AROMATERAPIJA

alexia

Početnik
Poruka
20
Izuzetna stvar,pocela sam vec neko vreme da je proucavam,nakon toga sam nabavila etericna ulja koja su izuzetna i super se osecam.Ako nekome treba bilo kakav savet o istoj moze da mi se obrati nadam se da cu moci da pomognem.A moje pitanje je sledece, zna li neko mozda firmu koja se bavi prodajom etericnih ulja,ali da rade po principu "Avona" recino kao diler.Zelela bih da se ukljucim u prodaju.
Molim vas ako neko neko nesto zna da mi se javi!!!!
Hvala! :lol:
 
Aromaterapija je vrlo opširno i kompleksno područje, a aromaterapeutska znanja se mogu primijeniti u svakoj domeni ljudske djelatnosti. Možemo je definirati kao korištenje eteričnih ulja za poboljšanje vitalnosti i zdravlja tijela i duha inhaliranjem i dermalnom aplikacijom eteričnih ulja.

Aromaterapija se u potpunosti uklapa u sve popularniji sociološko-kulturološki pokret povratka prirodi koji odražava težnju sve većeg broja ljudi ka kvalitetnijem načinu života. U našem podneblju, u kome su mnoge biljke od kojih se dobivaju eterična ulja dio našeg prirođenog/prirodnog okoliša, nadohvat ruke, nosa i pameti nam je niz mogućnosti poboljšanja načina na koji živimo.

Kad se jednom usvoje osnovna načela i pravila, aromaterapija može biti jednostavan i vrlo primjenjiv oblik brige o vlastitoj kondiciji i izgledu, djelotvoran način nošenja sa stresom i tjeskobom, način preveniranja infekcija i olakšavanja mnogih uobičajenih tegoba, dezinficiranja i mirisnog oplemenivanja životnog i radnog prostora itd.
 
Eterična ulja

Eterična ulja su biljni proizvodi izuzetno bogatog sastava. Ona su smjese lako hlapivih, biološki aktivnih kemijskih spojeva. Dobivaju se iz biljnih sirovina, a pri tom se koriste različiti dijelovi biljki: korijenje, kora, lišće, cvjetovi, plodovi, sjemenje, a često i cijela biljka. Iz biljnog materijala se eterična ulja mogu izolirati raznim metodama, no aromaterapeuti smatraju da se samo metodama tiještenja i destilacije mogu dobiti eterična ulja čija kvaliteta i čistoća odgovaraju terapeutskoj namjeni.

Budući da terapeutska svojstva eteričnih ulja ovise o njihovom sastavu, posljedica složenog sastava je vrlo širok spektar djelovanja. Danas su za mnoga ulja znanstveno potvrđene spoznaje o mogućnostima njihove terapeutske primjene, koje su tradicionalno korištene u narodnoj medicini. Sva su ulja u manjoj ili većoj mjeri antiseptična, a ovisno o svom sastavu, mogu napr. imati i sljedeća svojstva: analgetično, baktericidno, fungicidno, viricidno, spazmolitično, diuretično, karminativno, mukolitično, ekspektorirajuće, sedativno, koleretično, tonizirajuće....

Ne uzimajući u obzir slučajeve krivog deklariranja kada se eteričnim uljima proglašavaju različite tekućine sasvim nejasnog sastava, treba naglasiti da se na tržištu mogu naći eterična ulja različite kvalitete. Zbog toga je dobro proučiti barem minimum osnova aromaterapije i kod kupovine obratiti pažnju na ponuđenu robu.
Koliko kvalitetna eterična ulja će se koristiti ovisi o planiranoj namjeni, ali treba biti jasno da se terapeutska svojstva mogu očekivati samo od eteričnih ulja aromaterapeutske kvalitete. Takva ulja su popraćena certifikatom koji tu kvalitetu garantira. Certificirana ulja su dostupna na našem tržištu.
 
Kako kupovati eterična ulja

Evo nekoliko osnovnih savjeta kojih bi se bilo dobro pridržavati pri kupovini eteričnih ulja:

1. Ne kupujte ulja na mjestima gdje se prodaju sva po istoj cijeni.
Zbog različite dostupnosti i vrste sirovina, te količine rada
potrebne za proizvodnju pojedinog eteričnog ulja, razlike u
cijenama su opravdane i mogu biti vrlo, vrlo velike.

2. Ne kupujte eterična ulja pakirana u plastične ili prozirne staklene bočice.
Mnogobrojne komponente eteričnih ulja mogu ulaziti u
kemijske reakcije s plastičnim materijalima ambalaže, pa
molekule razložene plastike mogu onečistiti eterično ulje.

Eterična ulja se pravilno pakiraju u tamne staklene bočice,
jer se takvim pakiranjem izbjegava da uslijed djelovanja
svjetlosti u uljima dođe do neželjenih kemijskih reakcija.

3. Eterična ulja kupujte na mjestima gdje vam je na
raspolaganju paleta s testerima svih ponuđenih ulja.

Tako ćete imati mogućnost na etiketi potražiti informacije o
svakom ulju, pomirišati ulja i razmisliti o izboru.

Pažljivo pregledajte paletu! Provjerite nema li u njoj ulja kao
što su jagoda, kokos ili zelena jabuka. Naime, takva eterična
ulja ne postoje! To su mirisna ulja i svaki će korektan
distributer jasno istaknuti i razdijeliti na svojoj paleti
takva ulja (ako ih već nudi) od eteričnih ulja. Ako su mirisna
ulja na paleti pomiješana s eteričnima, to baš nije neka
preporuka o znanju i/ili namjerama distributera, pa ne
možete biti sigurni što se u ponuđenim bočicama nalazi. U
takvom je slučaju bolje potražiti trgovinu s kvalitetnijom
ponudom i korektnim pristupom!

4. Pri prvim kupovinama eteričnih ulja nastojte ne nakupovati mnogo ulja odjednom.

Eterična ulja vrijedi upoznavati pojedinačno i detaljno. Kupivši više ulja odjednom, smanjujete vjerojatnost da ćete proučiti svojstva i djelovanja svakog od njih.
 
Kako prirediti mirisnu kupku?

Budući da se eterična ulja ne otapaju u vodi, za pripremu kupke ih je potrebno otopiti u nekom emulgatoru. U tu svrhu će dobro poslužiti slatko vrhnje.

Dakle, kupku priređujete tako da u 1dl slatkog vrhnja umiješate po izboru (imajući na umu željeno djelovanje) 6– 8 kapi eteričnih ulja. Kadu najprije napunite vodom, zatim stavite u vodu pripremljenu mješavinu slatkog vrhnja i eteričnih ulja i uđete u kadu. U mirisnu kupku uranjate čisti, jer tijekom kupke ne koristite sapun, a pranjem poslije kupke biste poništili učinak eteričnih ulja otklanjajući ih s kože. Kupka treba trajati 15–30 minuta. Nakon završene kupke se nije potrebno tuširati, nego samo pažljivo ručnikom pokupiti vlagu s tijela.

Kupka se može primjenjivati za smanjenje fizičkog i mentalnog umora, reduciranje napetosti i tjeskobe, poticanje izlučivanja iz tijela štetnih produkata metabolizma, poboljšanje cirkulacije krvi i limfe, smanjenje boli, temperature, groznice i upale, ali i za čisti užitak!!!
 
Kako birati aroma lampu

Najčešći način mirisnog animiranja prostora je korištenje aroma lampe. U takvoj lampi svjećica zagrijava vodu koja se nalazi u zdjelici iznad nje. U vodu se ukapa, ovisno o veličini prostorije, 6 – 10 kapi mješavine eteričnih ulja biranih prema mirisnim preferencijama, odnosno željenim učincima.

Ma koliko Vam se sviđali neki modeli i rješenja aroma lampi, kod kupovine prije svega obratite pažnju na sljedeće:

zdjelica za vodu treba biti dovoljno velika da voda ne ishlapi brzo, jer će se u tom slučaju na dnu zdjelice zapeći ostaci eteričnih ulja. Najbolje je da vode ima dovoljno dok svjećica ne izgori, jer ćete vjerojatno, kad jednom upalite lampu, zaboraviti kontrolirati koliko je vode preostalo.
razmak između svjećice i zdjelice s vodom treba biti dovoljno
velik da voda polako isparava, a nikako da vrije. Tako će
miris eteričnih ulja biti ugodniji i ujednačeniji.
 
Kako birati aromamasera/ku
Želite li iskusiti prednosti dobre aromamasaže trebat ćete se potruditi i pronaći kvalificiranu osobu i korektnu uslugu. Evo nekoliko informacija koje mogu biti od pomoći pri izboru:

1. Pri prvom razgovoru provjerite posjeduje li aromamaser/ka
diplomu koja potvrđuje njegovu/njezinu kvalifikaciju.
To svakako treba biti diploma o završenom obrazovanju (i položenim ispitima) na nekom od vidova edukacije s odobrenjem Ministarstva obrazovanja RH ili međunarodna diploma, a ne samo potvrda o pohađanom tečaju. Ako nije istaknuta negdje na vidnom mjestu, tražite diplomu na uvid.

2. Provjerite da li će mješavina ulja za masažu biti rađena pred Vama, prema Vašim individualnim potrebama, neposredno prije masaže ili aromamaser/ka kani koristiti gotove mješavine.
Ako Vam predlože drugu opciju, to nije mjesto koje želite, tražite dalje!

3. Razgovor o razlozima dolaska, ev. tegobama koje Vas muče, konzultiranje stručne literature pri izradi potrebne
mješavine shvatite kao temeljitost i želju za optimalnim
prilagođavanjem mješavine za masažu Vašim potrebama.

4. Prije početka masaže temperatura u prostoriji, osvjetljenje,
glasnoća glazbe i svi ostali elementi interijera trebaju biti
prilagođeni Vašim željama i ukusu.
Sva moguća ometanja (zvono, telefon, ulaženje drugih osoba u
prostoriju i sl.) trebaju biti isključeni. Aromamasaža treba biti obavljena bez ikakvih prekida i odvajanja maserovih/kinih ruku od Vašeg tijela.

5. Ponašajte se odgovorno prema sebi, obiđite nekoliko mjesta
koja pružaju uslugu aromamasaže, usporedite i odlučite
gdje se najbolje osjećate.
Ako Vam je tako ugodnije, aromamaser/ka mogu doći k Vama kući. Obrazovani, kompetentni i profesionalni aromamaseri/ke postoje i
vrijede svake mrvice napora koji ste uložili da biste ih pronašli!
 
Svatko tko se bavi aromaterapijom i svakodnevno barata eteričnim uljima iz iskustva zna koliko mu nedostaju neke naizgled jednostavne sitnice i pribor koji naprosto nisu dostupni na našem tržištu.

Puštanjem imaginacije u punu brzinu, neki se predmeti mogu prenamijeniti i poslužiti aromaterapeutskoj svrsi, ali mnoge korisne stvarčice i dalje ostaju pusti predmet želja...

A da mogući užitak u znalački i šmekerski oblikovanom aromaterapeutskom priboru ni ne spominjemo!

Evo nekih korisnih predmeta:

KUTIJA ZA ETERIČNA ULJA

kutija.jpg


Na žalost, izuzetno mali postotak proizvođača i distributera eteričnih ulja brine o kvaliteti čepova i međučepova na bočicama, pa je eterična ulja ne samo teško pravilno dozirati, nego njihovo čuvanje, a naročito prenošenje najčešće prerasta u košmarno iskustvo. Ulja cure vlažeći materijale s kojima dolaze u dodir.

Kutija za eterična ulja ima 12 mjesta za standardne bočice od 10 i 15 ml. Pregrade sprečavaju prevrtanje bočica. Kutija se zatvara kliznim poklopcem na čijoj se unutrašnjoj strani nalazi tabela u koju se mogu upisivati nazivi eteričnih ulja u željenom rasporedu i izboru. Tako možete uvijek na prvi pogled znati gdje se koje ulje nalazi. Kutija je pogodna za čuvanje i prenošenje eteričnih ulja. Pruža dodatnu zaštitu uljima isključujući svjetlost.

JASTUČIĆ ZA OČI

jastucici.jpg


Poput mnogih tradicionalnih terapeustkih metoda, ideja o primjeni jastuka punjenih prirodnim materijalima ponovo privlači pažnju modernog čovjeka. Sve smo skloniji rješenja tegobama tražiti u postupcima i materijalima koji nisu strani ljudskom organizmu, niti su agresivni prema njemu.

Primjenom jastučića za oči možemo smanjiti napetost, psihički umor i umor očiju, ublažiti glavobolje, migrene i tegobe sa sinusima. Zbog svoje gipkosti i mekoće jastučić optimalno priliježe uz anatomski oblik područja koje pokriva.

Uputa: Staviti jastučić preko očiju i mirovati 10 – 15 minuta. Jastučić blokira svjetlost, njegov blagi pritisak masira oči i prostor oko očiju, a miris smiruje i opušta.

Idealan za:
- opuštanje i odmaranje
- olakšavanje usnivanja
- odmor očiju nakon rada za kompjutorom
- korištenje osobama koje zbog prirode posla spavaju danju

Napomena: Jastučići su dostupni u dvije varijante: s mirisom lavande i bez mirisa. Druga varijanta je namijenjena onima koji žele sami, dodavanjem par kapi eteričnih ulja, odlučiti o mirisu prema vlastitim preferancijama i potrebama.
 
Za divlju :wink:

Eterična ulja za relaksaciju: bergamot (Citrus bergamia), muškatna kadulja, tamjan, borovica, lavanda, sandal (Santalum album), cedar, rimska kamilica, neroli, bosiljak, matičnjak, metvica
 
Super ti je ovo, choko! Hvala. :wink:

Nego, slatko vrhnje, jel' to slatka pavlaka? :-?
Sledece pitanje, gde da nadjem tu lampicu?
Trece, ja sam kupila u Liliju neka etericna ulja, proizvodi Natura Bel, jel' zna neko da li valjaju?
I gde to ima da se kupi u BG-u, da je provereno? :-)
 
lampe se mogu svuda naci, ima ih i u onim radnjama sve za 95 din. Sto se tice etericnih ulja, Aromatica ima dosta velik izbor i kvalittni su. Kod njih mozes naci i kreme i druge stvarcice na bazi etericnog ulja.
 
chokolada:
Za divlju :wink:

Eterična ulja za relaksaciju: bergamot (Citrus bergamia), muškatna kadulja, tamjan, borovica, lavanda, sandal (Santalum album), cedar, rimska kamilica, neroli, bosiljak, matičnjak, metvica
xmmm... neka od ovih ulja ili ne mozes da nadjes ili jako tesko...
ja sam onomad imala ruzu, jako malo kolicinu ulja sam platila jako jako puno

uglavnom treba se dobro obavestiti pre nego sto se kupuje
bergamot ima da se kupi, nije tesko nabaviti
kadulja takodje
lavanda super lako, jedno od najcesce koriscenih
sandal je malo skuplji, ali se moze naci
kedar smrdi
rimska kamilica nisam nigde videla da je prodaju
itd

isto kao i lekovi, neka etarska ulja mogu izazvati alergijske reakcije, npr. meni smeta komorach tj. fennel

i naravno treba biti jako pazljiv da etarska ulja ne dodju u direktan dodir sa kozom, uvek ih morate pomesati jer su ona strasno koncentrovana... i eto, ja sam bila mlada i luda i mislila da mi te slatke mirisne bocice nista ne mogu... pa sam imala opekotine po kozi od ulja

ili sam se skoro komirala od etarskog ulja jasmina... zaspala sam i jedva sam se probudila posle oko dva dana

toliko... pre bilo kakvog ekspirementa dobro je da se obrazujete
 
E, ja koristim tu lampu - dobila sam na poklon (moram priznati da inace ne bih bila zainteresovana). I stvarno je ok! To koristim kad mnogo radim pa sam u onom stanju koncentracije, umora i fizicke iscrpljenosti kad ne mozes ni da se opustis a kamoli da zaspis... a ta aromaticna ulja (koristila sam eukaliptus, santal i jos nesto) stvarno opustaju i popravljaju raspolozenje... ko bi rek'o da to stvarno pomaze...
 
* Esencijalna ulja protiv neprijatnih emocija

Agresivnost
bergamot, kamilica, kleka, limun, majoran, ruzmarin, ylang-ylang

Ljutnja
kamilica, jasmin, majoran, ruza, ruzmarin, ylang-ylang

Uznemirenost
kamilica, lavanda, pomorandza, sandalovina

Razocaranje
bergamot, cempres, tamjan, jasmin, pomorandza, ruza

Strah
kedrovina, morac, djumbir, paculi, sandalovina, timijan

Patnja
bergamot, kamilica, jasmin, majoran, ruza

Histerija
kamilica, lavanda, pomorandza

Nestrpljivost
kamilica, tamjan, lavanda

Neodlucnost
bosiljak, cempres, jasmin, paculi, pepermint

Ljubomora
jasmin, ruza

Usamljenost
majoran

Premor (psihicki)
bosiljak, korijander, djumbir, jasmin, kleka, pomorandza, pepermint, ruzmarin, majcina dusica, ylang-ylang

Premor (fizicki)
bosiljak, djumbir, limun, lavanda, pomorandza, pepermint, ruzmarin

Nervoza
kamilica, korijander, tamjan, pomorandza

Panika
kamilica, geranijum, jasmin, kleka, lavanda, ylang-ylang

Tuga
benzoin, jasmin, ruza, ruzino drvce

Sok
lavanda, ruza

Stidljivost
Crni biber, djumbir, jasmin, paculi, pepermint, ruza, ylang-ylang

Sumnja
jasmin, lavanda

Napetost
kamilica, cempres, tamjan, geranijum, jasmin, lavanda, limun, majoran, pomorandza, ruza, ruzino drvce, sandalovina, ylang-ylang
 
Drago mi je da sevcina vas ukljucila u moju temu,ja sam kupovala ista iz ove firme www.kirka.co.yu pa mozete naruciti i od njih dosta su dobra cena im je izmedju 250-400 dinara.Salju i pouzecem.

Sve je ovo super ali meni jos niko nije odgovorio da li znate neku firma preko koje bih mogla da se ukljucim u prodaju ovih stvarcica?
 
EVO JOS NEKIH ZANIMLJIVIH STVARCICA I OD MENE!

* Kako se koristi aromaterapija

Postoje brojni nacini koriscenja esencijalnih ulja zbog njihovih mirisnih ili lekovitih svojstava. Proporcije po kojima se razredjuju esencijalna ulja su samo predlog, a Vi ih mozete kreirati po sopstvenim potrebama.

NACINI KORISCENJA ESENCIJALNIH ULJA
Postoje brojni nacini koriscenja esencijalnih ulja zbog njihovih mirisnih ili lekovitih svojstava. Proporcije po kojima se razredjuju esencijalna ulja su samo predlog, a Vi ih mozete kreirati po sopstvenim potrebama.

INHALACIJA
Jednostavan nacin koriscenja esencijalnog ulja je da odvrnete poklopac bocice i duboko udisete. Ovo je vrlo efektan nacin, i mozete ga upraznjavati bilo gde i bilo kada.
Aroma isparivac ima mali rezervoar napunjen vodom i zagrevan svecom. Dodajte 6-10 kapi esencijalnog ulja vodi u cinijici aroma isparivaca. Aromaticna isparenja esencijalnih ulja se sire po prostoriji kako se voda zagreva.
Prirodni osvezivac prostorije u kojoj radite, dnevne sobe ili automobila mozete sami kreirati da biste sebi popravili raspolozenje. U 4 dl vode dodajte 50 kapi esencijalnog ulja i sipajte u flasicu sa rasprsivacem. Dobro promuckajte i poprskajte vazduh.
Takodje mozete dodati 20 kapi esencijalnog ulja u potpuri kome je ispario miris, ili napraviti svoj potpuri tako sto cete esencijalno ulje nakapati na suseno lisce, latice cveca, sisarke itd. Dobro izmesajte u plasticnoj kesi, zavezite kesu da ne izlazi vazduh i cuvajte nekoliko dana da bi suve biljke upile esencijalno ulje.
Direktna inhalacija aromaticnih isparenja moze biti korisna za brzi efekat esencijalnog ulja i pri teskocama u disanju. U ciniju vruce vode dodajte 8 kapi esencijalnog ulja i inhalirajte se nad parom duboko disuci oko 5 minuta.

KUPKA
Kupka za celo telo: Kada napunite kadu, dodajte 10-15 kapi esencijalnog ulja i promesate vodu da bi se ulje ravnomerno rasporedilo. Najbolje bi bilo da ne upotrebite sapun vec samo esencijalna ulja. Kupke su veoma efektne, jer se pored toga sto vam koza apsorbuje esencijalno ulje, u isto vreme i inhalirate.
Kupka za stopala ili ruke: U posudu u kojoj cete namociti stopala ili ruke sipajte toplu vodu i dodajte 4-5 kapi esencijalnog ulja. Promesajte da bi ravnomerno rasporedilli ulja. Uronite stopala ili ruke i opustite se.
Jacuzzi: Vodi u jacuzziju pre kupanja dodajte 3 kapi esencijalnog ulja po osobi, ili 6 kapi ukoliko se kupa samo jedna osoba.

MASAZA
Kreirajte svoje sopstveno ulje za masazu tako sto cete u 2 dl jojobinog ili bademovog ulja dodati najvise 15 kapi esencijalnog ulja. Za masiranje dece kolicina esencijalnog ulja treba da bude duplo manja. Masazno ulje se moze koristiti za masazu celog tela, ili za parcijalnu masazu.

OBLOGE
U ciniju tople ili hladne vode dodajte 6 kapi esencijanog ulja i promesajte. Umocite gazu, iscedite i stavite na predeo kome treba obloga. Vruce obloge su korisne kod muskularnih bolova ili grceva, kao i menstrualnih bolova, dok se hladne obloge koriste kod oticanja ili glavobolje.

TUSIRANJE
Nanesite 4-8 kapi esencijalnog ulja na rukavicu za tusiranje i zustro trljajte telo posle tusiranja.

KREIRAJTE SAMI SVOJ PARFEM
U 1 dl vode koji ste sipali u bocicu sa rasprsivacem dodajte 25 kapi esencijalnog ulja. Istu kolicinu ulja mozete dodati i u 1 dl bademovog ulja, i nanesite ga na telo. Uzivajte u originalnom mirisu i harmonicnim efektima u isto vreme.
 

Back
Top