Pitanje za ginekologa

  • Začetnik teme Zabrinuta
  • Datum pokretanja
Z

Zabrinuta

Gost
Koristim kontraceptivne pilule Diana 35 vec sest meseci. Obicno ih pijem ujutru kada ustanem (oko 7h), a vikendom nesto kasnije (8-10h).
Juce ujutru sam zaboravila da je popijem i setila sam se tek uvece oko 23 h. Napominjem da sam je dan pre toga popila oko 9h, da mi je juce bio 18-ti dan ciklusa, a 13-ta tableta po redu.
Pitanje je da li postoji mogucnost da ostanem u drugom stanju s obzirom da je proslo vise od 12h (ako se racuna vreme od prethodno popijene tablete, onda je to 16h)?
Jutros sam redovno nastavila da pijem i ukoliko postoji (iskreno se nadam da ne) mogucnost da ostanem u drugom stanju, koliko to utice na plod? Da li je takvu trudnocu moguce zadrzati?
Hvala!
 
Pilule su napravljene tako da ostavljaju zeni mogucnost da zaborave jednu tabletu da popiju.Nista,nastavices normalno da ih uzimas.
Vrlo je mala sansa da ostanes u drugom stanju.A sto se tice zadrzavanja takve trudnoce,to ne predstavlja veci problem.Naravno moraju se uraditi sva ispitivanja ali nije ona vrsta trudnoca koje se moraju pod obavezno prekinuti.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Mene u sustini plasi to sto je proslo vise od 12h za kojih svi garantuju da zastita traje. Nigde na Internetu nisam mogla da pronadjem bilo kakvu informaciju sta nakon tih 12h.
Hvala, puno ste me ohrabrili. Ne plasim se trudnoce, pilule pijem iz zdravstvenih razloga (policisticni jajnici), tako da bih u svakom slucaju zadrzala bebu. Hvala jos jednom!
 
Svi simptomi policisticnih jajnika se mogu podeliti u 3 grupe.
1)1/3 pacijentkinja je gojazna
2)usled dominacije muskog hormona ,testosterona,povecana je dlakavost(hirzutizam)
3)neplodnost,amenoreja(potpuni izostanak menstruacije),oligomenoreja(slabe i retke menstruacije),cesta anovulatorna i funkcionalna krvarenja.
Ponekad svemu tome se doda i problematicna koza lica.
 
sta se podrazumeva pod policisticnim jajnicima?
meni su stalno pronalazili ciste cas na levom cas na desnom jajniku. neke su odlazile posle sledece, a neke posle druge menstruacije. jednog meseca sam radila analizu hormona i sve je bilo u redu. od ovih simptoma sto je navela dr jedino mogu da se pozalim na dlakavost. ali ja sam to uvek pripisivala genetici(tj. i mama je dlakava, i tata, pa i ja :? ). e sad, ako su tome krivi moji jajnici, onda je to druga prica..
 
Ja se izvinjavam sto nisam objasnila i ova dva termina,zurila sam.
Anovulatorna krvarenja su neuredna i produzena krvarenja koja nastaju zbog dugotrajnog zadrzavanja De Grafovog folikula i posledicnog uvecanja estrogena.Ova krvarenja se razlikuju od onih gde su krvarenja uredna ali kod kojih se izostanak ovulacije otkriva tek temeljnim ispitivanjima.
A funkcionalna krvarenja su ona kod kojih ne postoji vidljiva patoloska promena na zenskim polnim organima,odnosno nisu povezana sa tumorom,zapaljenjem ili poremecajem endokrinih zlezda.
A sto se tice pitanja sta su to policisticni jajnici.Ovo sto je navela devojka pre to nisu,to je prosto zaostao de Grafov folikul koji nije pukao i onda se pojavi cistica koja ne zahteva lecenje,nekad moze biti na jednom jajniku,drugi put na drugom,i prodje.Policisticni jajnici se vide na ultrazvuku kao masa malih cistica.Prosto ispresecaju jajnik fibroznim trakicama.
Ja se zaista trudim da objasnim sto plasticnije ali neke stvari u medicini nemaju adekvatan prevod u nasem jeziku.
 
SPAVALA SAM SA DECKOM PRE 3 MESECA I ISLA SAM KOD GINEKOLOGA. REKAO MI JE DA IMAM RANICE NA GRLICU MATERICE I DAO MI JE DA STAVLJAM VAGINALETE OD KANTARIONA DA LI JE OPASNO TO SA RANICAMA?
 
Pacijentu se cesto kaze da je u pitanju ranica a iza toga stoji 300 cuda,da te ne plasim nista opasno ali se pod tim mogu podrazumevati i neke fizioloske promene vezane za godine zene,i kondilomi ...kod starijih zena sumnja na rak...tako da bez nalaza lekara ne mogu ti reci na sta se to tacno odnosilo.
Posto ti je dao vaginalete na bazi kantariona,nije nista opasno u pitanju,jedino to ti mogu reci.
Pozdrav!
 
Trudila sam se da pazljivo procitam sve sto sam na forumu pronasla vezano za policisticne jajnike ali ipak imam neke nedoumice.
Od svih simptoma koje ste nabrojali ja imam samo problematicnu kozu lica sa puno akni, zbog koje sam otisla kod dermatologa. Doktorka je rekla da je moguce da imam policisticne jajnike i pitala da li sam skoro bila kod ginekologa. Rekla sam da sam pre dve nedelje isla na redovni godisnji pregled i da je sve bilo u redu. Ona mi ipak trazi da odem na uz da to proverim. Oticicu u svakom slucaju ali me interesuje da li je moguce da to imam a da nemam nikakve simptome. Menstruacije su mi uredne, doduse malo obimnije ali to je od kako imam spiralu. Inace imam 32 godine i jedno dete od 4 godine.
A sto se tice terapije za lice, dobila sam:
doksiciklin 2x1 deset dana, zatim cetri dana 1 dnevno
beviplex 3x1
dercome clear za ciscenje lica 2x dnevno
kontrola za 14 dana.
Molim vas da mi pojasnite terapiju ako mozete, najvise me interesuje da li su normalne doze za antibiotik.
Izvinjavam se sto sam bila ovoliko osirna ali sam mislila da je bolje da lepo objasnim problem. hvala vam unapred.
 
To je uobicajena doza antibiotika kada je lecenje akni u pitanju.
Jedino ultrazvuk moze pokazati ima li cista na jajnicima, to sto sa 32 godine imate akne moze ukazivati na problem sa jajnicima.
Ne moraju uvek biti prisutni bas svi simptomi, obicno i nisu tako da tek ispitivanjima se cesto postavi prava dijagnoza.
Pored ultrazvuka nije lose da se uradi i hormonski status u krvi.
 
dr:
Svi simptomi policisticnih jajnika se mogu podeliti u 3 grupe.
1)1/3 pacijentkinja je gojazna
2)usled dominacije muskog hormona ,testosterona,povecana je dlakavost(hirzutizam)
3)neplodnost,amenoreja(potpuni izostanak menstruacije),oligomenoreja(slabe i retke menstruacije),cesta anovulatorna i funkcionalna krvarenja.
Ponekad svemu tome se doda i problematicna koza lica.


Meni je ginekolog rekao da nemam sindrom policisticnih jajnika, vec samo policistican jajnik (zato sto nisam debela i nemam amenoreju i oligomenoreju). Ja sam imala vrlo neredovne i bolne menstruacije. Meni vec duze vreme opada kosa sa jednog dela glave (za to su dermatolozi rekli da je lokalizovani muski hormon). Ne znam za hirzutizam, dosta sam dlakava, ali kao sto je jedna devojka napisala, to sam pripisivala genetici, tako da ne znam da li imam i to. Imala sam akne i imam vrlo masnu kozu (seboreju). Da li su to samo simptomi tog polisticnog jajnika ili se radi o sindromu, i koja se teraija primenjuje u tom slucaju (ako je sindrom u pitanju)? (znam da ste pisali o simptomima policisticnih jajnika, ali ne znam da li ste mislili o sindromu.)
 
Nikakao da napravite razliku izmedju policisticnih jajnika i ciste na jajniku.
Jedna cista na jajniku nije policisticni jajnik, takva cista najcesce prodje sama od sebe bez ikakvih simptoma, vec sam pisala o tome,ali moze biti pocetak takvog problema, zato postoje kontrole i pracenje pacijentkinja.
Policisticni jajnici, pored simptoma koje sam navela se na ultrazvuku vide kao mnogo, mnogo, mnogo malih cistica.
Probajte da napravite tu razliku.
 
Nikako se ne savetuje poigravanje sa menstrualnim ciklusom,pogotovo ne odlaganja zbog letovanja.To je jedan precizan casovnik i svaki atak na njega hormonskim preparatima moze da napravi kurslus u organizmu.
 
Nadam se da se nećete ljutiti na upad.
Plašim se da sam verovatno propustila slično pitanje.
I pored redovnog menstrualnog ciklusa,i ne čuvanja već 2 god-ja nikako da ostanem trudna.Kojim bih redom i koje analize trebala da uradim?
 
Vec dve godine koristim yasmin. Planiram uskoro da prestanem da ih pijem i zanima me da li postoji neki poseban rezim "skidanja" sa pilule ili samo zavrsim pakovanje i to je to? Da napomenem da imam redovne odnose i da ne zelim trudnocu.
 
Не постоји никакав посебан протокол којег треба да се држиш ако желиш да престанеш да их пијеш.
У већини случајева , након престанка пијења пилула, жене неки период теже остају у другом стању.
Међутим, код једног броја жена је забележен извесни ''рибаунд ефекат'' па им се деси да након престанка пијења пилула, јајне ћелије почну да се ослобађају у повећаном броју- по две, три месечно. У том случају, жене лако занесу близанце или тројке.
Зато, мој ти је савет да будеш опрезна након престанка пијења пилула, уколико не желиш трудноћу.;)
 

Back
Top