Temperatura kod dece

Debela Berta

Primećen član
Poruka
795
Već 4 dana mi bebac ima temperaturu preko 39. Curi mu nosić i užasno kašlje, grlo mu je upaljeno i oseća mu se iz usta. Skidala sam mu temp. febricetom i paraceptamolom ali vrlo kratko deluje i uspem da mu spustim do 38. Tuširanjem ili masažom uspem i malo manje na 37.6. Od juče je počeo da se osipa po grudima i ledjima, ali ne i po ekstremitetima. Doktor nam je rekao da je virusno i da će proći za neki dan. Zanima me za koji dan, mislim koliko dugo može to da traje? Na koji način mogu još da mu skinem temperaturu? Dr. mi je rekla da mu sigurno nisam dala odgovarajuću dozu lekova i da treba da mu dam 5 ml po kg. U kutiji leka stoji merica po kg i ja sam mu davala za njegovu kilažu.Da li može da se desi da je imun na te lekove i koje druge mogu da mu dam za temp.? Inače je vrlo razdražljiv, loše spava i jede. A izlaze mu i zubići gornji. Bebac ima 7.5 meseci.
Kako još obarate temperaturu?
I šta da radim sa grlom, neke obloge ili nešto?
 
Mojoj ceri se to isto desilo kad je imala 1,5 godinu i kod nje je to trajalo 9 (devet) dana. Kad sam to prezivela. A zbog tog glupog tusiranja je vristala narednih 6 meseci kad pustim tus.
Izvini. Ne mora da znaci da ce biti isto, ali da znas da moze da traje i malo duze.
Bitno je da unosi sto vise tecnosti. Ova moja se davila u vodi, i to je odbijala sve sto nije voda. Skoro da nista nije jela. Negde na pola je prihvatila kompot od jabuka, ali je zato posle toga sve nadoknadila. A za skidanje temperature, isti slucaj, ne mogu da ti pomognem, jer ni ja nisam uspevala da joj skinem.
E da i nemoj ga pretopljavati. To je moje iskustvo, a moja svekrva bi je umotala u deset cebica, sva sreca da nije bila tu.
Pozdrav
 
Debela Berta:
Već 4 dana mi bebac ima temperaturu preko 39. Curi mu nosić i užasno kašlje, grlo mu je upaljeno i oseća mu se iz usta. Skidala sam mu temp. febricetom i paraceptamolom ali vrlo kratko deluje i uspem da mu spustim do 38. Tuširanjem ili masažom uspem i malo manje na 37.6. Od juče je počeo da se osipa po grudima i ledjima, ali ne i po ekstremitetima. Doktor nam je rekao da je virusno i da će proći za neki dan. Zanima me za koji dan, mislim koliko dugo može to da traje? Na koji način mogu još da mu skinem temperaturu? Dr. mi je rekla da mu sigurno nisam dala odgovarajuću dozu lekova i da treba da mu dam 5 ml po kg. U kutiji leka stoji merica po kg i ja sam mu davala za njegovu kilažu.Da li može da se desi da je imun na te lekove i koje druge mogu da mu dam za temp.? Inače je vrlo razdražljiv, loše spava i jede. A izlaze mu i zubići gornji. Bebac ima 7.5 meseci.
Kako još obarate temperaturu?
I šta da radim sa grlom, neke obloge ili nešto?
Koliko kg ima beba ?
Da li je dobila jos nesto od Th-je ?
 
Ja imam veoma dobra iskustva sa mesavinom caja od sipka i koka kole.
Recept je dobijen od ordinirajuceg pedijatra, primenio sam ga desetak puta na vlastitom detetu ali, svejedno, odluka je na vama, ukoliko vam to igleda neobicno ili ekstremno.
Skuvati caj od sipka (ako imate sam plod sipka, on je najbolji, ako ne moze i onaj iz kesice), pomesati pola-pola sa koka kolom (nije neophodno muckati koka kolu) u normalnoj solji. Naredna dva sata, u zavisnosti od starosti deteta, davati, uz paracetamol, po jednu ili dve srednje supene kasike napitka na svakih 5 minuta (dakle, gleda se na sat). To traje naredna dva sata, zatim sat vremena pauze, pa ukoliko je potrebno ponoviti jos dva sata (bez ponovnog davanja paracetamola). Pomalo je zamarajuce I trazi strpljenje.
Na ovaj nacin temperaturu deteta skidao sam sa 40 na 36,7 u roku od sat vremena. Naglasavam da se oko ovoga posavetujete sa pedijatrom, jer mozda postoje I neki ogranicavajuci faktori, na koje ce vas nasi moderatori sigurno upozoriti. Ja nisam lekar I ovo deluje kod mog, doduse nesto starijeg deteta (10 godina), ali smo to radili I dok je bio mnogo mladji, naravno ne cesto. Kad god smo mogli da na konvencionalan nacin skinemo temperaturu to smo I radili. Ovaj recept odnosi se samo na visoke temperature 39 I preko. Koliko sam razumeo naseg pedijatra radi se o kombinaciji podizanja secera (koji sprecava da dete „kljokne”), pojenju, antipiretiku I vitaminu C.
 
Ne utopljavam ga ni ovako a kamo li kad ima temperaturu. A tuširanje nam nije nikakav problem pošto ga i ovako svaki put kad se ukaki gurnem pod tuš, tako da je navikao.
A šta da radim sa grlom? Baš mu je problem, kašlje ko magare. Čula sam za obloge od soli al jel imate nešto drugo?
 
Izvinjavam se -> Th = terapija
To je ta doza Febriceta ( 5 ml = 1 kasicica sirupa )
Tusira se mlakom vodom i obavezno vodi racuna da beba dobija dovoljno tecnosti !
To je sve sto smem da napisem.
Pretpostavljam da je beba dobila nesto od terapije za grlo, kasalj ( sprej, caj....? ) ?
Mirko65, kriticno je naglo skidanje temperature, pogotovu kod male dece !
Za tu 'metodu' iskreno nisam cula...

U svakom slucaju, javi se lekaru... !
 
Sa decom se nije saliti, dete je pregledano ,uradjena je laboratorija i receno ti je sta treba da radis, dakle pojiti cesto, skidati temperaturu i cekati da virus prodje.Terapija se ne daje napamet i na svoju ruku.Koleginica je vec rekla, ako postoji pogorsanje kod deteta ili neke nejasnoce obrati se detetovom pedijatru ponovo.
 
Opet problem. Bilo je sve ok od ;etvrtka, nije imao temperaturu, osip se povukao i počeo je normalno da jede. Medjutim, sinoć oko pola 12, popio je svoju dozu mlekca, oko 200 gr i u 2 se probudio i kompletno sve ispovraćao. Do 6 je povraćao još par puta, 3-4, pa sam mu ponovo dala da ruča mleko ali je i to povratio. Oko 8 je pojeo jako malo jabuke sa keksom i zaspao i spavao do pola 2. Onda sam mu dala pire krompir ali je pojeo tek par kašikica i ponovo spavao do 4. Tek onda je jeo nešto malo više (ali ne normalnu količinu). Oko 9 je opet mrljavio. Mlekce je opet dobio pre spavanja i popio je pola (100 gr), posle pola sata sam mu dala i ostatak ali je popio jako malo i opet sve ispovraćao. Inače normalan ritam mu podrazumeva adaptirano mleko oko 11-11:30 uveče i oko 6 ujutru, preko dana jede samo čvrstu hranu. Vodu pije više nego obično.
Od subote, znači za 8 dana je izgubio 700 gr, pretpostavljam veći deo za ova dva dana.
Očigledno da postoji neki problem samo sa mlekom jer ceo dan nije povratio i bio je prilično normalano aktivan i veseo, čak i kad povrati posle par minuta kad dodje sebi skroz je ok. Inače od mesec dana starosti je na humani, a od 5 na humana 2. Proverila sam rok trajanja sve je u redu.
U halo bebi su mi rekli da je to reakcija na virus, ali mi nije jasno kakva reakcija ako mu je bilo bolje, a u hitnoj da mu prosto ne dajem mleko.
Da li onda mogu da mu dajem druge mlečne proizvode? Jako voli jogurt pa sam mu malo dala oko 9, ali baš malo jer mi je frka.
Šta to može da bude i kako da mu pomognem?
 
Berta, pa NIKAKO nemoj bebi da dajes mleko ! (-> lepo su ti rekli u hitnoj )
Pa, jadna beba, kako da ne pije vodu, kada je dehidrirala :(...
Nemoj da mu dajes mlecne proizvode nikako, idi kod pedijatra !!! ( dace mu terapiju, ja ovde necu da pisem! )

Koliko imas godina ?
 
Naravno da je izricita, to se zove odgovornost: ovo je forum a ne ordinacija, bilo bi totalno neozbiljno da ti ispisuje terapiju preko neta. Postoji pedijatar, odvedi dete opet kod lekara i pokusaj da se drzis onog sto ti kaze - dakle ako kaze ne mleko i mlecni proizvodi, onda ga poslusaj. Daj detetu sto vise vode, odnosno nudi mu vodu i eventualno caj od nane non stop kolko god zeli da popije tim bolje.
 
duso,mleko iskljuciti obavezno ali je jogurt izuzetno dobar .jogurt i mrvice hleba ili bareni krompir bice sasvim dovoljni,pa i ti nebi mogla da jedes da si povracala.`ako nastavi da povraca prokuvaj pola litra vode sa 1/3 kasicice soli i 1/2 kasicice secera ptohladi pa bebu pojiti u gutljajima na 10 min.
 
WW slažem se ali samo me zanima koliko je ozbiljno jer je ona zvučala tako a i u hitnoj i halo bebi su mi rekli da nije ništa strašno. Mada meni izgleda strašno. Dete ću voditi kod lekara sigurno ali samo sam htela da čujem vaš savet.
 
Debela Berta:
WW slažem se ali samo me zanima koliko je ozbiljno jer je ona zvučala tako a i u hitnoj i halo bebi su mi rekli da nije ništa strašno. Mada meni izgleda strašno. Dete ću voditi kod lekara sigurno ali samo sam htela da čujem vaš savet.
Znas kako, kada beba povraca nekoliko puta, vodi se kod pedijatra.
Nista strasno, ali tamo se daje terapija. WW ti je lepo objasnila zasto necu da je napisem, jer ja dete nisam u mogucnosti da pregledam.
Num, mlecni proizvodi se ne daju.
Poz
 
Drugari hvala vam svima. Jutros smo bili kod lekara, dala nam je neki lekić za regulisanje crevne flore i preporučila da mu dajemo mleko bez laktoze. Čim smo došli kući ručkao je i nije povratio. Jupi!!! Nadam se da će uskoro biti dobro.
 

Back
Top