Kutak za trudnice

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
I - ovo je zaista super nacin za razmenu iskustava, bas zato sto se zene sve teze odlucuju na trudnocu, pa malo koja ima drugaricu koja je prosla kroz isto (moja ekipa je bila sokirana i kad se, prosle godine, udadoh i promenih prezime) , a mama - mojoj je, pre 25 godina trudnocu vodio nacelnik zemunskog porodilista i on (the znalac i autoritet) joj je objasnio da je ultrazvuk stetan, pa ona nije nijednom videla sta nosi (zdravu bebu, blizance, bebu s Down-ovim sindromom...). Srecom (ili ne) nosila je mene :) Ali je jasno da u njene savete ne mogu bas da se uzdam. Ni kad je ishrana u pitanju - ona se ugojila 30kg!!! I tako, imam utisak da moj muz ima mnogo bolji osecaj kroz sta prolazim nego moja mama :)
 
kad se moja mama porodila, nije postojao uopste ultrazvuk.da ne pricamo o down sindromu i ostalim kerefekama. iskreno receno, ja nisam uopste htela da radim amniocentezu(vadjenje plodove vodice).
kad sam bila na ekspertnom ultrazvuku, doktor je zaboravio da mi kaze da moram da radim odmah markere.normalno, posto nisam znala, sacekala sam nekih 7 dana i markeri se ne mogu vise raditi. kasno! sad moram da radim vadjenje plodove vodice.ma sta to bilo! ja nisam htela do da radim jel sam cula da ti zabadaju iglu i stomak, ali nisam naisla ni na jednu osobu koja mi je rekla da sam u pravu. tako da....danas, izmedju ostalog, idem i po uput za geneticara koji odredjuje kad ce da mi vade pl. vodicu! hmmmmmm.....a tek smo na pocetku! koliko ovakvih stvari se jos mora raditi!? ja sam alergicna na lekare....
 
Jugogirl, zasto MORAS na amniocentezu??!!! Imas rizicnu trudnocu? Koliko imas godina? Ako si i propustila da uradis triple-test, nema veze jer sad je beba dovoljno velika da se eventualne anomalije mogu videti ultrazvukom, ako ne obicnim onda 4d. A koliko znam i za amnio. je kasno, ona se radi oko 18. nedelje. Neko je tu jako neozbiljan, potrazi misljenje drugog lekara! I informisi se na www.bebac.com
Mislim, nije amniocenteza nesto toliko strasno, ali je diskutabilno ko MORA da je radi i cini mi se da ti je dr to olako rekao.
 
Molly bloom ti si jedina koja mi je dala ovakav odgovor! imam 30 godina i zavisi gde odem mi kazu da sam za prvu trudnocu sam matora. rekli su mi da radim amniocentezu najvise zbog down-ovog sindroma koji se ne moze videti ultrazvukom. sve se bojim da ako neki test ne uradim a nesto lose krene, da cu se kajati. a opet, s'druge strane, jako se bojim lekara, igala i svega sto ide uz to.razmisljam, kako su nase mame funkcionisale dok nisu postojali svi ovi testovi, analize, ultrazvukovi itd...
 
jugogirl:
ja nisam htela do da radim jel sam cula da ti zabadaju iglu i stomak, ali nisam naisla ni na jednu osobu koja mi je rekla da sam u pravu.

U vezi sa cim u pravu? Jeste, zabadaju iglu u stomak. Kazu da nije strasno, ali u svakom slucaju niko ne sme da ti kaze da moras! To je odluka koja mora da se donese pazljivo i nosi odredjeni rizik, zato se informisi, odluci i menjaj lekara pod hitno!
Ne bih da bude protumaceno da mislim da je amnio. nesto lose, ali mislim da je jezivo los takav odnos lekara prema pacijentu.
 
I nisi matora! Ni slucajno! 30 - mos' misliti :) Da si rekla da imas 39, pa i nekako...
Skoro sve se moze videti ultrazvukom! Amnio. se radi kad postoji signal da nesto nije u redu, sumnjiv rezultat skrininga, biohemijskog ili ultrazvucnog, a ne zato sto imas 30 godina.
 
Znas sta me najvise tesi...pre amnio. moram da vidim geneticara koji finalizuje sve detalje i odluci jel treba ili ne...tako da ako je doktorica pogresila dobijam jos jedno strucno misljenje. jel znas sta radi geneticar? zasto je on tako bitan za amnio?
 
jugogirl:
Znas sta me najvise tesi...pre amnio. moram da vidim geneticara koji finalizuje sve detalje i odluci jel treba ili ne...tako da ako je doktorica pogresila dobijam jos jedno strucno misljenje. jel znas sta radi geneticar? zasto je on tako bitan za amnio?

Ne znam sta radi geneticar, ali on je najbitniji, jer amniocentezom se otkrivaju mutacije/anomalije na hromozomima (dakle, genetske) i to trizomija 21. hromozoma (Down.sindrom), 18. hromozoma (zaboravila sam sta je) i jos nekih valjda.
 
Pa meni je poslednja menstruacija bila 29.aprila a rekla mi je da mi je termin 3 februara a prosle nedelje da sam u 19. nedelji sto znaci da mi je sada 20. ni meni nije jasno kako trebala bih da sam vise nedelja :( Ne znam kako oni to racunaju,sad sam se jos vise zbunila..Ja imam 23 god. i ovo mi je prva trudnoca pa kazu da pokrete bebe mozda zbog toga kasnije osetim..
 
tamara 1 nemoj da se brines oko toga meni su rekli da pokrete bebe mozes osetiti mozda tek izmedju 20 i 28 nedelje i da je do tada normalno a da se cesto javljaju oko 18 nedelje ali to ne treba da te brine, samo da ne predje 28. Pozdrav za Molly Bloom :)
 
Dubanasta tupaja, ti si u 22 nedelji. Ja sam poslednju mentruaciju imala 07. maja, termin mi je 11. februar a u 21. nedelji sam. Izračunaj sama ili idi na http://www.trudnoca.net/datumi.php

Molly Bloom pa i moj muž je rođen 22.02. Koliko riba! A ja sam rak 02.07. tako da nam se vodolija u porodici nikako ne uklapa. Kakve su vodolije?

Jugogirl šta su ti radili na ekspertnom ultrazvuku i kako si tako rano bila? Ja treba da idem za dve i po nedelje. Radila sam double i triple test i pošto su rezultati bili ok nisu me slali na amniocentezu iako imam 29 godina. A ti si samo godinu dana starija, zašto ti ideš?
 
A pokušala sam ja i to sa pritiskanjem stomaka ne bi li osetila bebu i ništa. Doktorka me je još pre par nedelja pitala da li je osećam. Juče mi se učinilo nešto kao da su prošli neki leptirići ali pre toga sam nešto pojela a onda pritisla stomak za stolom pa je moguće da su to bila samo moja creva.
 
tamara1:
A pokušala sam ja i to sa pritiskanjem stomaka ne bi li osetila bebu i ništa. Doktorka me je još pre par nedelja pitala da li je osećam. Juče mi se učinilo nešto kao da su prošli neki leptirići ali pre toga sam nešto pojela a onda pritisla stomak za stolom pa je moguće da su to bila samo moja creva.

Pre ce biti da je beba :) Treperenje i kao golicanje? Neke zene taj osecaj opisuju kao nesto sto najvise lici na krcanje creva :)
Ne znam nista o vodolijama i malo sta znam uopste o horoskopu, osim da nas, ribe, malo ko voli :) Otud nama ideja da pravimo malu ribu :)
 
dubanasta tupaja:
Ja sam negde pronasla da su bebe vodolije jako druzeljubive, da ne vole klasicne igracke kojima se igraju druga deca vec da rado same nalaze neke druge neobicnije, da ne vole ogranicenja i da su dosta samostalne..Koliko tata riba imamo...

Zivele tate ribe! :)
K'o sto rekoh, ne znam mnogo o vodolijama, ali znam svog mladjeg brata, koji je vodolija. On je voleo i klasicne igracke, ali je vise od svega voleo da istrazuje kako radi budilnik ili radio, pa je rasklapao i sklapao... Isto tako je goreo od zelje da otkrije sta se nalazi na najvisoj polici, na vrhu regala i sl. skrovitim mestima. I bio je mali piroman... E sad, ne znam da li su vodolije inace takve... Da pricam dalje? :)
 
Molly Bloom:
Pre ce biti da je beba :) Treperenje i kao golicanje? Neke zene taj osecaj opisuju kao nesto sto najvise lici na krcanje creva :)
Ne znam nista o vodolijama i malo sta znam uopste o horoskopu, osim da nas, ribe, malo ko voli :) Otud nama ideja da pravimo malu ribu :)

Znaš kako sam u trenutku bila srećna jer sam pomislila da je beba i skočila od stola i isčekivala da ponovo osetim ali ništa. I ko kaže da niko ne voli ribe pa pogledaj koliko nas je našlo muža u tom znaku. I ja se odlično slažem sa ribama.
 
Osetices sigurno samo dok se malo naviknes da prepoznas koji su to pokreti bebe,ponavljace se to cesto pa ces znati, tako sam ja procitala..kod mene jos uvek nista a nedelju dana sam ispred tebe, pogledala sam sada 22.nedelja,hvala ti puno...Ja nisam radila te duble i triple testove jel to obavezno?
 
A ne, Tamara, ne mozes da "skocis od stola" i ocekujes da osetis bebu :) kad se ti kreces i menjas polozaj - beba kulira, ali kad mirujes, npr. sedis zavaljena na kaucu sa jastucetom iza ledja i napravis bebi prostora - moci ces da osetis...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top