PARENJE PASA

okram:
inace kuji treba da se okoti oko 2,5 meseca,i obicno okoti oko 3 steneta,zavisi od rase

Ne treba joj dva i po meseca, nego dva, tacnije negde oko 62-3 dana. A koliko ce osteniti malih zavisi od velicine psa, mada ja sam cula za jednu pekinezerku koja je ostenila 7 malih. Psi koji idu do visine od oko 70cm i vise kote cak oko 15 malih. Ne mogu nikako da se slozim sa time da je prosek 3 steneta, prosek je recimo 6-7 pa cak i 8 malih po okotu.
A inace zenka ulazi u prvo teranje (u zavisnosti od velicine) izmedju 7 i 9-10 meseca, i tada moze da ima male, ali u tom teranju ona obicno bezi od muzjaka, i samim tim ne zatrudni. Najbolje je da ima male sa 2 godine otprilike. A kod muzjaka to zavisi od psa do psa, neki mogu da se pare cak sa 9 meseci, dok neki "sazru" kasnije. To se kod njih vidi po tome kako se ponasaju u prisustvu zenke koja je u teranju. Moj pas je recimo sa tek napunjenih godinu i nesto dana postao zainteresovan za zenke, dok recimo pas od moje drugarice "juri" zenke od svog 4. meseca (verovali ili ne).
 
Goddess of the far east:
Mackić ti se verovatno više upoznata sa ovim.Da li moguće da se Lada a videla si verovatno njenu sliku pari sa ovim psom?

Jesi li mislila na to sto je Lada suvise mala za njega? Mogu ce je, ali onda u takvim slucajevima postoji opasnost da zenka ugine na porodjaju jer su stenci mnogo veliki. To se desilo jednoj sirotoj zenkici koja je bila velicine terijera, a onda se kod nje u dvoriste doselio jedan muzjak koji je bio velicine vucjaka i on je izgleda bio jedini muzjak koji je bio sa njom tako da je sirotica uginula na porodjaju jer su stenci bili suvise veliki.
 
Ni ja nisam verovala da je to moguce, ali su me psi licno razuverili. Ma svasta te kuce znaju da izvedu kad izaberu odredjenog muzjaka ili zenku. Jednom sam videla jednu zenku velicine recimo manjeg dalmatinca, koja je legla na zemlju da bi mogao da je dohvati muzjak maltezera kojeg je proganjala. :shock:
 
Нема просека, један од мојих паса, пекинезер је парио пекинезерку и она је, први пут, оштенила чак 8 малих!!!!! Куја, која је мајка мог пса кога сам имала (расе ротвајлер), је у првом леглу дала 6 штенаца!
 
Tacnije sto je kuja mladja to ce imati vise stenaca, tj u prva recimo tri legla ce imati maksimalan broj kuca koje ona moze da osteni (to se razlikuje od keruse do keruse), a kako stari tako joj broj malih opada (uglavnom, mada ima izuzetaka). Recimo jedna zenka ovde je u "cvetu mladosti" radjala od 7-9 malih, da bi kasnije (sa recimo nekih njenih 8-9 godina) opao na 4 steneta po leglu.
 
Ja sam imao 3 kuje(vucijak,mesanac sarplaninac i SODZ) i prvi put su kotile po 3 steneta(sem "mesanac-sarplaninac"kuje,koja je okotila 4 steneta) a kasnije do 12 stenadi!
 
okram:
Ja sam imao 3 kuje(vucijak,mesanac sarplaninac i SODZ) i prvi put su kotile po 3 steneta(sem "mesanac-sarplaninac"kuje,koja je okotila 4 steneta) a kasnije do 12 stenadi!

Ovo prvi put cujem da u prvom okotu imaju samo po tri steneta. :shock: Jesi li siguran da nisu vise malih ostenile, a da su uginuli na rodjenju, to zna da se desi cesto.
 
okram:
Ja sam imao 3 kuje(vucijak,mesanac sarplaninac i SODZ) i prvi put su kotile po 3 steneta(sem "mesanac-sarplaninac"kuje,koja je okotila 4 steneta) a kasnije do 12 stenadi!
To je stvarno mnogo stenadi.... Irski seter sad treba da ima teranje u 15 mesecu njenog zivota...Da li da je pustim? Da li je premlada?
 
Only me!:
To je stvarno mnogo stenadi.... Irski seter sad treba da ima teranje u 15 mesecu njenog zivota...Da li da je pustim? Da li je premlada?

Mislim da je bolje da sacekas da napuni dve godine. Ja sam ranije imala jednu malu zenkicu, i dosta sam se raspitivala o tome kada je najbolji termin za stence, i uglavnom sam nalazila na odgovore da je najbolje sa dve godine. Tada je pas potpuno "odrastao" i zna sta treba da radi. Premlade zenke obicno ne znaju sta da pocnu sa malima, pa mozete imati malo muke oko toga.
 
pic26299-1.jpg
 

Back
Top