Drzavljanstvo za bilo koju zemlju Evropske Unije

archy:
Zdravo svima

Da li neko moze da mi kaze u kojoj se zemlji u Evropskoj uniji moze doci do drzavljanstva na sto brzi nacin, koliko dugo traje proces, koji su uslovi i da li moze posle to drzavljanstvo da posluzi kao odskocna daska za prelazak u Svajcarsku.

Ne verujem da drzavljanstvo bilo koje EU zemlje moze biti od koristi za dobijanje svajcarskog drzavljanstva. A koliko znam , isto se ne dobija tako lako, potrebno je guliti dosta godina .....
Ako se dokopas neke EU zemlje i nekog pasosa, ne vidim potrebu da odlazak u Svajcarsku i ponovno prolazenje kroz dugacku proceduru dobijanja pasosa . Osedeces dok sve to ne odradis.

Mada ne znam kako planiras da se dokopas i nekog EU pasosa. Ni to nije bas lagana misija.
Ovde neko na forumu pomenu da se u Norveskoj dobija pasos za samo 3 godine, nisam to znao. U ostalim zemljama ti rogovi izrastu dok ne dobijes pasos.
 
Hvala za informaciju u vezi Norveske, ni ja to nisam znao. Moracu da proverim i to. Zaboravio sam da napomenem i to da sam rodjen u Parizu 1970 god i ziveo tamo do 12 godine tj. do 1982 god, da li mi to daje neke privilegije za Francusko drzavljanstvo posto moji nisu tada hteli da mi uzmu dvojno drzavljanstvo vec samo nase.
 
archy:
Hvala za informaciju u vezi Norveske, ni ja to nisam znao. Moracu da proverim i to. Zaboravio sam da napomenem i to da sam rodjen u Parizu 1970 god i ziveo tamo do 12 godine tj. do 1982 god, da li mi to daje neke privilegije za Francusko drzavljanstvo posto moji nisu tada hteli da mi uzmu dvojno drzavljanstvo vec samo nase.
Za to se lepo raspitaj u Francuskoj ambasadi,ali koliko znam samo rodjenjem ne stices drzavljanstvo te zemlje(jedino ako neko od tvojih roditelja ima drzavljanstvo),mada posto si ziveo tamo 12 godina,pokusaj mozda i uspes.
Srecno
 
klika:
Ovde neko na forumu pomenu da se u Norveskoj dobija pasos za samo 3 godine, nisam to znao. U ostalim zemljama ti rogovi izrastu dok ne dobijes pasos.
Nije tacno... Drzavljanstvo moze da se trazi tek posle navrsenih 7 godina zivota u Norveskoj. Sajt na kojem sve lepo pise je www.udi.no
Ima i na engleskom. Evo kopirala sam nesto malo, na sajtu stoji puno vise.

General requirements of you as an applicant for citizenship
If you have a valid residence permit in Norway, you can apply for Norwegian citizenship. For the application to be granted, you must, among other things, meet the following requirements:
Be above the age of 12 (does not apply to stateless persons or children for whom citizenship is applied for concurrently with their mother or father, or children with a Norwegian mother or father)
Have documented or clarified your identity
Be resident in Norway and intend to continue to live here
Meet the conditions for a residence permit
Have stayed in Norway for a total of seven years during the last ten years on permits each of which must have been granted for at least one year (see exemptions below)
Have completed 300 hours of tuition in the Norwegian language or have documented sufficient skills in Norwegian or Sami (NOTE: Applies to persons under the age of 55 whose applications are decided after 1 September 2008 ). For further information, see www.imdi.no.
Must not have been convicted of a criminal offence or been ordered to undergo enforced psychiatric health treatment or enforced psychiatric care (good conduct requirement)
Must have been released from your original citizenship unless it automatically expires when you become Norwegian
 
klika:
Ne verujem da drzavljanstvo bilo koje EU zemlje moze biti od koristi za dobijanje svajcarskog drzavljanstva. A koliko znam , isto se ne dobija tako lako, potrebno je guliti dosta godina .....
Ako se dokopas neke EU zemlje i nekog pasosa, ne vidim potrebu da odlazak u Svajcarsku i ponovno prolazenje kroz dugacku proceduru dobijanja pasosa . Osedeces dok sve to ne odradis.

Mada ne znam kako planiras da se dokopas i nekog EU pasosa. Ni to nije bas lagana misija.
Ovde neko na forumu pomenu da se u Norveskoj dobija pasos za samo 3 godine, nisam to znao. U ostalim zemljama ti rogovi izrastu dok ne dobijes pasos.
Ali Archy je hteo da dobije neki pasos Europske unije! Ja znam da Norveska ne pripada EU.
 
Hvala za informaciju u vezi Norveske, ni ja to nisam znao. Moracu da proverim i to. Zaboravio sam da napomenem i to da sam rodjen u Parizu 1970 god i ziveo tamo do 12 godine tj. do 1982 god, da li mi to daje neke privilegije za Francusko drzavljanstvo posto moji nisu tada hteli da mi uzmu dvojno drzavljanstvo vec samo nase.
nisam 100% siguran, cini mi se da imas srece. ako si rodjen na teritoriji francuske dobijas njihovo drzavljanstvo.
 
Koliko ja znam, proces za dobijanje drzavljanstva u zemljama EU nije svuda isti. U vecini slucajeva, brakom dobijas pravo na drzavljanstvo u proseku za 2-3 godine, ali ako se ne varam, u Italiji tu mogucnost dobijas vec posle 6 meseci. Bar je tako bilo... A sto se rodjenja u Parizu tice, ja sam sticajem okolnosti rodjena u Austriji, ali pravo na zahtev za drzavljanstvo mi je isteklo kad sam napunila 16, tj "daaaavno". U svakom slucaju, ako imas bilo kakve papire iz Francuske jednostavno napisi jedno pisamce F ambasadi u Beogradu ili vec, prilozi uz to kopiju izvoda i slicno i sacekaj odgovor. Zakazu ti termin i dobijes sav info iz prve ruke.
 
Mada ne znam kako planiras da se dokopas i nekog EU pasosa. Ni to nije bas lagana misija.
Ovde neko na forumu pomenu da se u Norveskoj dobija pasos za samo 3 godine, nisam to znao. U ostalim zemljama ti rogovi izrastu dok ne dobijes pasos.
------------------------------------------------------------------------------------------------

U Norveskoj se prijatelju drzavljanstvo dobija nakon 7 godina,a nakon 3 godine ako si vencan sa Norveskim drzavljanom(kom),ono sto vam je vec pre napisala chokolada
 
Hvala za informaciju u vezi Norveske, ni ja to nisam znao. Moracu da proverim i to. Zaboravio sam da napomenem i to da sam rodjen u Parizu 1970 god i ziveo tamo do 12 godine tj. do 1982 god, da li mi to daje neke privilegije za Francusko drzavljanstvo posto moji nisu tada hteli da mi uzmu dvojno drzavljanstvo vec samo nase.

Moj brat od tetke je rodjen u Parizu 1973. god. i ziveo je kao i ti neko vreme pa posle u Srbiji.Pa je posle se ponovo dokopao Pariza(sa nasim srpskim pasosem) i sa svojom suprugom izrodio dete koje je automatski dobilo crveni-francuski pasos i francusko drzavljanstvo a on i njegova supruga su tek u procesu dobijanja ,ali ne bi njegovo dete dobilo crveni pasos da on nije rodjen u FRA.(tako mi je ispricao-zakon FRA).Njegovi roditelji su rodjeni u SRBIJI.
 
Pozdrav ljudi!

Moze li mi neko reci koliko je otprilike vremena potrebno jednom Albancu da dobije grcke papire, dakle papire koje bi mu omogucile posjetu nekoj drugoj zemlji osim njegove domovine?
Imam prijatelja Albanca koji u Grckoj boravi skoro 11 godina, a jos uvijek nije dobio adekvatne papire, pa sam htjela da to 'istrazim' malo. heheh.

Unaprijed vam hvala!
 
Pozdrav ljudi!

Moze li mi neko reci koliko je otprilike vremena potrebno jednom Albancu da dobije grcke papire, dakle papire koje bi mu omogucile posjetu nekoj drugoj zemlji osim njegove domovine?
Imam prijatelja Albanca koji u Grckoj boravi skoro 11 godina, a jos uvijek nije dobio adekvatne papire, pa sam htjela da to 'istrazim' malo. heheh.

Unaprijed vam hvala!

Što se tiče Grčke, mislim da se radi isključivo o novcu. Odnosno da taj tvoj poznanik nije imao para.

Svakih 5 godina se dele papiri, i dobiju ih svi koji imaju da plate. Zadnji put je to bilo moguće 2006-te. Ko god je imao da plati advokatu 2000-3000 evra, a pritom nije imao neki kriminalni slučaj iza sebe, neku otvorenu sudsku parnicu itd...) je te godine dobio papire. Tražili su da te neko prijavi da radiš kod njega i lekarski pregled. Plus pare za advokata. Ništa više
 
Residence mozda i nije problem, ali drzavljanstvo moze da bude. Ja zivim u Finskoj i imam permanent residence permit, posle 5 godina zivota ovde mogu da podnesem zahtev za drzavljanstvo koji kosta uzasno mnogo (cini mi se da cifra moze biti i oko 1000 evra), plus moram da ispolazem neke testove, znanja finskog i slicno...I cak iako sve uradim super niko ni ne garantuje da cu drzavljanstvo dobiti. Znam primer coveka koji radi u Nokia Co. , i on zbog prirode posla putuje po celom svetu sa srpskim pasosem...I posto je Nokia skapirala da je njemu zaista cimanje da svaki put vadi vizu za na primer USA (pri tom sto oni placaju te njegove troskove za vizu) oni su mu prakticno sredili da dobije Finsko drzavljanstvo posle punih 14 godina zivota ovde. Tako da drzavljanstvo nije bas lako, bar ne u ovoj zemlji. Nisam sigurna kako je u Svedskoj, Norveskoj i sl, ali znajuci Skandinavce sve je to tu negde jako slicno.
 
Citam sve ovo i ne mogu da verujem koliko je tesko otici odavde.Pitam se ,ako bi usli na belu sengen listu,da li bi imali kao i hrvati pravo da putujemo bez viza i ostanemo najduze tri meseca u nekoj od zemalja EU.A takodje me zanima da li ce vaziti isto kao i za njih da je zabranjen legalan rad jer nemas dozvolu za rad.Eto ako neko zna..Jer sve se nadam dace valjda sad 2009 da i mi pobegnemo iz ove tamnice.
 
Beli Sengen ce biti super za turisticka putovanja, ali u smislu odlaska i rada u EU, legalno, ne menja nista.

Ne znam da li znate da recimo ni Rumuni i Bugari koji su zvanicno EU nemaju pravo da rade u svim EU drzavama?

Naravno, uvek ce biti ljudi koji ce se snaci, otici negde, i uspeti i na crno. Sve zavisi o kojoj je zemlji rec, da li nekog poznajete, kako imate srece.

Zivela sam u Spaniji, gde je uzasna navala emigranata, i posao se jako tesko nalazi. Ko nema papire (EU) bolje da ne pokusava. Govorim o normalnim poslovima, ne nekim muvanjima. Jako je mnogo latinosa (koji su u prednosti zbog jezika, plus imaju povoljnosti za radne dozvole) plus rumuna i bugara, i tamo ne bih preporucila odlazak na bum.

Inace, Spanija daje mogucnost trazenja drzavljanstva nakon 1 godine braka sa spancem/spanjolkom. E kad se to sredi, onda je druga prica :)
 
Beli Sengen ce biti super za turisticka putovanja, ali u smislu odlaska i rada u EU, legalno, ne menja nista.

Ne znam da li znate da recimo ni Rumuni i Bugari koji su zvanicno EU nemaju pravo da rade u svim EU drzavama?

Tačno tako !

Takozvana ''bela'' Šengen lista NE GARANTUJE ulazak u zemlje EU.
A i kad vas puste da uđete (a ne moraju), možete da ostanete samo 3 meseca i NE MOŽETE da radite !

Bila sam prisutna na grčkoj granici, dok su Bugari i Rumuni bili na ''beloj'' Šengen listi, pre ulaska u EU, kada je grčki policajac bacio u baru pasoš Rumunu, i pokazao mu da se vrati nazad. Na njegovo pitanje:'' zašto ?'' , je odgovorio: ''zato što mi se ne sviđa tvoja faca'' ......
 

Back
Top