Orhan Pamuk

Mae

Aktivan član
Poruka
1.124
Za mene divna vest, pomalo sam već oguglala na vesti o dobitnicima te nagrade za književnost jer se, na žalost, za moge čuje tek kad je dobiju! A mnogi me nisu ni malo oduševili.
Ali ova priča ima (ili bar neki pokušavaju da ih stvore) više dimenzija koje uzimaju daleko više redaka u štampi od same priče o njegovoj književnosti! Da li je Musliman dobio nagradu "planski", da li je dobio nagradu zato što je turski disident, da li zato što je vrhunski pisac!

Ma koji razlozi stokholmske komisije bili- što se mene tiče, nagradu je dobio jedan od najboljih pisaca koje sam ikada čitala. Drago mi je i što nagrada odlazi onome koga publika voli jer se pre njega nanizala plejada slabo čitanih a nagrađivanih pisaca. Knjiga je namenjena čitaocima! Ko je bolji sud, zar ne? Jeftina proza nije sigurno ali nije ni nepitka!

Kakvi su ostali ustsci?
 
Utisak je da je termin "turski disident" malo neprecizan. Radi se o coveku koji u Turskoj jako dobro zivi... a "disident" meni zvuci kao neko koga tuku, neko ko robija (Havel, recimo) ili kome je zivot u opasnosti...
 
Ma, ja sam samo navela šta sam sve pročitala u novinama o njemu ovih dana, nije to ni bitno, činjenica je samo da se na sve strane priča o tome da li je nagrada "politička" ili "književna"!
Mene je kao pisac fascinirao i, eto, zanima me kakvo je mišljenje ostalih koji su ga čitali! ;)
 
" Jednoga dana pročitao sam jednu knjigu i čitav mi se život promenio" - tako započinje roman "Novi život " Orhana Pamuka.Te 2004. godine kada je roman preveden i objavljen u izdanju Geopoetike i moj se pogled na stvarnost promenio. Sećam se, trebalo mi je čitavih pet minuta od poslednje pročitane stranice do prve knjižare...eto, retke prednosti života u centru...da kupim sve što je prevedeno..i naravno, pročitam...
" Iako su slušali iste priče, drugi nisu ništa slično doživeli" - piše Orhan..
Ali, svi mi koji smo čitali šta on piše, doživeli smo isto...mirise istoka...kasaba...i duhovnih lutanja...
Retko dobar i autentičan. Ne upoređuju ga bez razloga sa Rilkeom i Danteom.Uživajte!
 
Slažem se, angel, meni se dogodila ista stvar! Njegove rečenice postaju droga! :) Majstor je priče i nikako mi nisu legle, kad već pominješ poređenja, pominjanja sličnosti sa Borhesom i Ljosom (čak, nisam uopšte Ljosin ljubitelj!), ali ima majstorstvo Rilkea iako je baš svoj!
 
Turcina nisam citala, ne znaci da necu, ne sumnjam u vasu rec o vrednosti, ali meni se cini da spoljasnji cinioci mnogo vise uticu kad je u pitanju dodela ove nagrade bar u poslednjih nekoliko godina ili decenija, cini mi se da ce sledeca biti dodeljena zeni, lezbejske orjentacije, po mogucstvu da bude iz Azije ili tako nesto... :lol:
 
divlja:
Turcina nisam citala, ne znaci da necu, ne sumnjam u vasu rec o vrednosti, ali meni se cini da spoljasnji cinioci mnogo vise uticu kad je u pitanju dodela ove nagrade bar u poslednjih nekoliko godina ili decenija, cini mi se da ce sledeca biti dodeljena zeni, lezbejske orjentacije, po mogucstvu da bude iz Azije ili tako nesto... :lol:

Nemoj da čitaš Turčina, ali nobeovca svakako...oni nemaju nacionalnu pripadnost...kosmopoliti..pa zato su i veliki..Dakle, do god ih rezvrstavaš ( kao zdrave i pokvarene krompire) po nacionalnosti, ništa od tebe...
Zadrži se na ljubavnim vikend romanima, njihovi autori su pod šifrom...pa nećeš znati šta su.
 
Ne nisi. Samo si se "projektovala", sto bi rekli neki forumasi :lol:, pre nego sto si uhvatila smisao mog posta, a to je vec bilo kod Turcin, odnosno kod prve reci. Mislis da je Turcin upotrebljeno pezorativno, a nije. E sad zasto si ga ti tako shvatila, ja stvarno nemam pojma, niti me zanima.
 
Ma, to stoji, kao i sa ostalim nagradama- ja ih nekada zovem "humanitarne nagrade"! postoje šabloni op kojima se dodeljuju. Ali, upravo zato mi i jeste drago jer, kao što sam već napisala, čitala sam i mnogo nagrađivanih pisaca koji na mene nisu ostavili poseban utisak. Ako i jeste presudila pozadina pisca, drago mi je da je opet nagrada otišla u ruke tako fantastičnom piscu!
 
divlja:
Ne nisi. Samo si se "projektovala", sto bi rekli neki forumasi :lol:, pre nego sto si uhvatila smisao mog posta, a to je vec bilo kod Turcin, odnosno kod prve reci. Mislis da je Turcin upotrebljeno pezorativno, a nije. E sad zasto si ga ti tako shvatila, ja stvarno nemam pojma, niti me zanima.

Da je upotrebljeno pežorativno ne bih ni odgovorila... ne upetljavaj se dalje...pa svima je jasno ...ad acta..
 
Ma jok, u tome i jeste priča, da nisu na sve strane naklapanja na tu temu, ni ja ne bih u prvoj poruci pominjala to. Čovek je dobio Nobelovu nagradu i otvaramo knjigu utisaka! :) Ali, ovo samo potvrđuje da priča o njemu ima odmah nekoliko slojeva!

Mada, što jes', jes', :lol: , doći ćemo valjda i do književnosti! ;)
 
angel 021:
Da je upotrebljeno pežorativno ne bih ni odgovorila... ne upetljavaj se dalje...pa svima je jasno ...ad acta..


angel 021:
Nemoj da čitaš Turčina, ali nobeovca svakako...oni nemaju nacionalnu pripadnost...kosmopoliti..pa zato su i veliki..Dakle, do god ih rezvrstavaš ( kao zdrave i pokvarene krompire) po nacionalnosti, ništa od tebe...
Zadrži se na ljubavnim vikend romanima, njihovi autori su pod šifrom...pa nećeš znati šta su.


Ne kapiras ti sta si sama napisala, izgleda. Kao citaj nobelovce, jer su oni kosmopoliti! Pisci nemaju nacionalnu pripadnost. Izvini, ali ovo su za mene samo frazetine i to politicki korektne ( kao i sami principi dodele Nobela) i jos se usudjujes da delis maliciozne savete. Malo je sve to pateticno.
A zanimljivo je da si ti pomenula i meni prepisala RAZVRSTAVANJE pisaca I TO U VIDU KROMPIRA- ZDRAVIH I POKVARENIH?? Nigde nisam jos nikog razvrstavala.
Kazem da imas problem sa razumevanjem, a ti kako hoces.:-)
 
divlja:
Ne kapiras ti sta si sama napisala, izgleda. Kao citaj nobelovce, jer su oni kosmopoliti! Pisci nemaju nacionalnu pripadnost. Izvini, ali ovo su za mene samo frazetine i to politicki korektne ( kao i sami principi dodele Nobela) i jos se usudjujes da delis maliciozne savete. Malo je sve to pateticno.
A zanimljivo je da si ti pomenula i meni prepisala RAZVRSTAVANJE pisaca I TO U VIDU KROMPIRA- ZDRAVIH I POKVARENIH?? Nigde nisam jos nikog razvrstavala.
Kazem da imas problem sa razumevanjem, a ti kako hoces.:-)

Ne kapiram frazetine - i to politički korektne, to si u pravu.
 
Pa valjda ne postajes kosmopolita time sto si dobio medjunarodnu nagradu ?! :shock: :)

Nego, kada ste vec spomenule kosmopolite, da vas pitam nesto: Singer je negde (u knjizi razgovora) rekao da nijedan kosmpolita nikada nije napisao nesto dobro... da ne moze covek bez korena da napise dobru knjizevnost... sigurno bi se nasao poneki izuzetak... ali: sta mislite, jel ovo tacno? Da moras na neki nacin da pises o korenima - koje volis ili mrzis ili sta vec - ali da moras da pises o kulturi, u kulturi, u kojoj si rastao?
 
muvalo:
Pa valjda ne postajes kosmopolita time sto si dobio medjunarodnu nagradu ?! :shock: :)

Nego, kada ste vec spomenule kosmopolite, da vas pitam nesto: Singer je negde (u knjizi razgovora) rekao da nijedan kosmpolita nikada nije napisao nesto dobro... da ne moze covek bez korena da napise dobru knjizevnost... sigurno bi se nasao poneki izuzetak... ali: sta mislite, jel ovo tacno? Da moras na neki nacin da pises o korenima - koje volis ili mrzis ili sta vec - ali da moras da pises o kulturi, u kulturi, u kojoj si rastao?

Svaka kultura ima svoj koren, naravno...pa i ona u kojoj smo rasli.
Bitno je iz koje vizure gledamo, kakav pogled imamo i koju poruku šaljemo. Pravi pisci ne pišu jezikom mržnje, imaju širinu pogleda i vizionarstvo...prevazilazeći krajnje prizemne razlike i podele među ljudima, dobacujući jedan korak dalje, oni su kosmopoliti.
Ne razumem čemu sve ovo...sve je počelo krajnje banalno, da ne kažem prosto:" Turčina nisam čitala."..e, ja sam samo na to odreagovala. Taj Turčin ima ime, i uzgred, postao je nobelovac...da je data bilo koja kvalifikacija, osim nacionalne ...malo mi je dosta svega...posle svega. A prostakluka, pa još na književnosti - osobito
" Ljubav je čovekova žudnja da se sa nekim snažno zagrli i da zajedno budu na istom mestu. Želja da, zagrljeni, čitav svet ostave negde napolju.To je čovekova težnja da pronađe sigurno pribežište za svoju dušu"...piše Orhan
 
Ja samo ne razumem zašto to kosmopolita nužno isključuje pripadnost poreklu ili autentičnom okruženju. Ta reč sve više postaje negativna a ne bi trebala da bude. Ne samo da ne verujem da neko ko se nije odredio u tom smislu može biti dobar književnik nego su neki od najboljih koje sam ikada čitala najveću snagu vukli iz onoga na čemu su izrasli i onoga što ih je okruživalo.Pamuk je baš od takvih! Čak, mnogi takvi su i "tuđe krajeve" vrlo spretno "krali". To, opet, nije nužno i pravilo ali, eto, tu se slažem sa Singerom pod uslovom da izbegnem reč kosmopolita. Ako je kosmopolita građanin sveta- to i dalje ne smeta da ima poreklo. Ili sam naivna :) ali verujem da pisac upravo ima fantastičnu priliku da se odomaći u "svetu" zahvaljujući onome što stvara. Naravno tek kada krene od nekle- krenuti od svakle je nemoguće.
 
U jednom knjizevnom delu nalaze se uvek objektivacije vise dimenzija umetnikove licnosti. Individualna psihologija, kulturna i nacionalne karakteristike i opste-ljudska strana tj. univerzalna ili antropoloska i one su uvek date u jedinstvu. Zato sam i rekla da je tvrdnja " pisci nemaju nacionalnu pripadnost" frazetina.
Zamisli da kazes kako npr. Gogolj nema nacionalnu pripadnost, koji je toliko voleo Rusiju i ceo svoj zivot podredio tome da joj sluzi kroz svoje delo, pisao o ruskim cudima i naravima? Ili da mu umanjis na znacaju zbog te ljubavi?
I da li mozete da zamislite svet u kome nema nacionalnih i kulturnih razlika medju ljudima? Kakav bi to bezlican svet bio! Cemu ta potreba da se izbrise nacionalnost, da se izbrise sto je neko Turcin ili da sebi izbrisem da sam Srpkinja? :confused:
 
angel 021:
Ne razumem čemu sve ovo...sve je počelo krajnje banalno, da ne kažem prosto:" Turčina nisam čitala."..e, ja sam samo na to odreagovala. Taj Turčin ima ime, i uzgred, postao je nobelovac...da je data bilo koja kvalifikacija, osim nacionalne ...malo mi je dosta svega...posle svega. A prostakluka, pa još na književnosti - osobito

Rekoh ja lepo "dokle" si ti procitala moj post i naravno da sam bila u pravu da ga nisi razumela, jer da bi ga razumela, morala bi da sintetises celu recenicu do kraja i dodjes do lezbejke iz Azije. Orhan je Turcin i u tome nema nikakvog prostakluka, osim onog koji se "javio" SAMO TEBI, u tvojoj glavi.
 
Mae:
Ja samo ne razumem zašto to kosmopolita nužno isključuje pripadnost poreklu ili autentičnom okruženju. Ta reč sve više postaje negativna a ne bi trebala da bude. Ne samo da ne verujem da neko ko se nije odredio u tom smislu može biti dobar književnik nego su neki od najboljih koje sam ikada čitala najveću snagu vukli iz onoga na čemu su izrasli i onoga što ih je okruživalo.Pamuk je baš od takvih! Čak, mnogi takvi su i "tuđe krajeve" vrlo spretno "krali". To, opet, nije nužno i pravilo ali, eto, tu se slažem sa Singerom pod uslovom da izbegnem reč kosmopolita. Ako je kosmopolita građanin sveta- to i dalje ne smeta da ima poreklo. Ili sam naivna :) ali verujem da pisac upravo ima fantastičnu priliku da se odomaći u "svetu" zahvaljujući onome što stvara. Naravno tek kada krene od nekle- krenuti od svakle je nemoguće.
Ko kaže da isključuje? Pripadajući određenom poreklu i inspirisani autentičnim okruženjem, stvarali su najbolja dela. Isto tako, mogu da vam nabrojim desetine svetski priznatih pisaca koji su, živeći u stranom okruženju pisali na stranom jeziku...i pri tom bili poznati i priznati i tamo i ovamo...Ali, ne radi se o njima, već o nama, čitaocima...dokle god ih ne nazivamo imenom ( a pri tom ih i ne pročitamo ), već ih " pežorativno" spominjemo samo po nacionalnosti, i pri tom je to jedino što znamo o njima...e, šta tu treba još dodati...sem ono sa početka...ljubavni vikend romani...i ad acta
 
angel 021:
Ali, ne radi se o njima, već o nama, čitaocima...dokle god ih ne nazivamo imenom ( a pri tom ih i ne pročitamo ), već ih " pežorativno" spominjemo samo po nacionalnosti, i pri tom je to jedino što znamo o njima...



angel 021:
Da je upotrebljeno pežorativno ne bih ni odgovorila... ne upetljavaj se dalje...pa svima je jasno ...ad acta..


Ti definitivno imas problem sa razumevanjem, a plus samoj sebi uskaces u usta i sad potvrdjujes sve moje pretpostavke, koje si na prethodnoj strani opovrgla. Izvini, al' stvarno nemam vremena za gubljenje.
 
Zamislite da neko za Andrića napiše: Hrvata (?) Srbina (?) nisam čitala, ne znači da neću, ali mogli bi da dodele nagraadu i nekoj lezbejki iz Hrvatske ili Srbije...
Vrlo konstruktivan dijalog...i pri tom nimalo prost..
I sada, zaista AD ACTA
 

Back
Top