superiornost - inferiornost

hipoteticki govoreci (haha pisuci)
kada bi odabrali odredjenu oblast u kojoj bi se cenila supriornost ili inferiornos (ove reci ne bi trebalo da postoje u nasem jeziku) ta tvoja teorija o plusevima i minusima bi mogla da urodi plodom mada bi je ja drugacije postavio (mali matematicki osvrt na stvar):
kada bi (nekako) moglo da se meri poznavanje te odredjene oblasti teorija superiornosti i inferiornosti bi mogla da zazivi...
recimo...nasumicno izaberes dest ljudi...izmeris im poznavanje oblasti...saberes dobijene rezultate svakog od njih...podelis sa brojem "ispitanih" ljudi i dobijes osnovicu za merenje "poznavanja" te oblasti...ako si iznad osnovice imas pravo da se osecas superiorno ( ali to je kao sto rekose gore ljudi pitanje vaspitanja - damn right). ako si ispod osnovice mozes smatrati sebe inferiornim (BLjAK zna li neko iz kog jezika poticu ove reci? srpske nisu sigurno)
smatram da je na ovoj temi receno dosta toga ne bi da ponavljam tudje istine
mozda bi drustvena svest mogla da predstavlja osnovicu...
 
to nije moja teorija vec primer kako vecina iz meni znanog okruzenja vidi stvari, a primer je dat da bi ostali ucesnici u ovoj temi istakli kako oni vide,racunaju ili odnose se ka tome ili sta vec...

Sta je to drustvena svest ??? Kako se ona "racuna" ili izvodi iz cega ???


p.s. izvinjavam se jer stvarno ne znam pogodne reci iz srpskog jezika koje bi zamenili reci superiornost i inferiornost
 
Instinkt:
(BLjAK zna li neko iz kog jezika poticu ove reci? srpske nisu sigurno)
Iz latinskog:
inferior, -ius (komparativ prideva inferus), niži, kasniji, mlađi (Latinsko - hrvatski ili srpski rečnik, M. Žepić)
-iz čega se vremenom izvelo značenje lošiji
superior, -ius (komp. prid. superus), gornji, viši; pređašnji, stariji; odličniji, jači (Latinsko - hrvatski ili srpski rečnik, M. Žepić)
-iz čega se izvelo značenje bolji
 
Svakako je bolje biti superioran nego inferioran. Osjecaj inferiornosti naginje pesimizmu. Dobra je samo ona superiornost koja proistice iz zadovoljstva sobom i zivotom, koja ne ugrozava niciju individualnost, nije uzrokovana teznjom da se bude bolji od ostalih (prosjeka) i nije presla u gordost.
 
Midium:
stvari koje su za mene kao "dlanom o dlan" za mog kolegu su jako tesko izvodljive maltene neizvodljive sto po nekad izaziva u meni osecaj superiornosti i zelju da mu objasnim i pokazem koliko je to lako uraditi, no cak i kad mu podrobno objasnim on ne uspeva da odradi onako kako ja mislim da treba sto me jako nervira .... moze i suprotan slucaj vidim da tip nesto radi sa lakocom i deluje mi kao laganica medjutim ne uspevam ni blizu da mu pridjem sto me takodje jako nervira ....

da ne duzim pitanje je :
-Mislite li da ste superiorni u odnosu na vecinu vaseg okruzenja ili ste pak inferiorni
i ono sto me najvise interesuje u celoj prici to je sta se radja u vama kada se osecate superiorno kakav nagon,osecaj,zelja,emocija..... takodje isto pitanje za inferiornost...
nemam predrasude prema onima koji su manje snalažljivi niti imam išta od toga što ću sama o sebi misliti sve najbolje ...više volim da ih podučim tome NEČEMU u čemu su tanki, ili da dam savet (organizacija, prezentacija, diplomatija ) pa da me ONI hvale, te "inferiorne" kolege :)
Sve se da naučiti.

btw. čemu sujeta? Odgovor na ovo pitanje daće ti i rešenje na zagonetku otkud kod tebe nervoza :)
Ti da si neki ti bi mu pokazao kako da te ubuduće manje uzrujava ;)
 
S_K_V_O:
meni je malo bezveze da sebe dozivljavam sad nesto iznad ostalih...ne razmisljam na taj nacin...
to mi zvuci onako nadmeno i gordo-verovatno sam po nekim kriterijumima iznad proseka a po drugim ispod...
i pitam se otkud ti znas da je tvoj dozivljaj tudjih sposobnosti i svojih sposobnosti uopste realan?
cesto su ljudi sigurni u sebe, pa i narcisoidni bez pokrica, i obrnuto - cesto nisu ni svesni svojih kvaliteta...
a taj nacin na koji si ti opisala/o nacin izracunavanja superiornosti je potpuno neupotrebljiv...kao zbrojimo pluseve i minuse...daaaaaaaaj...ko ce da odredi sta je plus...i koliko je neko zbog nekog svog kvaliteta u plusu...i kako ide ta formula...
i bem li ga, ali ja sam u svojim ocima uvek u minusu koji tezim da nadomestim...plusevi nisu problem...
i na kraju, mislim da taj tvoj primer pokazuje da si ti inteligentnija (ili iskusnija, ili obrazovanija...) a ne superiornija od svog kolege...


hey SKVO :D Niko nije svih 7 dana u nedelji i mudar i lep! :P
 
Midium:
stvari koje su za mene kao "dlanom o dlan" za mog kolegu su jako tesko izvodljive maltene neizvodljive sto po nekad izaziva u meni osecaj superiornosti i zelju da mu objasnim i pokazem koliko je to lako uraditi, no cak i kad mu podrobno objasnim on ne uspeva da odradi onako kako ja mislim da treba sto me jako nervira .... moze i suprotan slucaj vidim da tip nesto radi sa lakocom i deluje mi kao laganica medjutim ne uspevam ni blizu da mu pridjem sto me takodje jako nervira ....

da ne duzim pitanje je :
-Mislite li da ste superiorni u odnosu na vecinu vaseg okruzenja ili ste pak inferiorni
i ono sto me najvise interesuje u celoj prici to je sta se radja u vama kada se osecate superiorno kakav nagon,osecaj,zelja,emocija..... takodje isto pitanje za inferiornost...

ti ne znas prvo sta je to osecaj superiornosti....ne osecas ti to...jer je to negativno osecanje...osecanje arogancije i osecaj da si iznad nekoga....
ti to nemas, cim osecas zelju da pomognes nekome i da nekoga naucis necemu...
da se osecas superiorno , bio bi uobrazen, nadmen i sa podsmehom bi gledao na kolegu koji ne moze da shvati neke stvari.....ne bi mu pomagao....
 
jedno je biti superioran, a drugo je osećati se superiorno :)

ako stvarno JESI, onda nema razloga za sujetu i ovakve vrste dilema
stvar je menadžementa da postavi prave ljude na pravo mesto, ako taj kolega ne radi dobro posao i ne može da ga savlada - sori, ali otkaz. Osim ako niste socijlana ustanova)

A ako se ti samo osećaš superiorno i ne poduzimaš ništa, ne menjaš i ne popravljaš ništa u svom delokrugu ...misim...:)
 
Betty:
jedno je biti superioran, a drugo je osećati se superiorno :)

ako stvarno JESI, onda nema razloga za sujetu i ovakve vrste dilema
stvar je menadžementa da postavi prave ljude na pravo mesto, ako taj kolega ne radi dobro posao i ne može da ga savlada - sori, ali otkaz. Osim ako niste socijlana ustanova)

A ako se ti samo osećaš superiorno i ne poduzimaš ništa, ne menjaš i ne popravljaš ništa u svom delokrugu ...misim...:)

...umesto da citas izmedju redova ti nisi cak ni osnovicu teme procitala ...ccc
da pojasnim :
znaci pitanje je sta mislite o superiornosti imate li takav osecaj ponekad i kako se izrazava ali takodje postoji i kontra primer i pitanje dal´ se osecate inferiorno u odnosu na nekoga i kako se to odrazava na vas...

... ne zelim ja, niti se hvalim forumskoj populaciji svojom superiornoscu u odnosu na mog kolegu vec je to apsolutno banalan primer - mozda je u stvarnosti sasvim suprotno i ja sam jedan nesrecnik koji je hteo cuti misljenje pametnijih od sebe, ne bi li se ikako izvukao iz sivila inferiornosti ...
 
Betty:
jedno je biti superioran, a drugo je osećati se superiorno :)

ako stvarno JESI, onda nema razloga za sujetu i ovakve vrste dilema
stvar je menadžementa da postavi prave ljude na pravo mesto, ako taj kolega ne radi dobro posao i ne može da ga savlada - sori, ali otkaz. Osim ako niste socijlana ustanova)

A ako se ti samo osećaš superiorno i ne poduzimaš ništa, ne menjaš i ne popravljaš ništa u svom delokrugu ...misim...:)

surova si
e to je jedan simptom osecanja superiornosti, surovost koja proistice iz arogancije
izvini ali ne mozemo svi sve da znamo
uvek sam pomagala onima koji ne znaju i nisam ih smatrala glupacima vec sam pokusavala da ih naucim onome sto znam , da i oni znaju, da uspeju u onome sto rade ili uce...i uvek sam davala sve od sebe....
naravno tu je bilo i onih koji nikako ne mogu da ukapiraju nesto, ali posto postoji dosta stvari koje ja ne mogu da ukapiram, naravno da mi to ne stvara osecaj superiornosti..
pomislite svi na sve ono sto vi ne mozete da shvatite, sto su za vas "spanska sela" npr neke stvari iz oblasti neke nauke....
takodje uvek pitam one "pametnije" od mene u oblastima u kojima sam ja neznalica...i ne smatram sebe ni glupacom ni inferiornom ....ali takodje ne smatram sebe ni superiornom u bilo cemu....samo znam sta znam i to je to
i tu nema mesta za sujetu i osecaj superiornosti i arogantnost kod normalnog i mentalno zdravog coveka....

"mozda si odlicna u svom poslu..a jako losa u mom"

ali smo zato tu da ucimo jedni od drugih....svi zajedno znamo "sve" jel tako?
 
Betty:
stvar je menadžementa da postavi prave ljude na pravo mesto...
Ne vidim šta je tu surovo, to je sasvim normalno i jedino tako firma može dobro da funkcioniše. Potpuno je druga stvar pokazati nekome ko nešto ne zna, a potpuno je drugo imati neadekvatne ljude na određenim pozicijama u firmi.

Pa zamislite da vi otvorite firmu, skupite prvih dest ljudi sa ulice koji su vam simpatični i počnete sve da ih učite poslu iz početka, i konkurentska firma koja da oglas i sprovede temeljne intervjue da bi našla deset najkvalitetnijih ljudi za taj posao. Ne treba ni da pitam čiji je postupak u tom slučaju ispravan...
 
Stručnost sa superiornošću nema nikakve veze


u bilo kojojoj firmi da počenš da radiš posao za koji si stručan postoji još neko ko je stručan kao ti, a pritom ima i iskustvo kako funkcioniše sistem, organizacija... u firmi, ti to nikako ne možeš da znaš. Po tvom i betimom pravilu treba da se postavi superiorno i da vam yebe kevu, ali ne, taj neko će ves UVESTI u posao, a vi možete da savladate posao i da budete bolji od svih, i vi nećete biti zadovoljni što ste bolji od svih - nego ćete svima nanu naninu zato što nije sve kako ste vi zamislili jer ste jedini najpametniji, ne samo u firmi nego na celoj planeti, pa će se pojaviti neki "pacijent, seljak, drznik..." koji će vas prevesti žedne preko vode, jer od samih sebe ne vidite prst pred okom.

Setite se kako ste počeli, kakvi su ljudi bili oko vas, za koga ste se zalepili tada nekada na svom početku
 
klara_m:
Stručnost sa superiornošću nema nikakve veze
I nema. Ne znam odakle ti ideja da je stručnost isto što i superiornost? Ko je to uopšte rekao?
klara_m:
Po tvom i betimom pravilu treba da se postavi superiorno i da vam yebe kevu, ali ne, taj neko će ves UVESTI u posao, a vi možete da savladate posao i da budete bolji od svih, i vi nećete biti zadovoljni što ste bolji od svih - nego ćete svima nanu naninu...
Ma kakvu nanu naninu, šta pričaš... samo sam rekao da treba prave ljude dovesti na pravu poziciju, to je toliko jasno da ne shvatam šta te buni. Niko normalan ne misli da ne treba pomoći novim kolegama da uđu u posao... tako da stvarno ne znam oko čega se mi ovde raspravljamo?
 
klara_m:
Tačno tako bebo,
može život da te preko noći baci na nov zadatak gde bi tako superioran stav (koji je bett opisala) zakopao ili dovelo do osećaja da si manji od makovog zrna

Tacno, zato ne treba biti arogantan i potcenjivati druge...jedan posao, to je samo jedan posao, malo zrnce u svom znanju sveta....ko zna sta sve taj covek zna dok drugi ne uspevaju da dokuce ni senku toga...
 

Back
Top