Ko hoce da nabije VELIKI odraz!!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
iguman stefan:
Grunt, ja sam 92 godiste visok 175cm i evo posle 7 sedmica fali mi oko 15 do 20 cm do obruca ali ipak vise skacem jer se sjecam da prije zimskog raspusta nisam uspio dovatit ni tablu ali je sada ladno dovatim, ali ipak mislim da je 15 do 20cm mnogo posle svega.

Nije bre 15 cm uopshte toliko loshe bre,samo se ti trudi,dodushe mene tezina yebe da kucam zato shto imam 88kg a samo 183 cm visok...Ja peroshle godine u ovo vreme sam tablu pipao vrhom srednjeg prsta,a sada mogu i vishe od cele shake,a shaka mi je 19 cm sto znaci da sam povecao odraz za od prilike 20 cm od proshle godine.
 
Air Alert ne povecava toliko odraz koliko bi vi zeleli(a svi bi da kucate windmilove, sa slobodnjaka i slicno)- shala.
Air Alert je odlican program za dobijanje eksplozivnosti, elasticnosti misica kvadricepsa, listova, kolena.
Ako hocete NBA odraze to vec nemoze bez dodatnih opterecenja, tegova (shutiranje na curl mashini, lat mashina, cucanj i dr.) ali sa obaveznim istezanjem posle treninga.

A ti [GRUNT , nisi ti toliko tezak.Idealna masa za mushkarce je visina-100.Pogledaj samo Lebrona Jamesa on ti je visok 200cm a ima 109 kila i odraz oko 105-110cm!!! :) :)
 
Evo mene na ovom forumu, pa da posaljem prvu poruku... student sam difa i kondicioni trener...
Sto se tice AA1,2,3... i ostalih programa za odraz... nista novo, to se u USA koristi vec godinama, inace imam mali milion tih programa i stvarno povecavaju odraz... medjutim za zakucavanje sa penala, vetranjeace i ostala cuda je potrebno nesto vise, inace mi kond treneri nebi postojali :))))

@Mmaxi - objasni kako nesto utice na dobijanje explozivnosti kad se u seriji rade po 100-200 skokova? A svi svi neophodni energenti za explozivnost istrose vec nakon 6-7sekundi...
 
A ti [GRUNT , nisi ti toliko tezak.Idealna masa za mushkarce je visina-100.Pogledaj samo Lebrona Jamesa on ti je visok 200cm a ima 109 kila i odraz oko 105-110cm!!! :) :)[/QUOTE]



Ni sa ovim se neslazem... ta prica TM (telesna masa) - 100 je odavno pala u vodu... dakle sve zavisi od gradje, odnosno da li je doticni ektomorf, endomorf ili mezomorf :))))) Tako da ta prica vise ne pije vodu .... Pozzzzzzzzzzzz
 
Sve je individualno. Sve zavisi od svega. Sve se menja.
Jedan isti trening ne utice isto na dva razlicita coveka isto. jedan isti trening ne utice na jednog coveka isto danas i sutra, a njegov uticaj umnogome zavisi od juce.

Postoji mali milion programa treninga objavljenih na netu ili u knjigama ili kako god, objavljeni su programi po kojima su radili mnogi najbolji svetski sportisti, i koji su se pokazali uspesnim, ali to ne znaci da ce ti programi "raditi i vama". cak sasvim suprotno, program po kojem je radio npr Majkl Dzordan nikako nece odgovarati vama !

Planiranje i programiranje ne samo kondicione već i celokupne sportske pripreme predstavlja složen zadatak čija su rešenja često promenjiva, tako da svaki plan i program u praksi mora da pretrpi manje ili veće izmene, usled novonastalih neplaniranih situacija. Znaci, ne moze vama niko da da na papiru napisan program od 15 nedelja i vi da se slepo pridrzavate tog programa. pogotovo ako taj neko nije prvo proucio vasu trenaznu istoriju, testirao vas odnosno izvrsio dijagnostiku vaseg trenutnog stanja, uocio vase slabosti i mane, pa vam na osnovu uzrasta, perioda sezone, postavljenih ciljeva sastavio orijentacioni plan treninga za naredni period, pa vas retestirao da vidi kako reagujete na te trenazne podsticaje, pa izvrsio potrebne promene u trenaznom procesu ...
Ne sumnjam da je atj AA program zasnovan na odredjenim znanjima iz teorije i prakse, da postuje odredjene principe, npr progresivnost opterecenja, odnos napor/odmor i jos mnogo toga, ali ne moze on da bude dobar za svakoga, nije svejedno da li neko ima 11, 14, ili 18 godina, dal ima 50 ili 100kg, dal uporedo sa AA treninzima ima i kosarkaske treninge i sta radi na njima... Ne sumnjam da ce svako od vas nakon malo tog treninga povecati odraz za odredjeni broj cm, ali su i sanse da se povredite, pretrenirate cak i vece. Osim toga, brzi i specijalizovani programi su stetni za mlade sportiste, oni dovode do rezultata brzo, ali to traje kratko.

No, da ne smaram sad vise, kad dobijem AA program i pogledam ga, napisacu konkretno sta mislim o njemu, obzirom da postoje odredjena pravila za sprovodjenje pliometrijskog treninga (u ovom slucaju treninga skokovima), kao sto su npr preporuceni broj skokova, potrebna snaga i jacina nogu pre uvodjenja odredjene vrste skokova u trening...
 
1. Shto se tice visina-tezina, lekari preporucuju idealnu tezinu(od-do)
2. Shto se tice eksplozivnosti htedoh reci da se eksplozivnost dobija kod odredjenih misica(bez eksplozivnosti nema dobrog skoka)- i neradi se svaka vezba na Air Alertu 100-200 ponavljanja
3.Upravu ste da svaki program utice na svakog drugacije, ali genetika je presudna
4.Nije tachno da se bez kondicionog trenera i kako kazhesh chuda nemozhe zakucavati sa penala, raditi vetrenjace i sl. - kazhem ovo iz lichnog iskustva jer sam sa sopstvenim programom, vezbi u "kucnoj radinosti" "nabio" dosta veliki odraz , dovoljan
pa da zakucam i sa penala.
5.Problem kod svih ovih programa je i shto su pauze za odmor neadekvatne!!

:) :) :) :)
 
@The nlo - dobro si to napisao... samo malo filozofski :lol: :lol: :lol:

@Mmaxi
1. Mani ti lekare, oni o masi govore najcesce imajuci u vidu obicne ljude i rekreativce, kad je rec o sportistima skoro da se i zna idealna tezina, dakle meri se biakromijalni razmak, dijametar lakta,dijametar rucja, bitrohanterijalni razmak, dijametar kolena i gornjeg skocnog zgloba... i jos milion cuda... i onda se na se na osnovu toga i sporta (dakle udela gradje, da tako kazem, u jednacini speciofikacije) izracunava potrebna masa...

- Na ostale teze odgovaram drugi put

@the nlo - aj pusti mi mail na vlada_sportista@yahoo.com pa cu ti poslati AA, i da razmenimo neke stvari..... naravno ako si ZA

Pozzzzzzzzzz svima
 
ono sto je mnogo bitnije od broja kilograma jeste telesni sastav, odnosno kolicina pre svega misicnog i masnog tkiva. Sportisti bi trebalo da imaju preko 50% misicnog tkiva, a procenat masnog za kosarkase bi trebalo da bide oko 10%.

eksplozivnost je pojam koji se odnosi na eksplozivnu snagu odnosno sposobnost da se ispolji maksimalna sila za minimalno vreme (npr skok ili bacanje). vertikalni skok je jedan od najboljih testova za procenu eksplozivnosti misica nogu. Brzina i eksplozivnost u velikoj meri zavise od genetike, preko 90%, izmedju ostalog zavise od odnosa brzih i sporih vlakana u misicu, ali treningom se moze mnogo poboljsati izvodjenje vertikalnog skoka, s jedne strane zbog odredjenog uticaja specificnog treninga na odredjena misicna vlakna i misicne jedinice (necu smarati sa detaljima), s druge strane povecanjem sile i snage usled treninga sa opterecenjem, zatim usled savladavanja odredjene tehnike skoka, ucenja koriscenja zamaha rukama itd itd.

broj ponavljanja i pauza izmedju vezbi predlozenih u AA3 nisu adekvatni, ne preporucujem sprovodjenje ovog programa ni visoko treniranim iskusnim sportistima, a kamoli pocetnicima koji prvi put pocinju sa ovakvom vrstom treninga.ne verujem da je iko od vas uspeo da odradi ni par nedelja po ovom programu, ako je radio kako treba.smatram da postoje i mnogo bolje vezbe i bolji nacini da se poveca odraz.i to sa manje rada, odnosno sa manjim kvantitetom rada a vecim kvalitetom.uopste me ne cudi sto neki od vas prijavljuju da imaju bolove u kolenima i slicno. ovakvi, brzi i komercijalni programi samo mogu da vam nastete. to ne mora da znaci da cete se sada povrediti, ali mikrotraume jednog dana doci ce vam glave. inace, verujem da je vecina vas procitala samo Air Alert clanak, a vertical jump bible i ostale ne. u drugim clancima ima mnogo istine, ali opet, pitanje je koliko neko ko nema predznanje moze to tamo da shvati, pogotovo sto je na engleskom. zato bolje porazgovarajte sa nekim kondicionim trenerom pa nek vam on objasni neke stvari i napravi neki program rada, individualni pristup je najbolji.
 
Moje skromno misljenje- najbolje vezbe za odraz rade se u teretani- cucnjevi, iskorak, vezbe za listove, leg press i sl. ali obavezno uz trenera jer ako se rade pogreshno mogu da budu veoma opasne... osim toga hodanje u cucnju, skok iz cucnja (veliko opterecenje trpe kolena, nije preporucljivo za svakog)...
istina je da se treninzima u teretani gubi na brzini, za brzinu je dobro trcanje sa tegovima.. za kondiciju vijacha... niposto se ne sme zapostaviti kardio- znaci trcanje, bicikl, plivanje...
 
ne mora da znaci da se treninzima u teretani gubi na brzini. to zavisi od metoda koji se koristi. opterecenje, broj ponavljanja, brzina svakog ponavljanja, odmor izmedju vezbi itd zavise od cilja koji se zeli postici. npr ako neko zeli hipertrofiju on radi 6-12ponavljanja u seriji srednjom brzinom, dok ako neko hoce brzinsku snagu on radi 10-20 ponavljanja veoma dinamicno. pliometrija (u nasem slucaju trening skokovima) je jedan od metoda pretvaranja maksimalne snage u specificnu snagu, a to je u nasem slucaju eksplozivna snaga. medjutim, postoje odredjene faze u treningu snage. ne mozes odmah doci u teretanu i raditi eksplozivnu snagu. moras da odradis neke bazicne stvari pre toga koje ce ti omoguciti da pripremis svoje misice za svoj krajnji cilj, da sprecis povrede i da postepeno napredujes i izvuces iz sebe najvise. te faze su> faza adaptacije i pripreme organizma za napore, zatim faza hipertrofije, faza razvoja maksimalne snage, faza pretvaranja maksimalne snage u specificnu snagu u zavisnosti od potreba sporta, faza odrzavanja stecenog nivoa snage i prelazna faza. ovo se naravno odnosi na sportiste koji se takmice u odredjenom periodu godine, i ciji trening mora biti planiran tako da postizu najbolje rezultate u takmicarskom periodu.ne moze sportista u toku sezone da odluci da krene u teretanu ili da radi AA3 program, jer ce to uticati na njegovu formu.tacno se zna kad se i sta radi.

osim toga, radom u teretani sportista dobija na brzini i snazi. ispoljavanje sile i snage zavisi od poprecnog preseka misica, a on se povecava treningom u teretani. takodje do poboljsanja dolazi i usled ucenja da se koristi veci broj motornih jedinica i bla bla, da ne ulazim duboko u biomehaniku i fiziologiju.
 
brate, nemas pojma kako je meni tesko da napisem nesto ovde, nije nimalo lako od silnih podataka odabrati samo neke, i objasniti ih laicima, naci granicu do koje treba ici pri objasnjavanju, objasniti nesto takvim recima da svako moze da razume, a ne samo oni koji se razumeju u materiju. a opet, ne smes ni da pises isuvise obicnim recima i objasnjavas isuvise prosto jer ce onda da te pojedu oni sto se bolje razumeju i kazace da si ti laik...

no, aj da pokusam da definisem neke pojmove

kao prvo sila i snaga. to su dva pojma koja se cesto mesaju u svakodnevnom govoru. Sila ili jacina (force) je sposobnost da se savlada spoljasnji otpor ili da mu se suprotstavi pomocu misicnih naprezanja. Sila se ispoljava pri pokretima koji su spori, a opterecenje je maksimalno, i takav teret se moze podici samo par puta, otprilike 1-3ponavljanja.takodje sila se ispoljava u izometrijskim uslovima, odnosno kada nema pokreta, vec se odrzava neki polozaj nasuprot spoljinm silama. Snaga je takodje sposobnost da se savlada spoljasnji otpor, ali je brzina kontrakcije mnogo veca, a opterecenje manje. Postoje razni oblici ispoljavanja snage, pa tako kombinacija izdrzljivosti i snage predstavlja izdrzljivost u snazi (npr trbusnjaci), dok kombinacija snage i brzine predstavlja eksplozivnu snagu (jedan eksplozivan pokret kao sto je skok ili bacanje) ili brzinsku snagu (niz iznenadnih brzih pokreta kao sto su na primer sprint ili uzastopni skokovi). Snaga predstavlja sposobnost da se sila ispolji brzo, to je ono sto je potrebno za brz start, zaustavljanje, ponovno ubrzanje, skok...Eksplozivna i brzinska snaga dosta zavise od genetike, od broja brzih vlakana, ali ona dosta zavisi i od poprecnog preseka misica, a to je opet povezano sa brzim vlaknima na taj nacin sto osobe koje imaju veci broj brzih vlakana bolje reaguju i vise napreduju pri treningu snage.
Brzina je sposobnost da se jedan pokret ili niz pokreta protiv malog spoljasnjeg opterecenja izvedu u sto kracem vremenskom roku. Postoji vise oblika ispoljavanja brzine, to su brzina reakcije, brzina pojedinacnog pokreta, brzina kretanja (frekvencija pokreta). Brzina je takodje jako nasledna, ali i na nju se moze uticati treningom, posredno preko poboljsanja drugih sposobnosti, npr snage , zatim tehnike... za kosarku je jako znacajna kombinacija brzine i snage, jer u kosarci treba brzo reagovati na protivnikov potez, treba cesto a kratko ubrzavati i zaustavljati se u raznim smerovima, skakati, izuzetno je vazan "brz prvi korak"... no da se vratim ja vertikalnom skoku. osim eksplozivne snage treba umeti i konvertovati horizontalnu brzinu u vertikalnu. treba umeti skociti.a to programi tipa AA ne mogu da vas nauce. ima tu citav niz "sitnica" na koje treba obratiti paznju, biomehanika je cudo od nauke.

no, zvercino, mislim da ja i ti preterasmo malo sa ovim objasnjavanjima, u sustini ovi klinci i ne treba da se zamaraju sa svim ovim. zato postojimo mi - kondicioni treneri, da znamo da razlikujemo neke stvari, da znamo od cega one zavise i kako da uticemo na njih, a njihovo je samo da ispostuju ono sto mi trazimo od njih na treningu i da uzivaju u napretku.

anyway, ako neko ima neko pitanje nek pita, rado cu odgovoriti
 
Imam ja par pitanja.... Brzinska Sila i Explozivna Sila........ navodno je isto ali opet potpuno razlicito.... nekad dobijem utisak i da ih profe mesaju..... Imas neke izvore gde da procitam detaljnije ? I drugo pitanje... imas neku literaturu da menjamo... ja imam dosta toga ... pa ako si za razmenu :P
Pozzzzzzzzz
P.C. Inace po Hilovoj krivi je mozda najlakse razgranicii silu snagu i brzinu :) Daje odgovore na sve zivo :)
 
nema brzinska i eksplozivna sila, vec SNAGA. da, ni profe ne znaju to da objasne, ***** to ume da pita na ispitu al ne mogu da se setim sta on bese trazi da odgovoris na to pitanje. znam da on kaze da je primer za eksplozivnu snagu skok u dalj iz mesta , a za brzinsku troskok.nego, nije ovo mesto gde ja i ti treba da raspravljamo o ovakvim stvarima, aj na private mail.i da, imam dosta literature, i rado cu se menjati.
 
Ok ako neverujes.... dajem ti predavanje (audio snimak) gde jedan od profesora... znas i sam koji... da ga ne imenujem... diferencira brzinsku i explozivnu silu.... saljem ti mail... proveri ga .. Pozzzzzzz
P.C. Elem ljudi zar je moguce da niko ne bi da pita nesto....
Pozzzzzzz svima
 
Ma bre boli me uvo i za Air Alert III i za explozivnost i sve...Sada kada dodje leto ima da trchim po tribinama po ceo dan pa cu da vidim rezultate posle 2 meseca...Plus u genima mi je da nemam veliki odraz,mozda ja i imam najveci odraz u porodici,svi skachu ko babe,a jachinu ruku sam nasledio od caleta,zadovoljan sam sobom sto mogu da uradim oko 50 sklekova za svoih skoro 15 god. i sa svojih 88kg i 183 cm...Za sada sam zadovoljan,samo ovaj odraz zelim da nabijem koliko god mogu.
 
pazi, totalno kapiram da su pojedini sad zbunjeni i da ih boli dupe za sve, veruj i meni je to dolazilo sto puta tokom skolovanja, sve mi se cini da sto vise ucim to manje znam, ali istina je bas u toj reci "cini mi se". mozes ti da radis sta god hoces, cuo si mozda od nekog da treba da trcis po tribinama, i bilo kakvim radom ces postici neke rezulatate, ali zasto ne upotrebiti znanja nauke i znati sta i zasto radis, i kako treba da radis i sta da ocekujes, i sto je najvaznije trenirati optimalno a efikasno i postepeno napredovati, zdravo i trajno.anyway, nek radi ko sta hoce, ja samo preporucujem svakome ko ima mogucnosti da angazuje kondicionog trenera koji zna znanje, i nek mi se javi posle par meseci da mi kaze koliko je napredovao
 
Eksplozivnost je sposobnost sa se ispolji,realizuje maksimalna snaga za veoma mali vremenski interval.Shto se tiche skoka iz mesta i skoka iz zaleta i kod jednog i kod drugog skoka se ispoljava i eksplozivnost i snaga u vecoj ili manjoj meri.Neki strucnjaci komentarishu da je za skok iz koraka bitnija eksplozivnost a iz mesta ili naskoka snaga (i ja tako mislim)ali ostavimo da na ovo pitanje odgovori neko kompetentniji po ovom pitanju.

Shto se tiche mishica, vecina mishica nogu ucestvuje u skoku, neki vishe , neki manje, ali smatram da su za skok presudni mishici u butinama, posebno kvadriceps(koji je najveci misic u nashem oragaizmu,a mislim i najachi) a i sam kvadriceps se sasoji ustvari od 4 "glave" (misica), a listovi imaju manju ulogu jer kod skoka ti je bitno ispravljanje noge shto rade mihici butina. :) :)
 
turbo-ajvar:
koliko sam ja shvatio eksplozivnost je kad ja skocim iz mesta i jedva pipnem tablu , a snaga kad zakucam iz zaleta? ili je obrnuto ili nije ni ovako ni onako?
i imam pitanje koliko odraz zavisi od listova i kvadricepsa a koliko od ostalih misica?

Sto se tice explozivnosti i snage... evo da pokusam na brzinu da ti objasnim o cemu se tu radi, explozivnost (ili explozivna snaga) je samo jedan od, da kazem, modaliteta ili vidova ispoljavanja snage... kao sto na primer imas repetetivnu snagu. Tako da sama rec explozivnost oznacava snagu (tacnije jedan njen vid). Ono sto kod nestrucnih ljudi pravi zabunu i od cega sve pocinje jeste mesanje pojmova sila (jacina) i snaga, tako da vecina ljudi kada misli na silu (jacinu) govori o snazi, sto je velika greska, koja kasnije uslovljava mesanjem explozivnosti i brzine... Elem, tu se ne radi samo o terminoloskim zabunama, vec je stvar u tome da se ta svojstva potpuno razlicito treniraju!!! Tako da na primer odes kod trenera i kazes mu zelim da budem sto snazniji (a pri tome imas u vidu max potisak iz benca ili cucnja - sto je u sustini jacina ili t sila), trening ce biti za totalno drugacije svojstvo misica od onoga sto s ti zeleo...ako razmes sta hocu da kazem...
Mozda ce ti ovo pomoci:
Explozivnost - skokovi, bacanja, kratki sprintevi (startovanja)
Evo iskucah ovo bas na brzinu, samo se nadam da nisam uveo jos vecu zabunu!
Poz svima
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top