Fondovi EU čekaju Srbiju

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
Čim Srbija nastavi pregovore o pridruživanju EU, mala i srednja preduzeća iz Srbije moći će da konkurišu za novčanu pomoć EU.
Radi se o novčanoj pomoći iz evropskih pretpristupnih fondova, a da bi se na vreme pripremili i osmislili projekte, privrednicima će ubuduće pomagati i banke. Prošle godine u Srbiji je osnovano oko 10.000 novih malih i srednjih preduzeća, a toliko se očekuje i ove godine.
Svi oni moći će da konkurišu za novčana sredstva iz pretpristupnih fondova Evropske unije, kada se pregovori o pridruživanju nastave, a u tome će im pomoći i banke.

da li kolege protivnici evro-integracija mislis da je ovo beznacajno?
 
nijedna zdrava ekonomija nije do danas izgradjena na finansijskoj pomoci ili subvencijama. fondovi cekaju kao i za sve ostale koji su vec usli - cekaju travopasce koji ce potpisati te ugovore i osuditi svoju drzavu na odsustvo alternative u izboru mogucih drugih politickih i ekonomskih partnera.
 
da se razumemo, nista to nije strasno - radi se jednostavno o mehanizmu automatske konvertacije spoljnje ekonomije novih drzava u unutrasnju ekonomiju eu. o tom gubitku govorim, ekonomskom dakle, koji naravno utice i na politicki sto je sada manje vazno. ali ekonomska integracija po uslovima fondova za razvoj nije prosta zavisnost ekonomije od eu - to je narusavanje elementarnih zakona i pravila trzisne ekonomije.
 
JABUCHILO:
nijedna zdrava ekonomija nije do danas izgradjena na finansijskoj pomoci ili subvencijama. fondovi cekaju kao i za sve ostale koji su vec usli - cekaju travopasce koji ce potpisati te ugovore i osuditi svoju drzavu na odsustvo alternative u izboru mogucih drugih politickih i ekonomskih partnera.

tom logikom, izbor tih drugih politickih i ekonomskih partnera ce osuditi drzavu na odsustvo alternative izbora 'zapadnih' partnera :confused:
 
ne. 'drugi' partneri ne nude fondove za razvoj vec kredite i investicije. u takvim ugovorima nema uslovljavanja u smislu slobodne strategije za bilo koja druga trzista. a fondovi za razvoje su, slozices se, malo drugacija prica. pogotovo evropski. i pogotovo za istocni blok i balkan.
 
a ima i brilijantnijih primera... npr. fondovi za pomoc i razvoj i argentinski slucaj. ti verovatno znas da je najgore u vezi sa tim fondovima obaveza da se vrse konstantni 'konsalting' sa ekspertima tih fondova. e, taj konsalting, koji protivpravno ima snagu obaveze na izvrsenje je slomio argentinsku privredu vrlo nedavno. danas argenmtina ratuje sa mmf-om i raskida te obaveze po kratkom postupku.
 
JABUCHILO:
ne. 'drugi' partneri ne nude fondove za razvoj vec kredite i investicije. u takvim ugovorima nema uslovljavanja u smislu slobodne strategije za bilo koja druga trzista. a fondovi za razvoje su, slozices se, malo drugacija prica. pogotovo evropski. i pogotovo za istocni blok i balkan.

hehe,drugi partneri nude investicije i kredite,a ovi samo fondove?...ma idi....pa kredite ez je chak i sfrj dobijala,a da je imala samo sporazum o trgovini i saradnji, ne i pridruzivanje. investicije mogu dolaziti sa svih strana,btw, sta je tu problem?
drzave samo ucestvuju u zajednickim politikama eu,odakle dobijaju kesh.izmedju njih je potpuno slobodno trziste,bez carina,kvota,drugih ogranichenja. carine su prema spolja. cista empirija je pokazala da se istok odlicno razvija tom strategijom. jel ce neko da onemoguci nekom slovaku ili cehu da investira ili trguje gde god hoce?
 
~Petar~:
hehe,drugi partneri nude investicije i kredite,a ovi samo fondove?...ma idi....pa kredite ez je chak i sfrj dobijala,a da je imala samo sporazum o trgovini i saradnji, ne i pridruzivanje. investicije mogu dolaziti sa svih strana,btw, sta je tu problem?

problem su, kako sam vec rekao, uslovi ugovora za koriscenje ondova za razvoj, koriscenje kojih, inace, obavezno ide pre bilo kakvih investicija na medjudrzavnom nivou. dao sam ti primer sa argentinom, prouci taj slucaj objektivno i videces o kakvim se uslovima i 'usugama' radi.

~Petar~:
drzave samo ucestvuju u zajednickim politikama eu,odakle dobijaju kesh.izmedju njih je potpuno slobodno trziste,bez carina,kvota,drugih ogranichenja. carine su prema spolja. cista empirija je pokazala da se istok odlicno razvija tom strategijom. jel ce neko da onemoguci nekom slovaku ili cehu da investira ili trguje gde god hoce?

da. specificna je to zabrana, stap i sargarepa, ali je i dalje zabrana. ta zabrana se sprovodi putem subvencionisanja i krupnih bespovratnih kredita na cije koriscenje se sprovode tenderi i na taj nacin se mobilise ekonomska elita navedenih drzava da nezavisno od opstih interesa drzavne ekonomije prima na sebe obaveze u direktnom sukobu sa pravilima slobodnih trzista i slobodne nacionalne ekonomije. ako drzava zazeli da realizuje one najvaznije investicije, a to su te koje se potpisuju na medjudrzavnom nivou, ukoliko to ne odgovara briselu, dobija po labrnji od svog sopstvenog biznis establishmenta. u dijapazonu od prostog ignorisanja potpisanih obaveza vlade prema drugim drzavama (latvija, poljska recimo prema rusiji) do gradjanskog otpora i na kraju krajeva - do cvetnih revolucija. nemoj da okolisamo bez veze, znas dobro kako to funkcionise, samo volis da se nadas boljem, za sta ne osudjuje niko a najmanje ja. ali pitanje - 'sta na to imaju da kazu...' zahteva racionalan odgovor. ja sam ga dao. ostalo su bajke.
 
pa i valjda sopstveni biznis establishment je taj chije postojanje odgovara nacionalnim privredama.

...prosto pitanje-mislish da je ekonomski neisplativo ili neefikasno za jednu cesku da bude clan ez/eu-deo zajednickog trzista,ekonomske unije?
 
naravno da im odgovara, zapravo bez njega, ako sleduju svom savremenom politickom ustrojstvu, nema im zivota. dakle, svako odstupanje sopstvene privredne elite od opstih interesa drzave i same te elite - to je pocetak kraja nezavisnosti. ja ne kazem da je to lose u principu, ja kazem da je to lose za vecinu novih eu clanica i upravo kao clanica te ekonomske unije. jer te drzave imaju mogucnost veceg razvoja kao 'rusija u evropi' nego tako kako sada funkcionisu - kao 'evropa u rusiji'. na tvoj sledeci argument da smo to vec videli za vreme komunizma, ne bih hteo dalje da odgovaram. samo ovoliko - tada nije postojalo prozimanje ta dva trzista i te dve politike, vec si imao hirurski ocrtanu granicu. danas, ako pratis prozimanje ruskog i evropskog bloka, razumeces da su ove drzave ishitreno uletele u celu pricu i danas shvataju da su prevarene. rusko-nemacka osovina ih bajpasuje nevidjenim tempom, i najgore u svemu je sto ne mogu da ostvare svoje legitimno pravo da budu sada ne bufer zona, vec upravo zona tranzita u svakom, ne samo trzisnom smislu. a takvi uvek najbolje prolaze.

na tvoje pitanje moram posebno da odgovorim: ceska je verovatno jedan od retkih izuzetaka. samo zbog toga sto nije na ruti naftovoda i gasovoda koji su trenutno osnovna baza prozimanja. ali poljska i pribaltik... evropa ih je izdala. paradoksalno, predala ih je onima od kojih su bezali. rusima, naravno. efekti su vec vidljivi - ove drzave zive od subvencija od onog momenta od kojeg su iskljucene iz rusko-evropskog energetskog programa obilaskom kroz morsku balticku i juznu balkansku arteriju. da ne govorim sad o ruskim kupovinama strateskih teskih industrija u nemackoj, onih, od kojih upravo i zavisi status i standard baltika i centralno evropskih drzava, sve do madjarske... koja, gle cuda, i de fakto gubi status trzisnog centra za centralnu evropu. podudarnost? ne. signal u bumpesti govori o skorom preseljavanju biznis centra za CE upravo u poljsku i baltik, kao kompenzacija za ovaj mega-zajeb koji su im napravili. cime je madjarska fakticki opravdavala status regionalnog centra? nicim. zato ga je izgubila onog momenta kada je trebalo sanirati istocnu liniju. sada ce proci neko vreme, danas se poljaci i balti zale, sutra ce da se smire prilivom administrativnih budzeta velikih kompanija, koje svejedno moraju da zavrse u ukrajini, jer tamo ide sledeca kompenzacija za zajeb koji upravo zre. i onda ces da vidis paniku. a evropa? evropa ne mari za te stvari, ona sve sto radi - radi samo sa jednim ciljem. i to je poptpuno ali najbezbolnije moguce prozimanje sa rusijom na ekonomskom nivou. 'evropa, dakle, nema alternativu' ;) da bude deo evroazijske integracije. dakle, medjuzavisna sa rusijom do srzi. i to je cinjenica koju ona skriva vec 15 godina od svoje mladje brace. ali, mnoge stvari su vec danas postale jasnije.
 
ok,dao si mi nedefinisanu i ne-do-kraja jasnu prichu sa gasom i rusima,sto sam u principu i ochekivao. ne vidim da si mi dao odgovor da je ceskoj ili madarskoj gore,jer su u ekonomskoj uniji.
ALI,madjarska,ili koja vec zemlja istocne evrope, i da nije pristupila uniji se ne bi nashla u toj ruskoj prichi sa gasom,i sta bi onda imala?
kakve veze ima tacno gas i nemacko-ruska alijansa sa chinjenicom da madjari 70% svog izvoza izvoze u okvir jedinstvenog trzista ez kojem su pristupili,a portugalci koje sad juche naveo chak 85%?...da slovaci iz godine u godinu rastu stopom 8%,da sve zemlje generalno popravljaju svoje standarde( na sta znam da mozesh reci da bi to mozda uradile i bez eu,ali ne znamo kako bi stvari ishle)? da zemlje ogromne svote novca dobijaju iz brisela za rachun zajednickih politika?
i da,za sad,(ne znam kako ce ruski gas delovati u buducnosti) im odlicno ide?
pitanje je kako bi izgledala neka druga alternativa,i da li bi im ishlo ovako
 
_Milanche_:
Čim Srbija nastavi pregovore o pridruživanju EU, mala i srednja preduzeća iz Srbije moći će da konkurišu za novčanu pomoć EU.
Radi se o novčanoj pomoći iz evropskih pretpristupnih fondova, a da bi se na vreme pripremili i osmislili projekte, privrednicima će ubuduće pomagati i banke. Prošle godine u Srbiji je osnovano oko 10.000 novih malih i srednjih preduzeća, a toliko se očekuje i ove godine.
Svi oni moći će da konkurišu za novčana sredstva iz pretpristupnih fondova Evropske unije, kada se pregovori o pridruživanju nastave, a u tome će im pomoći i banke.

da li kolege protivnici evro-integracija mislis da je ovo beznacajno?

NEMOJ MOLIM TE! Pa hebem li ga jedva smo preživeli onih DOSovskih 6 milijardi dolara što nam dali posle 5. oktobra! Ako nam daju još koju milijardu, pomrećemo od gladi!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
~Petar~:
ok,dao si mi nedefinisanu i ne-do-kraja jasnu prichu sa gasom i rusima,sto sam u principu i ochekivao. ne vidim da si mi dao odgovor da je ceskoj ili madarskoj gore,jer su u ekonomskoj uniji.
ALI,madjarska,ili koja vec zemlja istocne evrope, i da nije pristupila uniji se ne bi nashla u toj ruskoj prichi sa gasom,i sta bi onda imala?
kakve veze ima tacno gas i nemacko-ruska alijansa sa chinjenicom da madjari 70% svog izvoza izvoze u okvir jedinstvenog trzista ez kojem su pristupili,a portugalci koje sad juche naveo chak 85%?...da slovaci iz godine u godinu rastu stopom 8%,da sve zemlje generalno popravljaju svoje standarde( na sta znam da mozesh reci da bi to mozda uradile i bez eu,ali ne znamo kako bi stvari ishle)? da zemlje ogromne svote novca dobijaju iz brisela za rachun zajednickih politika?
i da,za sad,(ne znam kako ce ruski gas delovati u buducnosti) im odlicno ide?

nije bas korektno da kazes 'nedefinisano...sto sam i ocekivao', jer ako ne mlatim na pet strana o rusko nemackoj nafta gas osovini onda je to zato sto sam o njoj podrobno pisao puno puta. i da, to jeste danas formalni i finalni uzrok vecine buducih integracija, dezintegracija i najvaznije reintegracija u regionu. zato cu ti svakl put to spomenuti. takodje, primetices da sam spomenuo i druge momente. nemam nameru da kopipejstujem informacije, imas sve sto ti treba da kopas dalje.

sto se tice ostatka... nigde nisam rekao da im ide lose. nisam se bavio njihovim izvozom. potpuno je normalno da realizuju izvor na eu trzistu, i da, naravno, tvrdim da ga ne bi realizovali da nisu deo eu samo ako bi eu, mimo svojih interesa blokirala taj pravac... dakle, sistemom ucena. inace, oni su evropi potrebni vise nego evropa njima. ali koje njima potrbniji, to je pitanje koje ja postavljam. rec petre ne ide oko toga s kim ce vise da omaste brk - nego bez koga ne mogu da racunaju na stabilnu ekonomiju, o politici da i ne pricam. pa onda i necu ;)
znaci, sve je to strava. ja samo apelujem na zdrav razum kada pitam - koliko ze brzo razvijaju - prema vecoj zavisnosti? i najgore - bas od onih na koje su natrenirani da laju iz petnih zila. tuzno je to sto se u tom razvoju nazire. ali ok, misli kako hoces, ocigledno je da me ne shvatas ozbiljno. suvise sam maglovit.
 
~Petar~:
medjuzavisna je u svakom pogledu sa rusijom,chak i bezbedonosnom..nista loshe
istovremeno ,tesko da ce biti manje medjuzavisna u raznim pogledima, od usa..ili azije
i obrnuto

za evropu postoji samo jedna azija i ona se zove - rusija. ops, da u pravu si, za evropu postoji jos jedan izlaz na ziju i on se zove amerika. samo, taj pravac ima male probleme... vise mu niko u aziji ne veruje. hajde da budemo realni - znamo kako se zavrsilo trazenje indije preko zapada... treba li evropi jos toga?
 
Alekasandar2:
NEMOJ MOLIM TE! Pa hebem li ga jedva smo preživeli onih DOSovskih 6 milijardi dolara što nam dali posle 5. oktobra! Ako nam daju još koju milijardu, pomrećemo od gladi!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ух...Носили смо вреће од 50 кила са шлепера...Било тешко! :lol:
38 страних банака овде има,законом одређено да све новчане трансакције не могу без њих...Е,сад још и "фондови"...Мало ли је?
 
inace - kada kazem rusija mislim na svu istocnu evropu, centralnu aziju i daleki istok. znas, tamo ima lepih suma, voda, gradjevinskog zemljista, mnogo besplatne energije i sve u svemu lepo vreme makar tri meseca godisnje ;) e, to se zove rusija. sto se ostatka azije tice - odakle kinezi vuku energiju, drvo ili recimo naoruzanje?
 
@jabuchilo
videcemo sta ce biti,pricha meni sad deluje maglovita. nista cinicno ne mislim pod tim. to je tvoj pogled iz moskve.
ti si rekao da te zemlje blokiraju svoje druge opcije,tim sto su ushle u eu. logicno je da pod tim onda mislish da je izbor eu onda losh po njih. tu mi nisi pokazao nista,jer,uostalom, madjarska bi bila,pa bi bila van te priche s gasom, sa ulaskom u eu ili bez nje. isto i neka druga zemlja. o njima prichamo.
 
JABUCHILO:
nijedna zdrava ekonomija nije do danas izgradjena na finansijskoj pomoci ili subvencijama. fondovi cekaju kao i za sve ostale koji su vec usli - cekaju travopasce koji ce potpisati te ugovore i osuditi svoju drzavu na odsustvo alternative u izboru mogucih drugih politickih i ekonomskih partnera.

Мислим.....чему даља расправа и било каква жвака после овако доброг објашњења..... браво Јабуко !
 
za madjare sam tacno rekao o cemu se radi. madjari su pocetkom 90-ih postali biznis centar za centralnu evropu. takva je bila potreba. centar svih kompanija za izlazak na trziste istocnog bloka i rusije. taj status vestacki je odrzavao madjarsku privredu 'administrativnim' a ne zivim kapitalom. rec je dakle o novcu koji se odliva na cvoristu razlicitih transakcija (marketing pre svega). i sada su taj status izgubili. sada ce ga dobiti poljaci i malo balti, kao nacin da se anul;iraju enormni gubici koje ce imati usled nove evro-ruske ekonomije. i bas kao i madjarska, status ce izgubiti onog momenta kada ono sto se u biznisu zove istocna evropa (a to je ukrajina i rusija... primecujes da se ove zemlje evropom klasifikuju kao centralna evropa sto ti puno nadam se govori) bude zahtevala slicnu privilegiju. koju moze da opravda realnim resursima a ne politickom konstelacijom. o tome pricam. a ne o tome ko ima a ko nema za leba. vec ko ce ciji leb da jede... i koliko ce da ga placa... i cime.
kazem dakle da im nije bolje jer nisu realizovali svoj plan. ne idu dalje od ruske dominacije, vec blize. ali onoj pravoj, kolonijalnoj. da se ne dokazujemo, verujem da se danas necemo sloziti. mozda sutra.
 
JABUCHILO:
za madjare sam tacno rekao o cemu se radi. madjari su pocetkom 90-ih postali biznis centar za centralnu evropu. takva je bila potreba. centar svih kompanija za izlazak na trziste istocnog bloka i rusije. taj status vestacki je odrzavao madjarsku privredu 'administrativnim' a ne zivim kapitalom. rec je dakle o novcu koji se odliva na cvoristu razlicitih transakcija (marketing pre svega). i sada su taj status izgubili. sada ce ga dobiti poljaci i malo balti, kao nacin da se anul;iraju enormni gubici koje ce imati usled nove evro-ruske ekonomije. i bas kao i madjarska, status ce izgubiti onog momenta kada ono sto se u biznisu zove istocna evropa (a to je ukrajina i rusija... primecujes da se ove zemlje evropom klasifikuju kao centralna evropa sto ti puno nadam se govori) bude zahtevala slicnu privilegiju. koju moze da opravda realnim resursima a ne politickom konstelacijom. o tome pricam. a ne o tome ko ima a ko nema za leba. vec ko ce ciji leb da jede... i koliko ce da ga placa... i cime.
kazem dakle da im nije bolje jer nisu realizovali svoj plan. ne idu dalje od ruske dominacije, vec blize. ali onoj pravoj, kolonijalnoj. da se ne dokazujemo, verujem da se danas necemo sloziti. mozda sutra.

pa dobro..valjda je logicno da se kapital i novac sele. jednog dana mozda svi pocrkamo od gladi,dok kina bude uzivala u welfare-u.
madjarska je mozda izgubila taj status, mozda ce i poljska, ali nesto ne brinem da ce im ekonomije ostati zdrave i da ce napredovati. sve je pod kontrolom;) zemlje eu su do sada imale 4-5 apokalipticnih vizija,pocev od naftne krize sedamdesetih i recesije. i tada je bilo vizija propasti. pa se nekako nije desilo. videcemo.
kolonijalna dominacija? mislim da malo precenjujesh ruske strategije a i mogucnosti.
 

Back
Top