ЗАШТО СУ НВО ТАКО ГЛАСНЕ ???

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Mi­li­o­ni evra
na adre­se NVO
A. B. M., 2. novembar 2006

BE­O­GRAD - Od 2000. go­di­ne evrop­ska i svet­ska po­moć Sr­bi­ji "kr­pi­la" je ru­pe u mno­gim sek­to­ri­ma, od ener­ge­ti­ke, sa­o­bra­ća­ja i pro­sve­te, a do­bar deo ko­la­ča do­bi­le su i ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je. Raz­vo­ju gra­đan­skog dru­štva da­to je do 2005. go­di­ne čak 223,25 mi­li­o­na evra.

Za ko­ji mi­li­on ma­nje do­bi­lo je zdrav­stvo, a slič­na ci­fra pri­pa­la je pri­vat­nom sek­to­ru.


Za ovu go­di­nu, pre­ma po­da­ci­ma Mi­ni­star­stva za eko­nom­ske od­no­se sa ino­stran­stvom, pla­ni­ra­no je da raz­voj gra­đan­skog dru­štva, ko­ji uklju­ču­je naj­vi­še ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je, do­bi­je još 13,03 mi­li­o­na evra. Od svih go­di­na za gra­đan­sko dru­štvo "naj­bo­ga­ti­ja" je bi­la 2003. go­di­na ka­da je do­de­lje­no 55,80 mi­li­o­na evra, kao i 2001. go­di­ne (50,70 mi­li­o­na evra). Kao i za sve osta­le sek­to­re, naj­ma­nje po­mo­ći za raz­voj dru­štva sti­glo je 2000. go­di­ne i to 11,70 mi­li­o­na evra.

Ta­ko je i u naj­no­vi­joj ra­ti po­mo­ći EU Sr­bi­ji za ovu go­di­nu čak 11,5 mi­li­o­na evra obez­be­đe­no za plan "de­mo­krat­ske sta­bi­li­za­ci­je dru­štva", u ko­ji je uklju­če­no pet mi­li­o­na evra za pra­va ma­nji­na i po­vra­tak iz­be­gli­ca, po­dr­šku ci­vil­nom dru­štvu od 4,5 mi­li­o­na evra, i po­dr­šku me­di­ji­ma od dva mi­li­o­na evra. U pet mi­li­o­na evra na­me­nje­nih ostva­re­nju pra­va ma­nji­na i po­vrat­ku iz­be­gli­ca ura­ču­na­ta je po­dr­ška lo­kal­nom pri­la­go­đa­va­nju iz­be­gli­ca i ra­se­lje­nih oso­ba i to iz­grad­njom sta­no­va i pro­jek­ti­ma ko­ji će im obez­be­di­ti za­po­šlja­va­nje i pri­ho­de. Fi­nan­si­je­ri, od­no­sno EU, naj­vi­še ra­ču­na­ju na sa­rad­nju Vla­de Sr­bi­je i ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja. Deo ove su­me pri­pa­šće i spro­vo­đe­nju Ak­ci­o­nog pla­na za re­ša­va­nje pro­ble­ma rom­skog na­se­lja is­pod be­o­grad­skog mo­sta "Ga­ze­la", za ko­ji su se za­la­ga­le i re­pu­blič­ka i grad­ska vla­da.

Pre­ma ne­dav­no pred­sta­vlje­nom pro­gra­mu po­mo­ći EU, 4,5 mi­li­o­na evra Evro­pa će do­de­li­ti Fon­du za so­ci­jal­ne ino­va­ci­je, kao i ja­ča­nju ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja u pla­no­vi­ma sma­nje­nja si­ro­ma­štva. U ovaj iz­nos po­mo­ći uklju­če­na su i sred­stva za re­gu­li­sa­nje pro­pi­sa o jed­na­ko­sti po­lo­va, i no­vac za uče­šće ci­vil­nog dru­štva. Dva mi­li­o­na evra po­mo­ći me­di­ji­ma na­me­nje­ni su na­ci­o­nal­noj ki­no­te­ci za re­sta­u­ra­ci­ju, kon­zer­va­ci­ju i po­bolj­ša­nje pri­stu­pa vi­deo ma­te­ri­ja­lu.


PRO­CE­NE

PRE­MA pro­ce­na­ma, u Sr­bi­ji po­sto­ji oko 2.000 ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja, ali ta­čan broj bi­će po­znat ka­da se usvo­ji za­kon o ne­vla­di­nim or­ga­ni­za­ci­ja­ma, ko­ji bi uklju­čio i dru­ga udru­že­nja. Ma­li broj ovih or­ga­ni­za­ci­ja do­bi­ja no­vac iz bu­dže­ta re­pu­bli­ke, sve­ga dva od­sto, dok oko 10 od­sto do­bi­ja pa­re od lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve. Sko­ro 40 od­sto se fi­nan­si­ra od sred­sta­va svet­skih fon­da­ci­ja i do­na­ci­ja.

*******************************************************************************

Ето нама написменог одговора ЗАШТО СУ НВО ТАКО ГЛАСНЕ ???

Питам се - да ли и ви мислите да овде треба ПРИМЕНИТИ ПУТИНОВ МОДЕЛ У ВЕЗИ НВО ???
 
_Milanche_:
I kod Putina je moguce da se NVO finansiraju iz inostranstva.
Ono sto je tamo bilo "problem" jeste finansiranje NVO od strane stranih obavestajnih sluzbi.
Не чуди ме што се ти јављаш - ти си беше у некој НВО као и овај Киро - ......тхе...
а откуд ти знаш да ли и које НВО финансирају стране обавештајне службе - или би да нам продаш краставац да су овде НВО све саме поштењачине ???
 
eremita:
Не чуди ме што се ти јављаш - ти си беше у некој НВО као и овај Киро - ......тхе...
а откуд ти знаш да ли и које НВО финансирају стране обавештајне службе - или би да нам продаш краставац да су овде НВО све саме поштењачине ???
Ne znam i ne kazem da to ne postoji a nas novi predlog zakona i predivdja sankciju za takve primere kao i za one koji se kandiduju na izborima...Jeste redim kao volonter za NVO koja se bavi licima sa hendikepom.Cisto sumnjam da takvu NVO finansiraju strane obavestane slube.A sta ti mislis?
 
eremita:
Не чуди ме што се ти јављаш - ти си беше у некој НВО као и овај Киро - ......тхе...
а откуд ти знаш да ли и које НВО финансирају стране обавештајне службе - или би да нам продаш краставац да су овде НВО све саме поштењачине ???

Sigurno će Andreja Mladenović i Srđan Đurić da nam kažu koga finansiraju strane službe,a ko je poštenjačina kao oni... :roll:
 
_Milanche_:
daleko su od postenjacina

А да ли знаш да НВО углавном имају по једну или две особе запослене - па ти сада упореди са цифром која се упумпава. Једна моја другарица ради за најгору НВО овде - али ускоро ће (под мојим скромним утицајем) БИТИ ОБЕЛОДАЊЕНО ШТА ТАЈ ОЛОШ РАДИ ??? За сада само пакујемо дискете !!!!!!! 8-)



@ Kiro Neris


Не рече нам ЗА КОЈУ НВО РАДИШ ???
 
eremita:
А да ли знаш да НВО углавном имају по једну или две особе запослене - па ти сада упореди са цифром која се упумпава. Једна моја другарица ради за најгору НВО овде - али ускоро ће (под мојим скромним утицајем) БИТИ ОБЕЛОДАЊЕНО ШТА ТАЈ ОЛОШ РАДИ ??? За сада само пакујемо дискете !!!!!!! 8-)



@ Kiro Neris


Не рече нам ЗА КОЈУ НВО РАДИШ ???
ima svega i svacega to se ja slazem...samo da ti kazem sto se tice NVO koje se bave problematikom ljudi sa hendikepom,invalida i ostalo tu je tuga bozija sto se tice finansiranja...
 
eremita:
А да ли знаш да НВО углавном имају по једну или две особе запослене - па ти сада упореди са цифром која се упумпава. Једна моја другарица ради за најгору НВО овде - али ускоро ће (под мојим скромним утицајем) БИТИ ОБЕЛОДАЊЕНО ШТА ТАЈ ОЛОШ РАДИ ??? За сада само пакујемо дискете !!!!!!! 8-)



@ Kiro Neris


Не рече нам ЗА КОЈУ НВО РАДИШ ???

Kažeš za najgoru? Dobro da si mi rekao da ih obavestim odmah da provere radnice i nađu tu tvoju..
 
eremita:

PRE­MA pro­ce­na­ma, u Sr­bi­ji po­sto­ji oko 2.000 ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja, ali ta­čan broj bi­će po­znat ka­da se usvo­ji za­kon o ne­vla­di­nim or­ga­ni­za­ci­ja­ma, ko­ji bi uklju­čio i dru­ga udru­že­nja.

Питам се - да ли и ви мислите да овде треба ПРИМЕНИТИ ПУТИНОВ МОДЕЛ У ВЕЗИ НВО ???

Овде је већ делимично одговор. НВО има толико, да сваку треба анализирати индивидуално. Нису исто, нпр., друштва за заштиту животиња, планинарска, књижевна друштва, и Фонд за хуманитарно право, Хелсиншки одбор и нека друга која се обично подразумевају кад се каже НВО.
 
_Milanche_:
ima svega i svacega to se ja slazem...samo da ti kazem sto se tice NVO koje se bave problematikom ljudi sa hendikepom,invalida i ostalo tu je tuga bozija sto se tice finansiranja...

Знам, познато ми је то... (у мом комшилуку инвалиди од мултиплекс склерозе и други који су у колицима имају своју фото-копирницу) тако да веома поштујем ако
им помажеш - али ти зато и не сањаш коју лову грабе ових неколико бабетина- олоша које се спрдају са народом и као бајаги проповедају "демократију" ! 8-)
Неке од њих знам - знам како су биле обучене и како су живеле некада, а знам
и шта данас раде и како се разбацују болесне сељанчуре. 8-)
 
marlon:
mezzo lep kanal nema sta.... sta preferirate jazz ili classic

mezzo је најбољи. Ја лично преферирам џез. Мада волим и класику. Али пошто њу више волим да слушам него да гледам, а џез је занимљиво и гледати, одговор је, што се мене тиче, јасан.
 
eremita:
Знам, познато ми је то... (у мом комшилуку инвалиди од мултиплекс склерозе и други који су у колицима имају своју фото-копирницу) тако да веома поштујем ако
им помажеш - али ти зато и не сањаш коју лову грабе ових неколико бабетина- олоша које се спрдају са народом и као бајаги проповедају "демократију" ! 8-)
Неке од њих знам - знам како су биле обучене и како су живеле некада, а знам
и шта данас раде и како се разбацују болесне сељанчуре. 8-)
Sigurno da se zgrce lova (e da je samo u tom segmentu) a sa druge strane sve pa i drzavu boli k. za ljude koji su hendikapirani i ne mogu da zarade.
 
Norma Kampl:
mezzo је најбољи. Ја лично преферирам џез. Мада волим и класику. Али пошто њу више волим да слушам него да гледам, а џез је занимљиво и гледати, одговор је, што се мене тиче, јасан.

malo trolovanja veceras ..imate li mozda neki poseban period jazza ono modern, be bop, fusion,acid...ili onako sve đuture ...
 

Back
Top