3D ART

a) Zavisi od tvog budzeta
b) Zavisi sta ti podrazumevas pod 3d art, jer vrlo je malo kvalitetnih 'all-round' paketa (tj. paketa koji su sami po sebi dovoljni za modeliranje, teksturiranje, animaciju i rendering).
c) Zavisi kako ti zelis da radis

Tako da je tesko definisati sta ti treba... Trenutno najbolji all-rounder je NewTek Lightwave 3D (poslednja verzija 7.5c, ali osmica izlazi za nekih mesec dana). Njegov renderer i modeler vec godinama dobijaju nagrade na SIGGRAPH-u... Mala mana mu je sto je malo slabiji na polju animacije (mada uz Project::Messiah plugin dobijes i to, i to daleko bolje nego u bilo kom all-rounder-u). A usput, nema programera koji ne voli LW, jer i njegov interni LScript, a i njegov SDK su 'blessing from the God'... Uz sve sto nudi, cena mu je zaista prava sitnica.

Drugi bi bio Alias|Wavefront Maya, koji je trenutno najbolji na polju animacije, renderer mu je manje vise dobar, ali u ostalim sferama dosta kaska za LW-om. Po meni, idealan 3d all-rounder bi bila simbioza LW-a i Maya-e... Malo je preskup za ono sto nudi, ali imaju ubedljivo najbolju tehnicku podrsku, i mozes dobiti razne popuste na skolarine u najvecim svetskim skolama ako ga posedujes (deal izmedju Alias|Wavefronta i tih skola je da ih ovi besplatno snabdevaju sa softverom, a da njih skole potenciraju i reklamiraju... Zato je Maya popularnija od LW-a).

Ostali all-rounderi su daleko ispod kvaliteta i mogucnosti ova dva paketa... Mada, Softimage XSI 'preti' da opet dodje na vrh all-roundera, jer vec pocinje da parira LW-u i Maya-i po mnogim parametrima... Inace, specijalni efekti za vecinu filmova, vecina crtanih filmova, grafika za igrice, koji su ti oduzimali dah kad si gledala, su radjeni us pomoc LW-a ili Maya-e, a cesto zajedno (recimo modeling & scene setup u LW-u, a onda animacija u Maya-i)...

Naravno, ni LW, a pogotovu ne Maya, nemaju u sebi naprednije nacine teksturiranja od UV Mappinga i proceduralnih tekstura, tako da ostalo teksturisanje moras raditi u nekom raster image editoru... Naravno, Photoshop je neprikosnoven na tom polju, ali imas i brdo jeftinijih a sasvim zadovoljavajucih programa poput GIMP-a (potpuno besplatan), Pixel32, Project:Dogwaffle, itd.

No, posto pominjes 3D art, pretpostavljam da bi te vise interesovao staticki 3D art, jer bi u suprotnom navela 3d animacija. Za tako nesto, i dosta mali i jeftini programi mogu da posluze... Recimo Bryce 3D je neprikosnoven za generisanje 3d pejsaza (za takvu dozu realisticnosti potreban ti je Ozone3D ili NatureFX u LW-u, ili slicni plugin-i za Maya-u), Rhino3D je odlican NURBS modeler... Ali ipak, nista bez dobrog all-roundera, i tu ti toplo preporucujem LW (postoje studentske licence koje su zaista povoljne, racunajuci kolike se pare mlate kasnije u zivotu)...

Naravno, trebace ti dosta vremena da naucis da radis u ovim programima, tj. da naucis da svoju ideju sprovedes u delo... Postoji i jedna laksa solucija... Nesto sto mi se cini da su umetnici (znaci ljudi koji ne poznaju previse racunare, koji nemaju zivaca da pored naucenog koriscenja cetkice uce 2-3 godine kako da koriste neki program)... To je program ZBrush... U njemu je modeliranje, teksturiranje i sve ostalo napravljeno u jedan interfejs... Dakle, crtas model (a ne vuces tackice), a zatim crtas teksturu na njemu... I sto je najbolje, sve to mozes da eksportujes u formate koje i LW i Maya mogu da ucitaju, pa tamo mozes da se poigras svetlima, kamerama, pa i animacijom...

Evo ti korisnih linkova:

Lightwave 3D:
http://www.newtek.com/products/lightwave/

Maya:
http://www.alias.com/eng/products-services/maya/index.shtml

ZBrush:
http://www.pixologic.com

Globalni 3D community sajtovi:
http://www.flay.com/
http://www.3dtotal.com/
http://www.3dlinks.com

itd.

Srecno.
 
Inco, opsiran kao i uvek i lepo objasnio devojci. Pohvala!

Samo jedan update oko Softimage-a :wink:
Inco... koristim LW deset godina i obozavam ga!!! Ali najveci broj 3D efekata u filmova radjenih u poslednjih 14 godina je radjen Softimage-om.
Industrial Light & Magic i Digital Domain kao dve najvece kuce za digitalne efekte u US koriste SI kao primarni softver za modeliranje/animaciju pored svojih in-house softvera. XSI kao naslednik popularnog paketa Softimage|3D je fenomenalan. Na prvi pogled je jako jako komplikovan ali je i zapravo vrlo logican. Mental Ray je odlican render, a animator mu je jednom recju savrsen.

U danasnje vreme se koriste zapravo svi softveri koje si nabrojao. Svaki od njih je usavrsen pa cak i 3DS Max koga nikad nisam podnosio i kojim je i uz pomoc "Brazil" ili "mental ray" rendera tesko napraviti bilo sta foto-realisticno jer je jednostavno njegov editor za materijale ocajan.

Tipkamo se
:wink:
 
Softimage je 'izgubio' tron pre par godina, kad je Maya dobila svoju drugu i trecu verziju, a LW napravio ogroman skok sa 5.6c na 6...

Softimage se i dalje koristi zato sto su animatori navikli na njega, ali ipak, u poslednjih par godina, najspektakularniji efekti u filmovima su radjeni u LW-u i Maya-i...

I ja sam long-time user LW-a, i svojevremeno je 3d design/animation/programming bila moja profesija, tako da zaista mogu da kazem da u ovom trenutku, LW jeste jaci od Softimage XSI 2.0 (njega sam kupio u ime stare slave... tj. kupila mi firma za koju sam zadnji put radio nesto sto ima veze sa 3D-om). Ne znam za novije verzije XSI-a, ali obzirom da XSI 2.0 obecava, a citao sam sta je sve menjano i dodavano u novijim verzijama, tako da ako je sve to istinito, poslednje verzije XSI-a mogu sasvim pravedno da se stave u vrh 'elite' sa LW-om i Maya-om...

3ds(ux) MAX (e nisam mogao da odolim da ga tako ne nazovem) se jeste dosta popravio (shvatili ljudi da time sto ce imati easy-to-use interfejs a nista od funkcija, mogu da privuku samo klince koji se bave piraterijom, a od toga nema 'leba), ali i dalje su mu renderer i modeler toliko ocajni da cak i low-budget paketi poput Strata3D, Cinema 4D, pa cak i besplatni Blender, mogu da mu pariraju. A cena mu je zaista napumpana obzirom na sta nudi. Daleko najgori odnos cena/performanse... Naravno, ima plugin-ova koji resavaju glavne nedostatke, ali ovde govorim o tome kako se koji program ponasa bez ijednog kupljenog plugin-a...

Kad bih racunao sa plugin-ovima, uzmes LW 7.5c, dodas Project::Messiah (bilo koji iznad 1.5.1 verzije), WorleyLabs Sasquatch 1.5+ (ipak je SasLite koji ide uz LW isuvise 'slab') & G2 1.5+, NatureFX 1.4+ i recimo RealFlow 2, i to te iskosta nesto vise od $2000, a dobijes paket koji ce pojesti bilo koji all-rounder i to u narednih par godina. Daleko isplativije nego Maya 5... Kosta manje, a u gotovo svim oblastima ga sisa vise nego duplo... Da ne pominjem da za sada jedino Newtek nudi potpuno besplatni mrezni renderer koji radi na *nix sistemima, sto je opasno korisno za filmsku industriju... rendering farm od 200 jacih kompova na recimo Linux-u i sa besplatnim rendererom kosta daleko manje nego kad bi platio za svaki neki winblows + mrezni renderer kod ostalih paketa...

U svakom slucaju, nisam siguran da bi sve to devojci trebalo ;). Zato bih toplo preporucio ZBrush, jer je to jednostavno paket napravljen za '3d art', a ne profesionalnu primenu 3D-a...

Poz.
 
Incognito:
.....Kad bih racunao sa plugin-ovima, uzmes LW 7.5c, dodas Project::Messiah (bilo koji iznad 1.5.1 verzije), WorleyLabs Sasquatch 1.5+ (ipak je SasLite koji ide uz LW isuvise 'slab') & G2 1.5+, NatureFX 1.4+ i recimo RealFlow 2, i to te iskosta nesto vise od $2000... Da ne pominjem da za sada jedino Newtek nudi potpuno besplatni mrezni renderer....

U svakom slucaju, nisam siguran da bi sve to devojci trebalo ;). Zato bih toplo preporucio ZBrush, jer je to jednostavno paket napravljen za '3d art', a ne profesionalnu primenu 3D-a...

Poz.

Pa sto mislis da sam kupio LW?? Ziveo ScreamerNET :)
U svakom slucaju slazemo se uglavnom oko svega ovoga.
No... ovo vec ide u private. Odox na ICQ ;)
 
Samo jedna dopuna...Softimage XSI je u poslednjoj verziji 3.5 a Maya u verziji 5.
Ono sto je jos jedna prednosta ta dva paketa u odnosu na LW je da postoje i Linux verzije koje se i koriste u filmskim studijima koji su se prebacili sa Silicon Graphicsa.
 
AxeZ:
Samo jedna dopuna...Softimage XSI je u poslednjoj verziji 3.5 a Maya u verziji 5.
Ono sto je jos jedna prednosta ta dva paketa u odnosu na LW je da postoje i Linux verzije koje se i koriste u filmskim studijima koji su se prebacili sa Silicon Graphicsa.

Da..... inace "filmski studiji" (kako ih ti nazivas) su jako zabrinuti na kojem OS-u ce da im rade radne stanice.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, kucaj po tom linuxu i tishina :)
 
Alexandro:
Da..... inace "filmski studiji" (kako ih ti nazivas) su jako zabrinuti na kojem OS-u ce da im rade radne stanice.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, kucaj po tom linuxu i tishina :)


Upravo tako, ne bi oni voleli da im se tokom renderinga jedne skupe scene ili modelovanja pojavi neki plavi ekrancic pa da sve ode u qratz.

Ajde nabij glavu u taj monitor tamo, klikni na start i nadji restart pa restartuj taj windblows, radio je citav sat bez restarta.

...i tisina
 
Eh... pa nece taj program da renderuje, vec ce sve ici preko ScreamerNET-a na Linux-ima, tako da jedino moze radna stanica prilikom rada da padne... Rendering nije ugrozen...

Ali jeste za pohvalu to sto su preveli svoje verzije za *nix sisteme... Mada, kad bi neko mene pitao, MacOS X workstation, Linux rendering farma... Uostalom, tako je danas i koncipirano vecina animatorskih setova...

Sve je dobro dok se Windows zaobilazi u profesionalnoj primeni...
 
sto je 3ds max5 los software,tj sto su bolji maya i lightwave
ja po slikama koje sam skidao izgledami da su 3ds max i 4d cinema najbolji
AJ KO ZNA NEK MI ODGOVORI
 

Back
Top