Kupovina stana

candle

Zainteresovan član
Poruka
166
Interesuju me vasa iskustva sa kupovinom stana na kredit, koliko ste uzeli novca, na koliko godina otplate i kolika izadje rata? Znam da je bolje otplacivati kredit nego placati ratu za iznajmljivanje stana ali kamate ubise...
Hvala unapred na odgovorima
 
Mi smo prošli kroz pakao dok je ceo proces trajao.Ali imali smo više pehova, jedan pokušaj prevare, nekoliko prodavaca koji su odustali, i sl.
Najveća caka je što se krediti reklamiraju kao bez učešća i depozita , banka u stvari daje 80% od vrednosti stana (cene iz Ugovora sa kojom mora da se donekle slaže i procena stana).
E sad tu ima caka.Hipoteka može da se stavi na neku drugu kuću ili stan i tada dobiješ 100% od cene iz Ugovora, ali ta kuća ili stan (gde se stavlja hipoteka) mora da bude vrednija 30% od cene stana. ( to smo mi uradili)
U nekim bankama ako su dobre volje mogu nekako da izvedu da daju ceo iznos – treba proveriti sve banke.Mislim da je komercijalna super.
U hvb banci u kojoj smo mi uzeli- nema izuzetaka- sve je po strogim pravilima – što je meni sasvim ok.
Mi smo uzeli neznamdameubuješkolikošvajcaraca 22.500 eur, rata je 191 švajcarski franak (oko 122 eur) na25 godina.Da smo uzeli na 20 godina bilo bi 140 eur mesečno.
Za razne dažbine nam je trebalo 3.000 eur (5% porez, 2%naknada banke, 1.95% nacionalna korporacija za osiguranje kredita, 1.5%agencija, razne takse, overe...)
Koštalo je živaca i novca, ukupno za 25god treba da vratimo oko 36.000 eur, ali taj mir kad uđeš u "svoj" stan ne može se rečima opisati.
I naravno sitnim slovima:na početku u 122 eur koji uplatimo- 42 otplaćujemo glavnicu a 80 kamatu.Vremenom situacija se menja pa 2031. godine poslednja rata će biti 121 eur od glavnice a 1 od kamate.
Ako za 5 godina dobijem novac na lutriji i poželim da otplatim ceo kredit, otplatila sam samo 2520eur glavnice, a 4800 eur sam dala n akamatu.
Ali dobro, niko neće da ti da da koristiš toliki novac za džabe.
 
Naravno, prvi uslov je naći stan tj. prodavca koji hoće da čeka jer treba oko mesec dana da se sve realizuje. 15-20 dana čekaš da ti jave da li su odobrili kredit i posle još par dana za papirologiju (menice, uspostavljanje hipoteke , potpisivanje ugovora...), i novac leže u roku od 2 dana, odmah pretvoriš u evre kod njih, u banci, povoljnije nego u menjačnicama, a i ko će nosati toliki novac- ovako banka prebaci sa računa na račun ,novac ti ne vidiš, samo prodavac podigne sa računa kad hoće.
Srećno.
 
Ima neka caka, ne znam tacno kako je bankari zovu, ali je nesto tipa preliminarnog odobravanja kredita. Znaci podneses zahtev i veci deo dokumentacije pa oni procene da li si uopste podoban za kredit i za koliku sumu. Ako prodjes, uslovno ti ga odobre a ti tek onda trazis konkretan stan. To je dobro jer ubrzava proces, ne cekate ni ti ni stanodavac toliko na pare, a i kad krenes u potragu znas da sigurno imas kredit i do kog iznosa mozes da ides. Kad nadjes stan podneses ostatak dokumentacije i ubrzo dobijes parice. Nisam to licno probala ali znam neke koji jesu
 
kolika je kamata za stan ili kucu u srbiji? i koliko se krece cena kvadratnog metra odprilike.Znam da nisu iste cene u beogradu i nisu ali odprilike? :roll: :?: Mi zivimo u fran.i kamata fix.je 3% do 4%maks.sve zavisi od banke a varijabilna oko2% Sto se tice kvadrature naravno sve zavisi od mesta, paris je ubedljivo nejskuplji,mi smo u gradu poput nisa i uzeli smo stan u centru grada gde je nas iskostao kvadratni metar 1100ev.imali smo sansu ali ide i do 1500 1600ev
 
Ja imam prilicnog iskustva oko toga i toplo preporucujem,mada se treba naoruyati konjskim zivcima.Prvo mi je trebalo oko mesec dana da dobro proucim uslove kod svih mogucih banaka kod nas(iz Bg sam)Da skratim pricu imali smo srecu da nadjemo extra povoljan ,fantastican stan u centru za oko 1100 po m2.Ako se odlucite da vezujete kredit za svajcarce najpovolljnija je HYPO (sto smo i mi uradili) a ako vezujete za evre onda ALPHA banka.Razlike su jako velike evo i primera za iznos od 100000 e u hipo vezan za svajcarce rata je 630 e,a ako isti taj kredit vezete ya evre rata je 820 e mesecno ,kod alpha banke rata je za taj iznos 710 e a tu je i volks sa 720e.Za prikupljanje papira treba oko mesec dana
Troskovi (uglavnom mada se i to ynacajno raylikuje od banke do banke)
2% obrada kredita
Procenitelj od 50 do 100e
overa ugovora u yavisnosti od iznosa max 24.000 din
razne takse (izdavanje vlasnickog lista.....uverenja.....i sl.) oko 300 e
3% proviyija agencije ukoliko preko nje kupujete stan
5% porez na prenos apsolutnih prava(ali on najcesce nema veye sa cenom u ugovoru vec opstinari procene na veci iznos pa onda 5% od toga)
Uspostava hipoteke oko 100e
moguce da sam nesto zaboravila a ako imate nekih pitanja radu cu odgovoriti
 

Back
Top