Selindžer - Lovac u žitu

kako_hocu

Primećen član
Banovan
Poruka
667
lovac u zitu-selindzer.autor je negde nestao,ako sam razumeo.sta mislite o toj knjizi?gledao sam i onaj film "good girl" u kom glavni junak,psihoticni mladic ,obozava lik holdena kolfilda i lozi se da postane pisac kao selindzer.u filmu"teorija zavere"mel gibson skuplja sve primerke knjige "lovac u zitu" i unistava ih,ako se dobro secam...O cemu je rec?
 
Odlicna knjiga. U najkracem, radi se o problemima odrastanja jednog djecaka u Americi...a moze i bilo gdje, i bilo kad.
Cudi me sto nema vise odgovora...
Pomenuti film nisam gledao, ali vjerovatno je to neki protest glavnog junaka, u tom filmu, Mel Gibsona, na uzaludnost napisane knjige...
 
Kultni roman. Sukob neiskvarene mladosti sa hipokrizijom svijeta odraslih.
I sam Selindžer je kultna figura, naravno. Mnogo prisutan u američkoj popularnoj kulturi, na razne načine. Odavno se povukao u neku kasabu, nema kontakta sa svijetom, ništa nije objavio decenijama iako posljednji izvori govore da svakodnevno piše, o ekscentričnoj porodici Glass, vjerovatno.
Pročitajte Nine Stories, posebno obratite pažnju na A Perfect Day for Bannanfish. Kažu da se u toj priči može naslutiti najviše toga o samom Selindžeru.
 
Mnogoooo volim tu knjigu! Kao što reče astragal, priča o odrastanju- takve knjige s ene prepričavaju, od njih ostaju utisci, emocije i motiv plave šilterice :) . Divna stvar, pročitaj, biće ti jasnije.


(P.S. Selinger je jedna od nekoliko SAD pisaca o kojima s eispredaju mitovi i legende iako su "savremeni" pisci upravo zbog ideje da se u potpunosti javno odvoje od ostatka sveta i ostave samo svoje knjige javnim. Knjige nekih od njih su postale i traženije i čitanije upravo zbog te "misterioznosti"! ).
 
Ne mislim da se oni povlace iz javnosti, radi misterioznosti i dobre prodaje knjiga...
Oni se povlace iz javnosti iz istog razloga iz kojeg su i napisali knjigu - za javnost.
A javnost, k'o javnost...

Lovac u zitu je antologija. Mislim da se u, zivotnom opismenjavanju, ovakva knjiga ne bi trebala preskociti.
 
Ne bih da budem partibrejker , ali meni se knjiga nije nesto ekstra dopala. Mozda je trebalo da je procitam ranije, kada su me morile muke odrastanja...ovako malo mi je dosadna. Ne mislim da je losa. Samo smatram da sve ima svoje vreme, a vreme za tu knjigu, sto se mene tice, je proslo. Svi ti konflikti u koje upada glavni junak za mene su decji i naivni i vrlo jenostavno resivi.
 
Evo,privodim polako knjigu kraju i svidja mi se.Odlicno je prikazana nesigurnost teenagera i njegov bunt i depresija ali nisam jos zavrsio.Knjiga me podsetila na neciju recenicu"Vecina ljudi ne zna tacno sta zeli u zivotu ali sasvim sigurno oseca da to nije TO"..Jedino jos nisam ukapirao sto je mel gibson u "teoriji zavere"mahnito kupovao knjige"lovac u zitu",kao da je ta knjiga nesto zlo pa zeli da je sto manje ljudi procita...ko ce ga znati.
A za "Bludni sin"...Henri Kinaski je ipak mnogo tvrdji klosar od Holdena Kolfilda,tesko je to porediti
 
Pa Bludni sin je pravi hard core prikaz odrastanja, a Lovac u žitu, kao što sam već napisao, sukob mladenačke neiskvarenosti sa licemjerjem svijeta. Mislim da ga je pogrešno posmatrati kao bilo čije lično tinejdžersko iskustvo.
 
Lovac u zitu je sjajan! Procitala sam i ostale Selindzerove knjige, i one su takodje odlicne. Narocito Freni i Zui! Simor je malo tezi za razumeti.

Zbog knjiga koje je napisao, Selindzer mi je jako intrigantna licnost. Sta jos znate o njemu? Cime se bavio pre nego sto je poceo da pise? Kakva je bila njegova orodica?
 
Holden je iz bogate privilegovane porodice, Henri (ako se i u BS tako zove, zaboravila sam) je siromasan i dete nemackih doseljenika... BS je brutalniji, Lovac u zitu je mnogo neznija knjiga :) Mislim, kod Bukovskog bas nema dirljivih scena... Ali postoje zajednicke teme - licemerje iliti foliranje na primer je jedna. Novac, tj. klasne razlike se provlace u obe knjige...

Milicice/Vision of disorder - da li ste citali prevod? Meni je bas dugo trebalo da se naviknem na prevod - strasno mi je isao na zivce zasatereli sleng, ali kada me je to proslo, odlepila sam na knjigu...
 
Mae:
Stvarno!!!!!! ???????
Pa stvarno...nisam se zezao...nisam ukapirao sto ih je mel stavljao na lager...procitao sam knjigu i jes malo deprimirajuca ali ima trenutaka kad me je stvarno obarala sa nogu pa bio to flavio rigoleto ili ne...ma sta vise da kazem...iskustvo citanja te knjige je bilo...iskustvo i bilo je trenutaka kad ono...dirljivo blah...a vi?
 
Knjiga je potpuno sranje kao i vecina dela, ako se uopste mogu nazivati delima, koja dolaze preko bare. Ali to je i za ocekivati od njih, vladara naseg sveta. A te price o moderni pricajte nekom drugom, molim vas. naravno cast izuzetcima koji uvek postoje pa i tamo. Ali to jeduga prica. Citajte i citajte da bi znali sta valja a sta ne. Jednog dana cete/cemo verovatno uspeti izbor da suzimo toliko da vise necemo citati sund i gluposti.
 

Back
Top