Ventilator na napajanju je postao dosta bučan

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
mezzano:
Od pre neki dan mi se dešava da ventilator na napajanju, iz čista mira počne da proizvodi jaku buku (maltene da tandrče). Zna li neko u čemu je problem i da li može da uzrokuje neku štetu na ostalim komponentama ili samom napajanju. Napominjem da on radi non-stop, samo je bučniji.

Izvadi ventilator, ocisti ga, odlepi mu nalepnicu sa osovine,kani 1 malu kap masinskog (finog) ulja, zalepi i namontiraj.
Ako bude mnogo kocio suvise zagrejano napajanje moze da izgori a moze i da stvara odredjene padove napona koji negativno uticu na rad compa!!
 
Najbolje je da promijeniš ventilator. Košta nekoliko evra i nije vrijedno rizikovanja veće štete štediti na tome. Izgaranje napojne jedinice zna biti jako nezgodno, sa prolaskom visokih napona do ostatka kompa a onda slijedi katastrofa (imao sam priliku vidjeti nekoliko tako sređenih kompova - ostane živa samo limarija kućišta i ponekad procesor).

Inače dosta sam ventilatora do sada osposobio ali to je uvijek privremeno rješenje. Radim u rafineriji koja proizvodi ulja za podmazivanje pa su mi u labosu smućkali neko idealno za ovakve stvari ali nikakvo ulje ne može da riješi probleme već oštećenih osovinica i ležajeva tih malih motorića.

Moja preporuka: promijeniti ventilator.
 
Slazem se sa svima sto kazu da je najbolje promeniti ventilator.
Pre svega to je ventilator od 8*8cm kojih ima na svakom cosku i veoma su jeftini (dobro imas Antecovih smart i pro coolera od 10ak€).
Da ih podmazujes i krpis nemoj ni u kom slucaju pre svega sto je to cooler na naponskoj jedinici cijim crkavanjem mozes osetiti veoma gadne posledice po ostatak komponenti.

Sto se tice ostalih osmica koji hlade komponente, za njih nije nikakav problem da se krpe, pa i kad crknu ako ne otvaras kuciste, moze se desiti da ni ne primetis da je riknuo.

@MGordan
Ima li nacina da nekako dodjem do tog ulja sto spominjes?
Onako kao drug clan :lol:
 
WD - 40 je napravljen prvenstveno kao sredstvo za zastitu na Atlas raketama i prvo vreme je bio tajna pa su kasnije odlucili da ga komercijalizuju. Kako rekoh, on je odlicna zastita pored toga sto ponekad sluzi za podmazivanje i ja ga koristim za kalemove i namotaje koji ne trpe prevelike temperature kao i za razvodnike paljenja na vozilima. Ne znam kakav je njegov uticaj na plastiku kulera jer nisam dosad imao potrebu da ih podmazujem ali sigurno nece stetiti kalemovima motora dok postoji mogucnost da masinsko ulje osteti lak na kalemovima zice.
 
WD je za elektricne uredjaje smrt...
kao prvo, WD je zapaljiv, pa ce i najmanja varnica da ti upali kompjuter, WD nagriza elemente i na taj nacin od njih pravi jedno veliko sranje...
ko ne veruje, nek podmaze potenciometre na pojacalu WDom, pa kad pocnu da krce i prste, bice mu jasno...
WD je dobar na kratke staze, ali kako vreme odmice na osetljivim uredjajima kao sto je kompjuter pravi mnogo vise stete nego koristi....

@elmuerte
ako radis u automehanicarskoj radionici, onda si 100% u pravu....
 
WD je zapaljiv prvih nekoliko minuta, kasnije - ne ( pomenuh razvodne kape i kalemove elektromotora ). Niko ozbiljan ne bi posavetovao da se naprska na potenciomentar kao sto nisam cuo za dosad nijedno ozbiljno sredstvo za potenciometre koji kada propadnu tj. kada im propadne grafitni sloj zamene se. Nema tu leka ( bar onog kojeg znam ). Rekoh, to sredstvo se koristilo za zastitu ostljivih sistema na raketama ali nikom ne bih preporucio da njime prska kompjuter osim sto sam pomenuo da je mnogo dobar za kalemove elektromotora dok za plastiku ventilatora nisam siguran, mozda bi se mogao probati na nekom starom i posle nekoliko nedelja utvrditi istinu. Inace, ne radim u mehanicarskoj radnji nego to radim sebi i poznanicima na vozilima.
 
Kao što rekao, WD nije samo ulje i te njegove druge komponente su problematične. Ali, kako ko hoće. Ja znam da mu nije mjesto u društvu polipropilena i polikarbonata jer ih nagriza, kao i većinu "plastika" dobijenih iz nafte. A ventilatori se uglavnom sastoje od toga.

@Kuli. Nije problem da obezbijedim tog ulja ali ti znaš da sam ja podaleko od Bg pa čak i u drugoj državi. Probaću nešto da to riješim. Problem je granica i carina inače bih poslao poštom (naravno, ako mi na pp pošalješ adresu :lol:).
 
Obersturmfuehrer:
WD je za elektricne uredjaje smrt...
kao prvo, WD je zapaljiv, pa ce i najmanja varnica da ti upali kompjuter, WD nagriza elemente i na taj nacin od njih pravi jedno veliko sranje...
ko ne veruje, nek podmaze potenciometre na pojacalu WDom, pa kad pocnu da krce i prste, bice mu jasno...
WD je dobar na kratke staze, ali kako vreme odmice na osetljivim uredjajima kao sto je kompjuter pravi mnogo vise stete nego koristi....

@elmuerte
ako radis u automehanicarskoj radionici, onda si 100% u pravu....

Dobra strana WD-a je sto je na nitro bazi.Podmazuje i brzo isparava, rastvarajuci prashinu, zanci nema bojazni da ce se nesto zapaliti..Sto se el.uredjaja tice tu si 100% upravu, mada on ne nadgriza elemente nego rdju,medjutim u ovom slucaju treba podmazati osovinu ventilatora koja je metalna.Da nadgiza elemente kao sto ti kazes ja bih imao reklamacije svaki dan.Ne radim sa kolima nego sa sefovima i sigurnosnim bravama gde je razlika od 0.2mm presudna i ne bih tek tako stavljao nesto sto nadgriza materijale, a narocito ne na lamele nekog sefa :)
Ventilator bas zbog toga i zuji,skripi jer se nakupilo prashile i stvara se trenje.
Doduse ako covek pri ruci ima neko ulje onda je to bolje naravno ali ako ima samo WD dobar je i on bez straha da ce nesto zapaliti ili ostetiti.
Evo imam drugara koji ima muzicki studio, bas cu ga pitati sta on koristi ....
 
Sizif:
Ne mogu da verujem da raspravljate o popravci ventilatora od 1€. Pa skuplji je WD-40 nego novi ventilator, majku mu.
Naravno da je 1euro ali je od napajanja, sto znaci da je ZALEMLJEN.
Dodaj na cenu tog ventilatora i cenu lemilice i jos covek mora da se ispraksa sa lemilicom i da se zeza pola sata.
Jednostavnije (i jeftinije) je ocistiti stari i gotovo.
 
El Muerte:
Naravno da je 1euro ali je od napajanja, sto znaci da je ZALEMLJEN.
Dodaj na cenu tog ventilatora i cenu lemilice i jos covek mora da se ispraksa sa lemilicom i da se zeza pola sata.
Jednostavnije (i jeftinije) je ocistiti stari i gotovo.
ne mora znaciti da je zalemljen,vecina ventilatora nije zalemljeno(ja licno nikad nisam video da je ventilator od napajanja zalemljen,a video sam dosta napajanja,mislim da nijedno novo napajenje nema u sebi zalemljen ventilator)
 
Кулиража:
Zakljucak:
Najbolje je kupiti fanless napajanje od nekih 200€ i nikad neces prljati ruke u njemu, cak sta vise, bice ti uvek cisto.
I TIHO, potpuno nečujno.

a045.gif
has spoken!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top