Zivot u NS

Benshi

Početnik
Poruka
8
Pozdrav

Pisem iz BiH i ljudi ovdje uvijek govore sve najljepse o Novom Sadu, no ja nazalost, nikada nisam imala priliku upoznati nekoga odatle, niti posjetiti NS, tako dam sam se odlucila za ovu mini virtuelnu posjetu kako bih dobila makar preview NS-a i vojvodjanskog mentaliteta.

Ono sto me interesuje, iz prve ruke, kakav je zivot u NS ? U vezi sa zaposljavanjem mladih konkretno npr. Da li je lako naci posao nakon fakulteta ? Da li stanovnistvo pati od balkanskog nacio-romantizma ? Kakva vam je hrana ? Da li je kao bosanska, masna i mEsna (sto ne volem) ? Kakav vam je nocni zivot ? Itd. itd.

Ukratko, voljela bih kada bi svako mogao da mi da svoje vidjenje tj. svoju drustveno/ekonomsko/politicku skicu NS-a kako biste mi makar malo priblizili vas grad.

Hvala unaprijed i topli pozdravi iz Tuzle, BiH
 
Ja sam skoro bila u Rumi (dragi mi ima familiju tamo, koje je to asfaltirano selo, eee :D) i cula sam da njihove palacinke uopste ne moras da grizes dok jedes, one kliznu niz grlo same koliko su masne. Pfuuuuj :D Ako vam je hrana kao u Sremu, onda cu, kao i ovdje, morati naci neku alternativnu kuhinju hhh
 
Benshi:
Pozdrav

Pisem iz BiH i ljudi ovdje uvijek govore sve najljepse o Novom Sadu, no ja nazalost, nikada nisam imala priliku upoznati nekoga odatle, niti posjetiti NS, tako dam sam se odlucila za ovu mini virtuelnu posjetu kako bih dobila makar preview NS-a i vojvodjanskog mentaliteta.

Ono sto me interesuje, iz prve ruke, kakav je zivot u NS ? U vezi sa zaposljavanjem mladih konkretno npr. Da li je lako naci posao nakon fakulteta ? Da li stanovnistvo pati od balkanskog nacio-romantizma ? Kakva vam je hrana ? Da li je kao bosanska, masna i mEsna (sto ne volem) ? Kakav vam je nocni zivot ? Itd. itd.

Ukratko, voljela bih kada bi svako mogao da mi da svoje vidjenje tj. svoju drustveno/ekonomsko/politicku skicu NS-a kako biste mi makar malo priblizili vas grad.

Hvala unaprijed i topli pozdravi iz Tuzle, BiH

E pa na pravom si mestu!

Devojke su najlepse, ali i najnaduvanije.:roll: Svi "rodjeni novosadjani" su ti malko zatvoreni u neke svoje krugove misle da su ko znam kako vredni zbog toga ali sva sreca jos ima puno ljudi koji su skorije dosli od nekud pa je atmosfera OK.

Imamo puno mesta za nocni zivot mozes da biras, a cene su OK, daleko nize od BGa.

Hrane imamo od banjaluckog cevapa, preko leskovackog rostilja, a imamo i 15 vrsta bureka. Znas kod nas nije samo burek burek sa mesom, kako prilici, nego ima jos mnogo drugih vrsta. Vojvodjanski izum! :roll:

Imamo svakavih atrakcija u gradu, ima tema sa slikama NSa pa pogledaj, tu je nedge.

E sad sto se tice posla... Ako zavrsis dobar fax onda ti je jako lako. Ja sam zavrsio letos i za mesec dana sam imao 2 ponude dobre sa biroa, a sta bi tek bilo da sam se angazovao malo bolje. A ako zavrsis neki od mnogobrojnih menadzmenta (kao jos 1000 njih godisnje) onda.... Tesko.

Toliko za sada. :smile:
 
DOKONI UM:
"...samo ova voda vam je nikakva...znaš kak'a je voda kod nas ubosni..."

"...pa idi ondak u Bosnu pa pij vodu, što s' dolazio ovdena..."


TIPIČAN DIJALOG.

Haha ma Bosanci su postali velike patriote nakon svega. Tako da me uopste ne iznenadjuju ti hint-ovi 'znas kak'a je u Bosni' meaning : Trebas doci :D

I oke, ja ionako planiram s jacom polovinom slijedece godine do NS-a, on ima tamo druga, pa... Meni je samo bitno da ne bude onih nacionalnih ispada i incidenata, od toga se jezim, citav zivot mi je u tom nacionalno-konflikti simbolu, jer sam dijete iz 'mjesovitog' braka (iako mi ovo 'mjesoviti' nikad nije bilo bas jasno sta znaci). No, cula sam da je od svih gradova u Srbiji, Novi Sad najtolerantniji i najmanje opterecen tim nekim nacionale fazonima. Thumbs up za to. Isto kazu i za moj grad Tuzlu, u BiH. To je iskreno, jedna od rijetkih karakteristika balkanskih gradova. Znam jos kad sam zivjela u Nisu, da su cak i Nislije neke govorile da bi najradije u NS, kazu "Tamo najmanje ima ovih fasistickih sranja'. No ja sam tad bila klinka, pa i nisam bas duboko isla u to =)

P.S. A niko mi ne govori za standard i zaposljavanje O.o
 
Aleksej_BASO:
E pa na pravom si mestu!

Devojke su najlepse, ali i najnaduvanije.:roll: Svi "rodjeni novosadjani" su ti malko zatvoreni u neke svoje krugove misle da su ko znam kako vredni zbog toga ali sva sreca jos ima puno ljudi koji su skorije dosli od nekud pa je atmosfera OK.

Imamo puno mesta za nocni zivot mozes da biras, a cene su OK, daleko nize od BGa.

Hrane imamo od banjaluckog cevapa, preko leskovackog rostilja, a imamo i 15 vrsta bureka. Znas kod nas nije samo burek burek sa mesom, kako prilici, nego ima jos mnogo drugih vrsta. Vojvodjanski izum! :roll:

Imamo svakavih atrakcija u gradu, ima tema sa slikama NSa pa pogledaj, tu je nedge.

E sad sto se tice posla... Ako zavrsis dobar fax onda ti je jako lako. Ja sam zavrsio letos i za mesec dana sam imao 2 ponude dobre sa biroa, a sta bi tek bilo da sam se angazovao malo bolje. A ako zavrsis neki od mnogobrojnih menadzmenta (kao jos 1000 njih godisnje) onda.... Tesko.

Toliko za sada. :smile:

E hvala ti, bas fino skicirano. Ja sam inace apsolventica na zurnalistici, a interesuje me ono, odnosi s javnoscu - PR, NGO sektor, javna administracija i ti fazoni. Kakvo je stanje s takvim ponudama ?

P.S. A znam za te bureke i pite. Zivjela sam davno u Nisu neke 4 i po' godine, pa oni imaju i burek sa sirom i burek sa zeljem i hiljadu bureka :D dok mi to vec zovemo sirnica, zeljanica, a burek se zna sta je (pita s mesom, je li :) ).

E i bas ste svi kul, havla vam na odgovorima jos jednom :!:
 
Pa ono ...

Benshi:
jer sam dijete iz 'mjesovitog' braka (iako mi ovo 'mjesoviti' nikad nije bilo bas jasno sta znaci). No, cula sam da je od svih gradova u Srbiji, Novi Sad najtolerantniji i najmanje opterecen tim nekim nacionale fazonima.


"Tamo najmanje ima ovih fasistickih sranja'.


Hahah zezam te! :P
 
Aleksej_BASO:
Pa ono ...

Hahah zezam te! :P

:lol: Ma ja ionako izbjegavam razgovore o politici i 'nacionalnostima'. Aaaanyways, vidim mLogo hvalite nocni zivot u NS, mi za TZ (Tuzla) ne mozemo isto reci, nazalost. Ovdje je nocni zivot nula bodova. I koje kafice i klubove preporucujete ? Imate li vi Jazz klub u NS-u ?

Inace ja sam onaj rock, jazz, blues, funk, chill out / lounge tip, no nemam nista ni protiv r'n'b i pop 'glazbe' hhh samo da su izvedbe dobre
 
Tuzla...dobra asocijacija na dobru devojku ....eh...kad se setim..hmkm...elem...

Sto se tice NS, muslimanska nacionalnost ili vera je najmanje zastupljena od ostalih kojih ima oko 20-tak ( kako uvek znaju da kazu ), i moze se pristojno ziveti ako uzvratis istom merom. Posto slabo znas ljude ovde, bice ti neobicno ali vremenom ces se naviknuti na sve i steci dosta poznanika.Najbitinije je da u startu imas lepo i pozitivno misljenje o NS i to je za pocetak dovoljno ! zato welcome !:) ;)

....jel jos uvek muzu onu jadnu kozu ?...u Tuzli :lol: ;)
 
nesons:
Tuzla...dobra asocijacija na dobru devojku ....eh...kad se setim..hmkm...elem...

Sto se tice NS, muslimanska nacionalnost ili vera je najmanje zastupljena od ostalih kojih ima oko 20-tak ( kako uvek znaju da kazu ), i moze se pristojno ziveti ako uzvratis istom merom. Posto slabo znas ljude ovde, bice ti neobicno ali vremenom ces se naviknuti na sve i steci dosta poznanika.Najbitinije je da u startu imas lepo i pozitivno misljenje o NS i to je za pocetak dovoljno ! zato welcome !:) ;)

....jel jos uvek muzu onu jadnu kozu ?...u Tuzli :lol: ;)
:lol:
nesonse ... popravljas se :lol:
nacionalizam - to je stanje svesti.. sa psiholoske strane ma koliko to banalno zvucalo - ljudi ne mogu da podnesu druge samo ako ne mogu da podnesu sebe... ukratko..ono sto 'ne podnosimo' govori nam kakvi smo
 
Benshi:
Haha ma Bosanci su postali velike patriote nakon svega. Tako da me uopste ne iznenadjuju ti hint-ovi 'znas kak'a je u Bosni' meaning : Trebas doci :D

I oke, ja ionako planiram s jacom polovinom slijedece godine do NS-a, on ima tamo druga, pa... Meni je samo bitno da ne bude onih nacionalnih ispada i incidenata, od toga se jezim, citav zivot mi je u tom nacionalno-konflikti simbolu, jer sam dijete iz 'mjesovitog' braka (iako mi ovo 'mjesoviti' nikad nije bilo bas jasno sta znaci). No, cula sam da je od svih gradova u Srbiji, Novi Sad najtolerantniji i najmanje opterecen tim nekim nacionale fazonima. Thumbs up za to. Isto kazu i za moj grad Tuzlu, u BiH. To je iskreno, jedna od rijetkih karakteristika balkanskih gradova. Znam jos kad sam zivjela u Nisu, da su cak i Nislije neke govorile da bi najradije u NS, kazu "Tamo najmanje ima ovih fasistickih sranja'. No ja sam tad bila klinka, pa i nisam bas duboko isla u to =)

P.S. A niko mi ne govori za standard i zaposljavanje O.o

zato sto je to jako relativno... kao i svuda, i ovde vazi princip "kako se ko snadje"... postoje struke, sposobnosti i znanja koje je moguce lepo unovciti, ali ne postoji univerzalna formula za to... to najvise zavisi od mnogih drugih okolnosti (pre svega sreca, zatim poznanstva i veze, ambicija...)

ne znam kako stvari stoje konkretno u tvojoj struci...
ovo nije obecana zemlja (ako to trazis, moraces dovoljno da se udaljis od balkana), ali ipak, standard je, uz beograd, najvisi u ovoj zemlji (e, sad...zemlja je takva kakva je)... zivot je dosta jeftiniji i jednostavniji nego u beogradu, a nisi uskracen za mnogo toga jer NS pruza velik broj mogucnosti jednog velegrada...
prosecna plata NS-BG je tu negde, iako u beogradu imas znatno vise mogucnosti za dobru zaradu...ali je i veca konkurencija...i zivot je tamo malo skuplji...
stambena i druga izgradnja je vec godinama u ogromnoj ekspanziji, tako da se grad neprestano transformise i ko nije bio nekoliko godina u njemu, neke delove nece moci da prepozna...

meni ovdasnji nacin zivota odgovara... na osnovu nekih mojih iskustava, ubedjen sam da nigde nema boljeg/opustenijeg zivota za manje para nego na balkanu...
zivot u NS se razlikuje u zavisnosti od doba godine... zima je malo kriticna, ali zato od aprila do oktobra traje 'happy hour'....
grad je (osim sto je tada obicno raskopan zbog nekih rekonstrukcija) prepun razlicitih desavanja, festivala, sve zivne, zivot se preseli u baste i na ulice, a tu su i dunav, strand, fruska gora...
sto se izlazaka tice, ponuda je sarolika (svaki ukus se moze zadovoljiti) iako je atmosfera uglavnom svuda ista... cene su takodje ujednacene... grandomanija je, nazalost, i ovde u ekspanziji, ali postoji mnogo urbanih mesta...
sto se verske, etnicke i druge tolerancije tice, mislim da je to poslednja stvar koja treba da te zabrinjava... ima odredjeni procenat budala, naravno, ali su i one benigne ako ih ne provociras...
ono sto bi mene vise brinulo je specifican mentalitet novosadjana (mada su novosadjani postali manjina u novom sadu)... iako se na prvi pogled cini da su ljudi srdacni, kulturni i veoma otvoreni, to je tako do odredjene granice...vrata iza te granice se jako tesko otvaraju... takodje, tesko se prihvata avangarda svakog oblika...dok neko ne probije led... onda svi pomahnitaju.... mozda je INERTNOST osobina koja nas najbolje opisuje...
 

Back
Top