Zene u borilackim vestinama

H

hetman

Gost
Odmah da razjasnimo, ne bih ovde dovosio u pitanje potrebu da li zene uopste treba da se bave BV, posto mislim da treba. Ono sto mene konkretno kao trenera zanima je sledece: sta vezbacima zensko pola najvise smeta pri zajednickom treningu sa muskarcima, tj. u kojim se vrstama vezbi osecaju najneprijatnije i zasto.
Cini mi se da je glavni razlog relativno malog procenta zena u klubovima borilackih vestina (barem onih kontaktnih) ta neka distancas koja postoji prema vezbanju sa muskarcima, pa me zanima kako to da se prevazidje.
 
Meni licno ne smeta nista u odnosu muskarac-zena u borilackim sportovima. Obicno devojke misle da im se muskarac udvara ako ih kao slucajno zakaci za jedno od "njihovih" mesta.
Neke i ne obracaju paznju, to je sve sastav ucenja, zar ne?
 
Cccccccccc hetmane, hetmane, al si kvaran ti to oces da navats mlade i nevine djevojke i namamis ih na svoje treninge :wink: :wink: :wink:
Ja licno nikada nisam pravio razliku medju polovima, mislim same su trazile ravnopravnost (i na to nas podsetile juce kao i svake godine) pa eto im :wink:

No salu na stranu, problem je samo u percepciji, pa ja sam skoro dvadeset godina, pred svaki odlazak na trening od ukucana slusao istu recenicu:"Opet ides na makljazu!" sto je najgore svi su bili ubedjeni da se mi tamo mlatimo do iznemoglosti i nikakva objasnjenja nisu vredela. Tako da je problem sa zenskim vezbacima sto dolaze sa unapred formiranim ubedjenjem da se u BV sve vrti oko grubosti i nasilja i da su to stvari samo za muskarce a da ce one samim vezbanjem istih postati muskobanjaste, nasilne i grube. Dakle nije stvar u samom treningu i vezbama (ma razmisli sam videces da je sve to potpuno aseksualno) vec pre u psiholskom momentu pa ako uspes da razbijes pomenuta predubedjenja nece im smetati ni sparing sa punim kontaktom.

A sad ozbiljnost na stranu :wink:
Jeli Majce kako to ako te neko slucajno zakaci po nekom od "tvojih" mesta to moze da se protumaci kao udvaranje? Znam da kada bi mene neko zensko slucajno zakacilo po nekom od "mojih" mesta tesko da bih to shvatio u tom smislu, mada.... verovatno bi mi moc shvatanja u tim trenucima bila umanjena pa je svasta moguce :wink: :wink:
 
Kako? Pa lepo....devojke koje misle da su boginje imaju takvo razmisjanje jer misle da im se svako udvara zbog njihove lepote i sl. Mislim, ne znam kako da ti objasnim, nisam jedna od njih. Ja ne razmisljam na takav nacin.
 
Ja treniram karate tek cetiri godine :wink: i dogadjalo mi se da me neko udari u ...................... :? :? :? Naravno da nemislim to sto majce kaze jer to boli i nije mi bas prijatno.Ja uzivam u treninzima i obicno kada radimo sparing radim sa decacima ali ako se desi volim da vratim................salim se
 
EVO VECERAS SAM BILA NA TRENINGU I DOBILA LEP UDARAC U OKO.........NERVIRA ME STO SE DECACI DECACIMA NE IZVINJAVAJU A MENE MALTRETIRAJU"POLA GODINE".PA STA JEDAN UDARAC MANJE VISE.DECACI MISLE DA SU BOGOVI U TOM SPORTU JER SU JACI POL.JA SE NESLAZEM I NEPRAVIM RAZLIKU NA TOM PODRUCJU!!!!!!!!!!
 
E, stvarno, to izvinjavanje i meni smeta. Pre svega zato sto smeta kontinuitetu treninga, ali kao drugo, i jos uvek vrlo vazno, zato sto se u takvom treningu slucajnosti tog tipa mogu ocekivati, tim pre sto te suvezbac obicno udari onda kada popusti tvoja koncentrascija, a ne njegova. Takodje, to je dobar lek za ego. :)
Sad da se vrastim na prvobitno pitanje. Pre dve nedelje sam celu jednu nedelju skoro svaki dan trenirao sa jednom devojkom iz inostranstva, ukljucujuci i ozbiljno shibanje (nisam se izvinjavao, mada ona jeste par puta, ali sam je upozoravao na to), ali isto tako i rvanje, kao stojece tako i u parteru. Nisam primetio nikakvu posebnu reakciju nikakvih posebnih "mesta". Doduse, pitao sam je na pocetku da li ima problema sa tim nacinom vezbanja. ali posto je rekla da nema, gledao sam kako da joj plasiram gusenje ili polugu a ne neke druge "zahvate".
Medjutim, problem je u tome sto je to u sustini izuzetak koji potvrdjuje pravilo. Cini mi se da bi neka druga devojka, da je videla takav trening, bila pre demotivisana nago motivisana.
 
Maitre des Armes:
Majice, aikido ti nece bas puno pomoci ako te neki gmaz od 100 kg sretne u mraku. Samo moze da ti da laznu sigurnost.
Mislim da gresis. Ne mislim nego znam 100%!
Npr. Sto se tice 100-kilasa
Na jednoj prezentaciji koju smo imali, jedan od gledalaca nije verovao da se aikido moze upotrebiti u realnoj situaciji. Izazvao je trenera, koji je na moje iznenadjenje prihvatio da pokaze realnost aikidoa na njemu samom. Gledalac je imao oko 90 kg (rekao bih bez sala), a kasnije sam cuo da je trenirao TKD i kik box. Napao je trenera 3x nogom, i tri puta se nasao na podu. Izasao je crven od besa, a tog dana smo primili upisali najvise ljudi.
Npr. Sto se tice faktora iznenadjenja
Na jednom treningu sam drzeci (gumeni) noz ruci probao da napadnem trenera koji mi je bio okrenut ledjima i pokazivao dvojici gde grese u tehnici. Nasao sam se na podu pre nego sto sam shvatio da sam primecen. To bi kod mene proslo nezapazeno, da posle par dana nije moj drug probao slicnu stvar. Zaustavioje tcuki (koji je bio upucen u ledja) kada je ispred svog nosa video trenerovu ruku.
O ovome bih mogao da pisem jos dugo, zato sto takvih situacija u klubu ima na izvoz. Inace, ni ja, a ni taj moj drug, nismo pocetnici u borilackim vestinama.
Majce, imam ja par knjiga o aikidou...
E, da, Armes, pokusaj da nabavis (ako vec nemas) diskove sa seminara aikidoa i sam ces videti (ako vec nisi) da je tvoj predhodni post bio pomalo... znas... Ali sad kada bi neko napao devojku koja je aikido ucila iz knjiga, verovatno bi se desilo to sto si rekao. Ja znam sta bih uradio
 
Pa vi niste svesni...
Zar vi, muskarci, mislite da svako moze da me obori zato sto sam zensko?!?
Izvini, ali bunim se. Moze i covek koji ima 150kg da me napadne. ja ako sam spremna moci cu da se odbranim u suprotnom cu zavrsiti......
Nije sve u kilogramima ljudi!!!!
Kako ne mozete da shvatite?
Bitna je tehnika, i samo tehnika. Svejedno je ko te napadne, mozes da se odbranis ako dobro uradis tehniku!
Kapirate sad, momci!?!
I trebaju mi te knjige o aikidou........kako da dodjem do njih?
 
majce:
Bitna je tehnika, i samo tehnika. Svejedno je ko te napadne, mozes da se odbranis ako dobro uradis tehniku!

Nije! Naravno da je tehnika bitna i to kao osnovni uslov uspeha, ali i kilaza ima i te kako uticaja, bas kao citav niz drugih fizickih i psiholoskih atributa. Uostalom tako su na pocetcima judo takmicenja mislili da je bitna samo tahnika, ali su onda nesto ucestalo i redovno veliki borci poceli da pobedjuju male i... eto ti tezinskih kategorija. E sad, cinjenica je i to dokazana da ako mali, tj, laksi covek daleko bolje vlada tehnikom moze da nadoknadi rayliku u masi, ali mu to ipak nije garant uspeha.
 
Dakle posto je ova teme o zenama u borilackim vestinama da to malo i obradimo. U potpunosti bih se slozio sa Hetmanom po pitanju kilaze i efikasnosti. Ona zaista nije presudna, ali smatram da je vrlo bitna posebno ako je u pitanju covek koji zna da iskoristi svoju kilazu.
Dakle majice: da li si se ti ikada suprotstavila coveku koji hoce da te polomi, a pri tome tezi 100 kila misica i zna pomalo da udari. Moja preporuka svim devojkama koje se nadju u takvoj situaciji je da nauce kako da se oslobode od hvata i da brzo brzo beze.
Sto se tice MC-ijevog posta, puno toga je receno na tu temu na forumu "Istocnajcke BV - zapadno borenje" pa se ne bih ponavljao. Oko napada nozem i odbrane od noza - ona je moguca (uz veliki rizik) protiv protivnika koji ne zna kako se nozem rukuje, a u suprotnom je u 90% slucajeva fatalna po onoga ko se brani, bez obzira da li napad ocekuje ili ne. Kada govorimo o treneru koji se odbranio od napada nogom mislim da to zaista nije fascinantno. Kao sto je poznato noga je relativno spora i protiv noznih tehnika ima aikido je prilicno efikasan sto svakako ne mogu reci za brzu i efikasnu rucnu tehniku. Ljudi ... na aikidou se stalno vezbaju nerealani napadi rukom .... ali da se ne ponavljam proucite temu koju sam gore pomenuo
 
Hmmm, pazi Armes, udarac nogom nekog koji zna da udari nije nimalo naivan, to i sam znas. Ovaj je znao...
Napad nozem 90% fatalan po napadnutog????
Da li si ikad trenirao aikido ili bar bio na treninzima ili seminarima???? Na treningu nerealni napadi???
Jedno pitanje van ovoga... Jel se ti bodes?
Nemam vremena da kucam, ali bilo je i onih koji su hteli da dokazu kako aikido nije efikasan protiv takvih napada. Zavrsio je sa iscasenjem zgloba, a sala za treninge sa iskrunjenim malterom (od noza). Koja mislis da je po tebi BV sposobna da se suprotstavi nozu? Cenim tvoje znanje o BV, ali sad si preterao. Gledas subjektivno na stvari.
 
Nijedna borilacka vestina nema dobru odbranu od noza (naravno ako se ovo ubitacno oruzje upotrebaljava sa poznavanjem). Isto vazi i za odbranu od pistolja. Iako to zvuci neverovatno, ako pistolj koristi nesikusna i neobucena osoba, postoji mogucnost odbrane cak i od pistolja. Medjutim svi su, valjda, svesni kolika je opasnost cak i od neobucenog protivnika kada je u pitanju pistolj, a kamoli obucenog. Kada je u pitanju noz dobra odbrana bi mozda bila stolicom, ili nekom duzom stanglicom, tonfom i tome slicno, medjutim goloruk covek (koji pri ruci nema gorepomenute objekte) i ako proceni da je protivnik vican ovom oruzju trebalo bi da se pouzda u svoje brze noge. Izraelske jedinice imaju tehniku odbrane od noza, a to je, da jednom rukom hvataju ostricu i zrtvuju saku, ali spasavaju glavu, dok druga ruka onesposobljava protivnika. Takodje je obmotavanje jedne podlaktice nekom koznom jaknom ili tome slicno relativno efikasno posebno protiv tantoa i njemu slicnih nozeva namenjenih prvenstveno secenju.
Sto se tice aikidoa prilicno sam upoznat sa tom vestinom. Bio sam na puno demonstracija, treninga, a pored ostalog pre mojih treninga aikidoke imaju svoje treninge.
 
Hmm samopouzdanje je divna i jako korisna stvar, ali u ovom slucaju ja i majcetu i dolaru zelim da nikada ne dodju u situaciju da moraju da upotrebe ono sto su uvezbali na treningu dozivece grdno razocarenje :wink:
Uostalom ovo se ne odnosi samo na aikido vec i na bilo koju vestinu ukljucujuci i Krav Magu, Sistem (vec vidim hetmana kako skace :wink: ) ili slicne moderne ili realne vestine.

Sto se odbrane od noza (ili bilo kog oruzja) tice tu cu se sloziti sa MdA-ovim stavom, koliko god da ste vezbali na raznim treninzima raznih vestina to ce u najvecem broju slucajeva biti neprimenljivo. Ja sam licno poslednji covek koji bi mogao da tvrdi kako je nemoguce odbrani ti se od napada nozem ili pistoljem (ili u mom licnom slucaju bajonetom) ali rizici koji su sa time skopcani jednostavno ne mogu da se simuliraju na treningu ma kako isti bio dobro osmisljen.
 
Imao sam prilika da upotrebim znanje, ne bas protiv noza, ali protiv vecih likova od mene. Sto u realnoj tuci, sto u nekim tzv takmicenjima ko je jaci. Mi na treningu gledamo da sto realnije napadamo, da bi sto realnije uvezbali tehniku. E, sad, ja sam u `tuci` praktikovao drugu vrstu mentalnog stava. Na napad protivnika sam radio kao na trenngu. Znaci realan napad sam shvatio kao jednu vrstu treninga. Shvatas?
 

Back
Top