INTELEKTUALNA RASPRAVA

Ko je po Vama intelektualac?

  • Individua sa retoričkim sposobnostima koja želi da pridobije masu radi ostvarenja nekih ciljeva

  • Osoba koja na osnovu pročitanog želi da nam objasni šta je shvatio a nas da poštedi čitanja

  • Zanimacija za dobrostojećeg neradnika, jer ga nasledstvo sprečava da radi

  • Deo populacije koji nešto priča u političkim emisijama izmedju španskih serija i reklama


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.959
Nismo li često svedoci čuvenih intelektualnih sukoba u medijima? Bilo da se radi o dogadjajima u zemlji bilo u svetu, svako ima neko svoje mišljenje. Nešto slično imamo i na forumima. Ono što me zadivljuje je žar kojim neki pojedinci pokušavaju da odbrane svoj stav.

Da li je cilj njihovog delovanja oprvadan?
Čime je potkrepljen?
Ima li nekog ličnog interesa u tom njihovom vatrenom izlaganju?

Hajde da prekontrolišemo sebe, tj kako sami dolazimo do stavova.
Zar nemamo recimo, po nekoliko različitih knjiga o istom dogadjaju?
Zar nemamo prečesto sukobe mišljenja čitalaca jedne i čitalaca druge knjige a o istom? Još ako se pojave i čitaoci treće ili ko zna koje knjige sa opisom tog dogadjaja onda nastaje zabava do zore.

Konkretno: niko nije prisustvovao recimo, nekoj bici iz srednjeg veka, ali će zato na osnovu kupljene knjige doneti svoje mišljenje. Koliko su ti podaci validni? Koliko će iščitavanje druge, treće ili ko zna koje knjige o istom, promeniti sud čitaoca? Mišljenja sam da je to isključivo individualno te da zavisi od nas šta zapravo želimo sebi da potvrdimo.

Zanima me Vaše mišljenje.
(anketa je neobavezno-zabavnog karaktera)
 
Bilo bi savrseno, da ljudi ovde na forumu pisu i suocavaju svoja misljenja, ma kakva bila, i iz ma kojih knjiga proizasla.
Veci je problem , kada grupa ljudi brani tudje misljenje, jer , to automatski iskljucuje postojanje licnog misljenja i licnog stava. Nazalost, bas ovde sam primetio , poveliku grupu istomisljenika , koji brane iskljucivo misljenje jednog od njih, ma kako ono bilo , mozda nekome cudno , ili cak i ponekad glupavo.

Vazno je ko je sta rekao , a ne sta je ko rekao.......po tome se opredeljuju , da li ce post glasiti :" bravo majstore, al si mu rekao ", ili u drugom slucaju " ti si izdajnik, stoka, itd. itd"

Nedostatak sopstvenog identiteta, u misljenju , a verovatno i u real life, pojedini ucesnici manifestuju , cak i tako banalnim sitnicama, kao sto je postavljanje unificiranog avatara, sto je tragikomicno.
Avatar, postaje istureni znak pripadnosti grupi, i zacudo, svi koji ga ponosno nose, ne razmisljaju o siromastvu misli u jednoumlju, vec do besvesti grakcu iste floskule.

Bilo bi mnogo interesantnije , da se zaista misljenja kreiraju na osnovu sopstvenih iskustava , a ne na osnovu uputstava gurua, vodje, alfa muzjaka, ili kako vec gledaju onoga ko diktira cak i koji ce avatar da se nosi ove zime :)
 
Poštovani inagadadavida,
držite se teme onako kako sam je postavio.
Ona jeste postavljena tako da je možemo tumačiti na mnogo načina i razne primere iz svakodnevnog života davati.
Vi ste izabrali jedan sociološki primer koji zahteva koncentraciju kako se ne bi sve pretvorilo u najobičnije prepucavanje na samom početku.

Možda je pametnije bilo postaviti poredjenje - da li naše mišljenje formiraju pojedini oratori iz političkih stranaka koji očekuju da je naša glava najobičniji levak?
 
pazi...zar :D taj "zar" jedne grupe koja funkcionise po principu copora se sastoji u vredjanju i pljuvanju neistomisljenika... to je cilj njihovog delovanja...toliko neukusa i nevaspitanja je verovatno stvar licnog.....
 
Боље је и било какво самостално мишљење него понављање туђег, неке партије или групе, само зато што си део "стада", и не смеш да нарушиш дисциплину. Партијску или "грегарну", свеједно.
 
taja:
pazi...zar :D taj "zar" jedne grupe koja funkcionise po principu copora se sastoji u vredjanju i pljuvanju neistomisljenika... to je cilj njihovog delovanja...toliko neukusa i nevaspitanja je verovatno stvar licnog.....

Neki ljudi zaista , u zivotu najbolje funkcionisu bas po logici copora, onako , krijuci svoju inferiornost u grupi, dok je jos gora ona varijanta, kada se ponasaju logikom krda, sto ponasanju daje i dodatnu notu, stupidnog, koja je u krdima cest slucaj.
 
Ili na primer ovo:
http://forum.krstarica.com/threads/122802&page=7&pp=15
Sa sve prasecim glavama i pecarama za rakiju :shock:
inagadadavida:
podrskaeuintegracijamaqz5.jpg


Prodaje se polovna pecara za rakiju :D :D :D
 
Gospodine tigre, vi nikako da razumete da izmedju ove dve ilustracije postoji ogromna razlika, nadam se , zbog vas da ne zelite, a ne da ne mozete da shvatite bitnu razliku u postu.

Ovaj delija sa istetoviranim ledjima, predstavlja ilustraciju samog sebe, i , nadam se da cete se sloziti, da je onaj ko cela ledja istetovira ovakvim motivom ili za zaljenje, ako je bolestan, ili za podsmeh , ako je umno zdrav..

Nasuprot tome , ilustracija stakora, koju je gospodin eremita postavio na vasoj temi, logickim zakljucivanjem , treba da ilustruje te , navodne stakore, odnosno gradjane Srbije koji nisu izasli na glasanje......

Nadam se da vidite bitnu razliku , koju i nije tako tesko uociti, samo , ako covek hoce da misli svojom glavom, odnosno , da ne podleze gore pomenutom , grupnom sindromu..
 
Gospodine mason, kao sto vas post (hej otkad smo mi na vi?, ali 'ajde :D ), iznad ovog "delije" logickim zakljucivanjem prikazuje ceo srpski narod kao gomilu pijanih divljaka kojima je smisao zivota i najvece civilizacijsko dostignuce, klanje svinja zardjalim nozevima, sa sve ilustracijama mrtvih svinjskih glava i sekira?! Mislim da ne treba da citiram ceo taj post. A nije jedini, cak ni najgori.
 
Za mene je intelektualna rasprava uvijek bila lijepo ophodjenje sagovornika, jednog prema drugom. Ali to ne znaci da je svaka takva rasprava intelektualna. Naprotiv, vecina njih, pogotovo politickih, je mukotrpna i zamorna, uvijek nedovrsena bas kao i spanska sapunica.
Danas se vecinom do stavova dolazi preko informacija a same informacije se u vecini slucajeva zloupotrebaljavaju tako da je nas stav neosnovan i iskrivljen.
Da bi imao svoj stav prema necemu moram to prvo da shvatim, dotada je to samo moje misljenje. Vjerujem da nas dosta zastupa neki stav bez da smo shvatili sustinu stvari ali za mene to nema veze, barem na ovom forumu.
Bilo kako bilo, politicare i njihove rasprave me ne interesuju i licno prezirem samu najavu njihove rasprave a niti ih smatram za nekim intelektom. To moze svako da bude bas kao sto je i slucaj, svako.
 
Pa, ne vredi, ja ne mogu da glasam! Ovde je a priori potrebno imati negativan stav o intelektualcima pa glasati za opciju koja se smatra najbližim opisom njihovog mlaćenja prazne slame! :lol:

Irone, pa šta su ti zgrešili intelektuValci!? ;) :)
 
Salvantis:
Gospodine mason, kao sto vas post (hej otkad smo mi na vi?, ali 'ajde :D ), iznad ovog "delije" logickim zakljucivanjem prikazuje ceo srpski narod kao gomilu pijanih divljaka kojima je smisao zivota i najvece civilizacijsko dostignuce, klanje svinja zardjalim nozevima, sa sve ilustracijama mrtvih svinjskih glava i sekira?! Mislim da ne treba da citiram ceo taj post. A nije jedini, cak ni najgori.

Pa ,sad , ako je vama logicno ,da je ovaj istetovirani dilber, paradigma srpskog naroda, onda stvarno ne znam sta da vam kazem. Tuzno je , kakvo misljenje imate o svom narodu :cry:

Sada vidim vas problem, a on se sastoji u tome , sto previse bukvalno citate postove, pa cesto ne uspevate da protumacite, kao sto vidim , sarkazam , salu, ili sto slicno, i iz toga dolazi do nesporazuma. Rado bi , vas radi, pisao u dve prosto prosirene recenice, da bi vi mogli da pratite fabulu , ali , nazalost, nije mi gust. :wink:
 
Salvantis:
Gospodine mason, kao sto vas post (hej otkad smo mi na vi?, ali 'ajde :D ), iznad ovog "delije" logickim zakljucivanjem prikazuje ceo srpski narod kao gomilu pijanih divljaka kojima je smisao zivota i najvece civilizacijsko dostignuce, klanje svinja zardjalim nozevima, sa sve ilustracijama mrtvih svinjskih glava i sekira?! Mislim da ne treba da citiram ceo taj post. A nije jedini, cak ni najgori.

Pa ,sad , ako je vama logicno ,da je ovaj istetovirani dilber, paradigma srpskog naroda, onda stvarno ne znam sta da vam kazem. Tuzno je , kakvo misljenje imate o svom narodu :cry:

Sada vidim vas problem, a on se sastoji u tome , sto previse bukvalno citate postove, pa cesto ne uspevate da protumacite, kao sto vidim , sarkazam , salu, ili sto slicno, i iz toga dolazi do nesporazuma. Rado bi , vas radi, pisao u dve prosto prosirene recenice, da bi vi mogli da pratite fabulu , ali , nazalost, nije mi gusht. :wink:
 
Po mom misljenju, nijedno od cetiri navedena "primera"! Obicno se misli da su intelektualci ljudi sa visokim obrazovanjem (i najcesce se tako misli) sto ne mora uopste da bude tacno. Obrazovanje samo po sebi nije odlucujuci faktor (cinilac) Biti intelektualac zavisi od pojedinca, nikako od nekakve grupe u koju ih mi (ili oni sami sebe) svrstavaju.Mada, mora da bude obrazovan( to je osnovni uslov) i to je fakat, ali mora mora i svojim stavom prema sebi, svetu oko sebe kao i drugim pojedincima u drustvu. Malo je pravih intelektualaca, mnogo je vise kvaziinetelektualaca iliti pseudonitelektualaca.
Pravi intelektualaca mora da poseduje autonomiju licnosti i da bude nezavisan u misljenju, da ne prihvata neobrazlozene zapovesti ma od koga one dolazile. To je drugi uslov.
Znaci, licna pobuna protiv nametnutih autoriteta.To podrazuvema i slobodu da se suprostavi svakom nasilju i zlu, odnosno smeslost, jer, mnogi mogu i umeju, ali ne smeju.
Pa,onda tu dolaze tipovi obrazovanja, ne moze recimo neki ekonomista da tumaci nesto iz obaslti atomske fizike, i da daje svoj sud o tome. Znaci, ne biti nepismen ni za tako nesto, ali ne biti ni ono sto nije, i u sta se manje razume od onoga koji je to znanje sticao godinama......itd.
Od tipa obrazovanja će zavisiti da li će individua, koja je stekla viši nivo znanja, upotrebiti stečeni saznajni uvid u rasvetljavanju zagonetki sveta u kojem živi u cilju emancipacije, ili će to znanje biti upotrebljeno u službi tehničke mašinerije, ili političke moći. Inetellego je latinski termin sto znaci razmotriti, uvideti, udijdavnost, razboritost, ima jos toga podosta.
Zatim, mora imati razumevanja za drugacije stavove od svojih, ali se svojih ne odricati, niti tudje osporavati. Neko je jednom rekao da pravi intelektualac zivi za ideju a ne od ideja ili nesto slicno.
Naravno da mora biti i svestarno zainteresovan, ne samo u svojoj struci, to nikako. I da ima kriticki stav i prema sebi jednako kao sto moze imati prema drugima, da delaju a ne da budu samo kriicari pa i moralni samo. Da ima svoja prava ali i odgovornosti.
Najbolji intelektualci koji su svesni svojih intelektualnih sposobnosti su vrlo skromni ljudi, oni se ne isticu previse, oni su jednostavno i visokomoralni ljudi.......tako nekako
 
Tuzno je kad neko prica o necemu sto nije ni proctitao. Jos gore kad neko ne zna ni sta je sam napisao ili rekao i to ne tako davno. Ti dakle, ili stvarno ne znas sta si napisao pre pet minuta ili se pravis. Moram priznati da sam poceo da verujem da je kod tebe , bez uvrede i zle namere, zaista u pitanju nekakav tezak psihicki poremecaj. Ako bas moram da citiram taj post:
inagadadavida:
[/SIZE][/B]
Zrtve koje bi Srbija morala da podnese , ulazeci u EU, su strasne, i neopisive.

Izmedju ostalog, morali bi da zaboravimo svinjokolj svinja filovanih trihinelozom.
5funnypicturesdkup5.jpg
Evropa striktno i neumoljivo insistira da se meso pregleda i kolje u sanitarnim uslovima, a da se stoka ubija na sto humaniji nacin.

Dakle, nema vise klanja pod sljivom, zardjalim nozem
1749w8pg2.jpg
ili sekircetom , i umilnog zvuka skicanja prestravljenih svinja, koje najavljuje dolazak zime na selo, i komsije poziva da se pocaste svezim cvarcima sa kazana, doduse, limenog. Ista ta Evropa ne razume, da shok koji kod svinje izaziva panicni strah od noza, daje mesu aromu i ukus, pa je zato nasa svinjetina kud i kamo ukusnija od npr. Spanske. :D

Dalje, nema vise pecenja rakije sa dodatkom metil alkohola, od koje oslepi pola sela, a druga polovina ne vidi na jedno okoOpet, ta dosadna Evropa zahteva da se donesu zakoni o ispravnosti , sastavu , kvalitetu rakije, koju ce moci da pece za trziste samo ovlascena proizvodna jedinica. Yebes domacina, koji nema u steku onu dobru, ljutu, i onu ,za pijacnu tezgu, malo otrovnu. :roll:
Brojne su zrtve koje bi nas narod morao da podnese, i mi to necemo dozvoliti,

U opasnosti je i opanak, i sajkaca, jer, kako se sumnja, nece se blagonaklono gledati , ako neko u tim odevnih predmetima, koji su dusa i srce Srbije, udje na sastanak upravnog odbora neke banke , ili neke korporacije. A ako nam skinu opanke i sajkacu, sta nam ostaje?? :(

Mi, nase opanke i svinjokolje ne damo po cenu korenja u tanjiru :evil:

Iako stara gospodja Evropa, ceka iza coska da nam otme opanak sa nogu, sunku ispod pazuha, i flasu iz dzepa , nas prevariti nece...pa nisu valjda onih tricavih 28 zemalja, pametnije od nas, bre, Srba?? :confused:
ili ipak onaj metil sa pocetka price uzima svoj danak u mozgu cele nacije :confused:
 
Salvantis:
Tuzno je kad neko prica o necemu sto nije ni proctitao. Jos gore kad neko ne zna ni sta je sam napisao ili rekao i to ne tako davno. Ti dakle, ili stvarno ne znas sta si napisao pre pet minuta ili se pravis. Moram priznati da sam poceo da verujem da je kod tebe , bez uvrede i zle namere, zaista u pitanju nekakav tezak psihicki poremecaj. Ako bas moram da citiram taj post:

No,no gospodine tigre,
opet niste shvatili nista, i sada ja moram da izrazim bojazan da se kod vas krije neki problem.
Necu , naravno reci , da u u pitanju tezak psihicki poremecaj, to ne bi bilo pristojno, ali neka vrsta nedostatka inteligencije ili umanjenog IQ je definitivno moguca.

Dakle, gorepostavljeni post, ismejava strahove nekih slojeva naroda, koje koriste i podgrejavaju pokvareni politicari , ne bi li iste, jadnike, odvratilli lazima od EU, a opet ne bi li oni bili kalifi u malom kalifatu........

Pa , nacin pisanja, i slicice , umesto nekih reci , asociraju na parodiju , moj gospodine :roll:

Dakle, post ne ismejava ljude, nego njihove iracionalne strahove........boze, moracu zaista zbog vas da pisem u kratkim ,prosto prosirenim recenicama, Pa napregnite se malo, covece, siguran sam da moze vi to :D :D :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top