Mobilizacija - nego sta!

King David

Aktivan član
Poruka
1.172
Voj­ni­ci­ma do­sta ra­ta
R. DU­BLJE­VIĆ, 22. oktobar 2006

NE­U­O­BI­ČA­JE­NO, ali tač­no: vi­so­ki ame­rič­ki ofi­ci­ri su mi­nu­le ne­de­lje, ma­da ne­volj­no, pri­zna­li da SAD na ra­ti­šti­ma u Av­ga­ni­sta­nu i Ira­ku be­le­že pad bor­be­ne go­to­vo­sti. Tvr­de da funk­ci­o­ni­še sa­mo mor­na­ri­ca, dok su kop­ne­ne sna­ge i avi­ja­ci­ja u "ve­o­ma jad­nom sta­nju"!
In­va­zi­ja na Av­ga­ni­stan po­če­la je ok­to­bra 2001, dok je svr­ga­va­nje irač­kog di­rek­to­ra Hu­se­i­na za­po­če­to 2003. go­di­ne.
Od ta­da, na­o­va­mo, sa­mo u Ira­ku, po­gi­nu­lo je 2.730 ma­ri­na­ca, dok je 280 iz­gu­bi­lo ži­vot u Av­ga­ni­sta­nu.
Vi­so­ki ofi­ci­ri ame­rič­ke ar­mi­je tvr­de da je an­ga­žo­va­nje na ovim ra­ti­šti­ma uslo­vi­lo kri­zu, ko­ja mo­že re­zul­ti­ra­ti "lo­mom u oru­ža­nim sna­ga­ma". To što se u Ira­ku, tre­nut­no, na­la­zi 141.000 voj­ni­ka, a u Av­ga­ni­sta­nu 21.000 ma­ri­na­ca, ni­je, ka­ko se pro­ce­nju­je, do­volj­no za oba­vlja­nje že­lje­nih ope­ra­ci­ja.
Iako sve­stan da su kop­ne­ne sna­ge is­cr­plje­ne, Pen­ta­gon je od­lo­žio obe­ća­ni od­la­zak 4.000 voj­ni­ka iz Ira­ka, ubr­zav­ši do­la­zak no­vih. Is­pa­lo je, me­đu­tim, da ni po­ja­ča­nje ni­je do­volj­no, pa je do­ne­ta od­lu­ka o pre­ko­man­di iz­ve­snog pri­pad­ni­ka mor­na­ri­ce i va­zdu­šnih sna­ga na po­slo­ve kao što su vo­žnja ka­mi­o­na, ili ču­va­nje za­tvo­re­ni­ka!
U me­đu­vre­me­nu, svo­jim nu­kle­ar­nim ak­tiv­no­sti­ma u li­ce Va­šing­to­nu, ru­ka­vi­cu su ba­ci­li Iran i Se­ver­na Ko­re­ja, do­vo­de­ći pr­vu voj­nu si­lu pred ozbi­ljan iza­zov.
Bez sum­nje, azij­sko tlo je po Ame­ri­ku po­sta­lo od­već vru­će, to­li­ko da Be­la Ku­ća, ovih da­na, ozbilj­no raz­ma­tra da iz­vr­ši no­vu mo­bi­li­za­ci­ju pri­pad­ni­ka Na­ci­o­nal­ne gar­de i re­zer­vi­sta, ka­ko bi se od­go­vo­ri­lo po­sto­je­ćim za­da­ci­ma i, ne­kim no­vim, even­tu­al­nim, iz­ne­na­đe­nji­ma.
Po­da­ci go­vo­re da je već 40 od­sto sna­ga, po­sla­tih u Irak u po­sled­njih go­di­nu da­na, upra­vo iz re­do­va Na­ci­o­nal­ne gar­de i re­zer­vi­sta. Bo­lji po­zna­va­o­ci pri­li­ka, me­đu­tim, zna­ju da je to ve­o­ma ne­po­pu­la­ran po­tez ko­ji mo­že za­kom­pli­ko­va­ti si­tu­a­ci­ju, pre sve­ga, u sa­moj Ame­ri­ci. Tvr­de da će do­ći do uve­ća­nja bro­ja raz­vo­da i sa­mo­u­bi­sta­va!
Dru­gim re­či­ma, za Pen­ta­gon - ra­za­pet na vi­še ne­u­ral­gič­nih ta­ča­ka u Azi­ji - po­sta­vlja se pi­ta­nje: ka­ko na­ći oprav­da­nje za re­gru­to­va­nje no­vih sna­ga, ka­da se i za po­sto­je­će zna da su već "po­o­dav­no po­lju­lja­nog uve­re­nja i mo­ra­la"?

BUŠ UVO­DI NO­VU TAK­TI­KU?
PRED­SED­NIK Džordž Buš re­kao je da cilj ame­rič­kih oru­ža­nih sna­ga u Ira­ku i na­da­lje osta­je "po­be­da", ali da se me­nja tak­ti­ka ka­ko bi ona bi­la i po­stig­nu­ta. "Ne­će­mo po­vla­či­ti tru­pe sa bo­ji­šta sve dok bor­ba ne bu­de okon­ča­na.
Po­vla­če­nje bi te­ro­ri­sti­ma otvo­ri­lo vra­ta za stva­ra­nje ba­ze za na­pa­de na SAD", re­kao je pred­sed­nik Buš u su­bo­tu.
Isto­vre­me­no, on je u Va­šing­to­nu oku­pio naj­va­žni­je zva­nič­ni­ke voj­ske i mi­ni­star­stva od­bra­ne, ka­ko bi ana­li­zi­ra­li tre­nut­no sta­nje u Ira­ku, ali se su­sret za­vr­šio bez ozbilj­ni­jih na­zna­ka da bi u bu­duć­no­sti mo­glo do­ći do pro­me­ne stra­te­gi­je.

(Vecernje Novosti)
 
Danas sam takodje procitao da Amerika nudi stidljivo pregovore svim pobunjenickim grupama u Iraku - sem Al Kaide. To znaci da je okupator svestan da je rat izgubljen, i sada se trazi "castan izlaz iz govana" i naravno proglasenje pobede nakon svega toga :lol:

Ovo je dokaz da Amerika i ako najveca svetska sila nije sposobna da vodi ratove koji traju duze od 2 godine i suprostavi se partizansko-gerilskom nacinu ratovanja pogotovo u urbanim sredinama.

GO GO IRAQI FREEDOM FIGHTERS! 8-)
 
Da znate koleginice da je to svodjenje rata na igricu dugo servirano njihovoj javnosti.
Secam se nas kad su bombardovali. Recimo kad je bio onaj namerni napad na voz u Grdelickoj klisuri. Tada sam shvatio da to odgovara njihovim planovima iako je tesko bilo da bilo ko normalan poveruje u pricu o "kolateralnoj steti". Oni su to radili zbog debilizacije sopstvene javnosti. Da njihovi gradjani gledaju na rat kao igricu i onda prihvate takvo nasilje bilo gde.
Zaboravili su samo da batina ima dva kraja. To im se sad vraca u vidu kovcega
.
 
GO GO IRAQI FREEDOM FIGHTERS!

takojeif0.gif
takojeif0.gif
takojeif0.gif




GO GO...............
 

Back
Top