Čista filozofija

bob63

Zainteresovan član
Poruka
128
Otvorio sam novu temu, jer ocigledno je da postoji par pitanja, oko kojih je moguce napraviti lepu pricu.

Slazem se, ako koristis sveze, prirodne, mamce i ako ih prilagodjavas vodi i svim ostalim uslovima karakteristicnim za vodu i ribu koju lovis, ako ne koristis konzervanse - onda radis pravu stvar.
Pokusacu da objasnim zbog cega se ja toliko protivim svim industrijski proizvedenim i aromatiziranim mamcima. Naime receno je da saran jednom upecan vise nikada nece ponoviti gresku i doci na isti mamac - tako je, i sada pogledajmo sta se desava - imamo zatvorenu komercijalnu vodu - na pocetku svakog sarana upecas na obican kukuruz, zatim moras da menjas nesto jer su svi vec upecani i vraceni(ako je voda jako komercijalna), pocinjes sa nekim aromatima, mixevima itd, pa onda opet moras da menjas, trazis druge, pa opet ispocetka - i na kraju se sve svodi na to da budes prvi koji ce nesto novo (bilo sta) gladnoj ribi, doneti na vodu. Na kraju cemo sarane u komercijalnim vodama loviti na niveu, dior ili ko zna sta??? Zaista ne vidim smisao (lepo je kada ti se okaci nesto od 10-15 kila, pa se dobro zamoris) ali se na kraju, ipak, sve svede samo na, fizicki posao, i na to da budes prvi koji je nesto novo doneo??? Ovo mi se i dogodilo, kada sam na komercijalnu vodu dosao sa obicnim kukuruzom, celo popodne sam proveo i nista, dok su svi oko mene vadili raznorazne teglice i lovili ribu. Videvsi me kako bezveze sedim pored vode, nekoliko njih je doslo(sazalili se ljudi) i doneli mi "da probam" ovu aromu ili onu!!! Zahvalio sam se i izgovorio da je najvaznije da sam pored vode, da kuliram popodne itditd. Verujte mi, odmah sutradan - onako jos besan na sebe i sve oko sebe, sam taj isti, prostacki kukuruz, poneo na kanal DTD, izmedju mosta kod Kleka i Lazareva (sela u blizini Zrenjanina) i mrtav hladan dobio dva komada od 1.6 i 2.3 kg i vise komada ispod mere koje sam uredno vratio u vodu(slazem se da to nisu kapitalci) ali je to, po meni pravi nacin i pristup ribolovu.
Koristi prirodno, sto vise mozes, ne zbunjuj ribu, ovu nasu domacu, koja ni evolutivno nema pojma sta je to vanila!? Zamisli kako izgleda reka preplavljena mirisima koje riba nikada do sada nije osetila. Drago mi je da jos ima onih koji kao i ja misle da aroma nije presudna.
Uporedicu celu ovu pricu sa podvodnim ribolovom, ako imas boce na ledjima i pusku u ruci - riba nema sanse, ali ako lovis na dah - e to je sasvim druga prica.
Konzervansi su posebna tema ( pa zar nije, dovoljno, sve zagadjeno). Trebalo je da vidite kako je, pre par dana, izgledao tok Begeja od ulaza u Zrenjanin pa do ustave kod Perleza. Mastilo, crne boje, koje nesnosno smrdi, verujte mi, zavisno od vetra, mozda i do kilometar okolo!!! Masovni pomor, tuga jedna! Naravno da to nije prouzrokovano konzervansom iz mamaca za ribu, vec industrijskim, masovnim, zagadjenjem, pa zašto onda još dodavati?
Koristimo sveze, domace mamce, ponudimo ribi ono sto ona odvajkada jede, pa da vidimo ko je majstor, da na divljoj vodi pronadje i odvali nesto od 10kg, a to podrazumeva pracenje mase faktora koji uticu na ribu. Zao mi je sto juzno od Beograda ocigledno nema takve ribe, severnije se jos i moze naci.
Definitivno - komercijalne vode odgovaraju ljudima koji nemaju puno slobodnog vremena, lepo su uredjene, kulturne, dobijete kafu, lepo se odmorite posle posla. Upecate velike komade, lepo se izborite sa njima i idete kuci zadovoljni.
Sve je to lepo, ali zamislimo sta bi bilo kada bi ribu iz komercijalnih voda pustili u divljinu, sta bi jela? Kada je na sve vec upecana i na gliste i na kukuruz sa raznim aromama pa i aromom skoljke, i na sve ostalo.
Evo ja nisam pametan i dozvoljavam da sam potpuno pogresio u razmisljanjima, dozvoljavam da me svi ispljujete i kazete da nemam pojma nisacim.
Necu se vise javljati sa komentarima, cutacu.
 
Uglavnom si u pravu ali evo jos jedna filozofija vezana za prirodne mamce. Najbolji mamac i primama (po meni) je stari ukiseljeni kukuruz iako nije prirodna hrana sarana (ne raste pod vodom) ali ima kontra efekat. Ako ste dosli da pecate samo jedan dan onda je u redu ali sta se desava ako planirate da ostanete vise dana? Saran koji je pojeo par zrna ukiseljenog kukuruza imace problem da ga svari sto traje i nekoliko dana i sta onda? Onda se vracamo na to da je ipak bolje koristiti neke lako svarljive mamce. Sto se arome tice nije presudna u primami (veoma je bitno da se koristi ista primama i mamac) btnije je da ono sto saran pojede odgovara njegovom organizmu (daje mu dosta energije, lako je svarljivo, ima minerala, proteina itd.) a aroma ima tu ulogu ako je pojeo npr. boili sa aromom squid octopus i on mu je odgovarao vratice se na mesto gde ga je pojeo da ponovo trazi i tu aroma stupa na scenu. Prica tipa ako riba oce doci ce na bilo sta i bilo gde nema veze sa mozgom zato to zaboravite.

Par saveta:

-Kao sto vecina zna saran je lud za konopljom koju mozemo koristiti u primami ili kao dodatak za mix ali se javlja problem kako je koristiti kao mamac. Evo jednog resenja: Uzeti malo kuvane konoplje, staviti je u zensku najlon carapu i napraviti kuglice velicine boile 10-20mm i to je to.

-Ako za mamac koristite boili ili neki aromatizovani kukuruz tipa CUKK najbolje je za primamu koristiti obican kuvani kukuruz bez ikakve arome da se riba ne bi zbunila a potrebno je i baciti malo boila ili kukuruza koji se koristi kao mamac.

-Ako vam se desilo da ste izasli na vodu, nasli idealno mesto sa panjevima (gde se saran inace zadrzava), vodostaj i metereoloski uslovi kakvi se samo mogu pozeleti, mamci i primama po PS-u a ono nista danima ni udarac u cemu je problem? Nisu svi panjevi dobri npr. topola u procesu truljenja ispusta neku kiselinu koja odbija ribu tako da je sve uzalud.

-Nemojte dozvoliti da vam zbog starog i ostecenog najlona, losih cvorova, jeftinih udica sto se prodaju na kilo, sumljivih vrtilica, ne pripremljenog terena ispred sebe (trava itd.) i uopste vase nemarnosti pobegne ulov zivota.

-Koristite sisteme sa iskljucivo jednom udicom jer se duga obavezno zakaci negde.

Par molbi:

-Kada zavrsite sa pecanjem ne ostavljajte za sobom djubre, pokupite i ono sto je ostavio neko pre vas.

-Ako nosite ribu nemojte ispod mere i kada je u mrestu a netrebaju vam ni komadi preko 7kg.

-Ako neko peca pored vas porazgovarajte da vidite gde je zabacio da ne smetate jedan drugom. Koliko puta vam se desilo da se umrsite sa kolegom pored vas?

-Ako nekom dajete savete gledajte da budu ispravni i nemojte biti dosadni svako ima pravo da peca kako hoce.

-Koristite sistem sa kliznim ili polufiksnim olovom u slucaju da se pokida najlon da da sansu ribi da prezivi.

-Ako planirate da upecanu ribu vratite u vodu nemojte je dugo zadrzavati na suvom.

-Upecane cverglane ne vracajte u vodu ionako ih ima previse.


Nadam se da ce ovo nekome pomoci.

Pozdrav svima i Bistro.
 
Ne bih se previse upustao u "saransku filozofiju" posto me taj nacin pecanja ne interesuje (bar za sada)
Samo konstatacija da je moderan saranski ribolov jedan veliki biznis, u koji je ukljuceno mnogo ljudi i mnogo para, pa otud toliko hemije, ovih i onih aditiva, zasladjivaca, stimulatora i emulatora..........tu se ljudi vrte ogromne pare, i napacenim ribolovcima zeljnim dobre ribe se servira sijaset gluposti koje neki gutaju , neki ne ............
Ja, ako ga i budem nekad pecao, to ce biti na kukuruz...............
 
Ne mogu a da se ne slozim sa ovom filozofijom :) ali...

Ja se i dan danas pridrzavam pravila kojih su me ucili kada sam bio klinac. Saran se peca na kukuruz, crnu glistu, ruzu crvica ili valjak (noklu). Za primamu se koristi stari kukuruz ili "mekse" kuvan valjak. Arome: vanila, jagoda, malina, rum. Udice 6, kratak vrat, saranske. Najlon nikako deblji od 0.30. Pozeljno tanji predvez...
Na zalost poslednjih godina se ne mogu pohvaliti nekim ulovom sarana. Sve vise je izlazaka na vodu bez ulova. Eventualno ako stavim manju udicu "dobijem" po neku babuskicu sto je porazavajuce... Zbog svega toga se pitam treba li menjati stare navike? Da li ubaciti u hranu "izazivace gladi" i ostalu hemiju? A nemam vise ni vremena kao nekad da dane provodim na vodi, da pre svih budem na "mom" mestu ...
Mozda ipak treba pronaci neku zlatnu sredinu...
 
2big:
Na zalost poslednjih godina se ne mogu pohvaliti nekim ulovom sarana. Sve vise je izlazaka na vodu bez ulova. Eventualno ako stavim manju udicu "dobijem" po neku babuskicu sto je porazavajuce... Zbog svega toga se pitam treba li menjati stare navike?

Isto sam se i ja pitao pre 3 godine i odkako sam poceo da primenjujem tehnike "modernog saranskog ribolova" sve se promenilo.
 
Pecam uglavnom na Deliblatskom jezeru koje je velicine oko 170 hektara a precnika 200m u proseku, puno panjeva, granja prava divljina. Uzgred jezero je zasticeno prirodno dobro, zabranjeni su motorni camci a udruzenje ribolovaca ga cuva i odrzava tako da je cisto (nema flasa, kesa, starih cipela itd. kao na ostalim vodama).Obala je uredjena sa uredno pokosenom travom a postavljene su i pecurke sa stolovima i klupama dako da pecanje moze biti pravo uzivanje. Redovno se prska protiv komaraca.

Ne razumem neke ljude koji misle da je "pravo pecanje" ako pecas iz zbunja stojeci na jednoj nozi ceo dan usput te olese komarci a upecas nesto jednom u godinu dana a pritom kosistis tehniku kojom je pecao moj deda.

Da se razumemo svi mi idemo na pecanje da se odmorimo a i da upecamo nesto i ako nekom ima smisla predhodna recenica voleo bih da mi pojasni.
 
Ne znam koja recenica ????

Pecanje na divljim vodama, nije neophodno da budes u dzbunu okruzen komarcima!
Vidi, nisam na tebe mislio onim komentarom, nego uopsteno, danas vecina pecarosa JEDINO moze da uhvati ribu na komercijalnoj vodi !!!!
 
Pa ne bih se bas slozio iako ne pecam na komercijali. Jeste da je veca koncentracija ribe ali je takodje manje gladna a uzmimo u obzir da je svaki komad upecan po nekoliko puta i vracen u vodu tako da postaje oprezniji i nepoverljiviji prema mamcu.
 
Jeste Ada ciganlija i po tebi je to pravo pecanje odes i ne upecas nista. Pa zasto onda ici na takva mesta. Kao sto sam vec rekao svi idemo da bi upecali nesto normalno i da bi se odmorili, uzivali u prirodi itd. Pa cemu onda filozofija lako je upecati ribu gde je ima treba biti majstor upecati je tamo gde je nema. Ako nekome treba savet gde otici na pecanje i ne upecati nista znam dosta takvih mesta.
 
Pazi, tamo je bila sama saranska elita, sve majstor do majstora, sa sve svemirskim priborom i bojlama u 1000 varijanti i ukusa, izazivachima, omamljivacima i nista, tu tvoja prica o modernom saranskom ribolovu kao resenju svih problema pada u vodu !!!
A PECAROSI i dalje cupaju sarane u Dunavu u panjevima na stari kukuruz, sta ce ljudi ne znaju za bojle !

I ne gde je nema, nego negde gde se treba malo pomuciti, gde treba prepoznati mesto i navike ribe, i mucnuti glavom pa upecati ribu !
Malo se nadmudrivati sa ribom, i ako uspes da je prevaris, onda je zadovoljstvo duplo vece !

A ovde se slazem sa tobom, ko nema vremena, a mora da upeca nesto, ribnjaci su resenje !
 
BIG S:
Pazi, tamo je bila sama saranska elita, sve majstor do majstora, sa sve svemirskim priborom i bojlama u 1000 varijanti i ukusa, izazivachima, omamljivacima i nista, tu tvoja prica o modernom saranskom ribolovu kao resenju svih problema pada u vodu !!!
A PECAROSI i dalje cupaju sarane u Dunavu u panjevima na stari kukuruz, sta ce ljudi ne znaju za bojle !

I ne gde je nema, nego negde gde se treba malo pomuciti, gde treba prepoznati mesto i navike ribe, i mucnuti glavom pa upecati ribu !
Malo se nadmudrivati sa ribom, i ako uspes da je prevaris, onda je zadovoljstvo duplo vece !

A ovde se slazem sa tobom, ko nema vremena, a mora da upeca nesto, ribnjaci su resenje !


Trebao si onda ti da dodjes prva nagrada je bila pribor u vrednosti oko 2000 evra i posto si dobar u nadmudrivanju ribe verovatno bi osvojio nagradu.

O cemu ti pricas ako nesto neznas onda nemoj da lupas. Nadmudrujes ribu koja se ponasa instiktivno bez razmisljanja, kokoske vise razmisljaju. A i navike su mu slozene vrti se oko panjeva i trazi hranu i zaklon.

Mada neznam zasto nastavljam ovakve teme jer sto je vise vas sto nemate pojma a mislite da znate nesto to bolje za mene.

A ti samo nastavi da se zadovoljavas kada ispadnes pametniji od sarana.

Toliko od mene.
 
BIG-S - ne vredi, za 10tak godina bice mu jasno o cemu pricamo, samo treba vreme da prodje. Sorry Deky, ako je 75 u tvom nick-u godiste, onda ovde imamo klasican sukob generacija. Moram da vam ispricam fazon

sa 5 godina --- Moj tata je najjaci na svetu
sa 15 god. --- Moj tata je najpametniji na svetu
sa 25 god. --- Moj tata je najveca budala, pojma nema, kako je samo preziveo do danas??
sa 35 god. --- Dobro, ajde, ponekad je nesto dobro rekao, uostalom i corava koka...
sa 45god. --- Bio je u pravu za mnogo stvari o kojima je pricao
sa 55god --- Sve sto je govorio - bio je 100% u pravu

tako je to uvek, bez ljutnje Deky, ali i ja sam nekada mislio da je sistem - kupi, koristi pa baci na otpad, idealan, ali onda sam shvatio da ce nas otpad zatrpati. Sada drugacije razmisljam. Ali u svemu, pa i u pecanju. Nema potrebe da odgovaras na ovaj komentar, nema potrebe da se zestis. Bilo bi lepo da budemo zivi i zdravi svi za 10tak-15 godina, voleo bih da te cujem tada. A do tada zelim svima da se lepo provode na vodi, pogotovo sto nam je svima svaki novi dan - poklonjen.
 
Ne ne ljutim se uopste, cak mislim da su ovakve rasprave veoma konstruktivne. A tako isto je mislio i moj matori koji je ceo zivot strastveni ribolovac i koji me je naucio "svemu" ali kada je video koja je razlika kada pecamo jedan pored drugog razlicitim sistemima polako menja navike.
 
Nitro nemoj da se protresas, moze svasta da ti se desi, niko ga ne dira, u pitanju je konstruktivna rasprava. Mada svi znamo da niko nece odstupiti, ali, na kraju krajeva, nije ni vazno, kada bi se negde nasli na vodi, uzivali bi u zajednickom hobiju (svako na svoj nacin). Deky gresim li?
 
haha .... zanimljivo bi bilo stvrno ti je dobra ideja ... da organizujemo letos neki skup svih sa foruma ... i da se na nekom jezeru u Srbiji u odredjeni deo godine kada bi svima odgovaralo sastanemo i zezamo i druzimo i da pecamo i da bude loodilo .... to bi bilo extra zar ne ?
 
Deki, mlogo gresis kada izjavljujes da su ribe glupava bica, da je tako mi bi non stop imali pune cuvarke, i svi bili srecni i zadovoljni, sem naravno riba, jerbo smo na vrhu piramide zivuljki sto koracaju (plivaju) ovom Zemljom !
A sto se tice imanja ili nemanja pojma, to je za diskusiju, ali na nekom drugom mestu !
No rekoh ja u startu da ce tesko iko da odstupi sa svoje pozicije, al eto nije mozda lose malo da se diskutuje !
Naravno bez ljutnje i uvredljivih izjava !
A sto se tice druzenja vrlo rado, mozda ce se uz koju kap alkohola, stavovi pribliziti, ko zna ?!
Ajd u zdravlje!!!
 

Back
Top