Husari

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Ovo nisam znao, oduvek sam mislio da Husari potiču iz Mađarske, ali po Wikipediji nije tako. Da li je ovo tačno ili je ovo još jedna wikipedijska dezinformacija?


Serbian origins

It is widely thought that the original hussars were influenced by the traditions of early Magyar light cavalry in terms of weaponry, military tactics and dress. But in fact the hussars originated in Serbia towards the end of the 14th century. Serbian light cavalry traditions in turn were, just like the Magyars , strongly influenced by contact with Turkic equestrian peoples (Avars prior to the arrival of the Magyars to the Balkans and then the Ottomans). These Serbian gussars fled from Rascia (Serbia) under the onslaught of the Turkish Ottomans after the Battle of Kosovo in 1389 to neighbouring Croatia which at that time was part of the Hungarian kingdom, hence the misinterpretation of the hussars having a Hungarian origin. In Hungarian Croatia these Serbs patrolled the borders with the Ottoman Empire and soon became a part of the Croatian and Hungarian tradition of light cavalry.

In the years 1541–1699, during the Turkish wars, two-thirds of Hungary was overrun by the Ottoman Turks. What was left of Hungary fell under the reign of the Austrian Habsburgs. To cope with the Turkish threat, the Austrians and Hungarians built a strong series of border fortresses called the Military Frontier and manned them with Hussars and Pandur infantry, thus keeping Turkish and Tartar raiders away from the hinterland. During these centuries, the Hungarians, Serbs and Croats of the Austrian empire employed hit-and-run tactics very well. Even more, the hussars became volunteer troops in many countries and so they had boosted morale. The most famous operation of light hussars were the Sack of Berlin in 1757 during the 7 year war. A Hungarian count, Andreas Hadik, marched secretly and swiftly through the Prussian territory, sacked Berlin and returned without losses. Both type of Hussars' tactics were based on the same principle: one quick, deadly strike.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hussars
 
hussar (eng.) - konjanik lake konjice
U XIV veku, opet Dušan ;) srpska konjica je bila sastavljena na tom principu lake konjice, zbog bržih i lakših upada.
O svemu ovome, više imaš na lepljivoj temi gde je Vojvoda postavio linkove sa slikama.

pozz

P.S. " In the years 1541–1699, during the Turkish wars"???
Nesrećno su složili rečenicu najverovatnije mislići na ropstvo. Oba srpsko-turska rata bila su u XIX veku.
 
Ne Bi, nisam ja ništa izvlačio iz engleskog. Evo iz Wikipedije podataka o poreklu reči.

Hussar (original Serbian spelling: Gussar; via the Hungarian huszár to the French hussard) refers to a class of cavalry, Serbian in origin but subsequently via Hungary imitated throughout Europe. Today for traditional reasons some military units still have 'hussar' as part of their title.

Kad kažu Turkish wars, ja mislim da ne misle samo na naš rat sa Turskom, veđ rat čitave Evrope.
 
DeteSunca:
Hussar (original Serbian spelling: Gussar; via the Hungarian huszár to the French hussard) refers to a class of cavalry, Serbian in origin but subsequently via Hungary imitated throughout Europe. Today for traditional reasons some military units still have 'hussar' as part of their title.

.

Priznajem, da sad tek ništa ne razumem.
 
Хвала ДетеСунца! За мене су ово новости. Заиста интересантно!

Иначе, овде Вам је слика српскога хусара у угарској служби:

serbzr0.jpg


А овде и руски хусари из 1816. и 1911:

18161911jn8.png
 
Iskreno, meni to husar zvuci kao ceska verzija srpskog gusar.... Mada, gusar mi nikako ne zvuci srpski, ali moze biti svasta!

Moze biti i ovako. Da je rec gusar/husar postojala odavno i da je bila rasprostranjena u juznim delovima velike Moravije i Srbije. Naseljavanjem Ugara dolazi do izmene jezika na tom podrucju ali se zadrzavaju neke reci. Poznato je da su madjari kada su dosli u veliku Moraviju preuzeli dosta reci koje su oznacavale vojne titule, administrativne titule itd. Mozda otuda potice i tumacenje da je husar madjarska rec, ali ja mislim da nije vec da je u pitanju rec koju su koristili sloveni.

Ipak, etimologija reci mi je pomalo cudna...
 
Zbog toga sam i rekla da mi ništa nije jasno. Kako srpska reč "gusar"? Pre bih rekla da je u pitanju eng.prevod reči hussar što znači laka konjica, koje je zaista bilo u Srbiji u pomenutom periodu.
Vojvoda sigurno mnogo više zna od nas šta su bile srpske lake konjice XIV veka. Al, ga nema...
 
Poljska je takođe imala 'husare',samo...u pitanju je bila teška konjica koju su uglavnom sačinjavali plemići...zapravo...o svom trošku...takođe...Sjenkjevič je pisao o Srpskoj lakoj konjici...takođe je pominjao i 'zamanicu' kao Srpsku reč koja je označavala narodni ustanak i vojsku koja je sastavljena od prostog naroda...
 
Veliki broj evropskih zemalja su imale husare, Engleska ih još uvek ima u aktivnoj službi. Poljaci su imali svoje krilate husare (winged hussar) Jan Sobejski je u bici kod Beča upravljao njima. Nisam siguran da li su bili teška ili laka konjica.
 
Hmm...nije mi jasno jedno...vikipedia zna tj. ima podatke o Srbima,o Srpskoj vojsci...pa sam sad u dilemi...Količina tvrdi suprootno...kome da verujem...može li mi neko pomoći?Hmm...da se ovi iz Vikipedie ipak nisu zayebali...husari su sigurno Dukljani...:lol:
 
Šakal:
Hmm...nije mi jasno jedno...vikipedia zna tj. ima podatke o Srbima,o Srpskoj vojsci...pa sam sad u dilemi...Količina tvrdi suprootno...kome da verujem...može li mi neko pomoći?Hmm...da se ovi iz Vikipedie ipak nisu zayebali...husari su sigurno Dukljani...:lol:

Zašto sve pretvarati u zaebanciju?
 
Šakal:
Poljska je takođe imala 'husare',samo...u pitanju je bila teška konjica koju su uglavnom sačinjavali plemići...zapravo...o svom trošku...takođe...Sjenkjevič je pisao o Srpskoj lakoj konjici...takođe je pominjao i 'zamanicu' kao Srpsku reč koja je označavala narodni ustanak i vojsku koja je sastavljena od prostog naroda...

Poljaci su imali tzv. "krilate husare", elitne trupe, bas tako ali mislim da nisu bili teska konjica! Nosili su pridev krilati jer su sa strana zadnjeg dela oklopa imali ukrase nalik na krila. Ta tzv. "krila" su bila vugacka po metar i po, strcala su na gore a sa zadnje strane su bila prikacena bela pera.

Pogledaj film "Ogniem i mieczem" (Ognjem i macem - Sjenkejevic"), tu su dobro prikazani.
 
Wilkołak:
Poljaci su imali tzv. "krilate husare", elitne trupe, bas tako ali mislim da nisu bili teska konjica! Nosili su pridev krilati jer su sa strana zadnjeg dela oklopa imali ukrase nalik na krila. Ta tzv. "krila" su bila vugacka po metar i po, strcala su na gore a sa zadnje strane su bila prikacena bela pera.

Pogledaj film "Ogniem i mieczem" (Ognjem i macem - Sjenkejevic"), tu su dobro prikazani.
Jesi li siguran da su im krila bila tolika? Ja mislim da je to malo filmski doterano. Verujem da bi im toliki teret na leđima bio smetnja pri jahanju i borbi.
 
Wilkołak:
Poljaci su imali tzv. "krilate husare", elitne trupe, bas tako ali mislim da nisu bili teska konjica! Nosili su pridev krilati jer su sa strana zadnjeg dela oklopa imali ukrase nalik na krila. Ta tzv. "krila" su bila vugacka po metar i po, strcala su na gore a sa zadnje strane su bila prikacena bela pera.

Pogledaj film "Ogniem i mieczem" (Ognjem i macem - Sjenkejevic"), tu su dobro prikazani.

Gledao...ali...on je snimljen po istoimenom književnom delu...isti autor...naravno...a tamo je teška konjica...mislim,nije to ni toliko bitno.;)
 
DeteSunca:
Jesi li siguran da su im krila bila tolika? Ja mislim da je to malo filmski doterano. Verujem da bi im toliki teret na leđima bio smetnja pri jahanju i borbi.

Pa ... kontam da su u filmu malo nasminkani ali imali su krila koja su isla vise glave.. e sada, mozda sam malo preterao ali nemam osecaj koliko je metar i po kada se nosi na ledjima (uspravno).

Šakal:
Gledao...ali...on je snimljen po istoimenom književnom delu...isti autor...naravno...a tamo je teška konjica...mislim,nije to ni toliko bitno.

Si gledao u originalu ili sa prevodom? ;-)
 
Hm...razumeo sam to što si napisao...ali ne govorim i generalno ne razumem Poljski...ali ako baš hoćeš da nastaviš...ok. nemam ništa protiv...tu sam.:twisted:
 

Back
Top