman, a napisana je 1973. godine.

DA EVA NIJE ZATRUDNELA
.

Tacka - cela prica Eda Velena, napisana 1974. godine, samo je jedna tacka.

ZASTO ATENTATOR BUT NIJE UBIO LINKOLNA

Prazno, nema nista, jer jeste ga ubio. Prica Eda Velena iz 1974. godine.
 
ender71:
U stvari to je neka vrsta sazetka cuvene price Frederika Brauna "Knock".
Čitao sam tu priču svojevremeno u Siriusu. Naravno, na vrata pokuca vanzemaljac. Samo, ono što sam naveo nije sažetak te priče već ta minijatura postoji baš u tom obliku. Ne znam ko je autor. Braun je to iskoristio kao osnovu za svoju priču "Knock" i mislim da tu činjenicu i navodi na početku priče. Nemam Sirius da provjerim.
 
U stvari Braun je najpoznatiji autor takvih minijatura i vinjeta u SF- u imao je i neke zbirke samo sa takvim minimalistickim pricama.

A evo sta "seka" kaze o tome.

"Knock" (Kuc - Kuc) od Frederika Brauna se smatra najkracom SF pricom ikad napisanom. Objavljena 1948. u decembarskom broju "Thrilling Wonder Stories", ima samo 17 reci. Sama prica se odnosi na poslednjeg coveka i njegov osecaj izolacije.

The last man on Earth sat alone in a room. There was a knock on the door...

Bilo je tri razlicite radio adaptacije te price (Dimension X, X minus One i Seeing Ear Theatre na Sci Fi Channel) koje su produzile pricu o Valteru Felanu, poslednjem coveku na Zemlji, i kako je on izabran od rase insektoidnih vanzemaljskih osvajaca poznatih kao Zani, da bude primerak u njihovom zooloskom vrtu egzoticne Zemaljske flore i faune.

Ove radio adaptacije se mogu i skinuti sa sajtova posvecenim tim emisijama.

Zanimljivo ja sam uvek imao utisak da je prvo nastala duza verzija.
 

Prilozi

  • 180px-Thrilling_Wonder_Stories_%281948_--Dec%29.jpg
    180px-Thrilling_Wonder_Stories_%281948_--Dec%29.jpg
    15,9 KB · Pregleda: 7

Back
Top