Pitanje: dos

alexandrra

Aktivan član
Poruka
1.488
Posto zelim da instaliram Linux, skinula sam program Knopix , narezala na cd i kada telim da ga startujem iz auto runa pojavi se dos prozor. E sada problem je u tome sto ja nemam pojma dosove komande i ono malo sto sam znala zaboravila sam :oops:
Moze li mi neko reci kako da startujem ovaj disk. Puno hvala!
 
Ako znas da startujes dos mode tj crni ekran u kome imas samo promt u oblku: c:\
Onda ti dosova komanda: dir ?: /p daje pregled sta se nalazi na tom disku gde ? oznacava koji je disk u pitanju. Posto su izvrsne datoteke samo tipa *.exe ili *,com (redje) onda bolje utipkaj dir ? *.exe /p pa vidi sta sve ima na tom disku. Trebalo bi da startujes neku od tih datoteka sa *.exe ekstenzijom. Posto ocigledno disk nije autostartujuci onda moras znati koji je program koji te zanima. Sretno. Udji u svet Linux-a i oupste Unix-a i videces da je windows samo bedna kopija svega. I na kraju i jeste plagijat i to je oduvek i bio. Ali pobenici pisu istoriju.
 
jos jedan linuxovac...o ne :)
nego, nije komanda dir ?:/p vec dir * ili dir *.* :)
a ako ti dobijes 'taj dos prozor iz autoruna', bolje bi bilo da pokusas prvo da es ulogujes :)
 
Obersturmfuehrer:
jos jedan linuxovac...o ne :)
nego, nije komanda dir ?:/p vec dir * ili dir *.* :)
a ako ti dobijes 'taj dos prozor iz autoruna', bolje bi bilo da pokusas prvo da es ulogujes :)
Sine objasnio sam jos kako jeste. Ne moras da budes tako pametan. Ja sam malko stariji od tebe i dugo duuugo sam bio u tim vodama u kojma vidim da si ti retko.....
Dakle objasnio joj da se ? odnosi na disk na kome se nalazi pretpostavljeni program koji zeli da startuje. A drugo nisam jo rekao nista kako da dobije autorun prozor sto nije bio ni predmet njenog pitanja koliko mi se cini. Dakle nisi razumeo decko. Pitala je kako da u dos prozoru startuje program. Pretpostavljam da sada vidis da ga je vec otvorila iz run or someting.... Nemoj se praviti toliko pametan kada to nisi. Komanda zaista glasi dir c: /p za paginarni pregled sta se nalazi na disku c: (u ovom slucaju) ili dir *.exe ako zeli da vidi fajlove samo sa ekstenzijom exe. Dakle odsetaj malo negde drugde gde mozes da pokazes svu svoju mudrost, kulturu i znanje o racunarima. Pozdrav tebi.
 
:)
pa valjda je vec u tom direktorijumu koji je otvorio autorun, tako da ce dodavsi parametar c dobiti ono sto joj ne treba :)
nego, zar ne mislis da bi bilo dobro da prvo instalira linux, bez ikakvi autorunova i kojestarija, vec da bootuje instalaciju sa cd-a :)
 
Nole1:
Sine objasnio sam jos kako jeste. Ne moras da budes tako pametan. Ja sam malko stariji od tebe i dugo duuugo sam bio u tim vodama u kojma vidim da si ti retko.....
Dakle objasnio joj da se ? odnosi na disk na kome se nalazi pretpostavljeni program koji zeli da startuje. A drugo nisam jo rekao nista kako da dobije autorun prozor sto nije bio ni predmet njenog pitanja koliko mi se cini. Dakle nisi razumeo decko. Pitala je kako da u dos prozoru startuje program. Pretpostavljam da sada vidis da ga je vec otvorila iz run or someting.... Nemoj se praviti toliko pametan kada to nisi. Komanda zaista glasi dir c: /p za paginarni pregled sta se nalazi na disku c: (u ovom slucaju) ili dir *.exe ako zeli da vidi fajlove samo sa ekstenzijom exe. Dakle odsetaj malo negde drugde gde mozes da pokazes svu svoju mudrost, kulturu i znanje o racunarima. Pozdrav tebi.

Nema potrebe da budes tako drcan. Ne vidim razloga obracanja tako sa visine, jer i ti si rekao stvari koje su u najmanju ruku diskutabilne pa te niko nije slao da malo prosetas.
A "ober" je svoj post i zapoceo malo saljivo "opet jedan linuxas" jer se u poslednje vreme cesce srecu diskusije linux fanova koje su stvarno napadne, kako da onaj ko ne koristi Linux nema pojma sta je IT...

Izjava da je Linux, Unix daleko iznad Windowsa i da je Windows plagijat je u najmanju ruku dokaz kako jedan "linkus-man" vidi stvarnost. Apsolutno nemam nista protiv ljudi koji zele da koriste linux/unix i uopste "nix" OS, ali malo vise tolerancije ne bi skodilo. To sto ljudi koji koriste linux pokusavaju da ostale ubede da su u zabludi, je neozbiljno sa njihove strane.

Mnogo je vise onih koji za zivot zaradjuju radeci na Windows OS nego Linux korisnika. ne kazem da Linux korisnici ne mogu da zaradjuju za zivot svojim radom na tom OS, ali je cinjenica da je Windows programera i Windows korisnika tih programa mnogo vise. Fakat.
A sad, proglasavati Linux/Unix maltene nesto "bogomdano", mislim da i sam znas da nema smisla niti ima uporista u bilo cemu. Ma sta mi mislili o M$, kog ja licno ne cenim previse ali je cinjenica da koristeci njegov OS zaradjujem za porodicu. Da sam na Linuxu, tesko da bih to mogao bas tako.
Ali zbog toga nikoga ne ubedjujem u nista, Svako koristi ono sto misli da treba, kraj price. A stavovi Linux korisnika neki puta stvarno bivaju preterano napadni.
Ne kazem, mozda se vremenom i desi nesto sto ce Linux postaviti na prvo mesto u OS hijerarhiji, ali za sada nista ne ukazuje na to.

Stoga, mislim da nema razloga obracanju jedni drugima tonom koji ti cinis. To sto si stariji od nekoga, koriscenje pomalo "olimpovskog" -sinko- ne znaci da si nesto pametno rekao ili imao neki jak argument.
Uostalom, ako bas hoces, komanda dir ?: /p jeste uopste neubicajena za DOS nikada se nije ni u jednom uputstvu tako pisala, pa se "Ober" na to i osvrnuo. Ako si Linuxas, ne znaci da si jedini koji poznaje i DOS, pa makar taj drugi bio Windows OS orijentisan.

Nema nikakvog razloga sad razplamsavati diskuiju Linux/Windows a pogotovo na osnovu toga odredjivati obracanje ucesnicima u diskusiji.
Ima za sve mesta na IT nebu.
 
Pokusala sam kako mi je Nole predlozi sa dir c:/p i izlistava mi sadrzinu ali osim toga nista i dalje nisam startovala. Inace se nisam jos uvek odlucila za Linux, taj program Knopix je samo verzija linuxa gde mozes videti kako sve izgleda i finkcionise u tom OS.Ali meni ne polazi za rukom :-(
 
znaci - boot sa cd-a.
odes u bios (pritisnes DEL kada se 'broji' memorija), i u 2 ili 3. stavci menija odozgo (ne znam napamet) nadjes "First Boot Drive". To promenis na CDROM, i to je to....
trebalo bi da ti se startuje sistem sa CD-a....
 
Aleksandra izgleda da si odabrala pogrešnu verziju Linuxa za početak, ako si uzela knoppix trebala si da skineš Knoppix live 4.0 ili Fantomix live koji je baziran na knoppix live , cd možeš da downloaduješ na adresi http://linux.softpedia.com/get/Syst...x-Distributions/Phantomix-Live-CD-16484.shtml , kada ga narežeš na cd samo ga lepo ubaciš u cd čitač i restartuješ kompjuter cd je bootabilan i diže Linux za svega par minuta ne dirajući postojeći operativni sistem , lepo koristiš Linux upoznaš se sa njim i ako misliš da staviš neki drugi za stalnoonda ih imaš u botabilnim instalacionim verzijama tako da nemoraš da se mučiš sa dos-om. Kada završiš lepo gasiš komp i pre gašenja izvadiš cd (ponudiće ti sam) i kada ga sledeći put opet upališ podigne se windows sasvim normalno i bez traga od korišćenja linuxa.
Svakako bih ti pre nego što se odlučiš na ovakav korak savetovao da malo naučiš nešto o njima tj Linux distribucijama. :)
 
Da, simpatichni su takvi operativni sistemi, koji se nalaze na butabilnim diskovima, nema potrebe chekati nikakvu instalaciju i saznati na kraju da vam ne odgovora taj operativni sistem. Interesantno je kod njih to sto nemorate da uopste imate hard disk da bi koristili ovakav sistem. Tako je napravljen da koristi memoriju za skladistenje svojih podataka.

Kada smo vec zapocheli temu o ovakvim sistemima koji se nalazi na diskovima, toplo vam preporuchujem da isprobate WinPe, u sebi sadrzi nekoliko operativnih sistema, Microsoft-ovih.
 
Linux, Mac ili Windows pitanje je sad?
Meni je bitno samo (ma bilo koji sistem da je u pitanju) da mogu da radim svoj posao.
Znaci, nije bitno koji sistem, racunar imas, bitno je to da radi posao odnosno da pravi pare.
Nek me ispravi neko ako gresim.
Pozdrav,
Login Killer
 
The Legolas:
Kada smo vec zapocheli temu o ovakvim sistemima koji se nalazi na diskovima, toplo vam preporuchujem da isprobate WinPe, u sebi sadrzi nekoliko operativnih sistema, Microsoft-ovih.

Zaboravio si da dodas piratskih. ;)

codemaker:
Izjava da je Linux, Unix daleko iznad Windowsa i da je Windows plagijat je u najmanju ruku dokaz kako jedan "linkus-man" vidi stvarnost. Apsolutno nemam nista protiv ljudi koji zele da koriste linux/unix i uopste "nix" OS, ali malo vise tolerancije ne bi skodilo. To sto ljudi koji koriste linux pokusavaju da ostale ubede da su u zabludi, je neozbiljno sa njihove strane.

Kao i obrnut slucaj. ;) Zavisi u cemu... Da ne bismo razglabali o tome... Postoje prednosti Unixa koje je i Linux (kao OS nastao po ugledu na unix) nasledio. Pored toga Linux ima i svoj specificni set prednosti u odnosu na druge unixolike sisteme. To ne znaci da i Win* nema svoje prednosti...

codemaker:
Mnogo je vise onih koji za zivot zaradjuju radeci na Windows OS nego Linux korisnika. ne kazem da Linux korisnici ne mogu da zaradjuju za zivot svojim radom na tom OS, ali je cinjenica da je Windows programera i Windows korisnika tih programa mnogo vise. Fakat.

Khm... Pa naravno da je vise korisnika Windowsa. :) MS drzi monopol na trzistu OS vec dugo, dugo vremena. ;) Bilo koji alternativni OS se vrlo tesko probija na trziste PC racunara... Zbog mnostva razloga.

codemaker:
Da sam na Linuxu, tesko da bih to mogao bas tako.

Unix/Linux sistem administratori mogu imati vrlo pozamasne plate... Cak ponekad i vece od njihovih Win kolega...

codemaker:
Nema nikakvog razloga sad razplamsavati diskuiju Linux/Windows a pogotovo na osnovu toga odredjivati obracanje ucesnicima u diskusiji.
Ima za sve mesta na IT nebu.

Slazem se!

Ali morao sam da iznesem svoje komentare. Izvinjavam se ako sam nekoga slucajno uvredio. ;) Nije bila namera...

@alexandrra: Trebalo bi da se sistem pokrene sa CD nakon prvog restarta. Znaci, ubacis CD, restartujes komp i Knoppix se zatim pokrene.

Ne znam na koji autorun mislis? Sta ti je tacno pisalo? Prepisi bar nesto pa postavi ovde. ;)
 
Iluzionisto, welcome back! Nešto nam je pomanjkalo linuksaša - Red_Zmaja k'o da je u zemlju propao :( Nego, da li si imao prilike da isprobaš SimpleMepis -> kažu da live verzija prepoznaje sav živi hardver?
 
Slažem se da Unix administratori mogu (i često imaju) mnogo veće plate od ostalih. Samo, koliko takvih poznaješ? Koliko ima Unix sistema u Srbiji?
Lično, nemam ništa protiv Linuksa (barem ništa efikasno :lol: ) i sam koristim nekoliko Live distribucija specijalno pripremljenih za pojedine poslove. Ali, stvarnost je da ću još dugo, dugo za život zarađivati radeći pod Win i to nikakve želje i ubjeđivanja Linuks zajednice neće promijeniti. To je jednostavno tako.
Mali mekani će još dugo dominirati i samo čudo može to promijeniti. Ljudi jednostavno imaju suviše para da bi im iko išta mogao i nama ostaje da se pomirimo s tim da će programi za Linuks uvijek kasniti za Win programima, imati manje mogućnosti i daleko manje potencijalnih korisnika. I tako ukrug.

a045.gif
has spoken!
 
maksvel:
Iluzionisto, welcome back! Nešto nam je pomanjkalo linuksaša - Red_Zmaja k'o da je u zemlju propao :( Nego, da li si imao prilike da isprobaš SimpleMepis -> kažu da live verzija prepoznaje sav živi hardver?

Ja sam i sada ovde samo u prolazu. ;) SimplyMepis sam probao nekad davno... Tada je to bilo istina... Verzija koju sam ja imao je stara vec dve godine, tako da nisam u toku sa napretkom SimplyMepisa. :)
 
iluzionista:
Vecina servera u Srbiji furaju Linux. Samo toliko. ;)
Sto rece Ober, sta li je razlog... ?
A i ta vecina servera je nista u odnosu prema broju racunara u Srbiji i svetu koji koriste Windows sisteme, tako da taj podatak ne govori ama bas nista u korist Linuxa.
Ni ja ne volim M$ ali je to prosto tako.
U zivotu nisam natrcao na klijenta kome treba softver ali da se vrti na Linuxu a jako dugo sam u poslu pisanja softvera. Ima ih naravno, ne kazem, ali toliko malo, da bi "programeri svih zemalja...." pozcrkali od gladi kad bi od pisanja softvera za -nix sisteme ziveli...
 
Obersturmfuehrer:
hmmmm
a da li je to zbog toga sto je Lin jeftin, pa neko nema kesha da placa admine?

Jeftin? hehe Lin jeste u vecini slucajeva jeftin, ali ne mora to biti 100% tacno. Napr RHLE ili Suse Enterprise... Ali istina je da se kod nas najvise koriste free varijante... Fedora, Debian, Gentoo... Velike kompanije koje koriste Lin ne uzimaju free varijante... Free varijante su orijentisane ka pojedincima, malim i srednjim preduzecima, A kod nas su 90% preduzeca upravo u toj kategoriji...

Iako je generalno "jeftin", admini bas i nisu toliko jeftini. ;) Kao sto rekoh, lin admini znaju biti skuplji od Win admina... Prevashodno zato sto ih ima manje...

@Codemaker: Sto se tice programerskih poduhvata na Linuxu... To trziste je vrlo specificno... Postoje sam dve uspesne kategorije softvera: veliki softverski projekti renomiranih korporacija poput Oraclea koji imaju iskljucivu svrhu u korporativnom okruzenju; i otvoren softver licenciran pod nekom od open source licenci... Obicno otvoren softver obuhvata sve ono sto je potrebno i dovoljno funkcionalno da bi bilo upotrebljeno u malim ili srednjim kompanijama. S obzirom na to, vrlo retko postoji potreba za dodatnim softverom... Jedini izuzetak su programi specificnih upotreba... Napr, finansijski ili racunovodstveni, ili za pojedine specificne strukovne potrebe... Za njih postoji trziste.

Ali pored toga, Linux je kod nas najcesce koriscen kao serverski sistem... ;)
 
evo vam josh jednog ..... *nixasha........ shta da vam kazem.... :)

lepo je raditi sa *nix-om iz konzole.......

nikad nisam mogao u winu da odradim administraciju mreze kao pod *nixom iz konzole...... malo script-a i malo mnogo poznavanje mreza..... i eto choveka ko radi posao.....

@codemaker
pogledaj samo domatje providere..... niko od njih nema win na serverima.... svi su na *nixima..... a samo da proverish koliko su plate tim adminima..... bitje ti jasno odnos *nix i win admina....

*nix sistemi nikad nisu ni bili bazirani na "obichne" korisnike.... vetj na preduzetja.... korporatzije kako to na zapadu zovu....

respect
 
Slazem se sa obojicom.
Ono sto sam ja hteo da kazem je da bez obzira na broj servera pod -nix OS, ne moze se uporediti broj racunaa koji rade pod Windowsom. E to je moja ciljna grupa sto se pisanja softvera tice. Jedna je stvar server a druga je svar korisnicka masina koja ima potrebu za raznvrsnim softverom.
Verujem da -nix administratori imaju nesto vece plate ali e sve to relativno i zavisi od firme u kojoj rade.

Ne znam sta dokazujemo ovde, razvodnili smo. Ili se nismo razumeli. Ja samo tvrdim da je mnogo vise Windows OS racunara i da mi je kao programeru trziste za Windows OS mnogo vece i imam mnogo vise klijenata.
A sto se tie administracije mreze, SVE sto mozes pod Linuxom, moze i za Windows, ajde da se ne lazemo. Mozda pod Linuxom moze brze, mozda jednostavnije ali sve moze i pod Windowsom. Sad, koliko je to kome jednstavno, lako i efikasno, to je druga prica, to ne znam i ne mogu da tvrdim.

Podatak da domaci provajderi svi koriste -nix OS nije nikakav podatak od vrednosti za tvrdnju koju sam izneo. Sto se mene tice, sreca je da ima mnogo vise Win OS-a a oprovajderima ionako skoro da ne treba pisati programe, sve vec imaju sto im treba za administriranje onoga cime se bave.
meni trebaju klijenti koji imaju potrebu da im se neka poslovmna resenja urade. A takvi ne koriste Linuxe, ili su u strasnoj manjini, pa mi ne nedostaju kao klijenti.
 
slazem se sa tobom..... ali zar ne mislite sve vi da samo mi malo zalutali od teme..... devojka je trazila da joj pomognemo oko live cd-a. a mi krenuli u "raspravu" shra je starije burek ili sir.... ma dajte.... nema shanse da se uporede broj racunara pod *nixom i pod winom..... 2/3 sveta (end user-a) koristi win..... minimum.....a *nix..... samo serveri i zaludjenitzi kao shto sam ja.....

to je totalno drugo trzishte .....
 

Back
Top