K A K O D A O D R Z I M T E Z I N U ?

  • Začetnik teme Night Winter
  • Datum pokretanja
Pet, 19. decembar 2003 9:49 Odgovorite sa citatom

--------------------------------------------------------------------------------

Draga Dr i drage dietičarke, svaka dijeta, kod koje se ne vodi računa o omjeru među kalorijama, C-vitaminu, vodi i elektrolitima, može biti vrlo štetna po zdravlje. A pravilan omjer je:

100kcal u hrani + 100gr vode + 10mg prirodnog C-vitamina + 1gr zdrave soli.
Ali mora da znaš, da je u samim namirnicama več približno pola vode, pola vitamina i pola soli.

I nemoj više da se neko svađa samnom!
 
Najlaksi nacin da se tezina odrzi je da se uobrocite a to znaci da jedete najmanje 4 puta dnevno u priblizno isto vreme.Za dorucak na primer musli, kafa, pola case kvalitetnog dusa ili jedan tost sa puterom umesto muslija a umesto dusa moz i neka vockica. Ja pricam iz licnog iskustva. Za rucak obavezno jedem supu ili corbu, meso, povrce, salatu i obavezni krisku hleba.U kasno popodne ok 17H jedem obavezno voce ili neki kolac sa kafom. A uvece ako sam gladna pojedem neku salatu ili supu oko 8 sati. Naravno da se ne preteruje u kolicinama ali je bitno da se sve jede. Ishrana mora biti raznovrsna. Ponekada smo ceo dan u sopingu i nije nikakav problem pojesti sendvic ili picu, ali to je zaista mozda jednom mesecno. Uopste ne pijem gazirana pica. Ponekada popijem casu vina. Kada izadem uvece u restoran normalno veceram sta pozelim ne opterecujem se i ne vracaju mi se kilgrami koje sam skinaula na isti ovaj nacin na koji ih i odrzavam. Ovo nije dijeta vec normalan nacin ishrane koji ne zahteva odricanja, mucenje i gladovanje; Srecno!
 
Sto se tice recepata dacu ti savet kako przim meso a da ne bude masno.Uvek meso namazem sa malo ulja znaci ne sipam u tiganj nego ga namazem da mi zacini ne spadaju, ja koristim puno razlicitih zacina, ugrejem dobro teflonski tiganj i kada malo porumeni dodajem po malo vode teko da se maltene przi u sopstvenom soku. Nemoj da te lazu da meso ne treba jesti. Ja nikada nisam bila ljubitelj i bila sam gojazna sve dok nisam pocela da jedem i to, i izbacila one kifle koje sam svakodnevno jela za dorucak na poslu.Kada spremas salatu stavi malo maslinovog ulja i kasiku dve vode pa ces imati dovoljno sosa a nece biti masna!
 
Kako si ovo lepo posavetovala, ne možeš da budeš onaj gost od ranije.
Ako sam te dobro razumeo i preračunao tvoj dnevni menu u moju formulu, ti pojedeš od oko 1600kcal, u salati, voču i vinu ima sigurno dovoljno sirovog C - vitamina, u supama i soku dobiješ isto oko litar i po vode a ono isto važno, preko supa, salata, hleba i mesa unosiš i tih cca 16 gr soli.
Sa slatkim kalorijama ne preteruješ, tako da za izgaranje istih ima dosta viška soli iz supa i salata, koji imaju manje kalorija ali so vole.
Pa koji doktor i zašto uopče bi mogao dati bolji savet?
Jedino nezgodno je to, da unosiš preko jestive jodovane soli mnogo previše joda, ali možda zbog toga instinktivno i piješ više vode, da se taj višak delimično otkloni.
A to, što znači višak joda, e na to pitanje može lekar da kaže svoje.
Gošča, ispravi me, molim te, ako sam negde pogrešio.
 
Aman Stane ne davi vise sa tom soli i jodom.Draga gosca je otprilike sve tacno rekla pogotovo za meso.Najbolji izvor proteina,ne goji a daje odlicnu zasicenost.Ja prva jedem dota mesa i imam vrlo lepu linije.
Poenta je u pravilnom rasporedu obroka,da budu na vreme,da hrana bude bogata proteinima,i naravno ne treba preterivati.
Sve savete mozes potraziti u savetovalistima za ishranu.
 
Neznam koja si ti po redu gost, ali dosad dala si najsimpatičniju primedbu. Jedino moram da te popravim, ja tako ne mislim, nego znam da je tako.
Evo i tebi isečak iz knjige, pa ako nečeš sve da razumeš, prevešču ti.


NARODI


Tveganje narodov, ki so hoteli imeti svoje države, a niso imeli svoje soli, je bilo veliko.
Če zdrave soli niso imeli niti njih kralji, je bilo tveganje že ogromno.
Če pa ne kralji, ne njihovi narodi, niso poznali niti cene zdrave soli, potem je bilo tveganje za njihov nacionalni interes, bogastvo, zdravje in svobodo, neizmerno.
O tem ti govori zgodovina vojn in bolezni, pa tudi mnoge narodne pripovedke in pravljice.
Morda najbolj poučna med njimi je češka Sol nad zlatom.
Tudi slovenske - Stara pravda, Martin Krpan in Butalci - so zgovorne.
Toda, ali je danes kaj drugače.

Evo, ide ovako:


NARODI


Riziko naroda, koji su hteli imati svoje države a nisu imali sopstvene soli, bio je veliki.
Ako soli nisu imali ni njihovi kraljevi, riziko bio je več ogroman.
Ali ako ni kraljevi niti narodi nisu ni poznavali cenu soli, onda je bio riziko po njihov nacionalni interes, bogastvo i zdravlje neizmeran.
O tom ti govore historije ratova i velikih bolesti, a i mnoge narodne pripovetke.......
A danas, jeli nešto drugačije?


Ono što si gledala i slušala u mladosti, to ti je bila sigurna ta češka Sol iznad zlata. A možda imate i vi koju svoju o soli, jer je skoro nemoguče, da i Srbi ne trpeli bi koji period pomanjkanja soli, te važne stvari, bez koje čovek ne može da živi. A na žalost, rudnika ili morske solane na srpskom teritoriumu nema. Možda su tvoji preci nekad i ratovali za belo zlato, ko zna.
To što ja toliko pričam svima o soli, nije iz čista mira i radosti ali iz užasnutog saznanja, da se so pomoču jodovanja i farmaceutsko-lekarske propagande hoče da istera iz ljudskog života i zameniti je sa lekovima.
A rezultati su vidni na sve strane od gojaznosti do raznih bolesti.
Pa jel znaš, da na Zapadu čak i izmišljaju bolesti, da bi mogli da te leče, pošto farmacija ti je najpropulzivnija grana u globalnom kapitalizmu.
Eto tako vidiš, biče potrebno milion puta da se viče so, so, so da ne završi cela civilizacija ko onaj kralj Čeh.
 
Ja sam isti onaj gost koji je dao savete o ishrani. Inace Stane ja tebe nista nisam razumela , znas, slovenacki mi nije jaca strana , jos se mucim i sa francuskim. :wink: Ako te ne mrzi ajde ti to meni prevedi. A sada sam se setila neke bajke koju sam gledala kao dete kada je jedan siromasak ubedivao kralja da je so vaznija od zlata. Posto se ovaj gromoglasno smejao na njegove komentare on pretvorio svu so sa dvora u zlato pa se kralj mucio u neukusnoj i bljutavoj hrani. :) Tako mi to ostalo u secanju a ti me podsetio! :D
U zdravlje!
 
NARODI


Tveganje narodov, ki so hoteli imeti svoje države, a niso imeli svoje soli, je bilo veliko.
Če zdrave soli niso imeli niti njih kralji, je bilo tveganje že ogromno.
Če pa ne kralji, ne njihovi narodi, niso poznali niti cene zdrave soli, potem je bilo tveganje za njihov nacionalni interes, bogastvo, zdravje in svobodo, neizmerno.
O tem ti govori zgodovina vojn in bolezni, pa tudi mnoge narodne pripovedke in pravljice.
Morda najbolj poučna med njimi je češka Sol nad zlatom.
Tudi slovenske - Stara pravda, Martin Krpan in Butalci - so zgovorne.
Toda, ali je danes kaj drugače.

Evo, Gost, ide ovako:


NARODI


Riziko naroda, koji su hteli imati svoje države a nisu imali sopstvene soli, bio je veliki.
Ako soli nisu imali ni njihovi kraljevi, riziko bio je več ogroman.
Ali ako ni kraljevi niti narodi nisu ni poznavali cenu soli, onda je bio riziko po njihov nacionalni interes, bogastvo i zdravlje neizmeran.
O tom ti govore historije ratova i velikih bolesti, a i mnoge narodne pripovetke.......
A danas, jeli nešto drugačije?


Ono što si gledala i slušala u mladosti, to ti je bila sigurna ta češka Sol iznad zlata. A možda imate i vi koju svoju o soli, jer je skoro nemoguče, da i Srbi ne trpeli bi koji period pomanjkanja soli, te važne stvari, bez koje čovek ne može da živi. A na žalost, rudnika ili morske solane na srpskom teritoriumu nema. Možda su tvoji preci nekad i ratovali za belo zlato, ko zna.
To što ja toliko pričam svima o soli, nije iz čista mira i radosti ali iz užasnutog saznanja, da se so pomoču jodovanja i farmaceutsko-lekarske propagande hoče da istera iz ljudskog života i zameniti je sa lekovima.
A rezultati su vidni na sve strane od gojaznosti do raznih bolesti.
Pa jel znaš, da na Zapadu čak i izmišljaju bolesti, da bi mogli da te leče, pošto farmacija ti je najpropulzivnija grana u globalnom kapitalizmu.
Eto tako vidiš, biče potrebno milion puta da se viče so, so, so da ne završi cela civilizacija ko onaj kralj Čeh.
 

Back
Top