Kutak za trudnice

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vesela fotografijo, cestitam od srca!:vatromet:
Zaboravila sam da kazem za plodovu vodu... Meni jeste oticala, ali tek tamo u 9 mesecu...
Inace nemam pojma sta su te horionske cupice sto pominjete, moze li neko pojsniti? Ja sam sa Stefanom radila dabl test po kojem se video neki minimalni rizik, pa sam isla na amniocentezu... Jako ruzno iskustvo, jako sam se uplasila, ali sam opet bila mnogo mirnija kad sam dobila rezultate...

Evo nasla sam ti:

BIOPSIJA HORIONA – UZIMANJE UZORKA HORIONSKIH CUPICA

U okviri rane prenatalne dijagnostike naslednih poremecaja, uzimanje uzorka horionskih cupica (chorionic villi sampling - CVS) poslednjih godina postaje sve popularnije. U osnovi ideje da se horionske cupice mogu iskoristiti za prenatalnu dijagnostiku je cinjenica da su njihove hromozomske i genske karakteristike identicne fetalnim.
Osnovna prednost ove metode je u cinjenici da se poremecaj nasledne osnove ploda otkriva vrlo rano, vec tokom prvog tromesecja graviditeta, na brz (do 48 sati od intervencije) i jednostavan nacin, uz prakticno jednak rizik po majku i plod kao i kod drugih metoda. Ukoliko se konstatuje poremecaj nasledne osnove, prekid trudnoce se izvodi na jednostavan nacin pre 10. nedelje graviditeta. Kako se odredjivanjem fetalnog kariotipa ustanovi i pol ploda, ova intervencija se savetuje i pacijentkinjama kod kojih postoji rizik za prenosenje bolesti vezanih za polne hromozome.
Za uzimanje horionskih cupica postoji vise pristupa i shodno tome vise razlicitih instrumenata prilagodjenih tipu intervencije, ali je za sve zajednicka ultrazvucna kontrola i navodjenje instrumenata. Sam postupak, bez obzira tip intervencije koji planiramo, pocinje sonografskim pregledom da bi se konstatovala trudnoca i vitalnost embriona. Zatim se merenjem duzine ploda (rastojanje teme-trtica, CRL) procenjuje starost trudnoce. U zavisnosti od polozaja materice u maloj karlici i mesta diferenciranja horiona frondozuma u njenoj supljini (zadebljanje horiona iz koga ce se formirati posteljica) planira se tip intervencije i najkraci put kojim ce se plasirati aspiraciona igla .Transabdominalni pristup je daleko najpopularniji metod za uzimanje horionskih cupica. Postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji i svakako je najkomforniji za pacijentkinje. Trudnica lezi na obicnom krevetu a intervenciji prethodi ultrazvucni pregled u cilji procene vitalnosti trudnoce i gestacijske starosti. Odredjivanjem polozaja horion frondozuma planira se najkraci put kojim mora proci igla. Prednji trbusni zid se prebrise asepticnim rastvorom i mesto uboda infiltrise lokalnim anestetikom. Zatim se, za tu priliku specijalnom iglom (igla-vodic sa mandrenom), probada trbusni zid i zid materice sve do horion frondozuma (posteljice), pri tome ne narusavajuci prostor u kome se nalazi embrion. Kada je igla-vodic plasirana na odgovarajuce mesto (horion frondozum) vadi se mandren a kroz igli-vodic se uvodi igla za aspiraciju kroz koji se pod negativnim pritiskom aspirira odredjena kolicina horionskih cupica za citogenetsku analizu. Intervenciji prisustvuje geneticar koji neposredno procenjuje kolicinu dobijenog materijala. Ceo postupak se izvodi u ambulantnim uslovima i neposredno nakon intervencije pacijentkinja se moze vratiti normalnim aktivnostima. Najkasnije 48 sati po intervenciji pacijentima se saopstava rezultat citogenetske analize.


CMOK od Maki i mene... :heart: :cmok:
 
Nema razloga za brigu! Znam da si pre pisala da si malo buca, pa verovatno zbog toga je ne osećaš! Ali ćeš uskoro! I osećaj je prelep, osim u devetom mesecu, kad krene da ti svom snagom čutira sve moguće i nemoguće organe i kad ti se piški, ti odeš u wc, pomisliš gotovo, kad ono posle par minuta opet - onda provališ da ti je gospođica pritisla mokraćni kanal, a bešika ti i dalje puuunaaa i tako trčkaraš u wc kao luda! :mrgreen:
 
Nema razloga za brigu! Znam da si pre pisala da si malo buca, pa verovatno zbog toga je ne osećaš! Ali ćeš uskoro! I osećaj je prelep, osim u devetom mesecu, kad krene da ti svom snagom čutira sve moguće i nemoguće organe i kad ti se piški, ti odeš u wc, pomisliš gotovo, kad ono posle par minuta opet - onda provališ da ti je gospođica pritisla mokraćni kanal, a bešika ti i dalje puuunaaa i tako trčkaraš u wc kao luda! :mrgreen:

Hocuuuu toooo... :mrgreen: ozbiljna sam! :heart: nek me sutira gde hoce, ipak i ona mukica se muci sa prostorom! :sad2: a i ne traje to zauvek... evo vec pola trudnoce uskoro proslo :ok: sve to ima svoj vremenski rok, isto kao i porodjaj, to ja uvek sebi govorim i tako mi je uvek i lakse... :heart:
Da da to je sigurno zbog sala... :think: :sad2: ajde Maki rastiii i sutiraj da te mama oseti!!! :cmok: :heart:
 
Kockice, osetices pokrete, nista ne brini. Ja sam tek tamo negde sa 21. nedeljom osecala, onako bas da sam sigurna da je to to. Sve do tad sam se mislila dal ja to tripujem :)

Zato posle kad krene da sutira... Doduse u 9. slabije, nema se vise mesta, pa je vise neko gurkanje, ali tamo 7.i 8. ihahaj :)
 
Kockice, osetices pokrete, nista ne brini. Ja sam tek tamo negde sa 21. nedeljom osecala, onako bas da sam sigurna da je to to. Sve do tad sam se mislila dal ja to tripujem :)

Zato posle kad krene da sutira... Doduse u 9. slabije, nema se vise mesta, pa je vise neko gurkanje, ali tamo 7.i 8. ihahaj :)

Hvala vam punoooo... :D :cmok: :heart: ma jedva cekam da osetim, a bas se mislim da jadnica da bih je ja osetila mora da se probija i kroz salo i misice i sve! :sad2: jedva cekam gurkanje! :mrgreen: a mozda je i mirna beba :think: ma videcemo :heart: CMOK od nas... :cmok:
 
Enna, drzimo fige!
Ne brini, bice sve u redu.

Sto se tice osecanja pokreta bebe, evo sta sam ja saznala:
Trudnice kod kojih je posteljica na zadnjem zidu materica (ja:)) ranije osecaju pokrete bebe i sporije ima raste stomak, ali im posle beba manje udara u kicmu.

Ko ima posteljicu na prednjem zidu, odmah krece stomak, kasnije se osecaju pokreti i beba zna da drmne u kicmu.

Na prvom ekspertskom UZ bi trebalo da vam napisu lokaciju posteljice.
Ja sam u 15toj nedelji i jedva cekam da uskoro osetim leptirice:)
 
Ja sutra idem na UZ, merimo ono zadebljanje na bebinom vratu a posle toga vadim krv za dabl test...drzite mi palceve...

Drzimo palceve! :ok: I mislimo na tebe... javljaj sutra sta je bilo! :cmok:

Čime mažete i kako tretirate bradavice???? Neki mi kažu da je dovoljna pavlovićeva mast ali nisam sigurna jer sam sa prvim detetom imala ragade i probleme. Ma užasno je bilo.

E ja iskreno nemam pojma o tome... najbolje je mozda pitati na Savetima za Bebe :think: :heart:

Enna, drzimo fige!
Ne brini, bice sve u redu.

Sto se tice osecanja pokreta bebe, evo sta sam ja saznala:
Trudnice kod kojih je posteljica na zadnjem zidu materica (ja:)) ranije osecaju pokrete bebe i sporije ima raste stomak, ali im posle beba manje udara u kicmu.

Ko ima posteljicu na prednjem zidu, odmah krece stomak, kasnije se osecaju pokreti i beba zna da drmne u kicmu.

Na prvom ekspertskom UZ bi trebalo da vam napisu lokaciju posteljice.
Ja sam u 15toj nedelji i jedva cekam da uskoro osetim leptirice:)

Hmmm e pa ja nemam pojma gde se Maki smestila i u subotu cu 100% traziti potvdru da smo devojcica i na 4D UZu :mrgreen: :heart: :cmok: a za pokrete, ma kad dodju doci ce! :ok: :D :heart:
 
Čime mažete i kako tretirate bradavice???? Neki mi kažu da je dovoljna pavlovićeva mast ali nisam sigurna jer sam sa prvim detetom imala ragade i probleme. Ma užasno je bilo.

oooooo a ja pisala o tome i dobila cudan komentar:dontunderstand:
i ja sam ih imala u prvoj pa sam se za drugu pripremlila; svaki dan sam mazala sa bademovim uljem i "vea olio"(vitamin E) a prilikom tusiranja sam trljala grubom rukavicom za kupanje! kada sam se porodila prvih 15-ak dana sam stavljala kao one silikonske bradavice samo su ove moje bile od srebra( nije dijete preko njih jelo nego sam ih drzala izmedju obroka) neznam da li ih ima i kod nas,pogledaj u apoteci!
Nikakvih problema nisam imala i sada dojim,a prvi put :sad2::sad2::sad2: krv mi isla pa dijete kad bljucne ono sama moja krv:sad2: strasno...
 
oooooo a ja pisala o tome i dobila cudan komentar:dontunderstand:
i ja sam ih imala u prvoj pa sam se za drugu pripremlila; svaki dan sam mazala sa bademovim uljem i "vea olio"(vitamin E) a prilikom tusiranja sam trljala grubom rukavicom za kupanje! kada sam se porodila prvih 15-ak dana sam stavljala kao one silikonske bradavice samo su ove moje bile od srebra( nije dijete preko njih jelo nego sam ih drzala izmedju obroka) neznam da li ih ima i kod nas,pogledaj u apoteci!
Nikakvih problema nisam imala i sada dojim,a prvi put :sad2::sad2::sad2: krv mi isla pa dijete kad bljucne ono sama moja krv:sad2: strasno...

Krv?! :eek: :eek: :eek: aaaaaaaa...
Ok cek cek da razjasnimo... to se sve radi pre nego sto se bebac rodi?! Ili kako?! :think:
 
Krv?! :eek: :eek: :eek: aaaaaaaa...
Ok cek cek da razjasnimo... to se sve radi pre nego sto se bebac rodi?! Ili kako?! :think:

Nadam se da ti se to nece dogoditi jer je stvarno uzasno....
Sve ove "pripreme" bradavica se rade u trudnoci,moja gin.mi je govorila da stavljam i koju kap limuna na gazicu pa na bradavicu da malo odstoji...a kad bebac dodje obavezno drzati bradavicu suvom,malo je to nezgodno jer u pocetku mlijeko curi samo od sebe pa je to podrucje uvijek vlazno! Meni su odgovarali chicco-vi uloscici za grudi,imaju neke nove sada antibakterijski...posavjetuj se sa svojim gin.jer to je svarno zeznuto ako dodje...mada istina je da nekim zanama nikada se i ne dogode iako nisu nista radile,neznam do cega je to...
 
Nadam se da ti se to nece dogoditi jer je stvarno uzasno....
Sve ove "pripreme" bradavica se rade u trudnoci,moja gin.mi je govorila da stavljam i koju kap limuna na gazicu pa na bradavicu da malo odstoji...a kad bebac dodje obavezno drzati bradavicu suvom,malo je to nezgodno jer u pocetku mlijeko curi samo od sebe pa je to podrucje uvijek vlazno! Meni su odgovarali chicco-vi uloscici za grudi,imaju neke nove sada antibakterijski...posavjetuj se sa svojim gin.jer to je svarno zeznuto ako dodje...mada istina je da nekim zanama nikada se i ne dogode iako nisu nista radile,neznam do cega je to...

Ok poslusacu te i pitati ginekologa! :ok: a od kog meseca to da krenem?! :think:
 
oooooo a ja pisala o tome i dobila cudan komentar:dontunderstand:
i ja sam ih imala u prvoj pa sam se za drugu pripremlila; svaki dan sam mazala sa bademovim uljem i "vea olio"(vitamin E) a prilikom tusiranja sam trljala grubom rukavicom za kupanje! kada sam se porodila prvih 15-ak dana sam stavljala kao one silikonske bradavice samo su ove moje bile od srebra( nije dijete preko njih jelo nego sam ih drzala izmedju obroka) neznam da li ih ima i kod nas,pogledaj u apoteci!
Nikakvih problema nisam imala i sada dojim,a prvi put :sad2::sad2::sad2: krv mi isla pa dijete kad bljucne ono sama moja krv:sad2: strasno...

Ma šta te briga za čudne komentare, važno je da se mi i ostale zainteresovane razumemo. I meni je tekla krv prvi put. Nisam imala mnogo mleka ali ni ono nije moglo da izađe od ragada pa su mi se upalile grudi, dobila sam visoku temperaturu, injekcije. Jedva sam se sredila. Posle sam malo dojila dete a više je prehranjivala.
Inače ima logike ovo sa srebrom, dokazano je da deluje antibakterijski, adobro je i protiv gljivica.
 
Ma šta te briga za čudne komentare, važno je da se mi i ostale zainteresovane razumemo. I meni je tekla krv prvi put. Nisam imala mnogo mleka ali ni ono nije moglo da izađe od ragada pa su mi se upalile grudi, dobila sam visoku temperaturu, injekcije. Jedva sam se sredila. Posle sam malo dojila dete a više je prehranjivala.
Inače ima logike ovo sa srebrom, dokazano je da deluje antibakterijski, adobro je i protiv gljivica.

Ajoj majko mila moracu ja malo vise da se pozabavim svojim grudima... :eek: :sad2: stvarno ne zelim tako da budeee... smrccc... :sad2:
 
Ti bar imaš čime da se pozabaviš....:rotf:
CMOK za Maki i mamu...:heart::cmok:

Hahhahahahahahah genije si! :rotf: :super:
Ali nemoj mi stajati na muku... evo za 2 nedelje idem u Bec jer hocu da nadjem dobar brus, a to za moju velicinu ne postoji ovde u Srbiji kako treba... pogotovo je tesko naci za sisate trudnice :think: :dash: :worth: :mrgreen: imala sam 8ice, koje naginju ka 9kama... a sad sam presla u dvocifren reon... :eek:
Cmok od Maki i mame za tebe... :D :cmok: :heart:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top