Eksplodirao magacin u Paracinu!!

Lomnica_city

Domaćin
Poruka
4.559
Po prvim informacijama,serija eksplozija je pocela vec nesto posle pola 4 jutros,i nastavila se do skoro,a cule su se do Jagodine pa i cak do Nisa!!
Rec je o eksploziji vojnog skladista municije i opreme na Karadjordevom brdu,maltene delu samog grada Paracina,a prve informacije kazu da su strazari i ostala vojska izasli na vreme i da nema poginulih!!
Nastala je velika steta i u samom gradu i prvi snimci TV Palma Plus iz Jagodine pokazuju da je robna kuca u centru grada dosta ostecena kao i mnoge ostale radnje jer su popucali izlozi na poprilicnom broju njih od snage detonacije,koje sam nekoliko puta i ja osetio iako nisam u svom rodnom kraju trenutno (inace vazdusnom linijom par desetina kilometara od Paracina) vec cak u Nisu ali svaku vecu eksploziju sam mogao da osetim na prozirima koji su se tresli poprilicno!!
Pozdrav 8)
 
Ako je to skladiste gradjeno u vreme JNA, kada se znalo kako se radi, onda ovo nije moglo da se desi slucajno. Ako je nesto klepano kasnije, sve je moguce. Mada je tesko zamisliti scenario, stvarno. Obican dinamit mozes da zapalis i on ce polako da izgori, bez eksplozije, kao drvo. Kako je doslo do paljenja municije, i kako se to prenosilo dalje, tesko da cemo ikada da saznamo.
 
Alo deco,ima tu i straze majku mu,i pasa,pa nije to macji kasalj tek tako prici izdvojenom objektu i odraditi takvu diverziju,cuvao sam ih i znam kako su obezbedjeni!!
Interesantno je da samo vi pominjete dinamit i plasticni eksploziv,nasi kazu da je municija,a HRT (Hrvati) kazu da je u pitanju Antiavionsko streljivo,sto moze biti svasta ali se ipak lepo vidi na snimcima Palme Plus da municija leti na sve strane,pa me ne bi cudilo da je tu dosta municije za protivavionske mitraljeze i topove,pa se ona i videla jer ipak svetli u letu,a tesko da su to bili geleri od TNT-a i plasticnog eksploziva,znaci ipak je municija!?
Pozdrav 8)
 
nema to veze sa diverzijom.U ovo vreme kda se za sve ozbiljno`nema para`, pa ni za obnovu skladista /Koja su srecom radjena po propisu u ono vreme/, nije nista cudno sto se to desilo.
Da pojasnimo, skladiste je kompleks gradjevinskih objekata koji predstavljaju magacine,
Oko svakog magacina se nalaze zastitni bedemi do visine krova, radi usmeravanja eksplozije u vertikalu.
Sada se ubrzano rasformiraju jedinice, UbS /ubojna sredstva, zvanicna skracenica za municiju, eksplozive i ostalo/ se akumulira na lokacijama u mnogo vecim kolicinama od predvidjenih jer je potrebno osloboditi `neperspektivne lokalitete za prodaju`, pa doilazi do gazenja po propisanim merama bezbednosti.
Kada se traze pare za obnovu posrtojecih gradjevina-nema !
Nema ni za unistavanje preostale municije i onih sredstava kojima je istekao rok.
I tako se onda polako redja po livadi, jer su magacini puni.
Tadic trazi odgovornost.Ja bih mu preporucio da krene od vrha drzave, pa nanize.
A samozapaljenja su moguca.
Dovoljno je da se caura zagreje preko mere i da ona detonira, pa da to pokrene talas.
sem toga, tek oko 1000 tona je roknulo, a ne sve sto je tamo bilo.
ako je diverzija, to se ne moze sakriti.
 
Interesantno da snimak iz helikoptera pokazuje samo par skladista koja su unistena do temelja,i deo sume koji se zapalio,ali interesantno je da sam snimak takodje opovrgava i vase tvrdnje da je u pitanju dinamit i plasticni eksploziv,jer uopste nema kratera (primetnih) a da je stvarno eksplodirao 1000t dinamita i plasticnog eksploziva,SRAVNILO BI TO BRDO!!!
Da ti ne ostanem duzan... naravno da nije moguca diverzija iznutra!!Kao prvo to su manji magacini (u ovom slucaju 7 zgrada kako kazu,i ja sam cuvao slican broj zgrada tako da je to neki prosek) i cuvaju ih manje jedinice,reda desetak vojnika najvise,od koga je jedan podoficir,jedan vojnik sa cinom,jedan za patrolu,jedan za kerove a ostali za 3 smene straze,pa je skoro nemoguce da je neki od vojnika namerno napravio nesto i doveo u opasnost i samog sebe i svoje drugove,jer se takvi labilni NE salju na strazu!!
A jos manja je mogucnost da je neki vojnik na strazi,zapalio cigaru i slucajno bacio pikavac na krov magacina,sto je onda zapalilo nesto,pa je plamen dospeo do municije pa... to je toliko neverovatno da bas deluje kao roman a ne stvarni dogadjaj!!
Samo bih za kraj dao svoju dijagnozu,laicki naravno,tako sto cu vas podsetiti da je doooobar deo naseg naoruzanja Ruske proizvodnje ili nase po njihovoj licenci,a kako je potopljen jedan Kursk,ne bi me iznenadilo da se isto to desilo sa nekom dotrajalom raketom,granatom za top,i sl... pa se ponovio scenario kao sa doticnim Kurskom i da je sve to pocelo od jednog falericnog"zrna"municije!?
Pozdrav 8)
 
Ima li onda neko teoriju kako je moguce da se dogodi samopaljenje u to doba noci kada je temperatura bila negde iznad nule? Koliko sam cuo, eksploziv je bio lagerovan napolju sto pruza mogucnost da je diverzija u pitanju. Ne precenjujmo straze na izdvojenim objektima previse.
 
Ne precenjujem ja te straze ali znam kako je meni bilo i znam da vojska NIJE macji kasalj kad si strazar na takvom objektu!!!A ako je neko toliko dobar diverzant da ga ne primeti par strazara (koji tesko da su spavali na toj hladnoci,tada je dobra setnja jedini lek protiv smrzavanja) a i da ga psi ne pocepaju k'o mace muskatlu,svaka mu cast,stvarno je profi!!!
Kako je moguce da se zapali sama od sebe na nekoliko stepeni iznad nule?Djavo ce ga znati!!Tako je bilo i sa torpedom u Kursk-u,pa neki strucnjaci kazu da je krivica do samog eksploziva koji je vremenom postao nestabilan i sklon samozapaljenju ('ebiga kad mnogo gledam Discovery) :) ali ne bi me iznenadilo da je bilo upravo tako,a ne diverzija!!!
Pozdrav 8)
 
Lomnica_city:
Interesantno da snimak iz helikoptera pokazuje samo par skladista koja su unistena do temelja,i deo sume koji se zapalio,ali interesantno je da sam snimak takodje opovrgava i vase tvrdnje da je u pitanju dinamit i plasticni eksploziv,jer uopste nema kratera (primetnih) a da je stvarno eksplodirao 1000t dinamita i plasticnog eksploziva,SRAVNILO BI TO BRDO!!!
Da ti ne ostanem duzan... naravno da nije moguca diverzija iznutra!!Kao prvo to su manji magacini (u ovom slucaju 7 zgrada kako kazu,i ja sam cuvao slican broj zgrada tako da je to neki prosek) i cuvaju ih manje jedinice,reda desetak vojnika najvise,od koga je jedan podoficir,jedan vojnik sa cinom,jedan za patrolu,jedan za kerove a ostali za 3 smene straze,pa je skoro nemoguce da je neki od vojnika namerno napravio nesto i doveo u opasnost i samog sebe i svoje drugove,jer se takvi labilni NE salju na strazu!!
A jos manja je mogucnost da je neki vojnik na strazi,zapalio cigaru i slucajno bacio pikavac na krov magacina,sto je onda zapalilo nesto,pa je plamen dospeo do municije pa... to je toliko neverovatno da bas deluje kao roman a ne stvarni dogadjaj!!
Samo bih za kraj dao svoju dijagnozu,laicki naravno,tako sto cu vas podsetiti da je doooobar deo naseg naoruzanja Ruske proizvodnje ili nase po njihovoj licenci,a kako je potopljen jedan Kursk,ne bi me iznenadilo da se isto to desilo sa nekom dotrajalom raketom,granatom za top,i sl... pa se ponovio scenario kao sa doticnim Kurskom i da je sve to pocelo od jednog falericnog"zrna"municije!?
Pozdrav 8)
pazi ovako, sto se mene tice nije bitno ste je explodiralo, dinamit, raketa , petarda, sve jedno je puklo a sto se tice teksta koji sam podvukao iz licnog iskustva sam se uverio koliko su ljudi zaposleni da odredjuju fizicku i psihicku spremnost neprofesionalni , ono sto sam video na regrutaciji je katastrofa pa nije ni cudo sto ima ovolko samubistava i sranja po vojsci
 
W.A.S.P.:
pazi ovako, sto se mene tice nije bitno ste je explodiralo, dinamit, raketa , petarda, sve jedno je puklo a sto se tice teksta koji sam podvukao iz licnog iskustva sam se uverio koliko su ljudi zaposleni da odredjuju fizicku i psihicku spremnost neprofesionalni , ono sto sam video na regrutaciji je katastrofa pa nije ni cudo sto ima ovolko samubistava i sranja po vojsci
Ali to NEMA VEZE sa strazom drugar!!Straza ide na psiholoske preglede i pre nego sto se odredi za strazu,i to temeljne preglede,a po potrebi se i ponovo pozovu ako se primeti neki problem sa strazarom!!Tek se takvi odredjuju na strazu i nije to uopste takvo rasulo kako vam se cini,znam dobro jer sam i gulio strazu a i kasnije sa cinom vodio straze oko 70 dana za svega nekih 4 meseca provedenih u KS (komanda stana za one koji ne znaju) pa apsolutno sumnjam da su vojnici zabrljali!!
A sto se tice onih sumnjivih samoubistava... nije nista cudno da vojnik zapadne u depresiji,vi koji niste bili jos,i to pogotovo negde gde je zajebana disciplina,ima to da osetite i sami,jer se neki jednostavno ne snadju,bilo da su mamine maze pa ne podnose rad,red i disciplinu ili jednostavno ne mogu da izdrze toliko vremena bez devojke,kuce,kompjutera,DROGE i jednostavno do'vate pusku,konopac,zilet... i zavrse sa tim!!
Pozdrav 8)
 
Bio sam i ja na strazi cuvajuci vazne objekte i znam koliko je ( relativno ) lako obucenom coveku da izvede diverziju. U ovoj situaciji se ne mora probijati kroz straze i ograde obzirom da su kako rekoh, tone eksplozivnih sredstava vec bile napolju. Mozemo ukljuciti mastu zamisljajuci scenario kojim bi diverzija mogla biti izvedena.
Danas procitah da je jedan strucnjak dao misljenje da je doslo do znojenja eksploziva { odvajanje eksplozivne mase od ostalog dela ) ali opet nioje znao da objasni kako je moglo doci do paljenja.
Moje misljenje je da obicna benzinska pumpa ima vise sanse za havariju nego vojni magacin.
 
Isto to je verovatno mislilo i 118 mornara Kurska,pa jos razmisljaju kako se torpedo sam od sebe zapali!?
A sto se tice straze i diverzije,na losoj si ti strazi bio,kod mene je sve bilo obezbedjeno visokom zicom,deo ograde su pokrivali psi,a deo vojnici i nema sanse da neko sve to predje neprimecen i nekako namontira nesto da to eksplodira i to sve odradi napolju a da ga niko ne primeti usred kruga placa i jos na kraju izadje neprimecen!?!?
To je vec scenario za roman,budimo malo ozbiljni,ja se secam da su nasi psi osecali i poljskog misa kad pridje blizu ograde,a da ne pricamo o zecevima,srnama,drugim ljudima i slicno,da nije bilo ograde,rastrgli bi ih na komadice jer su to trenirane zveri,a i vojnik treba biti gluv da ne cuje nekog kako se sunja u gluvo doba!!Istraga ce pokazati da je bilo do municije,smem da se kladim jer znam da se to vise puta desavalo!
Pozdrav 8)
 
pobogu... vojska nema novca za najpotrebnije stvari, pa naravno da je moralo da se desi nesto ovako... malo nepaznje u skladistenju ubojnih sredstava i ovo se desi! Verovatno je bilo gomilanje velike kolicine municije i eksploziva na jednom mestu, uz slabiju kontrolu i to je to!
 

Back
Top