nagrada od 5 eur

PrincRima

Zainteresovan član
Poruka
105
onome ko pomogne u detekciji problema :)
Palim racunar i posle nekoliko sekundi se sam gasi.
Ponekad..ali samo ponekad krene da dize sistem, ispise nesto oko greske i napise "pres del to enter bios..ako ne pritisnem, posle 10 sekundi se ugasi..ako pritisnem, uvede me u bios, gde naravno ne umem da se snadjem. Dakle? :)
 
Iskreno mnogo vise uzmam ;)

Moze biti mnogo toga.
Ako je tako od pocetka moguce je da su pobrkani kablici na ploci i kucistu (u stvari to je sigurno posto sam u rukama imao racunar koji se gasio posle par sekundi od ukljucivanja a problem je bio u sleep kablicu koji je bio pogresno obelezen (a da ne pricam da sam spremio cak i napajanje sa drugog kucista da bih proverio da nisje stvar u napajanju) :lol:) a ako je to novotarija od skoro (pre je dobro radio) onda stvarno moze biti mnogo toga.
Bilo bi dobro da kazes "sta kaze to oko greske"
 
Kad se gasi posle samo nekoliko sekundi, onda mi je to mnogo sumnjivo. Ako ne znas da se snadjes u BIOSU, probaj ovako: restartuj, ili ugasi racunar, pa dok se sistem podize, pritisni F8. Ako ti se pojavi dijalog, a vidis da nije BIOS, nadji strelicom (gore-dole) LAST GOOD CONFIGURATION... Druga varijanta: SAFE MODE, pa udjes na SISTEM RESTORE i vratis sistem na neki od datuma koji su obelezeni. Ako ti je neki racunar starijeg datuma, meni ovo mirise da se nesto desava sa maticnom plocom, procesorom... sto kazu ljudi, ovo se desava zbog mnogo stvari. Ako ti se pojavljuje BIOS kad ukljucis, probaj bar da proveris u papirima na koliko ti GHz radi procesor, pa ga tako i podesi, pa onda ESC i sve YES... Pazi, ja nisam profesionalac (mislim programer, ili inzenjer), pisem ti svoja iskustva, a ovo su neke elementarne stvari. Meni se desavalo da sistem padne (ugasi se) i zbog softvera, a kada je u pitanju bio hardver, ispostavilo se da je otisao procesor. Ne mora da znaci da je isti slucaj kod tebe. Napisi nam, bar, tvoju osnovnu konfiguraciju, pa cemo tako videti i koliko je masina stara... Hocu da kazem - tesko je pronaci novu hardversku komponentu za stare racunare, ali uvek moze da se nadje korisceno... Bla-bla... stvarno je tesko pricati napamet... I ne pisem ti ovo zbog 5 evra, vec zelim nekako da pomognem... Pozdrav
 
Verovatno si preklokovao konfiguraciju ili je stvarno crkao kada ti dozvoli da uđeš u BIOS nađi tamo stavku "LOAD SAFE DEFAULTS" da bi bios vratio na osnovna podešavanja, pokreneš ga sa Enter i F10 da bi sačuvao i izašao iz BIOS-a . Mada možda mogu biti razne , stvari jedno pitanje za tebe dali čuješ da računar "bipne" kada ga pališ i koliko puta?
Ako si ti sada sastavljao računar proveri kabliće , proveri dali RAM moduli leže u svojim slotovima, pa zatim sve kartice koje si postavio u kompjuter dali ispravno leže u slotovima. Nekada zna da prašina namesti ovakav problem pa ako je dugo sve stojalo treba ga otvoriti i očistiti detaljno itd.
 
Alo ljudi i format c:

Kakve veze to ima..
Cim ga paljenjem(ukljucivanjem) vodi u BIOS, znaci da je nesto poslo naopako.. Posto se covjek ne razumije, napisite mu sta i kako, a ne format c>>

Nije nam doduse napisao detalja, niti to da li ima neobicnih zvucnih signala prilikom ukljucivanja kompjutera..

Za pocetak, ako te ne mrzi, udji u taj BIOS i pogledaj gdje moze da bude opcija Default (obicno je to nekih od F funkcija, a najcesce F5), nakon toga, pogledaj oce li biti promjena..

Sad za sad samo i ja pricam napamet, jer moze da bude svasta...

Izvinjavam se ako sam bio grub, ali se najezim od posta tipa FORMAT C:, jer ova opcija ponekad i nije rjesenje problema..

Poz..zzzz
 
hajde da pomognemo imaju samo 3 verzije:

1.znaci moguce je da je stradalo napajanje >>>uzmez od druga napajanje i otklonis spekulacije...
2.Ploca mozda je stradalo ..............na ploci ne mogu da obljasnjavam uglavnom ne moze da se popravi..
3. BIOS vrati sve na standardne parametre i ubaci novi BIOS..
 
Don_Vito:
hajde da pomognemo imaju samo 3 verzije:

1.znaci moguce je da je stradalo napajanje >>>uzmez od druga napajanje i otklonis spekulacije...
2.Ploca mozda je stradalo ..............na ploci ne mogu da obljasnjavam uglavnom ne moze da se popravi..
3. BIOS vrati sve na standardne parametre i ubaci novi BIOS..
Don Vito kao prvo da je stradalo napajanje 100% da ne bi ušao u BIOS , da je crkla matična ploča takođe (možda samo neki deo na matičnoj ploči da je crkao to je moguće ali taj deo bi pravio najverovatnije kratak spoj i tu bi se ista priča iz momenta završila) ,
Kao drugo za grafičku neverujem da je stradala dok vidiš bilo šta na ekranu :) ,
Kao treće čisto sumnjam da mu je BIOS oštećen jer bi i on bio mrtav tada tako da flešovanje biosa nek ostavi za neku drugu priču.
Kao četvrto ako nezna da radi sa BIOS-om moj savet je da nosi tu kantu kod maistora u neki dobar servis , nekome ko zna DOBRO da radi sa tim. Mi ovde možemo da mu damo poneki savet u vezi biosa ali ako neko nezna dovoljno dobro engleski (što je osnovna stvar u BIOS-u) pošto je BIOS ceo na engleskom tada taj nemože čak ni da nasluti šta tamo piše i šta treba da radi tada je mnogo bolje rešenje odneti kantu u servis.
A što se tiče onih idiotskih saveta tipa format c: tu se apsolutno slažem sa GZ
 
Neko je pametno skinuo onaj savet sa format C odavde. Da se najezis od pomisli... Nego, sad se prisetih, kada je meni prilikom slicne situacije otisao procesor, cuo se povremeno dug pisak iz kucista. Posto je u jednom trenutku i monitor ostao crn (sistem se, kao, upalio, a na monitoru nista), bila sam ubedjena da je graficka. A ipak nije bilo to. Takodje, lepo se dopunjavamo, a zaboravili smo da priupitamo coveka da nije, mozda, dodavao neku memoriju, koja se ne slaze... I to moze da napravi grdno cudo... Pritom, otkako nam je postavio problem, Princ Rima se uopste ne javlja. Sad me zivo kopka sta se, zapravo, dogodilo sa racunarom.
 
kad procesor sibne ili nije dobro u lezistu onda kad se ukljuci komp nemas sliku ali komp ostaje ukljucen ne gasi se.
Moras na dugme da ga gasis ili iz struje da ga cupas.
GZ je potpuno u pravu. Formatiranje je vise nego smesan predlog.
Do sada najrealniji odgovor (osim mog naravno :lol: ) je dao Snejks

@ rema
pregrevanje procesora se manifestuje na drugi nacin.


.
 
PrincRima:
onome ko pomogne u detekciji problema :)
Palim racunar i posle nekoliko sekundi se sam gasi.
Ponekad..ali samo ponekad krene da dize sistem, ispise nesto oko greske i napise "pres del to enter bios..ako ne pritisnem, posle 10 sekundi se ugasi..ako pritisnem, uvede me u bios, gde naravno ne umem da se snadjem. Dakle? :)

Dacu ti 5 eura da ne zezas, nisi dao nikakve podatke o nicemu i ovo je obicna zezancija, neces dugo zob zobati
 
SNEJKS glup si preterano.....
90%sam siguran de je strado transformater u napajanu ili neki kondezator pa napon nije pogodan za rad PC-ija pa se on gasi posle 10 s.
9%ploca tj. svaka koponenta dobija manju ili vecu kolicinu napona to se moze videti u BIOSU. i odmah obelodaniti.
1%SISTEM
 
Don_Vito:
SNEJKS glup si preterano.....
90%sam siguran de je strado transformater u napajanu ili neki kondezator pa napon nije pogodan za rad PC-ija pa se on gasi posle 10 s.
9%ploca tj. svaka koponenta dobija manju ili vecu kolicinu napona to se moze videti u BIOSU. i odmah obelodaniti.
1%SISTEM
Don Vito si ti taj što je predlagao format c: ? samim tim si sve rekao
 
snejks:
Don Vito kao prvo da je stradalo napajanje 100% da ne bi ušao u BIOS....
Nije, napajanje može da rikne tako da komp radi sasvim OK dok se ne poveća zahtev za strujom, recimo startuješ grafički intenzivnu igricu a onda da pukne sve komplet (oni čuveni flash restarti bez upozorenja.)
 
Sizif:
Nije, napajanje može da rikne tako da komp radi sasvim OK dok se ne poveća zahtev za strujom, recimo startuješ grafički intenzivnu igricu a onda da pukne sve komplet (oni čuveni flash restarti bez upozorenja.)
Može ali koliko iznosi to može u % ? , svaki stoti ili dvestoti ili hiljaditi? Kod ovakvih stvari treba biti veoma oprezan i ne zaletati se možda je napajanje ispravno samo je pitanje dali je ono dovoljno dobro da nosi tu grafiku? Previše je "možda" kod ovoga problema, a gazda posta se ne javlja , a ako si već naveo nešto iz posta trebao si sve da pročitaša među njima i savet da ako nezna neka nosi u servis.
 

Back
Top