Marija Jovanović - Idi, vreme je

stasa649

Zainteresovan član
Poruka
130
Mislim da joj je ova treca knjiga najbolja,odusevljena sam pricom,zapazanjima,Dzonijem Stulicem,poimanjem politike u Srbiji...Prvi roman sam procitala na preporuku moje profesorice srpaskog,i bila odusevljena....Zar i tako pametni ljudi dobiju mesto,u napadu Isidore Bjelice i ostalih kretena
 
Mislim da je Marija Jovanovic divna zena i verovatno jako dobra u oblasti koju je studirala ali uz svo ali zaista svo iskreno postovanje mislim da ona nije pisac!Mozda ce vremenom to postati ali sada mi je to sve malo bledo! Opet napominjem da mislim da je veoma inteligentna i obrazovana ali to nema veze sa talentom!
 
Mene je zena skroz odusevila. Spletkarenje sam procitala pre dve godine, dosla sam do nje sasvim slucajno i procitala je, sto se kaze, u jednom dahu. Mozda je to sto mi se tada nevidjeno svidela i sto mi je postala biblija(sada ce neki reci da sam bogohulnik...) bilo uslovljeno time sto sam i sama u tom nekom periodu spletkarila sa sopstvenom dusom... Uglavnom, moja rang lista je: Spletkarenje; Idi, vreme je; Kao da se nista nije dogodilo... Sto se njene poslednje knjige tice, nemoguce je govoriti o njoj, a ne praviti paralele sa prethodne dve... A to bi trajalo... : ) Tu su ponovo nesrecne ljubavi, smrt u porodici, i naravno muzika...
 
Vredi citati.... Jednostavno, to je ona. A razlikuje se od spletkarenja dosta, prvo prica je drugacija, glavni motiv je drugaciji, prozeto je slicnim razmisljanjima, ali nema tako mnogo filozofiranja, nema skakanja sa teme na temu, nema toliko vracanja u proslost kroz celu knjigu... Najbolje da sama procitas...
 
Књига је добра, али има прескакања у хронолошком смислу. Књига је стилски иста као и претходне две, али је предивна, топла и једноставно, одише нечим...
Мени се свидело политичко клупко које је развезла кроз читаву књигу, од Јосипа Броза, све до Слобе, као и сама чињенице да у центру није љубав имеђу девојке и момка, већ између брата и сестре.
То књизи даје посебан шмек.
Заиста вреди прочитати.
 
Lolica Veverica:
Mislim da je Marija Jovanovic divna zena i verovatno jako dobra u oblasti koju je studirala ali uz svo ali zaista svo iskreno postovanje mislim da ona nije pisac!Mozda ce vremenom to postati ali sada mi je to sve malo bledo! Opet napominjem da mislim da je veoma inteligentna i obrazovana ali to nema veze sa talentom!

Pitanje: da li neko zna nesto vise o njoj ... ok, ne zivi u Beogradu, jeste studirala ... ali cime se (inace) bavi ... da li ima decu, muza ... bilo sta ... Zena me je bas zaintrigirala :confused:
 
udata je, ali nema dece... ne znam kako se zove covek, zaboravila sam, ali mislim da je nesto u ministarstvu prosvete, a nekada je predavao u XVI beogradskoj gimnaziji (moja divna srednja!!), ima neko cudno prezime (ona zadrzala svoje devojacko), mislim da je Ivan ili tako nesto...
 
Marija Jovanovic me je odusevila u svakom mogucem pogledu... Procitavsi "Spletkarenje..." pre par godina, iako "klinka", ostala sam bez daha. Danas, par godina kasnije, i dalje "klinka", mada malo starija :), citam je sa istim zarom i odusevljenjem... Takodje i njene naredne dve knjige, mada, je prvenac neponovljiv...
 
Kada se prvi put pojavila na nasem knjizevnom ''nebu'' - bila je hit. S pravom, ja mislim.
Mnogo mi se svidelo njeno Spletkarenje... bilo je to nesto novo, nesto toplo, od srca.
Zatim je dosla druga knjiga koja mi se jos vise dopala...
Zanimljivo mi je to sto ona toliko vodi racuna o nazivima svojih romana... a priznacete svi da su joj nazivi romana veoma, veoma dobri, da ne kazem - intrigantni. A i sama je napisala da joj je to jako bitno...
Treci roman sam bas sinoc procitala.
Jos nisam sredila sve utiske, ali nesto mi generalno smeta u njemu, kao da je napravila neki dubok rez u odnosima izmedju brata i sestre kada se sestra (Jovana) zadevojcila... i uopste... nesto mi tu nedostaje...
OK je to sto je propratila sva ta politicka desavanja, sve ono sto mi jos uvek tako dobro pamtimo, taj rad mi se svidja.
Zatim... nije nam rekla sta se na kraju desilo sa Markom - njihovim ocem... znamo da je bio bolestan... Mozda mi je promaklo... citam uglavnom nocu...
Sve u svemu, dobra je, volela bih da sto pre citam od nje nesto novo...
 
Ova knjiga je stvarno fenomenalna!!!Ali stvarno.Postala mi je omiljena knjiga.Marija je definitivno od knjige-"Spletkarenje sa sopstvenom dusom" , napravila znacajan pomak.
Pocevsi od toga da je ona jedna od malobrojnih pisaca koja savrseno uskladjuje opis likova i radnju , preko toga da nijedan lik u njenom novom romanu-"Idi,vreme je"-ne ostaje nedorecen.
Nemate onih dilema tipa "stajepisachteodakaze" , jer kod nje je sve cisto i jasno i zna se ko je ko, a sta je sta. 8)

Znate ono kad imate neki osecaj, tj "feeling" :smile: koji vam se javlja u nekoj zivotnoj situaciji i kada u nekoj knjizi pronadjete situaciju slicnu toj vasoj , trazite bas TAJ opisani osecaj da bi se poistovetili sa njim i setili tog vaseg dragog ili nedragog dogadjaja,situacije ili stagod...E upravo tu se Marija i njena dela izdvajaju od svih ostalih,jer ona zna da vam taj osecaj opise apsolutno savrseno,cini mi se cak bolje nego vi sami. Nadam se da ste me shvatili.:)
Moj zakljucak je da je ova knjiga pod folderom-apsolutno mora da se procita!!!
 
Kako napraviti srpski bestseler?
Pomešati dozu Basare, dodajući postepeno Mojsilovićku, a zatim i prstohvat Bjelice, da bi se dobilo na skandaloznosti smese. Začiniti Štulićem ili nekim drugim sastojkom izgubljene generacije, a potom zbog prejakog ukusa, sve to razblažiti aferom sa bombastičnim i pomalo neuverljivim dijalozima. Konzumiranju može doprineti i stalno smenjivanje serviranja smese u prvom, drugom i trećem licu, tj. smenjivanje svedočanstava i ličnih ispovesti. Servirati isključivo u nedeljno poslepodne.
 

Back
Top