Porodicno stablo :)

Не разумем, како може да постоји готов нацрт за породично стабло, кад су породице толико различите по броју деце у свим генерацијама.....?!
 
Jel zna neko kojoj instituciji da se utvdim kako bih prikupila sve podatke o svojoj porodici, mislim, znam ko su mi mama i tata i babe i dede i padede i prababe ali sam htela siru porodicu da pozapisujem i napravim stablo.

Hvala!
 
Marko kojeg je rodila Mira Markovic, on je moj brat, jer je njega napravio Arkan. Milosevic Slobodan je priznao Marka.

Mene je napravio Arkan.Moj tata je priznao mene.

Marko je i bio i moja velika prava ljubav od najranijeg detinjstva dok nisam saznala da smo brat i sestra.
 
MadonnaGirl:
gde mogu da nadjem porodicno stablo na netu(samo nacrt sa nepopunjenim imenima)???
ako neko ima takvo neka postavi ovde ili neka da sajt!Hitno je please!!!
dobar program je i great family.guglaj i naci ces.ako ne, posalji na pp mail i poslacu ti.
ja to koristim i imam unesenih 267 osoba familije, 7 kolena unazad.
nisam istrazivao knjige, vec sam pisao po secanjima starijih.
u ovaj program mozes o svakome da zabelezis, osim osnovnih faktografskih podataka i price vezane za svako lice i drugo.
 
Jel zna neko kojoj instituciji da se utvdim kako bih prikupila sve podatke o svojoj porodici, mislim, znam ko su mi mama i tata i babe i dede i padede i prababe ali sam htela siru porodicu da pozapisujem i napravim stablo.

Hvala!

To je veoma mukotrpan posao i ne postoje podaci na jednom mestu, vec se moraju skupljati i dosta se putuje dok se to radi. Ako zelis da napravis porodicno stablo sve do prapretka (prvog, odnosno, poslednjeg poznatog pretka) bice ti potrebna ekipa rodjaka koja je zainteresovana za to, a da zive u raznim krajevima kuda su se tvoji preci kretali ili ekipa koja je spremna da putuje i ide po raznim opstinama i mesnim zajednicama po nasoj zemlji ili mozda sire. Kada se sakupe i uporede podaci (koji na kraju ispadnu jako obimni), onda se oni unose u bilo kakav tabelarni prikaz i odozgo nadole i popunjavaju datumima usput ukoliko se nemaju bas svi datumi (nejasni datumi se mogu i kasnije iskopavati, ali ne mnogo kasnije jer nemanje datuma otezava kasnije korake u potrazi za ranijim imenima). Ako zelis da stablo ima svoju naucnu vrednost, onda se moraju fotokopirati dokumenta na koja se naislo u traganju.
Na samom pocetku, mora da se odluci i za format u zavisnosti da li se prati samo muska linija ili se dodaju i supruge i njihova stabla, ali ne verujem da zelis bas toliko da detaljises. Za ovu prvu varijantu, dovoljna je najobicnija tabela koja se na kraju skladno vizuelno obradi i ispadne stablo.
 
Jel zna neko kojoj instituciji da se utvdim kako bih prikupila sve podatke o svojoj porodici, mislim, znam ko su mi mama i tata i babe i dede i padede i prababe ali sam htela siru porodicu da pozapisujem i napravim stablo.

Hvala!

Moj otac se time bavio zajedno sa svojom bracom od stricheva i to bukvalno tako sto su krenuli u potragu po opstinskim i medicinskim dokumentacijama po Srbiji i Crnoj Gori. Ako zelis da stignes do prvog poznatog predaka, bitno je da podelis posao sa nekim jer koliko se secam, njihov zajednicki posao je trajao nekoliko godina i iziskivao mnogo troska za putovanja, zvanja, dopise, molbe i sl. Da bi sve to bilo pouzdano i kasnije dobilo pechat kao zvanicno stablo, ne treba da zasnujes istrazivanje na nekakvoj neproverenoj literaturi jer ako naidjes na jedan jedini pogresan podatak, krenuces u pogresnom smeru sasvim i ceo nastavak odraditi pogresno, tj. taj jedan podatak te moze slucajno prebaciti na sasvim drugu lozu.
Nadam se da sam bila od pomoci i da te nece demoralisati to sto sam ti ukazala na tezinu poduhvata. Zelim ti uspeh u tome jer je neverovatna satisfakcija imati jasan uvid u svoje poreklo i genetsko-istorijsko nasledje. Usput mozes nauciti mnogo toga o istoriji nekih lokaliteta koje mozda nikada ne bi upoznala iz zvanicnih udzbenika. :)
 

Back
Top