Filozofija...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Anaksimandar

Početnik
Poruka
5
Mozda nema veze sa diskusijom o filozofij na forumu,ali me interesuje sledece:
Covek koji je zavrsio filozofski fakultet, da budem precizniji smer filozofiju, kakva mu je buducnost sto se tice zaposlenja? Da li poznajete osobe sa takvim statusom?
 
pa ja bio tamo... studiro filozofiju i sve to. dodushe cele dve godine za koje nisam nishta uradio.

nego... generalno gledano, your best it is, da budesh tamo najbolji i da se nekako prebacish u trecoj chetvrtoj na neki fakultet van zemlje, gde ti je buducnost opet neizvesna, ali se mozesh nadati da cesh dospeti negde. teshko je bilo shta novo dati na filozofskom polju, vecina stvari je vec rechena, ako ne skoro sve. eventualno se mozesh baviti politikom.. uostalom primetio sam Leona Kojena po televiziji kao savetnika nekim nashim nadobudnim politicharima.

uglavnom, ako nisi najbolji, nemash neku buducnost. a poseban dodatak je ova zemlja, gde svoje znanje skoro nikako necesh moci da unovchish.

eto, tako ja to vidim.
 
Anaksimandar:
Mozda nema veze sa diskusijom o filozofij na forumu,ali me interesuje sledece:
Covek koji je zavrsio filozofski fakultet, da budem precizniji smer filozofiju, kakva mu je buducnost sto se tice zaposlenja? Da li poznajete osobe sa takvim statusom?


U nasoj zemlji,takav covek tesko da ima buducnost. Bolje receno,NEMA JE.

Sa takvim statusom mozete uspeti samo u inostranstvu.
Kod nas ne postoji sistem VREDNOSTI,vec po principu "sto gluplje to bolje".NAZALOST.

Da,poznajem takvu osobu,ali je u inostranstvu.
 
Tuzni_patak:
Već je sve u filozofiji rečeno?????

Da. Chovek koji bi sad pokushavao da napishe neki svoj novi sistem, bio bi u najmanju ruku smeshan. Shanse su, vec je recheno, shanse su, nije rekao nishta novo vec je prekopirao nekog drugog, mozde ne iz puke namere, vec iz neznanja. To mnogi priznati filozofi danas tvde (Ejer, sad nisam siguran, davno sam to chitao). Da bi bio dobar danas, kao i oni pre tebe, tj da bi ishta mogao da tvrdish, morash da prochitash sve shto je izashlo pre tebe, a to nije mali broj knjiga za jedno popodne. To je ako hocesh da zaista znash o chemu govorish kada se konachno usudish da progovish.
Kada je vecina filozofskog razmishanja zamrla sa egzistancijalzimom (ili tu negde, ovo je moja pretpostavka), ljudi su krenuli ka onome shto je danas aktuelno na fakultetetima... filozofija u sluzbi nauke (ovo nije pretpostavka). Teorije jezika, nove teorije saznanja... Seciranje onih poslednjih stvari koje su nam ostale.

I naravno, na fakultetu, pomeraju hegelovu logiku, i daju nam matematichku logiku, dok se ontologija skroz eliminishe kao predmet.
 
Anaksimandar:
Iz kog razloga onda toliko ljudi zavrsava filozofiju? Razumem da ih interesuje, ali opet s jedne strane ne razumem...

Pa recimo, kad sam ja tamo stigao, za filozofiju je opasno bilo opalo interesovanje, tako da su jako smanjili kriterijume. Ljudi sa oko 60 poena na oba ispita su upadali u budzet, a na ispitima je bilo poprilichno lako pushtali ljude, dovoljno je bilo imati predstavu o tome shto prichash. Morali su, jer im je fakultet bio skoro pust, i to sa dobrim razlogom.
Ne znam kako je posle druge dodushe.
Dalje, mnoge budale upisuju filozofiju, otpadnici sa psihologije i tako.. Ljudi koji pomeshaju filozofiju sa nashim drevnim, "sednesh i filozofirash" i to je to..

Trece, ako otpishemo ova dva, filozofija je i dalje divna nauka i strava fakultet sa opasno dobrim profesorima. Shteta je ne zavrshiti je ako te to interesuje. Jer zaista ima shta da ponudi na intelektualnom planu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top