EU - tamnica naroda!!! Češka i Slovačka prave evropski Detroit!

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
Prostor na kojem je, poput američkog Detroita, koncentrisana automobilska industrija, ima realnu ambiciju da 2010. godine snabdeva svetska tržišta sa dva miliona automobila godišnje.

Francuski investitor uložio je u tu, već šestu veliku fabriku automobila u Slovačkoj i Češkoj, 700 miliona evra za pogon kapaciteta da proizvede 300.000 automobila godišnje.

Za mesec dana serijsku proizvodnju počinje i korejska Kia u obližnjoj Žilini, sa istim planom proizvodnje od 300.000 automobila do 2011. godine. U bivšoj Čehoslovačkoj, koja postaje svetska velesila po proizvodnji automobila po stanovniku, sa traka silaze automobili pet svetskih marki. Najveća je Škoda iz Mlade Boleslave koja od 1991. posluje u okviru koncerna Folksvagen, a ove godine u prodaju pušta 540.000 automobila. Folksvagen ima montažni zavod i u Bratislavi, gde sa traka silazi 240.000 automobila godišnje.

Pežo, Sitroen i Tojota proizvode 300.000 vozila u Kolinu blizu Praga, a Pežo i Sitroen planiraju da do kraja godine u Trnavi proizvedu 60.000 automobila. Peta fabrika u regionu, Kia, biće otvorena u Žilini, a šesta u Češkoj, u Nošovicama, gde 2008. treba da počne proizvodnja 300.000 automobila južno-korejskog Hjundaija.


Kada proradi i ta poslednja fabrika, automobilska industrija će u Češkoj zapošljavati oko 150.000 ljudi, a u Slovačkoj, prema procenama tamošnjeg Udruženja automobilske industrije, 93.000 radnika.

Stručnjaci u regionu, međutim, upozoravaju na već osetan problem nedostatka kvalifikovanih radnika tehničkih struka za tolike fabrike automobila i na to da jednostrana orijentacija samo na tu granu može i Češkoj i Slovačkoj da se osveti u slučaju krize potražnje na svetskim tržištima.

Češki ministar industrije Martin Ržiman najavio je zato radikalne izmene u stimulansima i olakšicama za strana ulaganja. "Neću dalje jeftine montažne zavode gde će strana preduzeća preseliti otpisane mašine. Smisao imaju samo ulaganja koja dižu nivo industrije", kazao je Ržiman.

Pomoć, dotacije i poreske olakšice od češke države ubuduće će dobiti i sitnija ulaganja, ali samo pod uslovom da donose najnovije tehnologije, a Češka je najviše zainteresovana i spremna da dotira ulaganja u avio industriju, biotehnologije i računarsku industriju.
 
e136.gif
e136.gif
e136.gif
 
E da nije bilo Hitlera... Pa da nije bilo I sv. rata... Pa da nije bilo Turaka...
Pogotovo da nije bilo Turaka. Zamisli scenario: u prvoj polovini XV veka srpski vladari su bili najbogaiji ljudi u Evropi (ne, stvarno jesu). Recimo da nas nisu Turci okupirali, mogao je npr. Kolumbo da dodje u Srbiju da mu mi finansiramo ekspediciju (ionako niko drugi nije hteo). I onda u nase, a ne spansko, ime otkrije Ameriku. I onda kolonizujemo novi svet. I pobijemo indijance. I osvojimo Irak. I ko zna sta nam se sve moglo dogoditi. Al' sta ces istorija je ponekad prava k**ka.
 
_Milanche_:
Češki ministar industrije Martin Ržiman najavio je zato radikalne izmene u stimulansima i olakšicama za strana ulaganja. "Neću dalje jeftine montažne zavode gde će strana preduzeća preseliti otpisane mašine. Smisao imaju samo ulaganja koja dižu nivo industrije", kazao je Ržiman.

Pomoć, dotacije i poreske olakšice od češke države ubuduće će dobiti i sitnija ulaganja, ali samo pod uslovom da donose najnovije tehnologije, a Češka je najviše zainteresovana i spremna da dotira ulaganja u avio industriju, biotehnologije i računarsku industriju.

Milanche,
бојим се да ти ниси најбоље схватио поенту овог чланка. :confused:
 
jomini:
I kao neko ko sad živi u Srbiji, možeš da uporediš standard tamo i ovde. Dakle?

Дакле, држ'се ти Новог Сада и батали Детроит. Овде бар немаш ниједан крај града у коме не смеш ни да помислиш да крочиш ако ти је живот мио. Тамо, не дао ти Бог да се нађеш између пете и петнаесте миље од центра на Мичиген авенији. Она кућа што је плавушан постирао, таквих је у Детроиту по последњим проценама између 10 и 15 хиљада и у њима се окупљају крек *****, наркомани, банде и дилери дрогом. Сјајно место, нема шта, просто да пожелиш тако нешто у Србији.
 
Pa generalno bezbednost u americkim gradovima je problem vec 40 godina sigurno meni je keva recimo bila 70. u Cikagu pa kaze da je bilo isto ali ovde nije rec o Americi niti ce bilo ko normalan pomisliti da sada u Trnavi i Zlini nece moci da se hodi ulicama slobodno zbog povecanja autoindustrije stvar je u tome da je u tim fabrikama u Slovackoj tamo posao naslo 100 iljada ljudi a to je najvaznije za zemlje u tranziciji a ne da mi drvimo o crncima u Detroitu. U zemlji poput nase u kojoj je oko milion nezaposlenih bi takvo postojenje donelo znacajan napredak a pogovo sto bi se i izvboz povecao sad neka me neko ubedi da nam je bolje sto imamo Zastavu u Kragujevcu koja proizvede par hiljada kola godisnje i gde je zaposlena petina nekadasnjih radnika a ostali se snalaze na razne nacine i zive kao socijalni slucajevi.
 
al bundy:
Pa generalno bezbednost u americkim gradovima je problem vec 40 godina sigurno meni je keva recimo bila 70. u Cikagu pa kaze da je bilo isto ali ovde nije rec o Americi niti ce bilo ko normalan pomisliti da sada u Trnavi i Zlini nece moci da se hodi ulicama slobodno zbog povecanja autoindustrije stvar je u tome da je u tim fabrikama u Slovackoj tamo posao naslo 100 iljada ljudi a to je najvaznije za zemlje u tranziciji a ne da mi drvimo o crncima u Detroitu. U zemlji poput nase u kojoj je oko milion nezaposlenih bi takvo postojenje donelo znacajan napredak a pogovo sto bi se i izvboz povecao sad neka me neko ubedi da nam je bolje sto imamo Zastavu u Kragujevcu koja proizvede par hiljada kola godisnje i gde je zaposlena petina nekadasnjih radnika a ostali se snalaze na razne nacine i zive kao socijalni slucajevi.

За тако нешто није потребна ЕУ.
 
eremita:
Milanche,
бојим се да ти ниси најбоље схватио поенту овог чланка. :confused:

Bojim se da nisi ti.
Nama bi dobro dosla takva tehnilogija koju Ceska vise nece jer je industrujski napredovala i ima slobodan prstup EU trzistu.Nama je resenje za zastavu da neko dodje i proizvodi automobile prethodne generacije.Nije realno ocekivati da kod nas neko ulozi potpuno novu tehnoligiju za automobile najnovije generacije jer za to ne bi imao trziste.
 
Blonde Knight:
Nice city, full of Negroes and beautiful houses like this one

StCyrilPrarie3.jpg

One of the lone homes on the "Urban Prarie"

Ovakvih kuca po Srbiji ima koliko hoces i to po centrima svih vecih gradova.
A ovde okolo ne vidim nista osim LIVADE!
Jel Detriot znaci livada? :D:D:D
Svi su truba,samo smo mi NAJJACI !!! Pitacu ja Milichica kako je u Detroitu? :D:D
Pistons,Red Wings...hm...mozda rupa,ali prvak je prvak!!! ;) :D
 
Witch-king of Angmar:
Дакле, држ'се ти Новог Сада и батали Детроит. Овде бар немаш ниједан крај града у коме не смеш ни да помислиш да крочиш ако ти је живот мио. Тамо, не дао ти Бог да се нађеш између пете и петнаесте миље од центра на Мичиген авенији. Она кућа што је плавушан постирао, таквих је у Детроиту по последњим проценама између 10 и 15 хиљада и у њима се окупљају крек *****, наркомани, банде и дилери дрогом. Сјајно место, нема шта, просто да пожелиш тако нешто у Србији.

http://www.ci.detroit.mi.us/default.htm

Ma Cacak i Pozarevac su za Detroit , bre..............Njujork........ :roll:
 

Back
Top