dolazak u srbiju

srećica

Aktivan član
Poruka
1.918
imam jedno pitanje.
u decembru bi trebala moja drugarica iz grcke,soluna, da dodje u srbiju,da idemo na divcibare. Ona je maloletna kao i ja. Da li ja treba njoj da saljem garantno pismo ili sta drugo? Da li treba da se obratim ambasadi grcke? Mozete li mi reci sta sve treba da uradim povodom toga?

hvala
 
srećica:
imam jedno pitanje.
u decembru bi trebala moja drugarica iz grcke,soluna, da dodje u srbiju,da idemo na divcibare. Ona je maloletna kao i ja. Da li ja treba njoj da saljem garantno pismo ili sta drugo? Da li treba da se obratim ambasadi grcke? Mozete li mi reci sta sve treba da uradim povodom toga?

hvala

Državljanima Grčke nije potrebna viza za Srbiju, te u tom smislu nikakvo garantno pismo ili slične egzibicije nisu potrebne, bez obzira na godine starosti.

Međutim, drugo je pitanje kakva su pravila izlaska iz zemlje za maloletno lice - tebi bi, recimo, bilo potrebno overeno pismeno odobrenje roditelja kako bi samostalno putovao/la u inostranstvo. Kakvi su grcki propisi po ovom pitanju, to bi drugarica trebalo da se raspita u svojoj zemlji.
 
ovako, proslog novembra smo mi u gimnaziji imali razmenu ucenika. 40 Grka i Grkinja su dosli kod nas 40. A sad u junu smo mi isli kod njih u Solun. Devojka koja je bila moja gosca i ja smo se dogovorile da nastavimo to druzenje, i ona je rekla kako bi volela da dodje u Srbiju tokom zime. Pa sam ja zelela da je vodim na Divcibare. Moji roditelji znaju za to i odobravaju. U ambasadi ili vec bilo gde, oni ne moraju da znaju da ona ide na planinu,vec neka misle da ide nedelju dana kod mene. A i da znaju, nije nikakav problem.
Pa,zato pitam,sta sve treba ja da uradim?
 
Pa nece je pustiti.To je prosto.Ona je maloletna.ne moze tek tako da ide u inostranstvo.
To sa razmenom je druga stvar ,jer iza toga stoji skola i to je nesto potpuno drugacije nego kada ide u "svom aranzmanu"....
Mora da bude u pratnji roditelja a u NAJBOLJEM slucaju mora da ima njihovo odobrenje ( napisemano ) da sme da napusti zemlju.....Mada ja nesto i u to sumljam....
Elem kada sam imala 16 god. svake dve nedelje putovala sam sama za Split.....niko me nije pitao nista.....ali ipak je to Grcka....verujem da bi mogli praviti probleme.
 
+ kada dolazi neko sa strane kod nas ( punoletno lice ) mora da se prijavi u roku od 3 dana u lokalnom supu...znaci mora da ima prijavljeno boraviste....Ukoliko odete na Divcibare tamo ce sigurno traziti da je prijave pa makar to bilo i na dva dana....Znaci ne moze da se ne zna da ste tamo otisle....

Pre 4 meseca sam bila u BGD-u u hostelu Tis....na 3,4 dana......cak i oni prijavljuju goste pa makar oni bili i iz CG.....dakle pravila su takva.....
 
Sto je ne bi pustili, mislim da je samo potrebna pismena potvrda roditelja da je pustaju da putuje. Pre 2-3 godine sam u avionu videla 2 devojcice od po 10-ak godina da putuju same. Stjuardese su se brinule o njima, na aerodoromu u Beogradu ih je "preuzeo" neko drugi i ispratio do izlaza gde ih je cekala rodbina.
Tako je bar ovde kod mene, ne verujem da se druge zemlje EU mnogo razlikuju. Evo sada sam pogledala na sajtu jedne norveske aviokompanije i tamo pise da moze. Dete koje putuje samo nema pravo na deciji popust vec placa punu cenu kao odrasli plus jos neke takse. Deca ispod 5 godina nemaju pravo da putuju sama ali to je razumljivo. Kada neko vec ima preko 16 godina to se racuna kao omladina, ne vise kao dete, i placa se normalna cena karte, nema popusta ni kada putuje sa roditeljima.

Ta tvoja drugarica bi trebala da se raspita kod aviokompanije sa kojom planira da putuje, neka nazove fino i neka pita, da li moze, sta treba i kako. Ne razumem zasto se ti raspitujes za nju. Predpostavljam da joj treba pismena potvrda od roditelja, putno i zdravstveno osiguranje obavezno, vrlo verovatno potvrda da tamo gde ide ima neko punoletno lice koje ce se brinuti za nju itd. :wink:
 
DjuraMornar:
+ kada dolazi neko sa strane kod nas ( punoletno lice ) mora da se prijavi u roku od 3 dana u lokalnom supu...znaci mora da ima prijavljeno boraviste....Ukoliko odete na Divcibare tamo ce sigurno traziti da je prijave pa makar to bilo i na dva dana....Znaci ne moze da se ne zna da ste tamo otisle....

Pre 4 meseca sam bila u BGD-u u hostelu Tis....na 3,4 dana......cak i oni prijavljuju goste pa makar oni bili i iz CG.....dakle pravila su takva.....
Ovo za prijavljivanje je tacno, mora da se prijavi da joj ne bi pravili probleme na Surcinu kada bude odlazila. Iako se vrlo cesto desi da i ne traze, ne pogledaju tu prijavu. :roll: Zavisi valjda ko radi. :roll: Rok vise nije 3 dana, vec 24 sata od ulaska u zemlju, ja sam proslo leto zakasnila nekoliko dana pa su mi tako rekli i slali me po nekim kancelarijama u kojima naravno nikoga nije bilo, na terenu su. :roll: :lol: Srecom imam uticajnog dragog pa smo to sredili bez problema, u suprotnom su me mogli cimati i mislim da se cak i neka kazna placa. :roll: Znaci to treba jedan od tvojih roditelja da ode da prijavi, neka ponese svoju licnu i njen pasos i neka samo popuni formular, bude gotovo za 5 minuta, ona ne treba ni da ide.

Ovo za hotele nemam pojma, mene nije niko prijavljivao ni letos u Beogradu, ni prosle zime na Zlatiboru, nisu mi ni trazili podatke, soba nije bila rezervisana na moje ime pa valjda zato.
 
chokolada:
Ovo za hotele nemam pojma, mene nije niko prijavljivao ni letos u Beogradu, ni prosle zime na Zlatiboru, nisu mi ni trazili podatke, soba nije bila rezervisana na moje ime pa valjda zato.
Ispravljam sama sebe, ipak su mu prijavljivali, zaboravila sam da sam ostavljala pasos na recepciji, sinoc sam se setila. :lol:
 
DjuraMornar:
+ kada dolazi neko sa strane kod nas ( punoletno lice ) mora da se prijavi u roku od 3 dana u lokalnom supu...znaci mora da ima prijavljeno boraviste....Ukoliko odete na Divcibare tamo ce sigurno traziti da je prijave pa makar to bilo i na dva dana....Znaci ne moze da se ne zna da ste tamo otisle....

Pre 4 meseca sam bila u BGD-u u hostelu Tis....na 3,4 dana......cak i oni prijavljuju goste pa makar oni bili i iz CG.....dakle pravila su takva.....
meni je u beogradu pre 2 godine bila drugarica iz francuske i nikom nishta nismo prijavljivali... :roll: ja nisam ni znala za to...
 
Da vam kazem.....glupo je ovde polemisati...
Ocihgledno svako od nas ima drugacije iskustvo...ali samo je jedno cinjenica i postoje neka pravila koja se moraju znati , a da li ces ih ispostovati na tebi je....Zato ne razumem zasto se devojka nije raspitala u Ambasadi....a jos me vise cudi da se njeni roditelji nisu raspitali.
Ona ne putuje iz Novog Sada za Beograd vec menja drzavu...Logicno je da ce je neko pitati da pokaze isprave, a onda ,kada budu videli da je maloletna ,budi sigurna da ce je pitati gde je krenula i zasto.....trazice joj da pokaze pismenu dozvolu roditelja....bez daljnjeg...Osim ako onaj na granici nije totalni retard ,koji bi tako pustio da prodje i bilo koje dete pobeglo npr. od kuce ili sta ti ja znam....
dakle nema logike...
Ovo za prijavu boravka takodje....mada je to zaista varijanta ,gde kada izlazis iz zemlje ,mozes da platis kaznu...a moze i da te pusti uz osmeh ( sto se najcesce desava)....no zasto rizikovati....

Devojko,nazovi Ambasadu.....ne slusaj nas ovde na Forumu....
 
Ljudi, nasa ambasada nema nikakve veze sa ovim. Devojka je grcka drzavljanka, ergo ne treba joj viza za Srbiju i kraj price. Na granici ce proci bez problema, ja sam maloletan putovao u vise (udaljenih) drzava, potpuno sam, uopste nije pitanje...

Jedina stvar koju ta Grkinja treba da proveri je kakvi su njihovi nacionalni zakoni. Dakle, da joj Grci na Evzoniju ne naprave neki problem kada bude izlazila iz Grcke. U Srbiju ce uci bez pitanja i uopste nije vazno ni kod koga ide, da li u BG, NS, na Divcibare ili na neko osmo mesto. Mislim, verovatno ce je pitati, ali neka kaze i nastavi dalje... to je sasvim uobicajena procedura prilikom prelaska granice.

Formalno je potrebno prijaviti se u policiji, ali nijedan moj gost/gosca (studenti, mahom iz EU, nije ih bilo bas malo) nije to uradio i nikada ih niko nista nije ni pitao. Tesko da ce maloletna devojka imati bilo kakav problem zbog toga. Ako ste bas zapeli da se prijavi, neka se prijavi tamo gde zivis, kakvo crno prijavljivanje na planini, sto kazes niko ne mora da zna... Niste blesavi da idete po seoskim policijskim stanicama i gubite dragoceno vreme - sta god ljudi pisali, nije ovo policijska drzava.
 
Pa valjda u Grckoj nema grcke ambasade, postoji srpska... A bas govorim da nema sta da se pita u srpskoj ambasadi. Kada izlazis kao maloletnik iz Srbije, nece te onaj na Heathrowu pitati za odobrenje roditelja, nego na Surcinu. Isto tako, devojka treba da se raspita za grcke propise po tom pitanju, a na Presevu nece biti problema, samo neka ponese pasos... Ako nista drugo, a ono Ustav garantuje slobodu kretanja, koja se odnosi i na maloletnike. Pitanje je IZLAZAK iz zemlje, dakle Grcke, ne ulazak u zemlju, tj. Srbiju.

Ako na planini odu u hotel, hotel ce ih prijaviti i to je potpuno jasno. Ako odu u vikendicu ili kucu koju tamo imaju onda nece, a ja govorim da u takvom slucaju nema nikakve potrebe ici i prijavljivati se. Ko zeli do tancina da postuje zastarele propise svakako to moze, ja samo kazem da iz mog iskustva tako nesto apsolutno nije potrebno.

I konacno, zaista ne znam kakve sam to neistine sirio... govorim na osnovu svog licnog iskustva i poznavanja relevantnih propisa. Mozda nije sve sto sam rekao by the book, ali svako zaobilazenje propisa (mislim na prijavljivanje) sam prvo isprobao na svojoj kozi pre nego sto sam ga preporucio drugima... Sto se tice ovoga za putovanje maloletnika, to je apsolutno dozvoljeno bez ikakvih dodatnih papira, sa izuzetkom izlaska iz domicilne drzave. Da se ne ponavljam sada...
 
Naša ambasada u atini sigurno će imati odgovore na sva ova pitanja
http://www.embassyscg.gr/Srpski/Ambasada.htm

[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Adrese i radno vreme[/font]​
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Organizaciona jedinica [/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]Telefoni[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Adresa[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Radno vreme[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Ambasada[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif](210) 777-43-44
(210) 777-43-55
[/font][/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Vas.Sofias 106[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]9.00 - 15.00[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Konzularno odelenje [/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=Arial, Helvetica, sans-serif](210) 777-43-44
(210) 777-43-55
[/font][/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]Evrou 25[/font]
[font=Arial, Helvetica, sans-serif, Arial Unicode MS]9.00 - 12.00[/font]​
 
Pa u tom,e i jeste problem.Svako govori iz iskustva koje je ovakvo ili onakvo....ali devojku ne treba da interesuje nicije iskustvo nego sta zaista treba i mora da ima...pa ako se desi da joj niko nista ne trazi jos bolje...ali zasto rizikovati ??
kada sam isla za Italiju na granici mi nisu ni trazili pasos,poima nemam kako....mislim na Italijane.....ali ne mogu reci ej,nema veze ne treba vam pasos...ili....ostanite u Italiji i prekoracite rok jer to niko ni ne proverava.....ovo nije dobra komparacija jer je u pitanju nesto mnogo kolmplikovanije kao sto je vizni rezim ali poruka je jasna....
Zato sam rekla da su neistine i da nije fer.
Ovaj mladic je gore najbolje odreagovao ostavivsi telefone Ambasada.......ova nasa naklapanja joj nece biti od velike pomoci.
 
Prema nasim propisima za izlazak maloletnika iz zemlje, potrebna je overena saglasnost roditelja... tako da bi ta devojcica/njeni roditelji trebalo da se raspitaju kako je te regulisano grckim propisima. Slazem se u potpunosti sa meelosh_bg, ambasada nema nikakve veze sa tim, samo bi joj rekli da ne treba viza za ulazak u Srbiju i da kad dodje ovamo treba da brijavi boravak.
 
Naravno da se u ambasadi ne izdaju samo vize, ali u kontextu ove price- nasa ambasada u Atini nekom ko je grcki drzavljanin moze samo da pruzi info o ulasku u Srbiju i uslovima boravka u istoj (sto znaci viza i prijava boravka)... a da li maloletnikuj treba/ne treba saglasnost roditelja ili sta vec zavisi iskljucivo od grckih propisa.

Pozdrav i tebi :)
 
Koliko diskusije praktično ni-oko-čega:roll:
Nadam se da će roditelji maloletnog deteta da se prethodno raspitaju kod grčkih vlasti šta može i šta ne može, ipak šalju-puštaju dete u inostranstvo. Valjda se to podrazumeva.
Takodje se podrazumeva da se, kada se putuje u drugu zemlju, raspita pod kojim uslovima se putuje, u ambasadi te zemlje.

I da rezimiram: informacije tog tipa ne dobijaju se na forumu, aerodromu, autobuskoj ili železničkoj stanici:roll: :lol:
Jer u slučaju bilo kakvog problema neće to dete reći policiji: tako su rekli mojoj drugarici na forumu:roll:
 
DjuraMornar:
Jednostavna,Ambasada nije samo mesto gde se izdaju vize....vec ona daje sve informacije vezane za neciji izlazak iz zemlje.
Pozzzz
Apsolutno tacno. Samo sto u ovom slucaju Ambasada Srbije ne moze grckoj drzavljanki dati informacije o njenom izlasku iz Grcke - to radi grcka policija. Nadleznost nase ambasade u ovom slucaju je istovetna onoj koju ima ambasada Hondurasa.

Kada je u pitanju ulazak u zemlju (Srbiju), tu jeste nadlezna ambasada nase zemlje, medjutim ja i svako drugi na ovom forumu moze sa sigurnoscu da tvrdi da drzavljanima Grcke nije potrebna viza za ulazak u Srbiju, vec samo uredna putna isprava - bez obzira da li su maloletni ili punoletni. Ovo je cinjenica, a ne stvar licnog iskustva ili nagadjanje.

E sada, ko ne veruje ili zeli da proveri vise puta, moze da okrece koliko god zeli telefona, da ide u policiju ili ambasadu - ja sam rekao ono sto pouzdano znam, a sve sto sam rekao prvo sam isprobao na sebi :)

Naglasicu jos jednom za kraj da devojka i njeni roditelji apsolutno obavezno treba da provere u grckoj policiji kakva su njihova nacionalna pravila postupka u ovom slucaju. Srbija nema nikakave veze sa tim, ali vrlo je moguce da Grcka ima pravila slicna nasim, tj. da je u ovakvim slucajevima za izlazak iz zemlje (Grcke, ne Srbije) neophodna pisana saglasnost roditelja ili nesto slicno.
 
meelosh_bg:
Kada je u pitanju ulazak u zemlju (Srbiju), tu jeste nadlezna ambasada nase zemlje, medjutim ja i svako drugi na ovom forumu moze sa sigurnoscu da tvrdi da drzavljanima Grcke nije potrebna viza za ulazak u Srbiju, vec samo uredna putna isprava - bez obzira da li su maloletni ili punoletni. Ovo je cinjenica, a ne stvar licnog iskustva ili nagadjanje.

.

sve je to tačno, ali jednu stvar stalno preskačeš, a to je nešto što će mlada dama i njeni roditelji saznati u srpskoj ambasadi;

PRIJAVA BORAVKA STRANACA U SRBIJI I CRNOJ GORI

Stranci koji ne koriste usluge smeštaja u napred navedenim slučajevima dužni su da organu unutrašnjih poslova prijave boravak ili promenu stana u roku od 24 časa od čina promene boravišta ili promene stana

Već smo se svi složili da bi trebalo da se raspitaju i u grčkoj policiji. Srpsku ambasadu potenciram iz vrlo jednostavnog razloga: prilikom napuštanja Srbije pogranična policija može tražiti prijavu boravka i može naplatiti veliku kaznu.
 

Back
Top