USEE - Fakultet za pravne i poslovne studije

Ja studiram famoznu poslovnu psihologiju na Fakultetu za pravne i poslovne studije i javljam se da kazem par reci o ovoj ustanovi. Na master studijama sam,trudicu se da budem krajnje objektivna,necu vredjati nikoga. Nas uce na fakultetu malo i o emocionalnoj inteligenciji. Prvo jedan psiholog kao gospodin koji se gore predstavio tako i kaze da radi na drzavnom fakultetu mora da zna da se fakulteti dele na dobre i lose,a ne na privatne i drzavne. :D

Pomalo sam zbunjen vašim mailom pošto mi se čini da se odnosi na mene, a opet, ima toliko netačnosti da možda i grešim. Ne želim da budem predugačak pa ću ponoviti ono što sam već nebrojeno puta ovde rekao - program poslovne psihologije na USEE nije loš, daleko od toga, a i nastavnike (većinu) znam, tako da nemam problem ni sa time. Ja nisam nikada rekao da ovaj program ima samo dva zaposlena (iako me mrzi da tražim; možda i jesam pre 3 godine kada je program tek kreiran i kada je bilo mnogo manje nastavnika nego danas). Ja nikada nisam radio na USEE pa ne mogu previše da sudim o njegovom kvalitetu, ali pošto imamo studenata na masteru koji su završili osnovne studije, nešto i o tome znam. No, to nije tema ove poruke. Evo, ako vam je za utehu i za konačno razumevanje da ja nisam apriori protiv privatnih fakulteta, jedan od najboljih kandidata za doktorske studije je bila koleginica sa vašeg faksa.

Moj fakultet je odlican,radimo u malim grupama,sto nam omogucava blizi odnos sa profesorima i bolje savladavanje materije nego na drzavnim,nasim profesorima mi nismo broj. :D

Sad sami sebi skačete u stomak. Kako vi znate da su studenti na državnim samo broj kada niste nikada studirali psihologiju na državnom fakultetu? Ili možda jeste, ali me onda zaista čudi vaš stav pošto je naš Odsek više nego otvoren za svoje studente i neretko ulazi u konflikt sa upravom fakulteta zbog njih. Nisam siguran da ova rečenica govori o vašoj objektivnosti.

Sto se tice profesorice Mirjane Francesko,svako ko ima dodira sa naucnom i primenjenom psihologijom za nju je cuo,profesorka je izvanredan i priznat strucnjak,pa kome bilo pravo,kome krivo.:D Na nasem fakultetu ne rade dva profeosra vec dvadesetak doktora psihologije,tako da je gore navedeno laz cista,sto se tice akreditacije dobili smo je pre nekih drzavnih fakulteta,tako da je i to laz. Sto se tice gore navedenog sukoba interesa,profesorka je dobrovoljno otisla iz te vase bajke od drzavnog i napravila fantastican program na nasem fakultetu.

Nisam siguran da sam ikada uopšte spomenuo prof. Franceško pa me čudi ovakva odbrana. I ako jesam, to nije bilo u negativnom kontekstu. No, ako me već prozivate, postoje objektivni pokazatelji naučne produkcije pa se i ovo može proveriti. Ne smatram to previše bitnim pošto, ponavljam, daleko od toga da smatram prof. Franceško lošim nastavnikom. Što se akreditacije tiče, da, USEE jeste dobio akreditaciju, za neke programe, pre mnogih državnih, ali je moja bojazan da li se tih uslova iz akreditacije pridržava pošto mi neki konkursi bude sumnju u to. Ovo za sukob interesa nešto niste razumeli pošto sam ja upravo rekao da niko ne predaje na privatnom i državnom fakultetu zbog sukoba interesa. A što se odlaska prof. Franceško sa državnog fakulteta tiče, tu, verujte mi, mnooooogo više znam od vas i neću ovde o tome polemisati.

Moram spomenuti i profesora Djordja Djurica,za kog su svi psiholozi culi,on takodje radi na nasem fakultetu,covek-akademik,treba li dalje pricati? Cuveni metodolog profesor Fajgelj?! Za njega ste takodje culi?

Ima ovde jedan mali problem. Prof. Đurić ne bi smeo da radi ni na jednom fakultetu pošto ima preko 70 godina i zvanično je u penziji. O stručnosti, nema spora, ali samo potvrđujete stav mnogih (ne neminovno i moj) da je na privatnim fakultetima mnogo slabija kontrola sprovođenja zakona. Za prof. Fajgelja sam čuo i znam ga malo duže od vas, a ciničnim komentrom više govorite o sebi i naučenoj "emocionalnoj inteligenciji" nego što biste možda i voleli.

Ja razumem da se vi sa drzavnog osecate ugrozenim,ali to je svakako samo vas problem,odsek za psihologiju je u teskom haosu,provereno to znam,tako da....Mislite o tome. :D

Uh, uh, sada već sebi malo previše dajete za pravo-baš bih voleo da znam u kom je to haosu naš Odsek.
 
Evo i ja da se oglasim. Želja mi je uvek bila da upišem psihologiju na Filozofskom. S' obzirom da nisam bila odličan učenik u srednjoj, vukovac i slično i da nemam rezervisano mesto (Bez uvrede i prozivanja bilo koga, bilo je ovih slučajeva), nisam uspela da upadnem u listu od 80 njih. A onda pretražujući oblast psiholgije "naletim" na FPPS. Mogu vam reći, da se nimalo ne kajem što nisam upisala Filozofski, čak šta više kapiram da je ovo TO-TO. Nemojte da vas zbuni "poslovna psihologija". Mi se ovde bavimo psihologijom uopšte, prednost je što je sutra možemo primeniti u raznovrsnim oblastima. Ja sam prezadovoljna Fakultetom. Sjajan tim profesora-stručnjaka (Samo da dodam, nemojte ni u kom slučaju da propuštate predavanja iz sociologije kod prof. dr Dušana Marinković-Šta bih dala za više ovakvih stručnjaka i više ovakvih predavanja, koja vas teraju da razmišljate i svake sekunde je vaš "mozak budan". Bukvalno :D ), zatim na fakultetu je izvrstan odnos profesor-student, profesor-asistent, asistent-student, dekan-student, gospođe koje su zadužene za čišćenje fakulteta iliti čistačice sa profesorima, studentima.... Apsolutno vlada jedna pozitivna-topla atmosfera. Ja ne mogu sebe da prepoznam posle one srednje škole, posle svih predrasuda prema privatnim fakultetima... Prošla sam super u prvom semestru, ali samo zahvaljujući SEBI i svojoj posvešćenosti.

Da ne dužim, za sve buduće studente obaveštenje: Najbitnije je da dolazite na sva predavanja, da radite seminarske, da se zalažete, da pokušate da kolokvijume odradite što bolje.. Sve se boduje i sve se ceni. Naravno i na ovom fakultetu (informacija za one koji pljuju po istom i omalovažavaju ga), ima padanja ispita, prenosa ispita, i obnavljanja godine. Čak šta više, ima dosta studenata koji su imali takvog iskustva. Ali to znači da ne može svako sve "uz pomoć novca". Ali svako ko uloži trud, ko se posveti ovom fakultetu prolaziće ispite, i naravno imati solidne ocene shodno svojim mogućnostima i zalaganjima.

Eto to bi bilo otprilike to, ja znam da sam ja na početku, ali sam prezadovoljna, upoznala sam ovde sjajne ljude, saživela se sa fakultetom i pozitivnom atmosferom gde se osećate prirodno, toliko da mi je sve čudno kad ne idem na fakultet.
 
Evo i ja da se oglasim. Želja mi je uvek bila da upišem psihologiju na Filozofskom. S' obzirom da nisam bila odličan učenik u srednjoj, vukovac i slično i da nemam rezervisano mesto (Bez uvrede i prozivanja bilo koga, bilo je ovih slučajeva), nisam uspela da upadnem u listu od 80 njih. A onda pretražujući oblast psiholgije "naletim" na FPPS. Mogu vam reći, da se nimalo ne kajem što nisam upisala Filozofski, čak šta više kapiram da je ovo TO-TO. Nemojte da vas zbuni "poslovna psihologija". Mi se ovde bavimo psihologijom uopšte, prednost je što je sutra možemo primeniti u raznovrsnim oblastima. Ja sam prezadovoljna Fakultetom. Sjajan tim profesora-stručnjaka (Samo da dodam, nemojte ni u kom slučaju da propuštate predavanja iz sociologije kod prof. dr Dušana Marinković-Šta bih dala za više ovakvih stručnjaka i više ovakvih predavanja, koja vas teraju da razmišljate i svake sekunde je vaš "mozak budan". Bukvalno :D ), zatim na fakultetu je izvrstan odnos profesor-student, profesor-asistent, asistent-student, dekan-student, gospođe koje su zadužene za čišćenje fakulteta iliti čistačice sa profesorima, studentima.... Apsolutno vlada jedna pozitivna-topla atmosfera. Ja ne mogu sebe da prepoznam posle one srednje škole, posle svih predrasuda prema privatnim fakultetima... Prošla sam super u prvom semestru, ali samo zahvaljujući SEBI i svojoj posvešćenosti.

Da ne dužim, za sve buduće studente obaveštenje: Najbitnije je da dolazite na sva predavanja, da radite seminarske, da se zalažete, da pokušate da kolokvijume odradite što bolje.. Sve se boduje i sve se ceni. Naravno i na ovom fakultetu (informacija za one koji pljuju po istom i omalovažavaju ga), ima padanja ispita, prenosa ispita, i obnavljanja godine. Čak šta više, ima dosta studenata koji su imali takvog iskustva. Ali to znači da ne može svako sve "uz pomoć novca". Ali svako ko uloži trud, ko se posveti ovom fakultetu prolaziće ispite, i naravno imati solidne ocene shodno svojim mogućnostima i zalaganjima.

Eto to bi bilo otprilike to, ja znam da sam ja na početku, ali sam prezadovoljna, upoznala sam ovde sjajne ljude, saživela se sa fakultetom i pozitivnom atmosferom gde se osećate prirodno, toliko da mi je sve čudno kad ne idem na fakultet.

Eto, ne mogu a da ne napisem samo dve recenice. Prvo, sve pohvale za vas mail, srecan sam da neko konacno napise nesto pozitivno o svom fakultetu (bez obzira koji je) bez pljuvanja drzavnog i stalnih kritika kako je na drzavnom sve lose i odvratno. Drugo, zanimljivo mi je da ste kao najboljeg izdvojili jedinog nastavnika koji radi i na drzavnom i na USEE... I trece, jaaako mi smeta, i zato sam se morao javiti, vasa opaska o "rezervisanim" mestima posto nisam bas siguran kako iko moze sebi rezervisati mesto, makar na psihologiji na Filozofskom. I pomalo sam ljut kada vidim da neko van naseg Odseka stalno zna vise od nas koji se ubismo da napravimo liste samo na osnovu rezultat prijemnih (i uspeha iz srednje skole), i onda kada nakon deset sati neprestanog rada napravimo liste, uvek neko zna da je neko drugi upao preko veze. Ja radim na Filozofskom fakultetu vec 10 godina i mozda sam 1-2 posumnjao da je neko upisan preko veze. Kako je moguce da mi to ne znamo, a kandidati znaju? I kako je to moguce uraditi a da se zanemari prijemni? Mozda do pre 5-6 godina je neko i mogao tako da se ugura ali danas...?
 
Eto, ne mogu a da ne napisem samo dve recenice. Prvo, sve pohvale za vas mail, srecan sam da neko konacno napise nesto pozitivno o svom fakultetu (bez obzira koji je) bez pljuvanja drzavnog i stalnih kritika kako je na drzavnom sve lose i odvratno. Drugo, zanimljivo mi je da ste kao najboljeg izdvojili jedinog nastavnika koji radi i na drzavnom i na USEE... I trece, jaaako mi smeta, i zato sam se morao javiti, vasa opaska o "rezervisanim" mestima posto nisam bas siguran kako iko moze sebi rezervisati mesto, makar na psihologiji na Filozofskom. I pomalo sam ljut kada vidim da neko van naseg Odseka stalno zna vise od nas koji se ubismo da napravimo liste samo na osnovu rezultat prijemnih (i uspeha iz srednje skole), i onda kada nakon deset sati neprestanog rada napravimo liste, uvek neko zna da je neko drugi upao preko veze. Ja radim na Filozofskom fakultetu vec 10 godina i mozda sam 1-2 posumnjao da je neko upisan preko veze. Kako je moguce da mi to ne znamo, a kandidati znaju? I kako je to moguce uraditi a da se zanemari prijemni? Mozda do pre 5-6 godina je neko i mogao tako da se ugura ali danas...?

Nije isključeno da su to glasine, ja ne osporavam tu mogućnost. Ali sa Vašeg fakultet poznajem dosta studenata i ima istine i u tome da se moraju kupovati knjige od profesora (iako iz toga ne uče), kao i priča o rezervisanim mestima i vezama za upis. Ali neću da ulazim u tu temu, jer je to sve što su mi rekli studenti vašeg fakulteta. Bilo kako bilo, ja nemam ništa protiv Filozofskog, pa uostalom i sama sam htela to da upišem.
Što se prijemnog tiče, pa to je posebna priča. Ja sam se toliko spremala za taj prijemni, provela mesece kod psihologa koji mi je pomagao, i ništa. Ali dobro, što se toga tiče ima tu i moje krivice - bodovi iz srednje su učinili svoje. Međutim, najinteresantnija stvar su bili oni testovi inteligencije (ja sam prijemni polagala 2010), koji su kako se kasnije ispostavilo (ovo kažem, jer mi je lično rekao psiholog) bili potpuno nestandardizovani. Verujem da imate pristup tim testovima, pa meni je ono zaista bilo smešno koliko je bilo (ako smem da kažem) glupo. Jedino se može reći da je test znanja bio OK, uz zamerku da ima jako malo vremena.

Onda sam ja ukapirala da je meni gotovo isto, da budem na Filozofskom na samofinansiranju ili na FPPS, pa sam otišla ovim, drugim putem. Ispostavilo se da je odličan izbor. A naravno nemam nameru da kritikujem vaš fakultet, pa ja sam imala predrasude o privatnijm fakultetima, a i čula sam mnogo priča o FPPS-u pre upisa... Kako kod nekog ne može da se položi ispit, kako obaraju, pa su studenti ogorčeni. Na osnovu svog iskustva i dobrih studenata sa fakulteta zaključila sam da zaista, onaj ko se trudi, ko ulaže sebe će proći godinu. A onaj ko se ne trudi, pa naravno da neće! Ali lepo rekoh, ne trudi... Pa na kom još fakultetu bi mogao da prođe?! Znam nekolicinu studenata sa moje godine, koji su obnovili godinu na istom, preneli ispite, neke polagali po nekoliko puta... A i sami kažu: "Pa ja mislio/la privatni fakultet, to možeš da prođeš kako hoćeš". Pa nije.

A što se tiče profesora, ja sam celim timom prezadovoljna, samo sam prof. Dušana Marinković izdvojila, jer i jeste sjajan.
Nemam ja nameru nikoga da vređam, nijedan Fakultet, naročito Filozofski, samo poručujem onima koji žele da upišu FPPS, a imaju predrasude, da se ne plaše i dođu ovamo. Jednostavno, pozitivna energija se oseća u vazduhu.
 
Drage kolege... nikada se nisam upustala u raspravu po forumima, medjutim ovog puta nisam mogla da izdrzim! Za pocetak da kazem da sam osnovne studije psihologije zavrsila na filozofskom fakultetu, na masteru sam na USEE, pored toga student sam i jos jedne vise skole slicne oblasti, drzavne... szbog svega ovog smatram sam sam dovoljno kompetentna da bilo sta kazem na ovu temu!
Usee ima izuzetno strucan tim, jako dobar marketing, savrsenu saradnju,bez znanja se definitivno ne moze proci,visoki standardi definitivno postoje...svakako ga preporucujem svakome ko zeli da se bavi ljudskim resursima... kvalitetno znanje, ne samo teoretsko vec i prakticno ce sigurno steci... medjutim ne preporucujem ga osobama koje planiraju da se bave bilo kojom drugm granom psihologije, jer realno znanje steceno na usee za bilo sta drugo osim resurse nije dovoljno!!!!!!!! ovo ne smtrajte, molim vas, kao uvredu niti da fax dozivljavam kao neku vrstu obmane... na svim prezentacijama faxa dekanica naglasava- pp studijski program namenjen pre svega osobama zainteresovanim za lj. resurse!!!!!!! i to i jeste tako!!! pisem ovo jer ima dosta studenata koji su upisali ovaj fax jer nisu primljeni na filozofski a zelja im je bila da se bave psihoterapijom,klinickom, rad u skolama i predskolskim ustanovama... kada shvate da nemaju dovoljno znanja razocaraju se pa pljuju po faxu! usee-pp je SAVRSEN ali SAMO za resurse!!!! jedina stvar koja ce vam manjkati u odnosu na filozofski je statistika!! iako je prof djuric vrhunski strucnjak predavanja- po misljenu studenata a i iz onoga sto i sama mogu da zakljucim po njihovom znanju- ne shvata bas ozbiljno!!! ali i tu postoji caka... generacija sa kojom sam je jedna od onih koje su upisale fax dok je jos bio u razvoju, vremenom se fakultet dosta promenio, dosta su radili na kvalitetu tako da ne iskljucujem da mladje generacije nece imati problema ni sa ovom oblascu!
sto se filozofskog tice... ima svacega, ali generalno filozofski fakultet postujem! da se reme vrati ponovo bih ga upisala! o kvalitetu, strucnjacima itd. ne treba polemisati niti hvatite se za sitnice...fakat je da studenti koji sa filozofskog izlaze imaju znanje na zavidnom nivou, osim ukoliko nisu neki veciti studenti itd. :P
medjutim moram napomenuti da ipak postoji i korupcija-nazalost, ali ima je i na ostalim fakultetima... kod nas je nazalost to normalno :P medjutim za usee to nisam cula....
i eto! posto imam iskustva sa privatnim i drzavnim ustanovama moram vam reci da nema potrebe za vredjanjem niti bilo cim slicnim, kako ima drzavnih fakulteta i visokih skola i dobrih i losih tako ima i privatnih!!!
ljubim vas :*
 
Drage kolege... nikada se nisam upustala u raspravu po forumima, medjutim ovog puta nisam mogla da izdrzim! Za pocetak da kazem da sam osnovne studije psihologije zavrsila na filozofskom fakultetu, na masteru sam na USEE, pored toga student sam i jos jedne vise skole slicne oblasti, drzavne... szbog svega ovog smatram sam sam dovoljno kompetentna da bilo sta kazem na ovu temu!
Usee ima izuzetno strucan tim, jako dobar marketing, savrsenu saradnju,bez znanja se definitivno ne moze proci,visoki standardi definitivno postoje...svakako ga preporucujem svakome ko zeli da se bavi ljudskim resursima... kvalitetno znanje, ne samo teoretsko vec i prakticno ce sigurno steci... medjutim ne preporucujem ga osobama koje planiraju da se bave bilo kojom drugm granom psihologije, jer realno znanje steceno na usee za bilo sta drugo osim resurse nije dovoljno!!!!!!!! ovo ne smtrajte, molim vas, kao uvredu niti da fax dozivljavam kao neku vrstu obmane... na svim prezentacijama faxa dekanica naglasava- pp studijski program namenjen pre svega osobama zainteresovanim za lj. resurse!!!!!!! i to i jeste tako!!! pisem ovo jer ima dosta studenata koji su upisali ovaj fax jer nisu primljeni na filozofski a zelja im je bila da se bave psihoterapijom,klinickom, rad u skolama i predskolskim ustanovama... kada shvate da nemaju dovoljno znanja razocaraju se pa pljuju po faxu! usee-pp je SAVRSEN ali SAMO za resurse!!!! jedina stvar koja ce vam manjkati u odnosu na filozofski je statistika!! iako je prof djuric vrhunski strucnjak predavanja- po misljenu studenata a i iz onoga sto i sama mogu da zakljucim po njihovom znanju- ne shvata bas ozbiljno!!! ali i tu postoji caka... generacija sa kojom sam je jedna od onih koje su upisale fax dok je jos bio u razvoju, vremenom se fakultet dosta promenio, dosta su radili na kvalitetu tako da ne iskljucujem da mladje generacije nece imati problema ni sa ovom oblascu!
sto se filozofskog tice... ima svacega, ali generalno filozofski fakultet postujem! da se reme vrati ponovo bih ga upisala! o kvalitetu, strucnjacima itd. ne treba polemisati niti hvatite se za sitnice...fakat je da studenti koji sa filozofskog izlaze imaju znanje na zavidnom nivou, osim ukoliko nisu neki veciti studenti itd. :P
medjutim moram napomenuti da ipak postoji i korupcija-nazalost, ali ima je i na ostalim fakultetima... kod nas je nazalost to normalno :P medjutim za usee to nisam cula....
i eto! posto imam iskustva sa privatnim i drzavnim ustanovama moram vam reci da nema potrebe za vredjanjem niti bilo cim slicnim, kako ima drzavnih fakulteta i visokih skola i dobrih i losih tako ima i privatnih!!!
ljubim vas :*

Lep komentar za fax ! :) Samo, možda nisam prava osoba da pričam o ovome. Ali mislim da nije tačno da je ovo samo za ljudske resurse. Znam dosta ljudi sa faxa, kao i za neke koji su završili fax, i bave se potpuno drugim stvarima, a ne ljudskim resursima. A i pogledaj predmete, ima i kliničke, i socijalne i razvojne psihologije, itd, itd... Znajući ljude sa ovog faxa i to čime se oni bave, ne bih se složila sa tobom. Možda to jeste prevashodan cilj fakulteta, ali smatram da je kasnije usmerenje najbitnije. A da, što se znanja tiče, studenti Filozofskog fakulteta (Novi Sad, Beograd), gotovo svi kažu da nisu stekli DOVOLJNO znanja, pa idu na dodatne edukacije. Ali svejedno, od viška ne boli glava. :) Ja mislim da za pravo obrazovanje i nije dovoljan nijedan fakultet, nego i lično zalaganje. Pozdrav :)
 
Ja sam student prava na državnom univerzitetu reći ću par činjenica kako bih vam razbila predrasude koje imate. Privatne fakultete neću komentarisati jer smatram da nisam kompetentna da pričam o tome s obzirom da ne studiram na istim.

Na Univerzitetu u Novom Sadu konrektno Pravni fakultet postoje više nego dobri uslovi za rad. Profesori nisu zadrti, nisu korumpirani, ljudski se odnose prema svakom studentu, većina raspolaže ogromnim znanjem u svojoj oblasti... Stvar je sledeća, predavanja su formalno obavezna ali profesori ne upisuju, niti vode evidenciju ko je prisutan s toga 95% studenata ne dolazi na predavanja, to je problem br.1.
Ovakav stav nije pogreška predavača već samih studenata. Misle da studiraju pravo i da se sve može naučiti sedeći kući i bubajući, a na kraju kući ništa ne rade samo kradu Bogu dane. Onda se približi ispitni rok, pa nedelju dana pre samog ispita počnu sa učenjem. Naravno, na mom fakultetu (možda eventualno po koji izborni ili ispit na prvoj godini) ne može da se spremi ZA NEDELJU DANA. Što mi je sasvim normalno, ipak studiraš, ne ideš u srednju školu. Ni za kontrolni u srednjoj školi nisi mogao da se pripremiš za "noć pred ispit".

Druga stvar, vežbe su obavezne. Obavezan si da dolaziš na jedne vežbe kako bih dobio potpis i mogao da overiš semestar, ali ko želi i ko se interesuje za to može da dolazi bukvalno na vežbe iz svakog predmeta. Na vežbama postoji interakcija asistent-student. Naravno, ovo se odnosi na manjinu studenata koji hoće da sarađuju. Ostali zvernjaju i ništa ne rade, nezainteresovani... Asistenti su maksimalno korektni, požrtvovani, spremni su da odgovore na svako pitanje, a ako koje i ne znaju trude se da saznaju i prenesu studentima. Fantastičan odnos i sve pohvale asistentima Pravnog fakulteta u Novom Sadu.

Treća stvar, postoji mali broj gostujućih profesora kao što je čuveni gosn. Bjelić iz ekonomije koji kvari ugled ovoj ustanovi.

Nijedan ispit nije nemoguće položiti, ako se uči kontinuirano i temeljno!!!
Nijedan profesor ne obara studenta koji zna, samo zato što je danas nervozan!!! Kod pojedinaca (koji su u manjini) svega 2,3 može da utiće da li će dati 8 ili 9, ali da obori nekog ko je znao - GLUPOST.
Ovakve neistine šire studenti koji su frustrirani posle ispita pa tako bubnu svoj subjektivan osećaj a zapravo nisu ni svesni koliko ne znaju.
Sledeća stvar, da je Pravni fakultet čisto teorijski, nije istina. Ko želi može sve i kroz praksu da prođe. Postoje simulacije suđenja za većinu pozitivnopravnih predmeta. U okviru fakulteta postoji i imitacija prave sudnice, a pojedine simulacije se mesecima pripremaju, što takođe zahteva kontinuirani rad. Zatim, fakultet ima sporazum sa Osnovnim i Višim sudom, kao i sa tužilaštvima i svake godine se studenti šalju na praksu. Naravno, praksa je dobrovoljna i idu samo oni studenti koji pokažu izvesno interesovanje.

Praksa postoji i u oblasti međunarodnog prava, svake godine se organizuju takmičenja u simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava, zatim Univerzitet Lajden organizuje takmičenje u simaluciji suđenja pred Međunarodnim sudom itd... Ovde moram da napomenem, da pripreme traju od decembra do aprila, uz nadzor profesora i aktivan rad asistenata.

Svaki profesor je dostupan za sve nedoumice studenata, većina ih odgovara čak i na mejl, nastava nije jednolična...

Naravno, ovo malo ljudi zna, jer kad uđete u amfiteatar Pravnog fakulteta zatećiće te 30ak ljudi od 600 koliko ih ima na mom smeru. Što znači da ih većina zaluta tu, nezainteresovani su, upisali su prava jer nisu mogli nigde drugde da polože prijemni (prijemni je izuzetno lak) ili zato što su im roditelji advokati, sudije, tužioci pa i deca to moraju i iz raznih drugih pobuda koja nisu njihov lični izbor i njihovo interesovanje. U tome i jeste problem...

Napomnjem, vi koji ste se prebacili na privatni fakultet (jer vam je bilo teško da zavšite), 90% vas bi možda i završilo državni da ste išli na predavanja, aktivno učestvovali na vežbama i kontinuirano učili. Problem je što mnogi nemaju radne navike stečene u srednjoj školi, a radne navike se kasnije teško stiču i onda većina odustaje...

Eto to je moje viđenje stvari. Nikad se ni po koju cenu, čak i da mi neko ponudi novac ne bih prebacila na privatni jer sam prezadovoljna uslovima i pruženim znanjem na svom fakultetu. Mene ovo istinski interesuje i ne pada mi teško savladati ni knjigu od 1000str. Samo je potrebno vreme...

Fakultet USEE je ili izgubio akreditaciju ili prmenio naziv. U prilogu lista akreditovanih ustanova http://prijemni.infostud.com/docs/Vodi%C4%8D%2008.06.2012.pdf

Moj vam je savet, ako zaista, istinski upisujete ono što volite, što želite, s čime ćete moći da se bavite gotovo ceo svoj život a da vam ne dosadi, upišite državni. Ne gajite predrasude da su preteški, nisu teški za ljude koji hoće da rade, koji su spremni dobar deo dana da izdvoje na učenje, na ljude koji su spremni da se odreknu nekih stvari zarad usavršavanja...

Sve što sam navela odnosi se na Pravni fakultet u Novom Sadu. Na svim ostalim fakultetima ne znam kako je, čula sam samo iz priča "rekla-kazala" kojima ne pridajem neki poseban značaj. Verujem samo sebi i svom iskustvu.

Pozdrav!
 
Evo jos samo par informacija u vezi USEE:
1. na njihovom sajtu stoji neki dokument o pristupanju Univerzitetu Union. Nijedan Fakultet ne moze dobiti akreditaciju, ako ne pripada nekom Univerzitetu. Na web sajtu ovog Univerziteta (www.union.edu.yu), ovaj Fakultet ne postoji kao njihov clan. Zasto?
2. Plan studija poslovne psihologije se razlikuje u odnosu na raspored casova, odnosno predmete koji se drze. Zasto?
3. Nigde na sajtu nema imena profesora i asistenata koji rade na ovom smeru. Zasto?
Mislite o tome...

Dobro vece. Sasvim slucajno sam naletela na ovaj forum... Kucajuci ime dekana na privatnom fakultetu u Novom Sadu iz prostog razloga sto sam zelela da saznam nesto vise o osobi i dobijem neku sliku o ozbiljnosti fakulteta koji bih volela da upisem. Razlog zbog kojeg sam se opredelila za privatni, a ne drzavni je prilicno jednostavan... Kada sam upisivala srednju skolu, upisala sam nesto sto ne volim. I samo sam prolazila I sada placam cenu. U medjuvremenu sam zavrsila strukovne studije za vaspitaca u UK I obozavam svoj posao. Dobra sam u onome sto radim i nikada mi nije dosta znanja. Svoj posao radim sa svim srcem I psihologija bi mi pomogla da shvatim svu tu decu mnogo bolje I pruzim im mnogo vise, kao i da izgradim sebe kao jednog profesionalca. Cesto se desavalo da u odeljenju imam decu koja su autisticna, hiperaktivna... Samouka sam u svim tretmanima vezanim za decu sa posebnim potrebama I volela bih da konacno uradim nesto I obrazujem sebe, eto- tek toliko da donekle nesto razumem. Zbog svog loseg proseka u srednjoj ne mogu da upisem drzavni, mada bih bila spremna I da napustim posao I posvetim se studijama na neko vreme. Sto se tice konkurencije ne vidim je kao problem, posto smatram da ljudi koji traze kvalitet mogu da ga prepoznaju u coveku, bez da pogledaju cijeg je fakulteta diploma. Uostalom za jedan ozbiljan posao ljudi prolaze kroz razne testove, imaju po bar tri kruga razgovora za posao I finally - oni koji odluce da prime jednog psihologa, verovatno iza sebe imaju mnogo godina iskustva. Psihologiju volim od tinejdzerskih dana I ako je jedina opcija da je zavrsim na privatnom fakultetu, to cu i uraditi.
 

Back
Top