Koliko znate Novog Sada?

Прво насеље на левој обали Дунава основано је 1694. године. Ово насеље је првобитно било познато под именима: Рацка варош (Raitzenstadt, односно Српски град) и Петроварадински Шанац, а касније је добило име Нови Сад. Првобитни становници насеља били су огромном већином Срби, али и Нeмци, Јевреји, Мађари, Јермени, Бугари, Цинцари и Грци.

Шта се то десило 1694?

У току Великог бечког рата и првих радова на изградњи Петроварадинске тврђаве Велики везир Сурмели Али-паша стигао је из правца Београда пред Петроварадинску тврђаву 9. септембра 1694. године. Дунавом је пловила турска ратна флотила. Намера је била да опсадом заузму тврђаву. Бомбардовање је почело 12. септембра са копна и воде. Концентрација турске артиљеријске ватре била је на шанчеве, водени град, две редуте узводно од мостобрана и аустријску војски испред мостобрана. Постављање турске артиљерије на Велико ратно острво приликом ове опсаде довешће касније да се на том месту сагради једно мало утврђење. Испред земљаних шанчева Турци су направили прву палалелу од које су даље копали сапе према шанчевима како би започели мински напад. Такође су бацањем балвана у Дунав покушали да поруше два понтонска моста као и пливачима који су маказама требали да прережу конопце који су држали понтонске мостове. Ослањајући се на тврђаву, Аустријанци су 14. септембра испадом покушали да разбију опсаду али су били одбачени. Успели су, међутим, да спрече разбијање понтонских мостова. Сачувавши понтонске мостове Аустријанци су пребацили коњицу и пешадију која је као појачање стигла из Футога. Напади на турске положаје натсављени су до 19. септембра али такође без успеха. У међувремену, Шајкашка флотила је низводно запленила турске шајке које су биле намењене за снабдевање храном. Свакодневне борбе, киша, ветрови, велике хладноће исцрпљивали су Турке. Велика бујица је преплавила турске ровове и однела шаторе. Новонастале неприлике и појава епидемија међу турском војском као и приближавање предстојеће зиме након само 23 дана опсаде, почело је повлачење према Београду.

-------------------------------------------------------------------------------

Следеће питање:
Ко је и зашто убио Мишу Димитријевића?
 
Jaša Tomić.
Iznervirao ga na Štajgi...
Prema legendi Šomi je imao šal Partizana a Jaša je pozanti Delija bio i ostao...
I tu ovaj njemu kao daj mi taj šal da malo šetam...
Ovaj kao : "duvaj ga"...
I onda ti Jaša izvadi leptir-a i iznabadao ga na nož par puta.

Tim povodom SRS mu uskoro postavlja spomenik u Dunavskoj
 
DOKONI UM:
Jaša Tomić.
Iznervirao ga na Štajgi...
Prema legendi Šomi je imao šal Partizana a Jaša je pozanti Delija bio i ostao...
I tu ovaj njemu kao daj mi taj šal da malo šetam...
Ovaj kao : "duvaj ga"...
I onda ti Jaša izvadi leptir-a i iznabadao ga na nož par puta.

Tim povodom SRS mu uskoro postavlja spomenik u Dunavskoj


hmmm, ne znam bas.... koliko sam ja cuo, Misa Dimitrijevic je drzao fliperanu i namestao pokre aparate ( tako da na veca-manja niko nikad ne dobije ) Jasa ga je provalio i kao posto je bio strastveni kockar, kome je ovaj uzeo gomilu para, zaslepljen besom ga "ukine" od batina.....

mislim, nije lepo da falsifikujes istoriju dokoni, ovo treba da budu stranice sa edukaciju i sirenje znanja o istoriji novog sada...
 
Odsek za istoriju SANU smatra da je taj događaj oko fliperane i štelovanja poker aparata bio uzrok svađe i razmirica, dok je pravi povod zapravo bio slučaj "navijački šal". Nema nikakve istorijske sumnje da se smrt dogodila na Štajgi i da je izvršena kineskim leptri-om, oko toga postoje bibliografski podatci i niz svedoka koji su kasnije svedočili da je Šomi Grobar rekao "duvaj ga" a sporenja postoje samo oko toga da li je Jaša Delija dok je vrteo leptira brzinom svetlosti rekao "e sad ću da ti se nayebem mame" što zastupaju vulgaristi ili "suviše si naduvan Šomi-sad ću te izudavti kao luftbalun" što je teza koju zastupaju zeleni, žene u crnom, muškarci u belom, HeLLsinški odbor, pokret gorana i fond za političku izuzetnost.
 
Zaboravili ste par istorijskih cinjenica- Jasha voleo da duva lepak, a i Shomi. Ko je kome ukrao kantu, to samo njih dvojica znaju. OndaK je Jasho uzeo bricu da izbrije Shomija, spotakao se o kamen i bocnuo ga, slucajno, 19 puta. Usput je stradao i komsijski pas, vangla shnenokla i nekoliko opstinskih papira. Shta je posle bilo, e to je vec istorija....Mislim da je ovaj redosled dogadjaja istorijski najprecizniji.
 

Back
Top