Linux i windows softvare

peleplay

Aktivan član
Poruka
1.323
Interesuje me da li postoji nacin da se pronadju podjednako funkcionalni drajveri pisani za linux kao sto postoje oni za windows. Primer: imam creative 5.1 muzicku karticu i hteo bih da sve njene funkcije koje koristim u windowsu koristim i na linuxu. Da li postoji nacin da se drajveri i softver instaliraju i 100% koriste i koliko je uopste linux uznapredovao u tom pogledu?

Koraci koji su ucinjeni skoro u vezi instalacije i koriscenja linux softvera na windows sistemima ohrabruje da ce linux ubuduce vise doci u prvi plan i da ce se iskazati njegovi kvaliteti. Medjutim, mislim da koliko god veliki uspeh bio priznavanje konkurentnosti linuxa od strane microsofta korisnici linuxa nece osetiti jos dugo velike napretke u pogledu problema koji sam gore naveo. Hoce li se sve zavrsiti na tome da ce se linux aplikacije bez problema izvrsavati na windowsu dok se obrnuti slucaj nece pomaci sa mrtve tacke?
 
Hvala na brzom odgovoru, ali mislim da smo opet na pocetku. evo sta kazu na sajtu vezano za drajvere: Can I use Windows drivers with Wine?
No


Definitivno nema pomaka sto se multimedije tice. Slazem se da je i dalje besprekoran office OS ali jos uvek nije dovoljno implementirano kako bi se sve neometano koristilo i to sa 100% kapaciteta. :D Pozz
 
Temu sam otvorio cisto za razmenu misljenja jer razmisljam o prelasku na linux. Dao sam primer sa Creative sound karticom jer je odlican primer da linux ne podrzava sve komponente za koje je npr. meni potrebno da ih podrzava. Pitanje je kako naci odgovarajuce drajvere za hardver koji imam i da ti drajveri proizvedu da hardver bude 100% funkcionalan kao i na windowsu (sa istim funkcijama). Hteo sam da skrenem paznju u na to da je bitnije da proizvodjaci pocnu da proizvode podjednako funkcionalne drajvere i za linux umesto sto ce se baviti time da li ce neka linux aplikacija raditi na windows-u (tj. koristiti neki emulator).

The Legolas, posto sam relativno skoro poceo da zalazim u te vode, kao sto sam i napomenuo, interesovao sam se da li je mozda uznapredovano na tom polju, ali sam iz tvog odgovora zakljucio da ocigledno da nije. Hvala ti u svakom slucaju. ;) :D

p.s. pogledao sam prvi post i shvatio zasto sam te zbunio. Ispravicu ga odmah. lose sam se izrazio. Nisam bukvalno mislio da drajvere pisane za windows koristim na linuxu (to je nemoguce) vec sam mislio na pricu odozgo iz ovog posta - odnosno na funkcionalnost i podjednaku zastupljenost drajvera. Pozdrav
 
Nije ovde reč o tome šta Linux podržava, već koje OS-ove proizvođači hardware-a podržavaju. Očigledno da Creative ne smatra korišćenje svojih kartica pod Linux-om dovoljno rasprostranjenim da bi se upustio u pisanje driver-a. Isto važi i za neku open source grupu koja bi verovatno to isto mogla da uradi.
 
Pazi obichno se vezuju pitanja za linux i windows (sigurnost i igrice)

Ako zelish da predjesh na linux zbog igrica, jako loshe ces proci, nije toliko zastupljen za tako nesto nekazem da nemoze, (postoje emulatori za to ali se i placaju). Ako razmisljas da povecash sigurnost svoga interneta, podesi firewall (kako treba) i imacesh (solidnu) sigurnost.

Meni su dobre distribucije: Ubuntu, Mandrake i Suse. Sa KDE okruzenjem.

Evo par linkova svakako ce ti pomoci.

http://www.linux.org
http://www.linuxserbia.com
http://www.linuxjournal.com
http://www.linuxjournal.com
http://www.linuxquestions.org

Ima ih josh (mnogo) mnogo na svakom koraku, samo proguglaj.
Beli i Iluzionista (imaju vece iskustvo) bolje znaju, pa ako su tu sigurno ce ti i oni mnogo vishe dati (kvalitetnijih) informacija. Zajedno sa nama ostalima.
 
Igrice me uopste ne zanimaju, linux mi treba jer me mrzi da se zezam sa instalacijom windowsa svakih par meseci (pokusavao sam do sada na hiljadu nacina da ga sto duze odrzim u top stanju, ali mi ne polazi za rukom). S obzirom da linux ne moze da mi pruzi zadovoljenje u pogledu multimedije i ostalih potreba moracu da se zadrzim na windows-u kako bi mi sva periferija (a koje imam puno i sva je pravljena za windows) a i drugi softver koji koristim ne bi mi radio na linuxu tako da razmisljam da linux (paralelno sa windowsom) koristim samo za net... ne znam kako se pokazao sa drajverima za ISDN uredjaje?
 
pa ni ja nisam rekao da bas apsolutno svaka dva meseca reinstaliram. sve zavisi... nekad je to i duze nekad krace ali je kao sistem dosta zahtevan... stalno trazi da se njime bavis (inace sam ga zadnji put reinstalirao pre 8 meseci i sad je vec vreme da ga stvarno ponov reinstaliram ili kako stvari stoje zamenim linuxom. Pozz).
 
Ufff... Malo mesanje koncepata... Ne trebaju ti Windows drajveri za Linux... Linux po defaultu dolazi sa gomilom drajvera... I najcesce je potrebno samo podesiti sistem... A kod nekih distroa ko sto su Suze i druge "user friendly" distribucije, cak ni toliko... Jedini problem je sa hardverom koji se oslanja na prebacivanje dela funkcionalnosti tradicionalnog hardvera na softver. To su napr: winmodemi (poznati i kao soft modemi) ili win printeri... Doduse za stampace i skenere ne postoje drajveri direktno u Linuxu (jezgru). Ali i oni dolaze uz vecinu Linux distribucija. Sto se tice tvoje zvucne kartice ona je podrzana i trebalo bi da mozes koristiti sve njene funkcije bez problema.

Za hardver se ne trebas plasiti... Vecina stvari ce raditi bez problema i "out of the box" bez naknadne instalacije... Ali u slucaju da nemas hardverski modem, moze se desiti da ces morati da naknadno instaliras drajver... To je za pocetnike komplikovana procedura. Ali ako malo procackas na netu mozes lako naci odgovor i na to pitanje.

Ostali problemi, koji se inace vrlo retko desavaju:
problem sa prepoznavanjem monitora (losa rezolucija ili crni ekran pri startu Xa)
problem sa namestanjem stampaca ili skenera
Problem sa koriscenjem svih tastera tastature sa dodatnim tasterima (internet, file manager, email i sl dugmici)
Problem sa koriscenjem dodatnih dugmadi misa...
Problem sa koriscenjem USB ADSL modema
Problem sa podesavanjem bluetootha
Problem sa podesavanjem Wirelles internet konekcije...

Svi ovi problemi su resivi i individualni su za konkretnu distribuciju. Tu najcesce nije problem oko dostupnosti drajvera, vec oko podesavanja. Ponekad je dovoljno samo izmeniti nekoliko parametara u konfiguracionom fajlu, a ponekad je potrebno proci kroz komplikovaniju i nesto duzu proceduru kompajliranja drajvera, nabavljanja firmwarea i sl...

Znaci, velika vecina modernog (ali i klasicnog) hardvera ce biti prepoznata bez problema ili za njih postoje drajveri koje je samo potrebno podesiti... U specificnim slucajevima ovo nije slucaj (i to i dalje zavisi od distribucije do distribucije - osim kad su u pitanju drajveri koji su podrzani direktno u jezgru), ali i tada je moguce koriscenje takvog hardvera uz malo muke...

Postoji izvestan broj uredjaja za koje ne postoje drajveri. Ali realno je to jako mali broj... (napr odredjeni modeli gore pomenutih winmodema, odredjeni usb adsl modemi)...

Pre otpisivanja Linuksa zbog "nedostupnosti hardvera" dobro se raspitaj na domacim i stranim tech forumima... Sasvim je moguce da drajver postoji...
 

Back
Top