Umrezavanje racunara

Nexilion

Zainteresovan član
Poruka
204
Zna li neko od vas nesto o umrezavanju racunara UTP kablom? Cuo sam da mi treba Switch i taj kabal a pritom kabal privlaci grom! Da li je to istina. Posaljite neki link sa guide-om za pravljenje mreze. Takodje me interesuje sta treba konfigurisati u Windows XP. :confused: :confused: :confused:
 
umrezavanje
kao sto sam vec napisao ako se umrezavaju 2 racunara,ne treba vam switch,nego
samo utp(unfinished twisted pair)kabal,podrazumeva se da vasa maticna ploca
ima integrisanu mreznu kartu,u slucaju da nema kupite je,najobicnija kosta 5evra
hardverski deo posla:
-povezivanje 2 racunara:
ovo je najjednostavniji deo posla,trebate samo spojiti utp kablom 2 racunara,tj.
njihove mrezne karte
-povezivanje 3 ili vise racunara:
trebate spojiti sve racunare na switch(kosta od 20 i vise evra)
softverski deo posla:
u windowsu trebate konfigurisati ip adrese i tcp/ip protokol,to cete uraditi na
sledeci nacin:
start>control panel>network connections>local area connection>properties>dupli klik
na internet protocol.sad ste otvorili prozor gde cete upisati ip adrese
cekirajte "use the following ip adresses"
ip adress:10.10.10.01
subnet mask:255.0.0.0
default gateway:10.10.10.50
preferred dns server:10.10.10.51
alternate dns server:10.10.10.52
nakon toga kliknite na ok i pozeljno je restartovati racunar
napominjem da umesto broja 10 mozete napisati i druge brojeve,ovo trebate
upisati u sve racunare,samo sto ip adresa na drugom racunaru treba biti drugacija,
treba biti:10.10.10.02,na trecem treba biti 10.10.10.03 itd.
nakon toga idete na:start>control panel>network connections>set up a home or a small
office network>next>next>cekirate drugu stavku(mada moze i prvu,pogledajte zasto ona sluzi)
next>ovde opet od vas zavisi sta vam treba>next>napisite ime kompjutera>next>
workgroup name:napisete kako ce vam se zvati mreza-napomena:na svim racunarima morate
napisati isti workgroup>next>next>just finish the wizard>next>finish>trebate restartovati
racunare i gotovo 8)
ako sam nesto pogresio ispravite me,ili ako sam nesto izostavio pitajte
 
TCP/IP (Transmision Control Protocol/Internet Protocol) - Protokol za kontrolu prenosa i Internet Protokol:
To su (dva) mrezna protokola koja se koriste na internetu, ovo su samo dva od (mnogih) protokola koji postoje. Ono sto je bitno kod njih da znate jeste da je njihov zadatak da povezu Operativne System-e i njihove mrezne uredjaje. Njihov zadatak je da prenesu podatke (pakete) od jednog host-a (korisnika) do drugoga.
Sta je Host:
Host je korisnik, odnosno (rachunar).
Neki od protkola koje TCP/IP koristi su:
Prenos elektronske poste
Prenos podataka
Kratku razmenu poruka (Primer: MSN, AIM, Skype...)
I tako dalje
TCP (protokol za kontrolu prenosa):
Jedan od glavnih protokola koji se koristi na internetu. Ono shto je bitno kod njega da znate jeste da je to najpouzdaniji protokol za prenos podataka. Poznatiji kao i (pouzdana konekcija).
Osnovno, struktura TCP:
Izvorni port
Primer: Od koga rachunara se dobija paket
Destinacija
Primer: Kome rachunaru treba da se prosledi paket
Broj paketa
Primer: saljete pesmu, ta pesma se "cepa" na nekoliko paketa kako bi otisla brze
Odgovor drugog host-a za potvrdu
Primer: da to je ono sto treba da mi posaljesh - posalji mi taj paket
Rezervacija paketa
Primer: Ovaj paket ce otici ovim delom "tunela" ovom korisniku
Tunel
Primer: Prolaz iliti tunel od host-a jednog do drugog kako bi se uopste ostvarila veza
Sigurnost
Primer: Proverava se stabilnost paketa, da li ce doci na odrediste sigurno
Istrajnost poruke
Primer: Odredjeno vreme za koje paket treba da dostigne do odredista iliti TTL Time To Live, vreme koje je odredjeno za paket da stigne do odredista
Odgovor host-a
Primer: Korisnik koji dobija paket odgovara otvrdno, i obavestava posiljaoca da je paket uspeshno primljen, tu se zatvra sesija tog slanja
User Datagram Protocol:
UDP: Ono sto kod njega treba da znate jeste to da je slichan nalik TCP protokolu ali je veoma nepouzdan. Jedina prednost za razliku od TCP-a, jeste u tome sto se zaobilaze gore napomenute provere i dostize vecu brzinu prenosa podataka (odnosno paketa), za razliku od TCP-a. Zato sam i gore napomenuo da je TCP, nazvan sam po sebi kao (pouzdana konekcija).
IP adresa:
IP adresa je jedinstvena oznaka system-a u mrezi, odnosno (host-a). Duzina IP adrese je 32 bajta i sastoji se iz chetiri broja, svaki po bajt, a odvojeni su decimalnim tachkama.
Primer: 192.168.1.1 Svaki bajt ili oktet je chitljiv format za rad sa IP adresama.
Posto je komplikovano da se zapamte sve IP adrese na mrezi, koristi se DNS (Domain Name system).
DNS ukratko:
Zaduzen za prevodjenje IP adresa u imena i obratno.
Umrezavanje, oprema:
UTP Kabal
Krimp kljesta sa lezistima za RJ 45
Konektori (oznaka RJ 45)
Mrezna kartica (obichno u novijim rachunarima postoji vec na plochi integrisana ukoliko nema, kupite cene su niske i dok ovo pisem jos su jeftinije)
Kabal, Tester (za testiranje vashe mreze, odnosno kablova od jednog rachunara do drugoga)
Dalje:
Ukoliko se povezuju samo dva rachunara (peer to peer) onda Switch nije potreban.
Switch ?
Switch je uredjaj, chiji je zadatak da sakupi listu svih MAC adresa i osluskuje portove na kojima te kartice salju upite (odnosno zahteve) koje se nalaze u tom (delu) mreze. Switch sluzi za segmentaciju mreze, ali je ne deli po trecem sloju, niti omogucava komunikaciju izmedju razlichitih mreza.
Mac Adresa ?
Mac adresa je specifichna oznaka jedne mrezne kartice na racunaru.
Moja MAC adresa?
Command promt: (Ipconfig /all)
Trenutna IP adresa ?
Command promt: (Ipconfig)
Razlika izmedju ove dve komande ?
Razlika je u tome sto se detaljnije informacije dobijaju upotrebom ip config/all, za razliku od ipconfig.
Konfiguracija mreze:
Ukoliko se mreza sastoji vishe od dva rachunara, jer po default-u: To je mreza koju sachinjavaju dva rachunara, nema potrebe da ukucavate staticku IP adresu.
Statichka IP adresa ?
Jeste adresa koju proizvoljnu Vi unesete unutar kartice Local Area Connection.
Dinamichka IP adresa ?
Potrebno je samo da prikljuchite kablove u svoje mrezne karitce i u roku od nekih par sekundi ili minuta servis po imenu APIPA, koji je zaduzen za dodeljivanje ip adresa u Windows-u ce vam dodeliti IP adresu za rachunar.
APIPA ?
Apipa je servis koji je zaduzen za dodeljivanje dinamichkih ip adresa slichno DHCP-u samo sto je dosta (gluplji) za razliku od DHCP-a i integrisan je u samome Windows-u dok je DHCP servis jedino omocen na Serverima, stim sto ga naknadno morate instalirati i pokrenuti. APIPA-in range (opseg adresa) je: 169.254.0.1 to 169.254.255.254, dok je network maska 255.255.0.0.Stoga: Moj savet vam je da koristite statichke IP adrese. Opsirnije o DHCP-u ovde.
Povezivanje:
Posto ste (fizichki deo) odradili, spojili nekoliko rachunara (kablovi, krimpovanje, tesiranje i tako dalje), potrebno da je unesete u vashoj mreznoj kartici (ili nemorate) IP adresu.

Primer: 192.168.1.1 - (pa do kraja, koliko ima rachunara).
Znachi upishite range (raspon) IP adresa za vashu mrezu. Kao sto je napomenuto gore IP adrese nesmeju da budu iste, inache cete imati problem na vashoj mrezi. Napravite Workgroup (ime vashe mreze) i unesite je na svakom rachunaru.
Workgroup ?
Control Panel, System, Computer Name, Change i unesite naziv vase radne group. Primer: Office.
Nevidim nikoga u mrezi ?
Ukoliko ste dodeli svim racunarima ip adrese razlicite i uneli naziv radne grupe na svome racunaru, onda pingujte neki rachunar: Zapamtite koja mu je IP adresa.
Kakav sad PING, kako to da uradim ?
Command Promt: ping (adresa rachunara)
Odgovor potvrdan:
Reply from IP adresa: bytes=32 time=293ms TTL=51
Reply from IP adresa: bytes=32 time=274ms TTL=51
Reply from IP adresa: bytes=32 time=274ms TTL=51
Reply from IP adresa: bytes=32 time=268ms TTL=51
I dalje nista, zasto ?
Mozda je razlog da josh nije pristupio tom Lan-u. Ima jako dosta odgovora. Obichno se sve zavrsava na tome, da je potrebno da restartujete taj rachunar koji ima problem da pristupi mrezi.
Kreiranje Share-foldera: Napravite novi folder i dajte mu naziv proizvoljno (Primer: Moj share)
Desni klik na njega i zatim izaberite opciju Share this folder on the network. Ukoliko se pojavi charobnjak za mrezu, pratite njegove instrukcije, ukoliko se ne pojavi josh bolje! Samo izaberite opciju (just enable file sharing ....)
 
trebala bi ova tema postati "lepljiva",tu ima dosta objasnjenja za umrezavanje,ima dosta ljudi koji zele da umreze racunare,a ne znaju,pa ako nekome opet bude potrebna pomoc za koji mesec da se opet ne pise isto........
 
Koje IP adrese koristiti
Ukoliko se računarom ne povezujete na Internet, onda možete izabrati koju god hoćete IP adresu. Međutim, i tada je dobro izabrati adrese koje se slažu sa postojećim standardima.

Prema standardu postoje 3 opsega IP adresa koje su namenjene za privatnu upotrebu. Adrese iz ovoga opsega se nikada ne pojavljuju na Internetu i većina uređaja na Internetu je kofigurisana tako da ove adrese ignoriše. Privatni adresni opsezi su:
Klasa A - 10.0.0.0 do 10.255.255.255
Klasa B - 172.16.0.0 do 172.31.255.255
Klasa C - 192.168.0.0. do 192.168.255.255
Za kućne mreže koriste se adrese iz poslednjeg navedenog opsega, jer one obezbeđuju povezivanje do 254 računara sa podrazumevanom maskom (255.255.255.0) na jednom mrežnom segmentu, što je obično i više nego dovoljno.

Izabrati jednu mrežu čiji je oblik 192.168.x.0 gde je x proizvoljan broj od 0 do 255i onda redom za svaki računar dodeljivati sledeće adresu iz opsega, dakle 192.168.x.1, 192.168.x.2, itd. Pri tome je važno znati da adresa čiji je poslednji oktet 0 kao na primer 192.168.7.0 predstavlja adresu mreže, a ne adresu računara (hosta), a adresa koja na kraju ima 255 kao na primer 192.168.7.255 predstavlja broadcast adresu te mreže. Dakle za računare poslednji oktet bi trebao da bude iz opsega 1 do 254. Naravno za masku se u ovom slučaju uvek koristi podrazumevana maska, 255.255.255.0.

 
Kako bih mogao da uvedem ADSL na LAN od 2 kompjutera. Da li mora jedan da bude server ili mogu oba da budu ravnopravna i da koriste ADSL? Takodje me interesuje da li ta 2 kompa mogu istovremeno da budu konektovana preko ADSL-a, tj. da dele konekciju??? ( MALO TEZI ZADATAK VREDAN "LEPLJIVE" :-) )?
 
ICS - Internet Connection Sharing

Pretpostavimo da imate nekoliko rachunara u mrezu, i zelite da svi rachunari u toj mrezi imaju internet. Dakle, imate internet na (glavnom) rachunaru. Nazvacemo ga (server bez obzira sto nije). Znachi na serveru imate Internet, bilo da je ADSL, Dial Up, Kablovski, Wireless. I pretpostavimo da ste vec kreirali svoju mrezu u lanu i da sve radi kako treba.

Sada je potrebno na svim rachunarima promeniti IP adresu pochev od 192.168.0.2 - (pa do zadnjeg rachunara). Takodje upisati i DNS svoga provajdera. A default gateway postavite 192.168.0.1.

To sam sve uradio, ali nemam internet na njima, zasto ?
Josh jedna stvar preostaje: Na (serveru) idite na konekciju koja vam je predvidjena za Internet, na properties, zatim advance, i chekirajte opciju, Alow network users to connect true this computer internet connections. Primeticete da ce se IP adresa na ethernet kartici koju koristite za Lan mrezu promeniti dobice IP adresu 192.168.0.1.
Zato sam vam gore napomenuo da je potrebno da ostale kartice dobije IP adresu, pochev od 192.168.0.2. U tome je caka. Samime time ste zavrsili posao oko problema interneta.
Da li je potrebno da svi rachunaru budu ukljucheni nebili imao Internet ?
Naravno da ne, potrebno je samo da bude ukljuchen (server), nebili ostali imali Internet na svojim racunarima.
Ako mi je iskljuchen (Server) da li cu moci da koristim Intranet i sta je Intranet ?
Intranet: Unutrasnja mreza
Primer: vasha Lan mreza
Internet: Spoljasnja mreza
Primer: Internet, jelte
Mocicete da koristite intranet mrezu, i bicete zasticeni jer prelaze NAT.
Sta je NAT:
Name Adress translation:
Svi rachunari koji su u Lan mrezi nece biti vidljivi dok surfujete, osim (servera).
 
Kategorije kablova:

Cat 1: Telefonski kabal.
Objasnjenje: Neupotrebljiv je za umrezavanje retko se koristi, ili preciznije vishe se uopste ne koristi ni za instalaciju telefonije.
Cat 2: Cetiri uporedne parice.
Objasnjenje: 4 Mbp, ne preporucuje se za umrezavanje.
Cat 3: Cetiri uporedne parice sa tri uvijanja po stopi, pojektovane za, odnosno do 16 MHz.
Objasnjenje: 10 Mbps, Ethernet i 4 Mbps Token Ring, koristi se i kao kabl i kod novih telefonskih instalacija.
Cat 4: Cetiri uporedne parice projektovane za, odnosno 20 MHz.
Objasnjenje: 16 Mbps, koristi se za Token Ring.
Cat 5: Cetiri uporedne parice sa osam uvijanja po stopi, projektovane za, odnosno 10 MHz.
Objasnjenje: 100 Mbps, koristi se za Fast Ethernet karice, standard za umrezavanje.
Cat 5E: Cetiri uporedne parice sa osam uvijanja, napravljen od kvalitetnijih materijala i projektovan je za, odnosno 100 MHz.
Objasnjenje: Koristi se za dvostruki kapacitet prenosa obicnog Cat 5 kabla.
Cat 6: Cetiri uporedne parice kod kojih je svaki par uvijen u zastitini omotac, ujedno sa polimerom.
Objasnjenje: Predvidjen je za sestostruki kapacitet prenosa obicnog Cat 5 kabla.
 
lepo legalos, sve pohvale za trud..ako ti nije mrsko, samo dopuni ovo malo jednim objasnjenjem kada se stavljaju ukrsteni, a kad neukrsteni kablovi.. sve ostalo nema smisla ako se tu pogresi.. dakle, slucajajevi: racunar-racunar, switch-racunar.. i daj im neki link sa bojama i redosledom parica..

a za ics bih te malo dopunio...dakle, ics ima ulogu primitivnog dhcp servera koji radi u opsegu adresa 192.168.0.x (192.168.0.1 - 192.168.0.254)... dovoljno je na racunaru na kome se sheruje konekcija, postaviti adresu 192.168.0.1, a na ostalim racunarima postaviti da automatski dobijaju adrese.. nema potrebe da se ostalim racunarima zadaju staticke adrese
 
Da znam, mora razlichit raspored da bude ukoliko ide swich pa ethernet (i obratno) za razliku od ethernet to ehernet. Bice kompletan tutorijal o svemu ovih dana i za umrezavanje i za ICS, chim nadjem malo slobodnog vremena. Po default-u, za ICS pravilno je kako nalaze Microsoft da se cilja na APIPIN servis pre nego za statiku sa ip adresama. Mada znash i sam kakva je APIPA sama po sebi, zato vishe volim barem ja, da stavim statichku i miran sam. Znam ko je ko, nemoram non stop da kucam ipconfig ili da idem na status ili da pustam skener. Dobro ukoliko je vishe od 100-150 rachunara onda i nije loshe ukljuchiti APIPU, ali za manji broj rachunara kojima mozesh popamtiti IP-eve onda je statichka sasvim dovoljna, (izostavljajuci 2003-ku ili neki drugi server raniji i njegov DHCP u ovoj prichi) posto je tema vezana za (obichno) umrezavanje. No, pravilnije je onako kako si ti napisao za ICS.
 
ma ok, nije greska postaviti staticke adrese, nego nije obavezno :wink:
i ne radi se ovde o apipi... ics je dhcp server i radi u drugacijem opsegu nego apipa... apipa nije dhcp server.. apipa je resenje ako dhcp servera nema.. racunar trazi dhcp server, pa ako ga ne nadje tada se "samokonfigurise" na nekoj adresi iz opsega 169.254.x.x (169.254.0.1 - 169.254.255.254)..(subnet 255.255.0.0)
 
Bundeva, pa koji opseg onda dobija ako mu stavish da automatski pokupi adresu sa ICS XP rachunara. Valjda bi trebalo da se apipa aktivira onda, znachi apipa radi posao kad je dinamichki a statichki ide (na) sa hosta (glavnog) |192.168.0.0 - 192.168.0.1| pa raspon ostalim, to bi trebalo da bude ovako.
 
ne, ne aktivira se apipa... prvi racunar, na kome je ics, sa adresom 192.168.0.1, dodeljuje ostalim racunarima adrese.. on je dhcp server... ukoliko racunar, iz nekog razloga, ne moze da dobije adresu od njega, onda ce proraditi apipa..ali u tom slucaju nema nista od izlaska na internet, jer nece biti u istom subnetu
 
bundeva:
a za ics bih te malo dopunio...dakle, ics ima ulogu primitivnog dhcp servera koji radi u opsegu adresa 192.168.0.x (192.168.0.1 - 192.168.0.254)... dovoljno je na racunaru na kome se sheruje konekcija, postaviti adresu 192.168.0.1, a na ostalim racunarima postaviti da automatski dobijaju adrese.. nema potrebe da se ostalim racunarima zadaju staticke adrese
Za ovo je Bundeva 100% u pravu , znam jer imam isti slučaj kući ako onom drugom računaru stavim drugu IP adresu tada mi je internet na onom drugom računaru misaona imenica (nema ništa od njega). lepo ste vi ovde sve opisali ali nažalost ni sve to ne funkcioniše uvek.
Primer je kod mene : Imam wireless internet na jednom računaru a drugi je povezan sa prvim krossover kablom na LAN. Sve živo sam bio isprobao ,:
Prvi put sam odradio najjednostavnije umrežavanje bez dodeljivanja ip adresa tj dodelio računarima imena i stavio ih u isti WORKGROUP , tada su računari videli jedni druge i njihovemeđusobno šerovane foldere i mogli su da rade između sebe sve. Na to sam šerovao LAN prvog računara sa " Alow other network users to connect trough this computer internet connection" i neće pa sam posle otišao da šerujem samu konekciju i dobio prvo upozorenje sistema da mora da ukine šer za Lan da bi dozvolio šer na internet konekciji .I naravno internet mi nije radio na drugom računaru .
Drugi put uzmem podesim IP adrese , i pokrenem vizard na obadva računara (oba imaju xp sa sp2) za "setup Home or small ofiice network" sve podesim dozvolim im da šeruju međusobno i da se kače na net preko internet konekcije prvoga kad i dalje neće šta više sada onaj kompjuter nemože da udje na šer od prvoga računara a prvi ulazi u drugi (ovaj problem imam i dan danas jer mi je bilo važnije da izguram oba računara na net nego međusobna mreža) . Rekoh ajde sve da pregledam kad ono onu adresu 192.168.0.1 wizard dodelio wireles adapteru a na lan mi stavio automatski dodeljivanje kao i na drugi kompjuter , uzmem ja tada i stavim na wirelles adapter automatsko dodeljivanje adrese , ukinem šer koji je glasio na wirelles adapter , i otvorim na konekciji ručno propertis i stavim da šeruje internet konekciju na lan adapter koji mi se kači na drugi komp . Kada ono ni dalje neće internet onamo i nije hteo da mi dozvoli pristup internetu dok na drugom računaru nisam stavio automatsko dodeljivanje IP adresa e tada mi je internet tek proradio tamo.
Situacija je veoma čudna u najmanju ruku , sada imam internet na oba kompa ali nemam šer sa glavnog računara na sporedni jer kada probam da otvorim glavni računar sa sporednoga u mreži on mi traži username i password a prvi mi računar nije pod šifrom :(
Jednu stvar nisam probao samo a to je povezivanje dva adaptera Wirelles i Lan u Bridge connections jer neznam dali bi mi to pomoglo nešto . I posle svih ovih peripetija ubacim neki Live distro Linux i on se sam autokonfiguriše i izadje na net bez ikakvih problema i vidi unutrašnju mrežu između dva računara i ja udarim dva posta na krstarici već pomalo iz besa jer mi se dva xp-a nemogu povezati kako treba :( a linux mi to odradi sam od sebe :(
 
Snejks, bridge ti netreba za ovakve stvari, sto bi njega radio, on ce ti biti potreban ukoliko budesh imao dve (razlichite) subnet maske, za ovo ti netreba. Morash da bi radio ICS ubaciti, odnosno, upisati i dns tvoga provajdera. A za ovo, sto ti pravi problem sa sifrom kada pristupash share-u na (glavnom) rachunaru, verovatno izgleda da imash na quest account-u neku sifru, posto kada pristupash na mrezu, pristupash sa quest nalogom. Moguce da je to, probaj da resetujesh password na quest nalogu na (glavnom) rachunaru i ostavish blanko password.

LAN - Umrezavanje UTP Kablom:

Potrebna oprema, za izradu (fizichke) mreze:
- UTP (Unshield twisted pair) kabal
- Krimp kljesta, sa lezistima za RJ 45
- Konektori (oznaka RJ 45)
- Mrezna kartica (Ukoliko nemate integrisanu na svojoj plochi, kupite jednu za PCI slot)
- Kabl Tester (Kabal za testiranje vashe mreze, odnosno kablova)


Graficki prikaz:

UTP (Unshielded twisted pair) kabal:

utpgn9.gif


Krimp Kljesta sa lezistima za RJ 45:

krimpkljesta46pinovadn4.gif


Konektori (oznaka RJ 45):

rj45zi5.gif


Mrezna kartica, integrisana:

integrisanamreznawk1.gif


Za PCI slot na matichnoj plochi:

pciethernetkarticabz2.gif


Kabl Tester (Kabal za testiranje vashe mreze, odnosno kablova):

cabletesterpy4.gif


Povezivanje: Rachunar – Rachunar (Crossover):

peertopeerjv8.gif


Povezivanje: Rachunar – Switch (Straight):

kompjuterrouterbi5.gif


Povezivanje: Router – Switch (Straight):

mixedtb5.gif


Povezivanje: Rachunar – Router (Straight):

kompjuterrouterbi5.gif


Legenda:

Raspored parica:

legendawo2.gif


Opsirnije o protokolima mreza, imate ovde.
 
nema potrabe da upisuje dns provajdera..internet mu sljaka, zar ne?
ti imas samo problem sa pristupom sherovanom folderu na racunaru koji izlazi na internet.. ili dodaj korisnika sa drugog racunara na taj racunar ili na sherovanom folderu dodaj na sharing i security tabovima "anonymous logon"
 
Ja sam morao da odradim na ip config slash all pregled pa da ukucam DNS svoga provajdera, inache mi nebi radio ICS. Da bi doso do tih setovanja za foldere i logon anonymus, mora da iskljuchi u opcijama za folder options, use simple file sharing. Moguci razlog moze da bude i ukoliko je neki account koji je ovlascen da pregledava taj folder pod nekom sifrom.
 
Use simple file sharing je opcija koju odmah isključim kada instaliram neki XP. Iskustvo administratora mreža koje znam i moje skromno govori da ta opcija u većini slučajeva pravi više štete nego koristi. Ako se ne isključi odmah može da bude uzrok čudnog ponašanja računara u mreži.
 

Back
Top