Istorijski romani

Onako skolski istorijski roman obuhvata proslu radnju u kojoj se kao glavni ili sporedni junaci pojavljuju autenticne istorijske licnosti. Medjutim, cest je slucaj da se stvarna istorijska zbivanja uzimaju kao paravan za vecne teme, tako je bar kod velikana.
Takodje, istorijski roman je sirok pojam i sto se tice tematike i stila. Tako istorijski roman istovremeno moze biti i drustveni, psiholoski, porodicni, politicki roman, tu spadaju i romansirane biografije itd...
Ja cu da nabrojim neke meni drage: Stendal "Parmski kartuzijanski manastir", Gogolj "Taras Buljba", Floberovo "Sentimentalno vaspitanje", Tomas Man "Budenbrokovi", Fokner "Ave Salome", Crnjanski "Seobe".......a moze i Orvelova "1984" pod ovu kategoriju. :-)
 
Neznam da li je zato sto sam ljubitelj istorije ali ima romana/Neistoriskih/
koje sam citao pre desetak godina i nisu mi tako detaljno ostali u secanju
kao Sjenkevic kojeg sam citao pre 40 i nesto godina ili Nastasijevic
koji predivno uplice i po neke neistoriske licnosti koje plene srce citaoca.
Strucna literatura trazi detaljnu analizu i citanje niz dodatnih knjiga da
bi opravdali svoj stav ili negirali protivnicki to je O.K. ko se ozbiljno
posveti tome ali je iako zanimljivo ipak mukotrpno i za neke "suvo"
Ja se zabavim istoriskim romanima ali ne zalazim toliko u sustinu
i prem da znam da je to malo " Nasminkano" ipak mi je lepo jer ne
teram sve - Mak na konac-
 
U istorijskim romanima je zanimljivo što svaki pisac oodređeno doba, koje opisuje, doživljava drukčije.
Možda je malo neobično, ali meni je uzor Gaj Julije Cezar (što se i vidi). Jednom mi je brat kupio knjigu Imperator, koja govori o Cezarovom životu, i jako me zainteresovao. Od tada čitam istorijske romane.

Do sada sam pročitao:
Ognjena Kapija, strašna knjiga, govori o Grčko-Persijskim ratovima;
Imperator (3 dela), o životu Cezara, odlični prikazi bitaka, odlična knjiga;
Prvi Čovek Rima (3 dela), jako lepo opisuje život i običaje Rimljana;
Faraonovo prokletstvo, ne znam da li se ovo može nazvati istorijskim romanom, više je avantura, jer govori o putovanju mladića i devojke kroz vreme, u doba Tutankamona.
 
историјски романи - романи Момира Крсмановића о другом свјетском рату, И Бог је заплакао над Босном, Крваве руке ислама, Трагом крваве браће, ...
 
''Quo vadis'' Сјенкјевич;
'' Рат и мир'' Толстој;
Вил Дјурант и његова историја света, али он потпада баш под стручну литературу... Такође и Слободан Јовановић.
 
А читала сам пар комада неких наших...нешто сладуњаво-аматерски о Драги Машин....и почела сам нешто о кнезу Лазару, чини ми се, али је било тако дилетантски написано, бар што се књижевне стране тиче, да нисам могла да се мучим!
 

Back
Top