Rak testisa

uytuytuyt

Zainteresovan član
Poruka
146
Interesuje me da li se rak testisa moze nedvosmisleno utvrditi ultrazvukom, rendgenom ili sl. snimkom? Znam da je prva stvar otici do urologa na pregled, i to i planiram, ali me pre toga interesuje nekoliko informacija, da znam unapred.

Radi se o tome da sam spreman da platim za snimak ukoliko ce to nedvosmisleno pokazati o cemu se radi (tj resiti pitanje da li je rak ili ne), a ne zelim da cekam na nakanjivanja pojedinih lekara i upute koje cu ko zna koliko cekati i kad doci na red.

Unapred zahvalan.
 
Da, prva i osnovna star je pregled kod urologa!
I ako se vec desava nesto ja na tvom mestu se ne bih bavila pitanjima i razmisljanjima ovakve vrste nego bih trcecim korakom otisla kod urologa.
 
OK, i zasto ja sad ne mogu da dobijem odgovor na pitanje da li se rak testisa moze nedvosmisleno utvrditi ultrazvukom i/li rendgen snimkom?

Pa naravno da cu otici kod urologa, pa necu valjda sam sebi dijagnosticirati? (Cak po nekim pregledima koji se savetuju muskarcima, meni je sve OK, ali mi neki "simptomi" bude sumnju).

Dakle, moze li ultrazvuk i/li rendgen da nedvosmisleno kaze da li je rak ili ne?

Unapred hvala.
 
Pa lepo ti je rekla zena u prvoj recenici: da! Moze se ustanoviti UZom ili snimkom da se radi o tumorskoj masi (samo biopsija moze nedvosmisleno da pokaze da li se radi o MALIGNOJ promeni kod bilo kakvog tumora pa i ovog). POtpuna dijagnoza moze se postaviti samo na osnovu ukupnog pregleda (urolog), rezultata krvne slike (tumor markeri po potrebi), snimka testisa, i eventualne biopsije. Trci kod lekara podhitno!!!!!
 
E ti TUMOR MARKERI nemaju veze sa vezom!!! Moguće je da osoba koja umire od raka u podmakloj fazi ima sasvim uredne nalaze tumor markera, ali je isto tako moguće da se, iako tumor markeri imaju veoma povišenu vrednot, ne radi o tumoru.
Dakle, nemoj UOPŠTE da se uzdaš u tumor markere.
 
shaddow:
E ti TUMOR MARKERI nemaju veze sa vezom!!! Moguće je da osoba koja umire od raka u podmakloj fazi ima sasvim uredne nalaze tumor markera, ali je isto tako moguće da se, iako tumor markeri imaju veoma povišenu vrednot, ne radi o tumoru.
Dakle, nemoj UOPŠTE da se uzdaš u tumor markere.
Dobro bas nije da nemaju veze sa vezom, u vecini slucajeva jesu pozitivni ali nazalost desava se da budu negativni a da neko ima malignitet.
 
Isto tako dešava se da imaju veoma povišenu vrednost, a da se NE radi o malignitetu.

I kako onda čovek da se pouzda u takav nači dijagnostikovanja?!? Znaš ono, odeš uradiš analize, vidiš da je prilično povišena vrednost, premreš od straha, a ono ništa. Ili suprotan primer, vidiš da su rezultati "u redu" i kažeš "hvala bogu nije ništa", kad ono ipak jeste nešto. :(

Razgovarao sam sa veoma priznatim lekarima koji tvrde da uopšte ne priznaju tumor markere.
 
uytuytuyt:
Interesuje me da li se rak testisa moze nedvosmisleno utvrditi ultrazvukom, rendgenom ili sl. snimkom? Znam da je prva stvar otici do urologa na pregled, i to i planiram, ali me pre toga interesuje nekoliko informacija, da znam unapred.

Radi se o tome da sam spreman da platim za snimak ukoliko ce to nedvosmisleno pokazati o cemu se radi (tj resiti pitanje da li je rak ili ne), a ne zelim da cekam na nakanjivanja pojedinih lekara i upute koje cu ko zna koliko cekati i kad doci na red.

Unapred zahvalan.

A odakle ti uopšte ideja da bi mogao da imaš rak testisa?
 
Ej, Shaddow - aj se malo opusti: tumor markeri imaju svoje znacenje samo u sklopu opste dijagnostike koja je vec pomenuta; lepo je receno da je samo ceo paket validan: od pregleda, laboratorije, snimanja pa do biopsije. I imaju svoje mesto u dijagnostici tumora kao i druge dijagnosticke metode, a kolika ce im dijagnosticka vrednost biti ne zavisi od samo njihove vrednosti u tehnickom smislu vec od onoga ko 'cita' rezultat. Ne dijagnostikuje tumor marker karcinom; vec lekar.
 

Back
Top