ШКОЛОВАЊЕ ПИЛОТА У СРБИЈИ

maligaleb

Zainteresovan član
Poruka
402
Ових дана је у току последња фаза израде заједничког наставног плана и програма Саобраћајног факултета и Војне академије за школовање српских пилота. Идеја је, да се у складу са Болоњском конвенцијом, створи такав образовни профил који би после четири године школовања имао звање "дипломирани официр Војске - пилот", али и "инжењер ваздушног саобраћаја", што даје и ниво bachelor по Болоњској конвенцији са могућношћу последипломског школовања на било ком универзитету у свету. Пројекат је створен од стране групе инструктора летења са Војне академије уз сарадњу са Одсеком за ваздушни саобраћај Саобраћајног факултета, а иза њега стоје Министарство просвете и Министарство одбране РС, као и Универзитет у Београду.

По први пут на овим просторима направљена је квалитетна пилотска школа, потпуно усклађена са светским стандардима, која је способна да школује како војне, тако и цивилне пилоте, да има на крају школовања поред професионалне пилотске дозволе, да и дипломе два факултета признате и ван граница наше земље. Поред тога отворена је и могућност школовања на различитим типовима ваздухоплова (авиони и хеликоптери), као и школовање страних држављана. Јатова школа у Вршцу, у немогућности хватања корака са Болоњском конвенцијом, већ је показала интересовање за школовање својих полазника у овој школи.

Реализације ове идеје је већ почела, тако да је ове школске године уписана прва генерација војних пилота који се школују по новом програму... Уколико пројекат успе и уколико се поради на популаризацији позива високообарзованог пилота међу младима, уз подршку државе, ова школа би могла да прерасте у регионални центар за обуку пилота свих намена, што би могло и треба да буде српски бренд, имајући у виду историју и квалитет српског ваздухопловства.
 
Taj potencijal "kad bi..." je nepotreban jer je projekat realan, a ne zamisao i utopija... U prilog tome govori i cinjenica da je od broja upisanih studenata u skolskoj 2005/2006. godini, drugu godinu studija upisalo samo oko 50 procenata... sto govori o losem ulaznom kvalitetu studenata, ali i o visokim kriterijumima koji su na nasu srecu zadrzani kroz sve ove burne godine... Novi nastavni plan i program je jos zahtevniji od starog, ali i zanimljiviji i korisniji... Pri cemu se ocekuje da ce i "neki novi klinci" biti sve kvalitetniji... sto je ove skolske godine, prijemom klase iz Vojne gimnazije i dokazano... Na kraju krajeva, nase potrebe i nisu vece od nekoliko borbenih pilota godisnje... pri cemu bi kvalitet trebalo da bude imperativ!
 
maligaleb:
Taj potencijal "kad bi..." je nepotreban jer je projekat realan, a ne zamisao i utopija... U prilog tome govori i cinjenica da je od broja upisanih studenata u skolskoj 2005/2006. godini, drugu godinu studija upisalo samo oko 50 procenata... sto govori o losem ulaznom kvalitetu studenata, ali i o visokim kriterijumima koji su na nasu srecu zadrzani kroz sve ove burne godine... Novi nastavni plan i program je jos zahtevniji od starog, ali i zanimljiviji i korisniji... Pri cemu se ocekuje da ce i "neki novi klinci" biti sve kvalitetniji... sto je ove skolske godine, prijemom klase iz Vojne gimnazije i dokazano... Na kraju krajeva, nase potrebe i nisu vece od nekoliko borbenih pilota godisnje... pri cemu bi kvalitet trebalo da bude imperativ!

Galebe, nisam siguran da ce to da radi kako treba iz niza razloga.
Ako sam te dobro razumeo, skolovanje vojnih pilota po pitanju teorije se vrsi na saobracajnom fakultetu. Znaci da je napravljena neka sinteza vojnog programa obuke i programa obuke sa tog faksa. Ali ko to overava i ko ce tim ljudima da izda dozvolu. Ako sam gore dobro predpostavio ti ljudi mogu da dobiju samo vojnu pilotsku dozvolu i nista vise, jer letenje rade u vojsci.
Ostali kandidati iz civilstva moraju da jure ostale skole da bi leteli, a ja pitam po kom programu i ko je taj program odobrio?

Koliko pratim istoriju tih fakulteta i centara za obuku pilota, bilo je niz neuspesnih pokusaja za priznavanje pilotske skole kao neki stepen skolovanja. Imas slucaj vise masinske u Zemunu koja je tako nesto. Tamo se priznaje zavrsena skola kao 5-ti stepen ali ti to ne vredi sustinski ama bas nicemu prilikom sticanje dozvole pilota.

Pozdrav
 
halleluya:
Sad sam drugi razred gimnazije i zelim da budem pilot.Htjela sam da upisem aviokonstruktivni smjer na Masinskom fakultetu i posle zavrsim akademiju u Vrscu.Zanima me gdje se nalazi da skola,koliko se placa po godini,koliko traje,sta se polaze za prijemni ispit i ako neko zna link skole da mi posalje.

Unaprijed hvala

To sto si navela bi ti bio najbolji put skolovanja, znaci fakultet pa posle pilotska skola ili uporedo po mogucnosti.
U Beogradu imas par dobrih skola letanja, koje nude program koji je mahom bolji od vrsacke skole, ali Vrsac ima tradiciju i to kosta nesto vise.
U sustini do dozvola i ovlascenja koja su potrebna za apliciranje na neki pilotski posao ti je potrebno oko 22000eura najmanje.

Pozdrav
 
Tacno tako... ali ako Vojska sledece skolske godine pocne sa skolovanjem devojaka pilota... eto sanse da postanes i borbeni pilot, ukoliko bi zelela i bila sposobna... ali sanse su jako male da ce ta prica zaziveti u skorijoj buducnosti... Potrebno je dosta pripreme za to... Sto opet ne iskljucuje da nasa drzava nece poslati neku devojcicu u inostarnstvo na skolovanje za borbenog pilota... Nekoliko decaka je vec tamo, ali na drugim smerovima (vazd. tehnicka sluzba, artiljerija...)

Pozz:)

ps malo je poznata cinjenica da je jedno dete koje je usvojeno iz doma za napustenu decu, postalo pilot aviona F-18... i to vrhunski... Inace je zena, srpkinja je i 1999. je trazila da je ne salju u misiju na Srbiju... sto joj je i omoguceno... U ostalim misijama je ucestvovala...
 
ninpo masinac:
Galebe, nisam siguran da ce to da radi kako treba iz niza razloga.
Ako sam te dobro razumeo, skolovanje vojnih pilota po pitanju teorije se vrsi na saobracajnom fakultetu. Znaci da je napravljena neka sinteza vojnog programa obuke i programa obuke sa tog faksa. Ali ko to overava i ko ce tim ljudima da izda dozvolu. Ako sam gore dobro predpostavio ti ljudi mogu da dobiju samo vojnu pilotsku dozvolu i nista vise, jer letenje rade u vojsci.
Ostali kandidati iz civilstva moraju da jure ostale skole da bi leteli, a ja pitam po kom programu i ko je taj program odobrio?

Koliko pratim istoriju tih fakulteta i centara za obuku pilota, bilo je niz neuspesnih pokusaja za priznavanje pilotske skole kao neki stepen skolovanja. Imas slucaj vise masinske u Zemunu koja je tako nesto. Tamo se priznaje zavrsena skola kao 5-ti stepen ali ti to ne vredi sustinski ama bas nicemu prilikom sticanje dozvole pilota.

Pozdrav

Teorija je podeljena izmedju Saobracajnog fakulteta i Vojne akademije... Letacka obuka se izvodi iskljucivo u Vojsci... Nasi piloti i do sada nisu dobijali nikakve dozvole... ni vojne ni civilne, ali su u svakom trenutku mogli da polazu za njih bez ikakve doobuke... teoretske ili prakticne... ali o svom trosku... Naravno govorim o dozvoli profesionalnog pilota...

Dozvole, kao sto znamo, moze da izda samo Ministarstvo saobracaja i veza... i strucna sprema nema bas nikakve veze sa njima... ili bar nije imala... tako da su profesionalni piloti mogli da imaju samo srednju skolu ili cak osnovnu skolu... i odredjeni broj sati naleta, da bi dobili dozvolu...

Piloti koji bi se u perspektivi skolovali na Vojnoj akademiji, kao i ranije bi dobijali samo letacko zvanje vojnog pilota, ali i dve diplome fakulteta (sto i dalje nema veze sa letenjem)... a radi se na tome da im na kraju skolovanja bude organizovano i polaganje profesionalne dozvole pred komisijom iz Ministarstva...

Dakle, u sustini, nista se bitnije nije promenilo... ali ce se u buducnosti menjati... Na trzistu rada ce biti trazeniji piloti sa fakultetskom diplomom iz struke, ili cak dve, nego vozaci aviona sa suvom obukom i profi dozvolom...

Skolovanje civila je jos daleko, ali postoji ideja... I oni bi obuku odradjivali u Vojsci kao i vojni piloti... naravno po redukovanom planu... i na kraju bi takodje polagali za dozvolu...

To polaganje shvati kao polaganje drzavnog ispita u ostalim strukama... Drustvena verifikacija stecenog znanja i zvanja... i vestine u nasem slucaju!
 
maligaleb:
Teorija je podeljena izmedju Saobracajnog fakulteta i Vojne akademije... Letacka obuka se izvodi iskljucivo u Vojsci... Nasi piloti i do sada nisu dobijali nikakve dozvole... ni vojne ni civilne, ali su u svakom trenutku mogli da polazu za njih bez ikakve doobuke... teoretske ili prakticne... ali o svom trosku... Naravno govorim o dozvoli profesionalnog pilota...

Piloti koji bi se u perspektivi skolovali na Vojnoj akademiji, kao i ranije bi dobijali samo letacko zvanje vojnog pilota, ali i dve diplome fakulteta (sto i dalje nema veze sa letenjem)... a radi se na tome da im na kraju skolovanja bude organizovano i polaganje profesionalne dozvole pred komisijom iz Ministarstva...

Sto se tice dobijanja civilnih dozvola na osnovu obuke u vojsci, to ne ide kako ti kazes bez doobuke. Oni imaju doobuku u teoriji samo nazalost, dok im se nalet i prakticna obuka priznaje.

A o polaganju ispita za sticanje dozvole pred Ministarstvom nakon zavrsenog fakulteta nema nista jer program nije odobrilo Ministarstvo saobracaja i... nego Ministarstvo prosvete.

Pozdrav
 
Opet nisi shvatio... Slazem se da je vojnim pilotima trebalo da poloze po neku teoretsku sitnicu (vazduhoplovni propisi)... ali to je bilo sve... Nalet im je priznavan, pa cak i povecavan za vreme provedeno u taksiranju po pisti... koje se u Vojsci ne racuna u nalet... tako da su bez problema dobijali profesionalne dozvole pilota... jer oni to svakako i jesu...

Prica sa dobijanjem dozvola na akademiji je tek u povoju... ne mora da znaci da ce ikada biti ostvarena... i nece biti ogromna steta i ako ne bude... jer Akademija i ne skoluje civilne pilote, vec pilote Vojske... ali svaki od njih ce uz malo truda i ulaganja tu dozvolu uvek moci da polozi bez ikakvih problema... da bi, cisto zbog sebe, mogao da leti i u civilstvu...

Sto se tice izdavanja profesionalne dozvole... to nema nikakve veze ni sa jednim ministarstvom... Potrebno je poloziti odredjene teoretske ispite... koji su njima priznati sa Akademije SVI... i potrebnoje doneti nalet od 200 sati... sto ce nadam se ostavariti... Tako da prica o priznavanju plana i programa od strane Ministarstva pada u vodu... Po toj logici... u aeroklubu bi se moglo polagati za dozvolu, a na fakultetu ne...

Kad malo bolje razmislis... shvatices da su tvoje recenice u stvari prozete mrznjom i sujetom... pa zbog toga tim momcima ne zelis uspeh, koji svakako zasluzuju...

Izvinjavam se ako sam pogresio...

Veliki pozdrav!
 
maligaleb:
Opet nisi shvatio... Slazem se da je vojnim pilotima trebalo da poloze po neku teoretsku sitnicu (vazduhoplovni propisi)... ali to je bilo sve... Nalet im je priznavan, pa cak i povecavan za vreme provedeno u taksiranju po pisti... koje se u Vojsci ne racuna u nalet... tako da su bez problema dobijali profesionalne dozvole pilota... jer oni to svakako i jesu...

Prica sa dobijanjem dozvola na akademiji je tek u povoju... ne mora da znaci da ce ikada biti ostvarena... i nece biti ogromna steta i ako ne bude... jer Akademija i ne skoluje civilne pilote, vec pilote Vojske... ali svaki od njih ce uz malo truda i ulaganja tu dozvolu uvek moci da polozi bez ikakvih problema... da bi, cisto zbog sebe, mogao da leti i u civilstvu...

Sto se tice izdavanja profesionalne dozvole... to nema nikakve veze ni sa jednim ministarstvom... Potrebno je poloziti odredjene teoretske ispite... koji su njima priznati sa Akademije SVI... i potrebnoje doneti nalet od 200 sati... sto ce nadam se ostavariti... Tako da prica o priznavanju plana i programa od strane Ministarstva pada u vodu... Po toj logici... u aeroklubu bi se moglo polagati za dozvolu, a na fakultetu ne...

Kad malo bolje razmislis... shvatices da su tvoje recenice u stvari prozete mrznjom i sujetom... pa zbog toga tim momcima ne zelis uspeh, koji svakako zasluzuju...

Izvinjavam se ako sam pogresio...

Veliki pozdrav!


Nije druze, nego ti ne znas o cemu pricas kada su u pitanju dozvole.
Sto se tice polaganja ispita za prof.dozvolu vojnih pilota oni ne polazu jednu sitnicu, nego vise sitnica, kako ih ti nazivas a to su vazd.propisi, engleski jezik i komunikacije i na kraju prakticni deo ispita. Tako da im se ne priznaju SVI ispiti sa akademije nego se nazalost priznaju ostali izuzev gore navedenih, iako ljudi nisu nikada culi za materiju pokrivenu predmetima kao sto su npr. OPERATIVNE PROCEDURE, delove materije iz Ljudskih mogucnosti i performansi, Radio navigacije itd.
Da ne kazem da ljudi dobiju dozvolu prof.pilota a da NIKADA nisu popunili plan leta, da ne znaju kako izgleda, da nikada nisu izvrsili ni jedan ILS prilaz, videli VOR i slicno, ali ne zato sto oni nisu sposobni da tako nesto urade, nego jednostavno nisu ucili. Tek po neki avion je opremljen gore navedenom opremoom i to je to. I oni koji su su opremljeni nisu morali da je koriste jer nije bilo potrebe.
Da me ne shvatis pogresno, svi redom vojni piloti imaju odlicnu pilotaznu tehniku, ali to nije sve, to je samo jedan deo letenja, koji danas polako pada u drugi plan. Mnogo je vazniji good airmanship pristup letenju sto oni nemaju jer nisu ucili i naravno materija po programu obuke za prof.pilota koju nisu presli.
Ne znam jesi li i sam vojni pilot ali znas i sam kako je stanje sa znanjem engleskog jezika u vojsci. NULA.
Tako da nasrecu postoji Ministarstvo koje donekle misli o gore navedenim problemima i koje propisuje programe obuke sticanje dozvola, i svaka institucija koja radi po tom programu moze da skoluje pilote koji posle mogu da polazu za dozvolu, u suprotnom vrse jalov posao, a ako jos i lete onda vrse krvicno delo. I to znaci da ako neki najmanji aeroklub u zemlji radi po programu obuke koji propisuje ICAO, JAR i Ministarstvo onda je pilot na pravom mestu, dok ako najveci fakultet propisuje neki svoj program on moze da se slika sa njim.
Nazalost, ti mislis da ja ovo pricam iz nekih losih poriva, ali na srecu nije tako, jer sam jako dobro upuznat sa tim problemom, a na zalost ovogodisnji udesi i pogibije vojnih pilota u civilstvu potvrdjuju moju zabrinutost.

Pozdrav
 
Nisam imao nikakve lose namere... samo sam zeleo da prica ne bude bas crno bela... Elem... Slazem se sa 90% stvari koje si izneo u poslednjem postu... ali za nekoliko sam siguran da nisi sasvim u pravu...

Istina je da su starije generacije pilota bile nule po pitanju engleskog jezika, ali ne treba generalizovati cak ni njih... Dok za mladje mogu da tvrdim da je situacija obrnuta... i dalje ima nekih koji ne zasluzuju da upravljaju vazduhoplovom zbog loseg znanja engleskog, ali takvih je sve manje... Na Akademiji Engleski jezik se kako predmet izucava 4 semestra, a Vazduhoplovna frazeologija 2... Ispit se polaze pismeno, usmeno iprakticno u vazduhu... a predavaci su licencirani predavaci iz Agencije za kontrolu letenja... tako da ce situacija vezana za engleski i vojne pilote biti u perspektivi mnogo puta bolja nego do sada... U krajnjem slucaju, i PfP program to izricito zahteva od nas...

Sto se tice ostalih predmeta... stvari koje si napisao za radio navigaciju, VOR, ICAO propise, ILS prilaze i slicno... su gomila tvojih zabluda... jer verovatno ne znas sta ti ljudi rade na svom poslu... ili si se sretao sa pogresnima... U svakom slucaju, malo neozbiljno zvuci kada kazes da vojni pilot nije
video VOR, nije uradio nikada ILS prilaz i slicne stvari... Tako da o tome necu polemisati... Sa druge strane... slazem se i potpisujem da samo oni koji su sticali znanja i van Vojske znaju da popune plan leta... a da ostali ne znaju i mnogo drugih potrebnih stvari... ali oni to ne znaju jer im nikada nisu ni trebale... vojni pilot nema plan leta kao civilni vec sasvim nesto drugo, i mnogo neprakticnije... Sistem je kriv sto kroz polaganje za profi dozvolu ne uvede i proveru takvih sitnih, a veoma bitnih stvari...

Sto se tice Operativnih procedura... slazem se... Treba proveriti i to znanje... ali Ljudske mogucnosti i performanse mi bas i nisu poznate... Ako si mislio na Vazduhoplovnu medicinu... taj predmet se izucava na Akademiji oduvek i to vrlo ozbiljno... ali ok... nije ni bitno...

Nisam pilot, narocito ne vojni... i nemam nikakve veze sa njima... ali mi bude krivo kada neko pocne da prica stvari koje ne zna bas najbolje... Ja o skolovanju vojnih pilota znam sve... o skolovanju civilnih po nesto... Kao nepristrasni posmatrac, zeleo sam da na forumu bar malo priblizim profesiju linijskog pilota i vojnog pilota... koje su suprotne gotovo dijametralno... Nisam pokusao da ih poistovetim jer ti ljudi rade apsolutno razlicite poslove... Pokusao sam da im nadjem najveci zajednicki delilac... ako me shvatas... Najvecu stvar koja im je zajednicka i mislio sam da je to nivo obicnog profi pilota...

Malo se glupo osecam kad citam tvoje redove... Da ne znam pomislio bih da su civilni piloti polusupermeni i akademici... a svi dobro znamo kakvih sve tamo ima... tatinih sinova koji su imali novac za tako nesto... Cast velikoj vecini koji nisu takvi... ali pouzdano znam da neki nasi aeroklubovi izvode smesnu obuku i teoretsku nastavu i opet na kraju njihovi ucenici postaju profi piloti... po kafanama i ruckovima uglavnom... Naravno ne mislim na prave skole letenja, jer znam da rade kvalitetno... ali na dozvoli to ne pise!

Da ne smaram previse... resenje je podici kriterijum za sve... proveriti znanje iz svega i svima... pa ko uspe, neka dobije dozvolu i za kosmonauta ako moze... ali da kriterijum bude za sve isti...

Jasno treba definisati trazeno znanje i vestinu... i to je to... To da li on ima iza sebe doktorat iz navigacije ili samo kurs u aeroklubu ne treba da bude merilo pri polaganju...

Izbeglo bi se mnogo problema... ta dozvola bi bila vrednija... a ovako ju je pojela inflacija... sa obe strane i vojne i civilne... tako da praviljudi tesko dolaze do izrazaja...

Na kraju... ne znam na koje pogibije vojnih pilota mislis... ali one za koje ja znam nisu imale bas nikakve veze sa ovom problematikom... jer su imale druge uzroke... ispravi me ako gresim...

Veliki pozdrav!:)

ps svi vojni avioni (sem utvi) imaju VOR/ILS i DME koji se koriste pri svakom letu... problem je sto kod nas postoje jos uvek partizanske procedure... ali i to ce se resiti nadam se...:)
 
maligaleb:
Nisam imao nikakve lose namere... samo sam zeleo da prica ne bude bas crno bela... Elem... Slazem se sa 90% stvari koje si izneo u poslednjem postu... ali za nekoliko sam siguran da nisi sasvim u pravu...

Istina je da su starije generacije pilota bile nule po pitanju engleskog jezika, ali ne treba generalizovati cak ni njih... Dok za mladje mogu da tvrdim da je situacija obrnuta... i dalje ima nekih koji ne zasluzuju da upravljaju vazduhoplovom zbog loseg znanja engleskog, ali takvih je sve manje... Na Akademiji Engleski jezik se kako predmet izucava 4 semestra, a Vazduhoplovna frazeologija 2... Ispit se polaze pismeno, usmeno iprakticno u vazduhu... a predavaci su licencirani predavaci iz Agencije za kontrolu letenja... tako da ce situacija vezana za engleski i vojne pilote biti u perspektivi mnogo puta bolja nego do sada... U krajnjem slucaju, i PfP program to izricito zahteva od nas...

Sto se tice ostalih predmeta... stvari koje si napisao za radio navigaciju, VOR, ICAO propise, ILS prilaze i slicno... su gomila tvojih zabluda... jer verovatno ne znas sta ti ljudi rade na svom poslu... ili si se sretao sa pogresnima... U svakom slucaju, malo neozbiljno zvuci kada kazes da vojni pilot nije
video VOR, nije uradio nikada ILS prilaz i slicne stvari... Tako da o tome necu polemisati... Sa druge strane... slazem se i potpisujem da samo oni koji su sticali znanja i van Vojske znaju da popune plan leta... a da ostali ne znaju i mnogo drugih potrebnih stvari... ali oni to ne znaju jer im nikada nisu ni trebale... vojni pilot nema plan leta kao civilni vec sasvim nesto drugo, i mnogo neprakticnije... Sistem je kriv sto kroz polaganje za profi dozvolu ne uvede i proveru takvih sitnih, a veoma bitnih stvari...

Sto se tice Operativnih procedura... slazem se... Treba proveriti i to znanje... ali Ljudske mogucnosti i performanse mi bas i nisu poznate... Ako si mislio na Vazduhoplovnu medicinu... taj predmet se izucava na Akademiji oduvek i to vrlo ozbiljno... ali ok... nije ni bitno...

Nisam pilot, narocito ne vojni... i nemam nikakve veze sa njima... ali mi bude krivo kada neko pocne da prica stvari koje ne zna bas najbolje... Ja o skolovanju vojnih pilota znam sve... o skolovanju civilnih po nesto... Kao nepristrasni posmatrac, zeleo sam da na forumu bar malo priblizim profesiju linijskog pilota i vojnog pilota... koje su suprotne gotovo dijametralno... Nisam pokusao da ih poistovetim jer ti ljudi rade apsolutno razlicite poslove... Pokusao sam da im nadjem najveci zajednicki delilac... ako me shvatas... Najvecu stvar koja im je zajednicka i mislio sam da je to nivo obicnog profi pilota...

Malo se glupo osecam kad citam tvoje redove... Da ne znam pomislio bih da su civilni piloti polusupermeni i akademici... a svi dobro znamo kakvih sve tamo ima... tatinih sinova koji su imali novac za tako nesto... Cast velikoj vecini koji nisu takvi... ali pouzdano znam da neki nasi aeroklubovi izvode smesnu obuku i teoretsku nastavu i opet na kraju njihovi ucenici postaju profi piloti... po kafanama i ruckovima uglavnom... Naravno ne mislim na prave skole letenja, jer znam da rade kvalitetno... ali na dozvoli to ne pise!

Da ne smaram previse... resenje je podici kriterijum za sve... proveriti znanje iz svega i svima... pa ko uspe, neka dobije dozvolu i za kosmonauta ako moze... ali da kriterijum bude za sve isti...

Jasno treba definisati trazeno znanje i vestinu... i to je to... To da li on ima iza sebe doktorat iz navigacije ili samo kurs u aeroklubu ne treba da bude merilo pri polaganju...

Izbeglo bi se mnogo problema... ta dozvola bi bila vrednija... a ovako ju je pojela inflacija... sa obe strane i vojne i civilne... tako da praviljudi tesko dolaze do izrazaja...

Na kraju... ne znam na koje pogibije vojnih pilota mislis... ali one za koje ja znam nisu imale bas nikakve veze sa ovom problematikom... jer su imale druge uzroke... ispravi me ako gresim...

Veliki pozdrav!:)

ps svi vojni avioni (sem utvi) imaju VOR/ILS i DME koji se koriste pri svakom letu... problem je sto kod nas postoje jos uvek partizanske procedure... ali i to ce se resiti nadam se...:)

Krenucu od kraja tvog posta.
Utve imaju samo ADF, ispiti za sticanje civilnih dozvola vojnih pilota se vrse na tim avionima.
Obzirom na strukturu naleta u poslednjih par godina, zaista je pitanje koliko ILS prilaza je izvrsio u tom periodu ,dok obuka za dozvolu prof.pilota zahteva tacno odredjen broj istih, a posebno sto se to vrsi kako ti kazes po partizanskim procedurama.
Engleski jezik se u nasem drustvu uci od treceg razreda osnovne do kraja srednje skole, sto bi reklo da svako od nas ko je zavrsio bar srednju, je ucio engleski bar 10 godina !!! NE zelim da diskutujem dalje o tome koliko se taj jezik zaista nauci u tom sistemu skolovanja, tako da ZNAM da i engleski na akademiji nije dovoljan za nivo koji propisuje ICAO. Da se odmah razumemo, situacija je takva u celoj avijaciji sto se tice engleskog, ali samo oni koji svakodnevno rade nesto na engleskom, lete i slicno imaju potreban nivo strucnosti za engleski. A ti mi reci koliko se koristi engleski u VS?
Nije kriv sistem ispitivanja sto covek ne zna da popuni plan leta nego sistem obuke koji ga nije to naucio a tvrdi da je taj isti sistem dovoljan za prof.dozvolu. Vidim da nisi upoznat sa struktorom naleta mladih vojnih pilota. Porucnik ima ukupno 80 SATI NALETA, i ti hoces da kazes da je to taman toliko koliko treba za prof.doz? Da je prosao i savladao radio navigaciju?
Sto se tice obuke u aeroklubovima, ona jeste zaista smesna ali se obuka doz.prof.pilota ne vrsi tamo nego u Organizacijama za letacku obuku, gde je obuka mnoogo ozviljnija i zato nemoj da uporedjujes akademiju i aeroklubove. A da ne pominjem glupost koju je komunisticka drzava uspostavila a to je da ljudi koji zavrse VVA dobiju 6 stepen obrazovanja. Ako znas kako tamo stoje stvari, znas da je tamo teorijska obuka 2 god, i ostatak je kao letenje. Znaci da covek nakon 2 godine sedenja u klupi dobije akademsko zvanje zavrsenog fakulteta od bar 4 godine. Ostali klinci koji sede po centrima za obuku imaju teoriju bar 1-1.5 godina, onda bi i njima mogli da to priznaju.
Sto se tice negog tvog generalizovanja vojnijh i civilnih pilota ne zelim o tome da pricam jer je to glupost. Kukolja ima medju svima njima, ali ovom diskusijom zelim samo da kazem da su to dva razlicita sistema obuke koji se ne mogu porediti, a ti pokusavas da ih poistovetis, a to jednostavno nije moguce. Isto kao kada bi civilni piloti pokusavali da se po nekim stvraaima stave u nivo vojnih pilota, tako i obrnuto, vojni piloti sa svojom obukom ne mogu se staviti u red obuke koja se zahteva za civilne.
A sto se tice udesa i pogibija u zadnjih godinu dana:
- Slobodan Kuzet, jedrilica u Novom Sadu, moj prijatelj i izuzetan!!! pilot
- Pogibija pilota balona u zemunu, inace pilota helikoptera u Batajnici
- udes aviona na taksiranju na aerodromu u Zemun polju.

Pozdrav
 
Mozemo li malo da spustimo loptu... obojica... i da ne preterujemo... Cini mi se da su se malo umesale emocije i predrasude... sa obe strane...

Probacu da budem malo sazetiji...

Utve imaju samo ADF... i na njima se polaze za dozvolu... ali to ne rade samo vojni piloti, vec i ostali... i na njima se ne polaze IFR tako da ne vidim u cemu je problem...

Za ILS prilaze se slazem... u skladu su sa naletom koji je vise nego bedan poslednjih godina... ili decenija...:)

Za engleski se u potpunosti slazem... ali ne znam koja je poenta price... i zasto si ga pominjao kada sada kazes da je situacija u celom drustvu takva... Slazem se da onaj ko ne uzme knjigu u sake samoinicijativno, nece ga ni nauciti... ali to je tako svuda, nazalost, tako da ne vidim resenje problema... ili da sve pilote saljemo na filoloski fax :) ... Slazem se da se u Vojsci engleski jos uvek ne koristi, ali novi dogadjaji u drustvu ce i to nametnuti...

Sto se tice flight plan-a... ne znam u cemu je problem... Vojni pilot se ne srece sa njim... niti mu treba ikada... a ako hoce da polaze profi dozvolu neka nauci sve sta je zahtevano... i niko nikada nije rekao da na kraju VA treba podeliti profi dozvole... Jasno je da treba dati razliku!!!

Glavna stvar... Ispadas neozbiljan ako mislis da nisam upoznat sa obukom mladih vojnih pilota... Jer sam jedan od onih koji najvise znaju o tome... ali ne zelim da te ubedjujem u to... Poenta je da ti ne znas bas sve... ili bar ne precizno o toj obuci... Pa je zato bolje da pitas mene, jer nije sramota, kao sto cu i ja tebe o obuci civilnih pilota....

Istina je da od generacije '78... koja je zavrsila Akademiju 2001... vojni piloti ostavruju mali nalet tokom skolovanja (nedovoljan)... koji posle moraju da dovrsavaju po jedinicama... Ali je to daleko od 80 sati koje ti pominjes... Promasio si i za duplo u pojedinim generacijama koje su zavrsile proteklih godina Akademiju... Planirani nalet je nekoliko sati manji od 200 sati... sto je kad se preracuna u civilni nalet, preko 200 sati... Prethodne generacije na helikopterima su zavrsile kompletnu obuku... a na avionima su imali oko 150 sati...

To sto si ti naveo je nalet koji se ostvari na Utvama na Akademiji... i realizuje se 100% sa svakom generacijom...

Ocito je da ti ne znas kako tamo stoje stvari... VVA je prosla prica... i o njoj ne pricamo... Nasi vojni piloti imaju 6 semestara teoretske nastave i za to vreme polazu oko 30 ispita od kojih nijedan nije u fondu manjem od 30 casova i svi su bar jednosemestralni... (govorim o starom planu i programu koji je vazio do ove skolske godine)... Neke od tih predmeta drze i neki profesori sa tvog faxa... Mehaniku leta, Konstrukciju, Opremu, Pogonske grupe i dr. Preostala 2 semestra se odvijaju na aerodromu, gde se izvodi intenzivna letacka obuka na mlaznoj avijaciji... ali se uz nju slusaju i neki strucni predmeti i polazu ispiti iz svih razdela letacke obuke, prvo pismeno-usmeni pa onda i u vazduhu... Svi ti ispiti zajedno su cinili jedan dvosemestralni predmet u ogromnom broju casova iz koga se na kraju izvodila prosecna ocena koja je isla u diplomu... Nije komunisticka drzava dala 6. stepen obrazovanja, vec Beogradski Univerzitet, Vece tehnickih fakulteta i Ministarstvo prosvete 7a, koji ce zajedno sa svima ostalima biti izjednacen sa zvanjem mastera ukoliko se izglasa zakon!

Znaci, pricas stvari u koje se ne razumes... Ja sta ne budem znao... Pitacu te!

Ako si pazljivo cita moj post... Ja sam pokusao da ove dve profesije priblizim... a ne poistovetim... Ja sa prvi rekao da su dijametralno suprotna zanimanja... ali verovatno ne citas pazljivo... pa meni ponavljas moje reci...

Nemam razloga da budem pristrasan, ali vojni pilot na tezak nacin moze postati i civilni pilot... a civilni ne moze nikada postati vojni... Na kraju i da nije bilo tih vojnih pilota koje toliko ne volis, nase vazduhoplovstvo ne bi bilo ovo sto jeste... Mislim na vazd. savez, JAT, aeroklubove... itd, ali ti to verovatno i znas...

Najcrnji deo... pogibije... Za Slobu Kuzeta se ne zna tacno kako je poginuo... ali se sigurno zna da to nije zbog lose pilotaze... i neznanja... sto i sam potvrdjujes... Taj pilot balona je posto je spasao putnike, pokusao da spase i balon i tako je nastradao... na zalost... Da li zbog ne znanja ili lude glave, ali letenje balonom sigurno nije ucio u Vojsci i tu dozvolu je stekao u Ministarstvu saobracaja... ili bar verifikovao... Za taj udes na taksiranju nisam ni cuo... nije ni bitno... Poenta je da i dalje ne kapiram zasto si pomenuo pogibije vojnih pilota kada sam ti upravo pokazao da one nemaju veze sa onim o cemu smo pricali...

Nemoj da se ljutis ako ponekad zvucim nadmeno i bezobrazno... to mi nije namera... Zelim da ljudski okoncamo ovu temu i da se slozimo oko cinjenica... a licne utiske ostavimo na stranu!

Pozdrav:)
 
Iskreno receno, daleko se razvila ova diskusija, ali cisto da ne ostavim otvorene neke teme koje su pokrenute pokusacu kratko da odgovorim.

"Utve imaju samo ADF... i na njima se polaze za dozvolu... ali to ne rade samo vojni piloti, vec i ostali... i na njima se ne polaze IFR tako da ne vidim u cemu je problem..."

Ne postoji ni jedan slucaj u zadnje 3 godine da je neko polagao na utvi IFR, i usput to nije IFR nego je IR (instrument rating). Nisam siguran i da postoji ijedna UTVA koja je full IFR opremljena u zemlji.

"Za engleski se u potpunosti slazem... ali ne znam koja je poenta price... i zasto si ga pominjao kada sada kazes da je situacija u celom drustvu takva... "
Pa ti si sam pokrenuo pitanje engleskog jezika u jednom o proslih postova gde si rekao kako se to na akademiji uci X semestara i da je to dovoljno, ja sam ti samo rekao da to nista ne znaci, jer je opsta populacija jako losa sa engleskim jezikom a tu spadaju i ljudi koji su zavrsili mnogo ozbiljnije fakultette.

"Sto se tice flight plan-a... ne znam u cemu je problem... Vojni pilot se ne srece sa njim... niti mu treba ikada... a ako hoce da polaze profi dozvolu neka nauci sve sta je zahtevano... "
Prvo si tvrdio da se ne polaze nikakva razlika za dozvolu, pa smo onda konstatovali da se polaze neka razlika pa smo onda konstatovali i da to sto su polagali ne znaju da urade, a oni definitivno to ne znaju jer polazu za dozvolu na batajnici i LYPG na vojnim avionima koji ne popunjvaju plan, jer nisu ucili a prosli su diferencijalu obuku u skolskom centru VOC-a koji je za to kao nadlezan.

"Istina je da od generacije '78... koja je zavrsila Akademiju 2001... vojni piloti ostavruju mali nalet tokom skolovanja (nedovoljan)... koji posle moraju da dovrsavaju po jedinicama... Ali je to daleko od 80 sati koje ti pominjes... "
ovaj podatak sam dobio od porucnika iz helikopterske jedinice koji je samnom bio na VVK pre par meseci, porucnik - total 80 sati. Ako me je slagao onda sam i ja tebe, ali znam jednu stvar definitivno,a toje da u vazd.snagama OLOVKA PISE SRCEM- narocito u zadnjih par godina!

"Na kraju i da nije bilo tih vojnih pilota koje toliko ne volis, nase vazduhoplovstvo ne bi bilo ovo sto jeste... Mislim na vazd. savez, JAT, aeroklubove... itd, ali ti to verovatno i znas..."
Tacno ne bi bilo ovako nego bi bilo mnogo zdravije i bolje i to ne samo u vazduholplovstvu nego u celoj drzavi.

Sto se tice crne strane price, zelim samo da naglasim da se navike koje su piloti stekli u vojsci ne prenose tako lako u civilno i da im fali drugaciji pristup prema civilnom letenju. Oni su jednostavno ko pusteni sa lanca i tako se ponasaju obzirom na manjak letenja u jedinicama, a kada se na to doda i nedostatak obuke desava se ono sto se defakto desava.

I na kraju zelim da zatvorim svoj post odgovorom na tvoju konstatciju da ja mrzim nekog i slicno. Radim na poziciji gde vidim sta se ispod mene desava u vazduhoplovstvu i vidim kakav je trend na osnovu predjasnjih postova, i nazalost siguran sam da se jos biti crnih hronika vezano za gore navedeno, i to ne pricam jer mrzim ili volim nekoga nego zbog crnih marama. A da me poznajes i da znas ko sam i koliko sam ti ljudima pomogao nebi tako pricao.

Pozdrav
 
"Utve imaju samo ADF... i na njima se polaze za dozvolu... ali to ne rade samo vojni piloti, vec i ostali... i na njima se NE polaze IFR tako da ne vidim u cemu je problem..."

"Ne postoji ni jedan slucaj u zadnje 3 godine da je neko polagao na utvi IFR, i usput to nije IFR nego je IR (instrument rating). Nisam siguran i da postoji ijedna UTVA koja je full IFR opremljena u zemlji."

Ja se sa tobom slazem u vecini stvari... ali ne znam zasto i dalje ne citas onako kako sam napisao... Tako da mi diskusija sa tobom postaje teranje tebe da citas moje postove pazljivo... ako ne verujes... evo pogledaj gore pa sam prosudi ko je u pravu...

"Prvo si tvrdio da se ne polaze nikakva razlika za dozvolu, pa smo onda konstatovali da se polaze neka razlika pa smo onda konstatovali i da to sto su polagali ne znaju da urade, a oni definitivno to ne znaju jer polazu za dozvolu na batajnici i LYPG na vojnim avionima koji ne popunjvaju plan, jer nisu ucili a prosli su diferencijalu obuku u skolskom centru VOC-a koji je za to kao nadlezan."

Nikada nisam tvrdio da se ne polaze razlika... i oduvek sam znao sta se polaze za razliku, ali i dalje to smatram malim delom u odnosu na sve ostalo... Nema poterbe da mi izvrces reci... ako nista, bar da ne bi ispadao neozbiljan...

Ne znam sta je VVK, ali te je taj porucnik verovatno malo slagao... Ne kazem da je stanje sjajno... daleko od toga... i znam i sam da nasi piloti lete po 2-3 sata godisnje... ali na Akademiji su SVI naleteli preko tih 80 sati... i to samo na utvama... ali ni to nisi verovatno procitao... Verovatno si hteo da kazes VVLK Vojna Vazd. Lekarska Komisija... ali ok... ne bitno... Masinski inzenjer ne mora da zna bas sve...

Tacno je da olovka pise srcem... ali i ne kad je nalet u pitanju... to se zna da je jad i beda... i ti podaci se sigurno ne prikazuju lazno...

"Tacno ne bi bilo ovako nego bi bilo mnogo zdravije i bolje i to ne samo u vazduholplovstvu nego u celoj drzavi."

Ovo necu komentarisati... poruka je jasna... Vojni piloti su krivi za sve... Cak su i Kenedija ubili, ne znam da li znas...

I na kraju... Da ne mrzis, to su svi koji citaju tvoje redove videli... Da si strucan to ne sumnjam da jesi... ali verovatno za svoju struku... A to sto nama u Direktoratu rade mamini i tatini sinovi koji su se naprasno proglasili velikim poznavaocima situacije u nasem drustvu i vazduhoplovstvu... i koji naprasno imaju ogromnu zelju da postanu piloti... i da sa svojih manje od 100 sati naleta sole pamet ljudima koji posteno rade ceo svoj zivot... Za to smo sami krivi...

Mislim da je diskusija postala bezpredmetna... tako da se necu vise javljati...

Pozdrav svima!
 
U tvom postu od 4.12 stoji:
"Sto se tice izdavanja profesionalne dozvole... to nema nikakve veze ni sa jednim ministarstvom... Potrebno je poloziti odredjene teoretske ispite... koji su njima priznati sa Akademije SVI...", da bi u proslom postu rekao:
"Nikada nisam tvrdio da se ne polaze razlika... i oduvek sam znao sta se polaze za razliku, ali i dalje to smatram malim delom u odnosu na sve ostalo... Nema poterbe da mi izvrces reci... ako nista, bar da ne bi ispadao neozbiljan..."- no comment.

Za IFR se izvinjavam jer nisam lepo procitao taj deo posta.

Sto se tice konstatacije:"Tacno je da olovka pise srcem... ali i ne kad je nalet u pitanju... to se zna da je jad i beda... i ti podaci se sigurno ne prikazuju lazno... ", ili se pravis da ne znas ili te lazu.

"A to sto nama u Direktoratu rade mamini i tatini sinovi.... "- sto se tice ovog komentara, ne vidim vezu sa dosadasnjom diskusijom ali se slazem sa tobom.

Da bi me bolje razumeo kada sam rekao da bi u zemlji bilo mnogo bolje da su vojnom vazd. radili drugacije, a ne kao klinac pisao neke forice o Kenedijevima, recu ti samo sledece, da je Trisonic u Zarkovu bio najskuplji projekat u SFRJ, znaci jedan Djerdap je bio jeftiniji, jedna pruga BGD Bar je bila jeftinija, da je aerodrom u Bihacu procenjen na 9 milijardi dolara!!! Da ne pominjemo ostale drustvene benficije koje su imali ljudi iz vojnog vazd. u SFRJ i njenom nasledniku u SRJ, pitam te koliko hiljada kilometara autoputeva je moglo biti uradjeno, koliko klinickih centara napravljeno, koliko skola i stadiona napravljeno, a to je na moju ogromnu zalost (jer su mi bili i ostali nesto poput ljudi kakav zelim da budem i sam) rod vojske koji je najvise podbacio, najvise.
Da li me sada razumes zasto bi bilo mnogo bolje u drzavi da nisu radili kako su radili?

Veliki pozdrav!!!
 
obojica gresite.VELIKI , MOCNI, [manje-vise] POTPUNO SAMOSTALNI,IZVOZNO ORJENTISANI projekti su pokrenuti, novi avion,novi tenk vihor,nova haubica [nesto kao NORA], anti-tenkovski projekat bumbar,bombe vazduh-zemlja,raketni lanseri,nova snajperska puska...nesto od toga se ozivelo danas ali je mozda prekasno.
Dakle,U ZAO CAS ,U LOSE VREME se sve to dogodilo i raspad i sankcije i kriza sto niko nije mogao da predvidi tako da ne bih nikoga krivio,i ti veoma potencijalni,unosni projekti su postali samo propast i teret, veliki promasaj, trosak i upropasteni zajedno sa halama,skladistima,ekonomijama,kadrovima,aerodromima,svih zemalja bivse sfrj.
 
ninpo masinac:
U tvom postu od 4.12 stoji:
"Sto se tice izdavanja profesionalne dozvole... to nema nikakve veze ni sa jednim ministarstvom... Potrebno je poloziti odredjene teoretske ispite... koji su njima priznati sa Akademije SVI...", da bi u proslom postu rekao:
"Nikada nisam tvrdio da se ne polaze razlika... i oduvek sam znao sta se polaze za razliku, ali i dalje to smatram malim delom u odnosu na sve ostalo... Nema poterbe da mi izvrces reci... ako nista, bar da ne bi ispadao neozbiljan..."- no comment.

Procitaj taj post od 4.12 do kraja pa ces videti da sam i tu napisao da treba poloziti Vazd. propise... a mislim da je jos bio potreban i engleski koji nisam napisao... Tako da... slazem se da moja recenica koju si naveo ne zvuci dobro, jer sam se pogresno izrazio... Jer ne bih bez veze rekao da je potrebno poloziti neke teorijske ispite, da sam mislio da im se sve priznaje... ali mislim da znas sta sam hteo da kazem... a to je da su im priznavani svi ostali ispiti koje inace polazu ostali piloti... Ti sigurno znas koj su to ispiti... Ja nisam siguran...

Drago mi je sto smo poceli sa normalnijom konverzacijom... Slazem se sa vecinom iznetih stvari... Malo mi je tesko da poverujem da je taj komleks vazdusnih tunela bio skuplji projekat od Djerdapa ili pruge bratstva jedinstva... Ne razumem se... ali i ako je tako ne bih krivio pilote za to... Jer nisu oni bili bas toliko mocni da lobiraju za tolike projekte... To je bio projekat drzave zvane "mnogo htela mnogo zapocela"... za koji sam siguran da se nije isplatio... na zalost... ali sta da radimo... Najgora stvar je u tome sto ti tuneli i danas stoje neupotrebljavani i propadaju... sa velikim sansama da budu prodati u staro gvozdje... Ti kao masinac sigurno znas koliko bi se mogli iskoristiti ti resursi... Da smo pametni mogli bi smo duvati modele, ako ne vazduhoplovnim industrijama, ono automobilskim... Ovako smo osudjeni na propast... Kao i vecina stvari u nasoj nesrecnoj zemlji... Nadam se samo da ce novo vreme doneti i nove klince koji ce razmisljati pametnije od nas...

Pozdrav!:)
 
A sto se tice da su vojni piloti i avijacija kao rod podbacili... Slazem se u potpunosti... Nadali su se verovatno da ce lepavremena i blagostanje potrajati zauvek... Pogresna procena... Sad treba vaditi fleke i vratiti se na zahtevani nivo... i znanja i vestine... pa tek onda statusa...

Sa druge strane... ne bih smeo da ne pomenem u ovoj prici i drugu stranu medalje... a to je njihov angazman tokom svih ovih ratova... Narocito ovog poslednjeg, besmislenog... i u tom pravcu bi mogli da nastavimo ovu temu...
 
U JAA zemljama i Americi je i mnogo lakse zavrsiti fakultet... pa to i dalje ne znaci da je to dobro ili nije dobro... Mi smo decenijama svoje standarde u vazduhoplovstvu zasnivali vise na ruskim nego na americkim... krali smo pomalo od svih trazeci optimum... Sto se tice pregleda za vojne pilote ti ruski standardi su se odrzavali do danas, ali je u toku prestandardizacija... Institut za vazduhoplovnu medicinu prelazi na JAR standarde sto ce ujedno znaciti i manje kriterijume... Konkretno vezano za vid, piloti ce moci da nose sociva, da bivaju podvrgnuti operacijama katarakte i slicno... sto ih je do sada skidalo sa letenja...

Deo civilnih pilota se i do sada pregledao na IVM po starim standardima... ostali u JAT-ovom dispanzeru na aerodromu Nikola Tesla koji je jos ranije presao na JAR standard...

Da li je smanjivanje standarda dobro... sta ce nam doneti, a sta uzeti... videcemo... U svakom slucaju ni prethodni sistem nije bio primitivan... naprotiv!

Toliko...

Pozdrav!:)
 

Back
Top