ISHRANA

Ako mozete, pomozite mi nekim savetima.
Tice se ishrane moje male havanezerke. Doneli smo je u nas dom pre pet dana. Ima samo osam nedelja.
Odgajivac nam je preporucio suvu hranu, "Iams" i to joj dajemo da jede, ali nije bas uvek raspolozena za nju.
Dajemo joj za nagradu neke keksice za kuce.
Da li se moze preterati sa davanjem tih keksica, verovatno da, pa koja je onda prava mera?
Da li je sada pravo vreme da uvedemo mozda kiselo mleko pa da tu njenu suvu hranu izmesam sa kiselim mlekom... nekako mi je bez veze da samo jede jedno te isto... mozda bi mogla i neko povrce da rucka...
Ona mi cesto stuca. Da li to znaci da se naguta vazduha dok jede?
Joj, sutra nas ceka njeno prvo kupanje, drzite nam fige! A i prvo seckanje noktiju... valjda ce sve da bude u redu???
Kisa
 
Jao, pa morate joj hranu omeksati sa jogurtom, tako mali pas ne moze jesti suvu hranu.... Koje su velicine granule?
Keksice izbacite, ili ih koristite samo kao nagradu kada poslusa nesto bitno npr. vrsenje nuzde na odgovarajucem mestu i slicno. Ishrana tako malog steneta mora biti izbalansirana i to strogo. Morate je hraniti 5 puta dnevno minimum. Dobili ste je prerano, taj pas je trebalo da bude sa majkom jos 2 nedelje....zbog toga cete vi imati mnogo vece obaveze sada, a narocito sto se tice vaspitanja psa, jer je taj deo trebalo da obavi kuja, a tice se jacine ugrizua i jos po neceg....
Stucanje moze biti i najcesce je prouzrokovano stresom, ali i parazitima... Da li je ociscena od istih?
 
brbljiva_kisa:
Ako mozete, pomozite mi nekim savetima.
Tice se ishrane moje male havanezerke. Doneli smo je u nas dom pre pet dana. Ima samo osam nedelja.
Odgajivac nam je preporucio suvu hranu, "Iams" i to joj dajemo da jede, ali nije bas uvek raspolozena za nju.
Dajemo joj za nagradu neke keksice za kuce.
Da li se moze preterati sa davanjem tih keksica, verovatno da, pa koja je onda prava mera?
Da li je sada pravo vreme da uvedemo mozda kiselo mleko pa da tu njenu suvu hranu izmesam sa kiselim mlekom... nekako mi je bez veze da samo jede jedno te isto... mozda bi mogla i neko povrce da rucka...
Ona mi cesto stuca. Da li to znaci da se naguta vazduha dok jede?
Joj, sutra nas ceka njeno prvo kupanje, drzite nam fige! A i prvo seckanje noktiju... valjda ce sve da bude u redu???
Kisa


Savetujem vam da joj za pocetak (a i kasnije) dajete malo kuvanu hranu malo granule. Posto je kuca dosta mala morate joj granule preliti necim sto ce ih omeksati (mleko, jogurt, pa cak i samo topla voda), jer ona jos nema tako jake zubice da moze da ih lepo sazvace pa moze da ima problema sa stomakom. Dnevni meni neka joj bude recimo ovakav - jedan obrok kuvana sargarepa sa pirincem i mesom (bez kostiju, ja najcesce koristim pilece, ali moze i neko drugo samo je bitno da nije mnogo masno), i to sve izmiksano, da joj se napravi kasica koju ce lako pojesti. Takav obrok u stvari moze da jede recimo dva-tri puta dnevno. A ostali obroci neka budu granule prelivene jogurtom ili mlekom (pazite samo da ne bude hladno). Posto je tako mala trebalo bi da jede oko 5-6 puta dnevno, a za recimo mesec dana - mesec i po, joj izbacite jedan obrok, ali onda povecajte kolicinu hrane u ostalim obrocima.
To sto stuca nije nista strasno, i moj pas je stucao vise puta dnevno u tom periodu.
Samo ne znam da li je bas dobro da joj sad vec secete noktice, ali ako vet misli da je to ok onda valjda moze.
 
Ајде да не испадне да некоме држим страну ... прво, ово је тема где се ИСКЉУЧИВО цени мишљење ветеринара, а ми остали смо ту да припогнемо неким својим искуствима и знањем, ако га поседујемо. Не знам шта се исподешавало у међувремену, али колико видим, "брбљива киша" нам се обратила у множини, значи да очекује и да чује наше мишљење, али само је на њој да ли ће да нас послуша или ће, ипак, да сачека Срђанов савет, који је, додуше, често у великој гужви (као што већ можете приметити да га нема већ неко време), али ће одговорити.
Ја сам узела, својевремено, штене са 7 недеља старости и уопште није био проблем око тога што је, прерано, одвојен од мајке. Није ми био проблем да се бринем о том штенету.
Храну је, углавном, добијао кувану, 5 пута дневно, с тим што се временом избацује по 1 оброк. Сува храна се обавезно потапа са нечим, јер је штенету тешко да сажваће. Претпостављам да је "брбљива киша" узела гранулирану храну искључиво направљену за штенце, али ако види да штенету та храна не прија, може да уведе кувану. Храна мора да буде разноврсна и избалансирана, ништа масно, кости и сл. Куци не оствављати храну стално на располагању, него давати у одређено време, због могућности гојења. А и треба да се уоброчи.
Са 2 месеца треба да се ревакцинише и очисти од паразита, не препоручује се извођење напоље до 3. месеца, због стварања имунитета. Може на кратко, али уз повећану опрезност.
Кексиће избегавати, јер добро дође као награда за добро урађену ствар. Ноктиће не треба дирати, осим ако ветеринар не каже да мора да се скрати и искључиво он то да ради. Купање такође није препоручљиво, јер се уништава природна одбрамбеност коже, ја препоручујем пребрисавање раствором сирћета и воде, 1/3 сирћета на чашу воде, и то само спољашњег слоја длаке.
 
Briga o stenetu prerano odvojenom od majke ne mora, ali moze postati problem. Jedno je sigurno,pojacan trud u socijalizaciji je neminovan, jer iziskuje dodatne radnje, cesto nepotrebne kada se stene od majke odvoji na vreme.Misljenja sam da se malom stenetu ne treba davati mleko, niti u njemu razmeksavati hrana,jer ono dovodi do mekse, pa time i nepozeljne stolice, mnogo je bolji jogurt u te svrhe
 
Da, pored Srdjanovog misljenja zelela sam da cujem i misljenja ostalih.
Stvarno sam nova u svemu ovome, puno, puno hvala za korisne informacije.
Vodimo je u utorak kod veterinara, ali sam mislila da do utorka od vas svih prikupim po neku informaciju.
Odgajivac je mozda pogresio sto nam je nasu Milicu dao ovako rano, ali ovde gde smo je to tako i to je to. Milica je dobila vakcinu dva dana pre nego smo je uzeli iz legla i pregledao ju je vet koji je dao zeleno svetlo da ona krene u novi dom.
Sigurno cu vas poslusati i krenuti vec danas sa davanjem mekse hrane, jer je i meni suludo da tako mala kuca jede suve granulice iako su majusne. Ne znam zaista zasto nam je odgajivac rekao da joj dajemo tu suvu hranu.
Sto se tice ugriza, zaista je "mama nije naucila"... :-(
Ume jako da ugrize (moracemo to nekako da ispravimo - ali ne znam kako?; valjda cemo dobiti neki savet i za to), i veoma je aktivna, prava eksplorerka. I da, znam da je jos mala za izlazak, a mislim da je ociscena od parazita pre nego smo je dobili i znam da to cisnjenje treba raditi jednom mesecno.
Treba da se revakcinise krajem oktobra, pa ce valjda oko svega toga biti sve u redu.
U svakom slucaju pokusacu da se sa suprugom dogovorim da odgodimo kupanjac i da sacekamo sta ce nam veterinar reci.
Mnogo vam hvala sto ste pisali i pomogli mi. A i mojoj Mici.
Naravno, javljam vam sta se desava sa nama.
P.S. Moram da je pohvalim. Od prvog dana je naucila da obavlja one stvari u njenoj posudici... kod odgajivaca je to radila na higijenskom papiru.

Jos jednom puno hvala.
Zaista ste divne.
 
Afrodity:
Meni tvoj odgovor ne moze da ne odgovara, jer, niti sam ja postavljac pitanja,niti sam neciji zastupnik. Dakle, licna nota je apsolutno iskljucena, vrlo me cudi da si shvatila drugacije, a pljuvanje koje pominjes je zaista imaginarno. Kao sto rekoh, mi smo na temi gde odgovara veterinar, pa da stavimo tacku na nasu pricu.
Samo mali savet: Kad brises poruke narocito "da ne bi doslo do rasprave", onda i prestanes da raspravljas.
Besmisleno je (ako mene pitas i nekorektno) obrisati poruke tako da ih drugi ne vide i odgovorati dalje na njih (napomena clanovima je da ja mogu da udjem i u obrisane poruke, tako da vidim o cemu se radi).
Sto se odgovora tice... Licno nemam pozitivno ni misljenje ni iskustvo sa granuliranom hranom osim ako bas ne mora... tj ako vlasnik nema vremena da svom psu pripremi hranu.
Zamislite da vama neko "izbalansira" dnevne potrebe hrane i "to" aromatizuje nekom privlacnom aromom (posto smo probirljiviji od zivotinja neka bude i puno razlicitih aroma) i da se hranite samo time!
Granulirana hrana se proizvodi iz cisto ekonomskih razloga (otud i natpis na pakovanju da se uz nju ne daje nista drugo), prakticna je, psi je (uglavnom) rado jedu, ali sasvim sigurno mu je prijatnije (i bolje i zdravije, ako bas hocete) da jede sveze pripremljen obrok.
Inace, da se psima (narocito stencima) ne daje mleko - prvi put cujem.
I da ne zaboravim - bese ovo samo moje licno misljenje i iskustvo.
Pozdrav svima!
 
Draga smeh, za sve postoji prvi put....Procitaj malo o psecoj probavi i generalnom problemu koji postoji ukoliko pas konzumira mleko... Svi veterinari pre preporucjuju jogurt.
Jako je glupo, besmisleno, nekorektno (ako mene pitas) davati JAVNO savete koji nemaju veze sa temom , narocito vezano za nesto na sta je uspesno stavljena tacka, dakle sa jasnom namerom ponovnog pokretanja sukoba, evo bas ovako kako si ti uradila i kako ti ja, na isti nacin odgovaram...Ruzno zar ne? Ako imas nekih problema sa mnom, izvoli i resi to na odgovarajuci nacin.
Moj odgovor koji je usledio, odnosio se na citavu istoriju diskutovanja i bio je u formi sugestije, jer na nju kao moderator imam pravo, a ne samo na pobrisane postove, medju kojima je i moj, u slucaju da se to previdelo. Inace, te pobrisane postove sam mogla potpuno da uklonim, u odsustvu korektnosti, pa kao sto vidis, nije o tome rec.
Svaki veterinar i iole dobar poznavalac ce ti reci da se kuvana i granulirana hrana ne treba mesati, ili ide jedno ili drugo, onaj ko za to nije cuo, preporucujem da pojaca rad na informisanosti... Granulirana hrana mozda nije zdrava kao prirodna/kuvana, ali je definitivno bolja od miksa pomenute 2...
Pozdrav
 
Vrlo retko sam na ovom forumu ali sam vrlo aktivna na nekim drugim životinjskim forumima i baš nigde nisam naišla na rasprave kao ovde.Shvatila sam i zašto je to tako,naime tamo moderatori ili kako li se već zovu služe da vode računa da ne izađe neki uvredljiv tekst ili da se tekstovi stave na pravo mesto a ne da određuju da li je ispravno ono što neko kaže ili ne, uostalom ako sastavite 5 veterinara sigurna sam da će im se mišljenja o nekim stvarima razlikovati, zašto onda ne dozvoliti i na različitost mišljenja članova foruma i mislim da vrlo nadmeno zvući tekst "Svaki veterinar i iole dobar poznavalac ce ti reci da se kuvana i granulirana hrana ne treba mesati, ili ide jedno ili drugo, onaj ko za to nije cuo, preporucujem da pojaca rad na informisanosti"
Ako je autor ovog teksta tako dobro informisan neka podeli sa nama svoje znanje pa neka se pozove na izvor ovih informacija, lično ne vidim apsolutno nikakav razlog da se ove hrane ne smeju mesati, osim ako tu nije reč o nekim hemijskim supstancama pa će doći do reakcije, smešno.
Ako neko iznese svoje lično mišljenje onda niko nema pravo da mu kaže da to ne može da radi samo zato što misli drugačije a onaj ko traži savet je valjda dovoljno pametan da sve to samo pročita i ode kod svog veterinara po stručno mišljenje.
 
Julka, smesno je i pomisliti da neko nekome moze da zabrani nesto putem foruma, detinjasto zvuci zar ne...? I gde pise da je neko nekom rekao da to ne moze da radi? Svako moze da radi sta god zeli, sta god mu padne na pamet.
Ta recenica koju si citirala nije moje licno misljenje,vec misljenje nutricionista, i objasnjenje na tvoje pitanje vec postoji i napisano je ovde mali milion puta, pa necemo valjda da se ponavljamo zarad nepazljivih u citanju? Ali bitno je da se uvek procita zadnji post i odmah pljune odgovor, a ostatak je nebitan jel da? Ili jos gore, da se vuku recenice iz konteksta i po tom osnovu vuku zakljucci bukvalista...I smesno je o tome uoste pricati na ovoj temi....
 
Da podnesem izvestaj... veceras smo bili kod veta.
Ovako... treba da nastavimo sa davanjem suve hrane, da je ona savrseno izbalansirana i da jednostavno tako hranjena kuca ima najmanje sansi da dobije neke bakterije ili sta god. Znaci, ne treba mesati gotovu hranu (u granulama), sa kuvanom. Ili jedno ili drugo.
Ovde gde zivimo (u Americi) se tako najcesce hrane kuce, takvu hranu preporucuju veterinari, tako da - to je to... iako sam imala nameru da kuvam za Milicu. Granulice se mogu natapati toplom vodom, ako su joj granule tvrde i to je otprilike sve sto se tice hrane. Rekla je da bismo vec trebali da radimo sa Milicom, da je ucimo da sedi i da je trening veoma vazan za ovu rasu. Dobili smo i instrukcije o nagradjivanju hranom, da to treba da bude u malim kolicinama, pored reci pohvale. Normalno, vazna je i socijalizacija sa drugim ljudima van kuce, ne samo sa ukucanima, ne sme uopste da grize i treba raditi na tome da to 'zaboravi'. Pomenula je da kuca treba da se druzi i sa drugim kucama, normalno kada isprima sve vakcine. Prvi izlazak napolje treba da saceka kada dobije svu zastitu za ovu dob, pa treba cekati dve nedelje nakon poslednje vakcine i bice spremna za izlazak. Normalno, pre toga je treba navici na kais...
Danas je dobila vakcinu "Bordetella booster" - ukapavanjem u nosic, a dobila je i pilulicu protiv parazita, crva i buva.... Preparat ima naziv "Sentinel" i ta pilulica treba da se daje svakog meseca.
Inace, Milica ima dva i po kilca, pregledana je cela i sve je OK sa njom.
Stucanje je normalna pojava za tako male kuce, a i to sto se nocu cesto budi, to tako mora prvih meseci...
Eto, ako se jos necega setim, javicu.
A da, nije nam jos preporucila kupanje, kao jos je rano za to. Pokazala nam je kako se seku noktici, ali nam je predlozila da bi te stvari trebalo da ostavimo profesionalcima 'grumerima', koji bi sve to obavili o jednom trosku. Ne znam, videcemo sta cemo po tom pitanju da uradimo.
Eto... to bi bilo to.
Puno vas sve pozdravljamo mi svi...
 
brbljiva_kisa:
Da podnesem izvestaj... veceras smo bili kod veta.
Ovako... treba da nastavimo sa davanjem suve hrane, da je ona savrseno izbalansirana i da jednostavno tako hranjena kuca ima najmanje sansi da dobije neke bakterije ili sta god. Znaci, ne treba mesati gotovu hranu (u granulama), sa kuvanom. Ili jedno ili drugo.


Upravo je to ono o cemu pricam, drago mi je da psic ok, srecno u daljem radu i odgoju.
 
Afrodity:
Upravo je to ono o cemu pricam, drago mi je da psic ok, srecno u daljem radu i odgoju.

Pa naravno da ce joj veterinar reci da je najbolje da jede granuliranu hranu, tako je i meni veterinarka za mog psa govorila kako je najbolja hrana u konzervama odredjenog proizvodjaca, pa se ispostavilo da ona ima dil sa lokalnim pet shopom da im nabacuje musterije.
 
Opet mi o staroj prici, veterinar je lepo rekao ILI jedna ILI druga, dakle, sa kim ima dil? Ne sumnjam da ima i takvih, ali ovde sigurno nije rec o tome sto se lepo vidi iz instrukcije, od toga ne moze objektivnije sa strane veterinara
Brbljiva kisa:
Znaci, ne treba mesati gotovu hranu (u granulama), sa kuvanom. Ili jedno ili drugo.
Dakle, niko ne kaze da je granulirana bolja od kuvane, vec da nema mesanja te 2...
 
brbljiva_kisa:
treba da nastavimo sa davanjem suve hrane, da je ona savrseno izbalansirana i da jednostavno tako hranjena kuca ima najmanje sansi da dobije neke bakterije ili sta god. Znaci, ne treba mesati gotovu hranu (u granulama), sa kuvanom. Ili jedno ili drugo.
.

Samo sto si izostavila deo tog teksta gde pise da je ta hrana najbolja i da treba da nastavi sa takvom vrstom hrane. To je upravo ono sto je vet i meni govorila - najbolje je da ga hranis tom i tom hranom jer tu ima sve. Ma nemoj...
Da nece mozda psu da explodira stomak ako mu pre podne dam granule a popodne kuvano meso? Mada me to nebi cudilo obzirom kakve sve hemikalije stavljaju u te granule.
 
Ma na vetu je da ti da savet, a ti radis kako hoces, niko te ni na sta ne tera... On je njoj rekao opcije, nije je ucenjivao pobogu...
Medjutim, zaista u Americi postoje granulati izuzetnog kvaliteta, tako da me taj savet ne cudi, sve potrebne nutricije su na jednom mestu i sa tacke gledista prosecnog vlasnika to zaista i jeste najbolje resenje, jer sam nikako ne bi ni znao ni uspeo da konfigurise potrebne sastojke u pravoj kolicini.
 
Ja se moram uključiti sa tekstom sa jednog drugog foruma gde se na vrlo smiren način vodi razgovor o ishrani naših ljubimaca sa željom da njima bude što bolje a vezano je za kvalitet hrane :
Čime se zivotinje hrane?
Za debljanje stoke oduvijek se koriste ostaci od guljenja povrća i voća, ljuštenja žitarica umjesto sijena i druge primjerene im hrane.
Zadnjih 40 godina u upotrebi je recikliranje životinjskih otpadaka u stočnu hranu tzv. rendering plant, koji je postao multimilijunski posao. Taj proces je nešto izuzetno šokantno i apsolutno nemoralno, medicinski i intuitivno pogrešno.
Što je zapravo rendering plant?
Tisuće mrtvih mačaka i pasa (eutaniziranih iz veterinarskih stanica, raznih laboratorijskih pokusa, sa ulica itd.), glave i papci stoke; ovce, svinje, konji, tvorovi, štakori, rakuni plus milijoni crva koji plaze po leševima, zatim otpad od peradi, ostaci pokvarenih mesnih proizvoda iz trgovina se prešaju u velikoj čeličnoj jami te se kuhaju prvo na 90, pa na 270 stupnjeva, pri čemu se dehidriraju i izdvaja se mast.
Nakon toga masa se melje u prah, izbacuje se krzno i dlaka životinja te veći komadi kostiju. Proces se provodi 24 sata dnevno 7 dana u tjednu bez prestanka.
Rezultat procesa su uglavnom tri grupe proizvoda: reciklirano meso u prahu, mast i kosti u prahu (s komadićima).
I što s tim sada? Pa, Američki veterinarski institut kaže: "Reciklirano meso i kosti u prahu koriste se kao izvor proteina i drugih nutricionističkih sastojaka u prehrani peradi, svinja, stoke, ovaca, ribe i u hrani za kućne ljubimce. Mast se također daje životinjama kao izvor dodatne energije."
Samo u SAD-u godišnje se proizvede oko 20 milijona tona recikliranog mesa. Prema statistikama USDA-a iz 1991. godine, proizvodi rendering plant-a koriste se u slijedećim postocima a. 34% u hrani za kućne ljubimce
b. 34% u hrani za perad
c. 20% za svinje
d. 10% za stoku, koji su u porastu!

U proces recikliranja preko otrovane stoke ulaze također i pesticidi, insekticid Dursban, antibiotici, preko riba DDT i drugi organski fosfati koji su nataloženi u tijelu riba, zatim otrovi od eutanazije, insekticidi od deratizacije, plastična ambalaža pokvarenog mesa iz trgovina, ogrlice kućnih ljubimaca, kirurške igle, pincete i sl. što su teški metali jer nije ekonomski isplativo sve to izdvajati.
Što se tiče zakonske strane, vlada je upoznata u potpunosti sa industrijom recikliranja mesa, ali s obzirom na opseg mesne prehrambene industrije, zakoni su samoregulirajući od strane industrije tj. sami ih donose i sprovode. Ipak, postoje i sanitarni inspektori koji u recikliranom mesu provjeravaju nivo fosfora, kalcija i proteina, ALI NE I KOLIČINU TOKSINA!! Osim toga,. u Californiji npr. hranu koju jede 30 mil. ljudi kontrolira samo 8 inspektora!
Korišteni su izvadci iz knjige: "The dark side of recycling".
 
Da, ima dosta takvih clanaka, ali jos vise demanta iz prostog razloga sto nema te politike i te protekcije koja ce dovesti do toga da se takvim fabrikama i proizvodjacima izda dozvola za rad, inspekcije su vrlo rigorozne, no ima ih dosta koji misle drugacije i sumnje, reklame i antireklame ce uvek postojati....
 

Back
Top